1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

1. BlackArrow7

BlackArrow7
    Intern

15
    11
    14 Јануари 2019
    Машко
    Дали кога пријваувате приходи преку е-пдд ви излага да прикачите документ, потврда било што за парите што ги имате примано на сметка?

Јас пријававум под Други приходи, си внесувам сума бруто и толко. Досега ми нема побарано документ да прикачам, а знам на други имат прикачувано изводи од банка како потврда за сумата.

Можеби сега имат увид во сметките па не им треба потврда.

2. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

606
    332
    9 Февруари 2008
    Мене ми има барано само за странски валути

На BlackArrow7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BlackArrow7

BlackArrow7
    Intern

15
    11
    14 Јануари 2019
    Машко
    Дечки едно прашање.

Доколку имам потпишано некаков договор за соработна на неопределено време со клиент од USA, под кој основ можам да ги пријавувам парите што ми ги праќа на девизна сметка?

Работам Freelance Web Developer и до сега немав потпишано договор со клиентот па ги пријавував парите како Друг приход. Сега ми кажа дека може да потпишеме договор доколку ми смени нешто во однос на помалку плаќање на данок.

Дали можам да ги пријувавм како Примања по основ на други извршени повремени или привремени услуги? И дали ако го покажам тој договор нема да бидам ДДВ обврзник?

Дали има разлика ако одам преку авторска агенција или јас да ги пријавувам?

Последна промена: 28 Јуни 2019
Слични теми
  1. macedonia
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,367
  2. -Ata-
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,636