1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

1. BlackArrow7

BlackArrow7
    Intern

16
    11
    14 Јануари 2019
    Машко
    Дали кога пријваувате приходи преку е-пдд ви излага да прикачите документ, потврда било што за парите што ги имате примано на сметка?

Јас пријававум под Други приходи, си внесувам сума бруто и толко. Досега ми нема побарано документ да прикачам, а знам на други имат прикачувано изводи од банка како потврда за сумата.

Можеби сега имат увид во сметките па не им треба потврда.

2. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

613
    335
    9 Февруари 2008
    Мене ми има барано само за странски валути

На BlackArrow7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BlackArrow7

BlackArrow7
    Intern

16
    11
    14 Јануари 2019
    Машко
    Дечки едно прашање.

Доколку имам потпишано некаков договор за соработна на неопределено време со клиент од USA, под кој основ можам да ги пријавувам парите што ми ги праќа на девизна сметка?

Работам Freelance Web Developer и до сега немав потпишано договор со клиентот па ги пријавував парите како Друг приход. Сега ми кажа дека може да потпишеме договор доколку ми смени нешто во однос на помалку плаќање на данок.

Дали можам да ги пријувавм како Примања по основ на други извршени повремени или привремени услуги? И дали ако го покажам тој договор нема да бидам ДДВ обврзник?

Дали има разлика ако одам преку авторска агенција или јас да ги пријавувам?

Последна промена: 28 Јуни 2019
  4. ^^GoRiLLaZ^^

^^GoRiLLaZ^^
    Intern

70
    15
    7 Април 2008
    Машко
    Дечки, има ли лимит на трансакција или месечно без да те одданочат (Од онлајн сметка на NLB)?

5. Astro

Astro
    Guru

6,172
    8,436
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Зависи во која партија си и со кој ајдук соработуваш.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ^^GoRiLLaZ^^

^^GoRiLLaZ^^
    Intern

70
    15
    7 Април 2008
    Машко
    Со ниеден ајдук и не припаѓам на ниедна партија. За нормалните како иде? :eek:

7. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

483
    419
    12 ноември 2013
    Мислам дека не. Калкулациите се збир на годишно ниво, и врз тоа се оданочува. Без разлика дали ќе имаш 1 трансакција или 1000.

8. Astro

Astro
    Guru

6,172
    8,436
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Даночното ословодување е 2500 денари месечно, но сепак зависи од типот на трансакцијата.
    Тоа најдобро ако сакаш сериозен одговор без нагаѓања, да си консултираш некој овластен сметководител (а можда и двајца). Само така ќе си на сигурно.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Park87

Park87
    Intern

2
    0
    10 Април 2019
    Машко
    Знае ли некој дали персоналниот данок од „друг доход“ (15%) подлежи на некое намалување?

На страницата на УЈП пишува 8.000 денари месечно ослободување, но колку што разбирам ова се однесува само на прогресивниот данок на оние пријавени во редовен работен однос.

http://www.ujp.gov.mk/mk/plakjanje/licno_osloboduvanje

10. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

80
    16
    3 oктомври 2018
    Женско
    Ја прелистав скоро цела тема, ама не најдов одговор.

Како се плаќа данок? Направив акаунт на е-пдд, кој воедно и го верификував во УЈП. Но никаде на странава не гледам да внесам податоци за данокот што треба да го платам? :eek:

Примив пари на девизна сметка во USD...

11. AfterMaxify

AfterMaxify
    Gaining Experience

169
    65
    18 Септември 2012
    Машко
    @BadGirl007 Внеси ставка / -> потполнуваш податоци и ставаш документи (незадолжителен договор со фирмата која исплаќа) и (задолжителен документ доказ за исплатата најчесто 743 Образец од банката за таа трансакција)

12. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

80
    16
    3 oктомври 2018
    Женско
    Не гледам опција за да ставам документи...

upload_2019-10-19_15-11-34.png

Што следи после ова? Кога да го платам? Добив пин код на емаил...за што служи?

13. AfterMaxify

AfterMaxify
    Gaining Experience

169
    65
    18 Септември 2012
    Машко
    Ако имаш слободно време да си отидеш до УЈП ќе ти ја објаснат убаво процедурата, не е комплицирано... Или да се јавиш телефонски да ти објаснат. Треба да имаш пред тебе отворено и некој да ти покаже, многу е едноставно.

14. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

80
    16
    3 oктомври 2018
    Женско
    Па ај објасни ми ако е толку едноставно... Што треба да правам после ова?

15. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

80
    16
    3 oктомври 2018
    Женско
    Се снајдов. Го внесов пинот, сега треба да чекам емаил со фолио број колку што знам. За што е опцијава сторно?

Парите не се ни од фриленс ни адсенс. Дали има врска што ги пријавив како Доход од работа/ интелетуални услуги, а не се водам како вработена моментално? Сакав да одбегнам 15% данок. :)

16. AfterMaxify

AfterMaxify
    Gaining Experience

169
    65
    18 Септември 2012
    Машко
    Не е добро. Требало да ги пријавиш како данок ДРУГИ Приходи.
    Тогаш ќе добиеш опција за документи да поставиш и таму се поставува документ (договор или order испринтан за клиентот)
    Парите што ги пријавуваш се заработени онлајн од фриленс претпоставувам?

17. BadGirl007

BadGirl007
    Intern

80
    16
    3 oктомври 2018
    Женско
    Од affiliate marketing, така нешто. На девизна смета во УСД ми се пратени. Немам никаков договор/ордер, не работам за клиент, туку за страна.

И сеа што да правам, го внесов веќе пинот...

18. AfterMaxify

AfterMaxify
    Gaining Experience

169
    65
    18 Септември 2012
    Машко
    Случајност, и јас работам affiliate marketing... Пиши во пп ќе се обидам да ти помогнам

Слични теми
  1. macedonia
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,379
  2. -Ata-
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,654
  3. Тони