1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

 1. BlackArrow7

  BlackArrow7
  Intern

  20
  11
  14 Јануари 2019
  Машко
  Дали кога пријваувате приходи преку е-пдд ви излага да прикачите документ, потврда било што за парите што ги имате примано на сметка?

  Јас пријававум под Други приходи, си внесувам сума бруто и толко. Досега ми нема побарано документ да прикачам, а знам на други имат прикачувано изводи од банка како потврда за сумата.

  Можеби сега имат увид во сметките па не им треба потврда.
   
 2. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  610
  336
  9 Февруари 2008
  Мене ми има барано само за странски валути
   
  На BlackArrow7 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. BlackArrow7

  BlackArrow7
  Intern

  20
  11
  14 Јануари 2019
  Машко
  Дечки едно прашање.

  Доколку имам потпишано некаков договор за соработна на неопределено време со клиент од USA, под кој основ можам да ги пријавувам парите што ми ги праќа на девизна сметка?

  Работам Freelance Web Developer и до сега немав потпишано договор со клиентот па ги пријавував парите како Друг приход. Сега ми кажа дека може да потпишеме договор доколку ми смени нешто во однос на помалку плаќање на данок.

  Дали можам да ги пријувавм како Примања по основ на други извршени повремени или привремени услуги? И дали ако го покажам тој договор нема да бидам ДДВ обврзник?

  Дали има разлика ако одам преку авторска агенција или јас да ги пријавувам?
   
  Последна промена: 28 Јуни 2019
 4. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Intern

  70
  16
  7 Април 2008
  Машко
  Дечки, има ли лимит на трансакција или месечно без да те одданочат (Од онлајн сметка на NLB)?
   
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,096
  8,395
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Зависи во која партија си и со кој ајдук соработуваш.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ^^GoRiLLaZ^^

  ^^GoRiLLaZ^^
  Intern

  70
  16
  7 Април 2008
  Машко
  Со ниеден ајдук и не припаѓам на ниедна партија. За нормалните како иде? :eek:
   
 7. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  480
  426
  12 ноември 2013
  Мислам дека не. Калкулациите се збир на годишно ниво, и врз тоа се оданочува. Без разлика дали ќе имаш 1 трансакција или 1000.
   
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,096
  8,395
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Даночното ословодување е 2500 денари месечно, но сепак зависи од типот на трансакцијата.
  Тоа најдобро ако сакаш сериозен одговор без нагаѓања, да си консултираш некој овластен сметководител (а можда и двајца). Само така ќе си на сигурно.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Park87

  Park87
  Intern

  2
  0
  10 Април 2019
  Машко
  Знае ли некој дали персоналниот данок од „друг доход“ (15%) подлежи на некое намалување?

  На страницата на УЈП пишува 8.000 денари месечно ослободување, но колку што разбирам ова се однесува само на прогресивниот данок на оние пријавени во редовен работен однос.

  http://www.ujp.gov.mk/mk/plakjanje/licno_osloboduvanje

   
 10. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  95
  24
  3 oктомври 2018
  Женско
  Ја прелистав скоро цела тема, ама не најдов одговор.

  Како се плаќа данок? Направив акаунт на е-пдд, кој воедно и го верификував во УЈП. Но никаде на странава не гледам да внесам податоци за данокот што треба да го платам? :eek:

  Примив пари на девизна сметка во USD...
   
 11. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  @BadGirl007 Внеси ставка / -> потполнуваш податоци и ставаш документи (незадолжителен договор со фирмата која исплаќа) и (задолжителен документ доказ за исплатата најчесто 743 Образец од банката за таа трансакција)
   
 12. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  95
  24
  3 oктомври 2018
  Женско
  Не гледам опција за да ставам документи...

  upload_2019-10-19_15-11-34.png

  Што следи после ова? Кога да го платам? Добив пин код на емаил...за што служи?
   
 13. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Ако имаш слободно време да си отидеш до УЈП ќе ти ја објаснат убаво процедурата, не е комплицирано... Или да се јавиш телефонски да ти објаснат. Треба да имаш пред тебе отворено и некој да ти покаже, многу е едноставно.
   
 14. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  95
  24
  3 oктомври 2018
  Женско
  Па ај објасни ми ако е толку едноставно... Што треба да правам после ова?
   
 15. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  95
  24
  3 oктомври 2018
  Женско
  Се снајдов. Го внесов пинот, сега треба да чекам емаил со фолио број колку што знам. За што е опцијава сторно?

  Парите не се ни од фриленс ни адсенс. Дали има врска што ги пријавив како Доход од работа/ интелетуални услуги, а не се водам како вработена моментално? Сакав да одбегнам 15% данок. :)
   
 16. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Не е добро. Требало да ги пријавиш како данок ДРУГИ Приходи.
  Тогаш ќе добиеш опција за документи да поставиш и таму се поставува документ (договор или order испринтан за клиентот)
  Парите што ги пријавуваш се заработени онлајн од фриленс претпоставувам?
   
 17. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  95
  24
  3 oктомври 2018
  Женско
  Од affiliate marketing, така нешто. На девизна смета во УСД ми се пратени. Немам никаков договор/ордер, не работам за клиент, туку за страна.

  И сеа што да правам, го внесов веќе пинот...
   
 18. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Случајност, и јас работам affiliate marketing... Пиши во пп ќе се обидам да ти помогнам
   
 19. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  72
  42
  27 Декември 2015
 20. BlackArrow7

  BlackArrow7
  Intern

  20
  11
  14 Јануари 2019
  Машко
  Дали данокот за сите видови на доход се враќа на 10% или само за одредени? Поточно ме интересира за ставката Друг Доход.
   
 21. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  899
  1,540
  20 Јануари 2015
  Машко
  Само прогресивниот данок, се друго си иставува исто,
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 22. BlackArrow7

  BlackArrow7
  Intern

  20
  11
  14 Јануари 2019
  Машко
  Ова не значи дека се намалуват даноците на 10%?
   
 23. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  72
  42
  27 Декември 2015
  Во следните 36 месеци, стапката од 10 проценти ќе се применува на доходот од работа, од самостојна дејност, од авторски и сродни права и од продажба на сопствени земјоделски производи, односно за оној доход за кој во сегашното решение е утврдена прогресија. Заедно со тоа ќе биде ставена во мирување и стапката од 15 проценти односно стапката од 10 проценти ќе се применува и за доход од права од индустриска сопственост, закуп и подзакуп, капитал, капитални добивки, осигурување и друг доход, појасни Ангеловска.
   
  На goce03 и BlackArrow7 им се допаѓа ова.
 24. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  95
  24
  3 oктомври 2018
  Женско
  Статусот се уште ми е - неплатена, а на нлб клик ми стои дека е платено. За колку време треба да се промени во платена?
   
 25. BlackArrow7

  BlackArrow7
  Intern

  20
  11
  14 Јануари 2019
  Машко
  Па за 2 работни дена би требало. Барем до сега на мене за толку се менуваше.
   
Слични теми
 1. macedonia
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,384
 2. -Ata-
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,663
 3. Тони
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,419
 4. Noelo
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  1,917
 5. zipi123
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,916
Вчитување...

Сподели

Вчитување...