1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

 1. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  79
  46
  27 Декември 2015
  Неколку дена, ако плати во четврток,петок почекај до среда негде.
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krema

  krema
  Professor

  9,806
  9,488
  24 Јуни 2009
  Машко
  @BadGirl007
  Додека не го прокнижат плаќањето, обично неколку дена.
   
 3. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  104
  27
  3 oктомври 2018
  Женско
  upload_2019-11-5_18-51-13.png
  Вчера се смени статусот во конечно реализиран.
  upload_2019-11-5_18-52-42.png
  на точно место се исплатени парите?
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  9,806
  9,488
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не би знаел да ти одговорам, ајде некој што работи со ова да даде одговор.
  Sorry :)
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Blue heart

  Blue heart
  Гостин

  Za moj ddv i jas se registrirav samo edno ne mi e jasno na pocetok imav 100 denari toa bese pred nekoj den od 100 denari mi skinale 98 zasto namalile c c c
   
 6. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  820
  1,372
  12 Септември 2013
  Машко
  Си променила месец.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Blue heart

  Blue heart
  Гостин

  Kako mislis mesec dali sum promenila pa oni sekoj mesec li seckaat ne mi e jasno ke mora da odam do ujp i da gi prasam na lice mesto
   
 8. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  79
  46
  27 Декември 2015
  Е сега за ние што имаме одредени приливи во 2019 (а сме невработени), со новиот закон ќе треба да плаќаме 50% од здравственото осигурување, ова започнува од 2020.
  Фонд за здравствено осигурување на Р.Македонија
  Значи ако си имал над 216 илади денари приход во 2019, треба да плаќаш 1333 денари месечно осигурување од 2020.

  Е сега муабетот ми е дали поарно е да се земи приватно осигурање неголи да плаќаме на државата по 1333 денари секој месец. Доколку некој знае нека пише подетални информации.
   
 9. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,103
  662
  2 Мај 2011
  А како ке земеш приватно?
   
 10. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  628
  587
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  и да плаќаш приватно, пак не си ослободен од тоа да го плаќаш државното .. ни је овде Амеркиа па да бираш кој пакет сакаш, па дал минимален државен или приватен појачан ..
   
 11. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  79
  46
  27 Декември 2015
  Па одиш winner, albsig, sava итн.. Имаат понуди.
  Па доколку не плаќаш, ќе ти го укинат, right? I guess..
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,155
  8,531
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Значи нема прогресивен данок а? Ние што сме со плати над 2000 евра не не фаќа марифетот.
   
 13. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  592
  766
  25 Февруари 2016
  Машко
  Ама си се пофали :p
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 14. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  628
  587
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  и шо викаш .. ваљда нема прислна наплата на ова :) туку губиш право на осигурање, само со приватниве незнам како е регулирано треба да видиш услови. Плус у тоа што линкна да видиш и на кого се однесува се тоа, пошто има нешто член 5 ставка 2 и тн и тн ..
   
 15. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  104
  27
  3 oктомври 2018
  Женско
  Не ми е јасно како пријавувате данок во долари?
  Ми стигаат на сметка во УСД, ги вадам во МКД. Не ни гледам опција за пријавување во други валути...
   
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,155
  8,531
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Според средниот курс на доларот на денот на приемот на паирте.
   
  На BadGirl007 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. BlackArrow7

  BlackArrow7
  Intern

  22
  11
  14 Јануари 2019
  Машко
  Во полето „Од која држава ти ги праќат парите„ ќе избереш САД или од каде и да ти стигаат и ќе ти излезат полиња за валута, бираш долар. Јас барем така ги пријавувам.
   
 18. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  61
  25
  7 Декември 2017
  Женско
  Дечки пријавив данок (но сфатив дека под погрешна ставка), бев до ујп, прашав под која ставка и пријавив под таа.

  И сега првата ми се води како неплатена IMG_20191125_083441_331.jpg

  И за истата сума платена
  IMG_20191125_083520_635.jpg

  Дали ќе имам проблем вака? Имал некој слична ситуација?
   
 19. dojcin2

  dojcin2
  Intern

  5
  4
  13 Април 2010
  направи сторно на таа пресметка.
   
  На Benedicta му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Blue heart

  Blue heart
  Гостин

  Ne treskaj gluposti ti si nevraboten nemas nikakvi prilivi od kaj ke najdes pari da platis ke im propadne toj zakon ako go donesat

   
  Изменето од модератор: 13 Декември 2019
 21. BlackArrow7

  BlackArrow7
  Intern

  22
  11
  14 Јануари 2019
  Машко
  Шо не трескај глупости. Ако си имал претходната година над 216000 а си невработен сега и секаш здравствено, ќе плаќаш 1333 ден месечно.
   
 22. aleksnako

  aleksnako
  Gaining Experience

  142
  75
  10 oктомври 2012
  Машко
  Директор на фотографија
  Ќе им падне тој закон исто како на хонорарците пред 4 години, само се бламираат ( имам чуство дека ретардирани ги пишуваат законите ) со вакви нелогични закони кој може би биле ок во СФРЈ
  Целиот систем треба да се смени

  Испратено од SM-G955F преку IT.mk форум апликација
   
  На efto и CokeZone им се допаѓа ова.
 23. orce66624

  orce66624
  Intern

  10
  11
  13 Август 2016
  Машко
  da vi se nadovrzam na muabetov
  ne pocnuva od 2020 god,ne go e pocnato neznam od koga
  eve jas za noemvri i dekemvri plakjav za osigoruvanje 1333 den,bidejki vo 2018 sum imal pogolem prihod od 216000 den
   
  На BlackArrow7 и CokeZone им се допаѓа ова.
 24. CokeZone

  CokeZone
  Intern

  79
  46
  27 Декември 2015
  Наместо да ни направат 5% данок пошто внесуваме пари од странство они сакаат сите да ни ги земат. На крај краева ги внесуваме во нашата држава и ги трошиме во истата. Треба да направат да можиме да се осигуруваме и да ни течи стаж со намалени трошоци а они гледаат да ни ги земат и последните центи! Резил на векот..

  Дали доброволно се пријаве? Бидејќи читав можеш и да не се пријавиш но доколку те фатат ќе те исклучат од здравственото осигурување.
   
  stranger777, BlackArrow7 и на aleksnako им се допаѓа ова.
 25. orce66624

  orce66624
  Intern

  10
  11
  13 Август 2016
  Машко
  da, dobrovolno se prijaviv,posto i mene na salter taka mi kazaa za isklucuvanje dokolku ne se tocni podatocite
   
Слични теми
 1. macedonia
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,404
 2. -Ata-
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,700
 3. Тони
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,458
 4. Noelo
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  2,030
 5. zipi123
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  4,277
Вчитување...

Сподели

Вчитување...