1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Е-Данок?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од Noelo, 14 Декември 2018.

1. CinnamonVoid

CinnamonVoid
    Intern

2
    0
    26 Февруари 2018
    Се јавив во УЈП (едвај ми кренаа после 4-5 ѕвонења, а линијата беше прелоша, ем крчеше ем со закаснување се слушавме со операторот) и ми кажа дека ова моето спаѓа во друг доход. И тоа сега се даночи 10%, така да не ми мења многу во тој поглед, а ако прават проблем дека грешно сум го пријавила да се носат у три лепе кога нивен вработен ми го кажа ова.

2. Nethervor

Nethervor
    Gaining Experience

100
    140
    19 Јули 2013
    Машко
    Чудни сте ми што мислите дека некој проверува детално што под која ставка е пријавено. 8 од 10 службеници не знаат што е целта на нивното работно место.

Читам овде, и јас самиот имам прашувано директно во УЈП за разноразни работи, и гледам сите добиваме различни одговори.

И си мислиме дека со нивните одговори (од УЈП) сме прави, ама кај различни нивни вработени, правото е различно.

И на крај испаѓа дека поголем дел од нас што пријавуваат и си плаќаат данок го правиме едноставно од свест и граѓанска одговорност. Ако не, шансите да те фати некој се 0.2% (или ако си такозвани баксуз).

А УЈП си вика, дај шта даш, само плати данок. За ист вид приход на некој 10%, на друг 15%, трет 5% итн итн.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

На zdravkovskii и olikomerc им се допаѓа ова.
Слични теми
  1. macedonia
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,467
  2. -Ata-
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,771
  3. Тони