• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Е-Данок?

CinnamonVoid

Intern
26 февруари 2018
3
0
Се јавив во УЈП (едвај ми кренаа после 4-5 ѕвонења, а линијата беше прелоша, ем крчеше ем со закаснување се слушавме со операторот) и ми кажа дека ова моето спаѓа во друг доход. И тоа сега се даночи 10%, така да не ми мења многу во тој поглед, а ако прават проблем дека грешно сум го пријавила да се носат у три лепе кога нивен вработен ми го кажа ова.
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
138
191
Чудни сте ми што мислите дека некој проверува детално што под која ставка е пријавено. 8 од 10 службеници не знаат што е целта на нивното работно место.

Читам овде, и јас самиот имам прашувано директно во УЈП за разноразни работи, и гледам сите добиваме различни одговори.

И си мислиме дека со нивните одговори (од УЈП) сме прави, ама кај различни нивни вработени, правото е различно.

И на крај испаѓа дека поголем дел од нас што пријавуваат и си плаќаат данок го правиме едноставно од свест и граѓанска одговорност. Ако не, шансите да те фати некој се 0.2% (или ако си такозвани баксуз).

А УЈП си вика, дај шта даш, само плати данок. За ист вид приход на некој 10%, на друг 15%, трет 5% итн итн.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

KatsSS

Intern
28 јуни 2020
12
6
Дечки имам едно прашање - пријавив данок на месечно ниво, платив, се` тоа средено, но јас на сајтов на е-пдд не можам да видам кај ми стои дека е платено. Некој ако може да ми објасни/појасни? Фала ви однапред! :)
 

AfterMaxify

Gaining Experience
18 септември 2012
179
93
Оди
Дечки имам едно прашање - пријавив данок на месечно ниво, платив, се` тоа средено, но јас на сајтов на е-пдд не можам да видам кај ми стои дека е платено. Некој ако може да ми објасни/појасни? Фала ви однапред! :)
Оди во Е-ПДД -> Преглед.
Овде ги имаш сите пресметки и ти пишува десно дали е платено.
 

KatsSS

Intern
28 јуни 2020
12
6
Оди

Оди во Е-ПДД -> Преглед.
Овде ги имаш сите пресметки и ти пишува десно дали е платено.
Фала за одговорот, ама влегов во е-пдд и јас стварно не гледам Преглед (или сум слепец или нема кај мене).
 

Атачменти

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
301
218
Дечки ако може мало инфо. Треба да креирам корисничко име и лозинка на е-пдд, па ме интересира дали треба само тоа што ќе ми пристигне на емаил да го испечатам и го однесам до најблиската подрачна единица на ујп или има и други марифетлаци со ова? И уште едно прашање, евентуално ако не ми креира корисничко име и лозинка, или не ми пратат повратно известие/потврда или што и да е, што треба во тој случај да направам?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,764
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,308
1,391
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Дечки ако може мало инфо. Треба да креирам корисничко име и лозинка на е-пдд, па ме интересира дали треба само тоа што ќе ми пристигне на емаил да го испечатам и го однесам до најблиската подрачна единица на ујп или има и други марифетлаци со ова? И уште едно прашање, евентуално ако не ми креира корисничко име и лозинка, или не ми пратат повратно известие/потврда или што и да е, што треба во тој случај да направам?
Точно. Треба да го испринташ тоа што ќе ти стигне на мејл и да одиш во подрачната единица. Јас бев за време на коронава им го дадов листот, ништо не ми рекоа, чекав 15 минути па ме прашаа што чекам - ми рекоа готово е терај дома. Ако не ти стигне ништо нормално дека пак треба таму да прашаш :)
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,194
1,041
Дали знае некој како можам да платам данок на доход (УЈП) преку онлајн системот на стопанска? Каде треба да се вметне овај фолио бројот?
 

BlackArrow7

Intern
14 јануари 2019
28
17
Skopje

MartinJack3d

Gaining Experience
21 октомври 2016
118
89
Дечки - некој да ми го објасни процесот за да оданочам пари заработени од фриленс? Имам акаунт на е-пдд, но кој е процесот понатаму?

Фала однапред
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
178
127
Дечки - некој да ми го објасни процесот за да оданочам пари заработени од фриленс? Имам акаунт на е-пдд, но кој е процесот понатаму?

Фала однапред
Ај види, прочитај над твојот пост, можда тука лежи одговор на прашањево....
Ако не, прочитај неколку страни наназад.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,764
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Дечки - некој да ми го објасни процесот за да оданочам пари заработени од фриленс? Имам акаунт на е-пдд, но кој е процесот понатаму?

Фала однапред
На е-пдд кликни на Нова Пресметка, внеси ги сите податоци, прикачи документ како доказ за износот на приливот, ќе ти стигне на мејл пин, потврди, чекај да добие статус неплатена (после неколку дена), кликни печати рекапитулација, копирај го фолио бројот, оди на онлајн банкинг, земи образец ПП-53, залепи го фолио бројот, плати, прикачи документ од уплатницата како доказ дека си платил, ќе се смени во платена после некој ден.
Брзам ама сакав да ти одговорам, ако не се снајдеш кажи па подетално ќе напишам кога ќе имам време ама процедурата генерално е таа.
 

MartinJack3d

Gaining Experience
21 октомври 2016
118
89
[/QUOTE]
На е-пдд кликни на Нова Пресметка, внеси ги сите податоци, прикачи документ како доказ за износот на приливот, ќе ти стигне на мејл пин, потврди, чекај да добие статус неплатена (после неколку дена), кликни печати рекапитулација, копирај го фолио бројот, оди на онлајн банкинг, земи образец ПП-53, залепи го фолио бројот, плати, прикачи документ од уплатницата како доказ дека си платил, ќе се смени во платена после некој ден.
Брзам ама сакав да ти одговорам, ако не се снајдеш кажи па подетално ќе напишам кога ќе имам време ама процедурата генерално е таа.
Фала ти многу, доста кратко и јасно!
 

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
156
101
Излезе годишната даночна пријава. И сеа шо испаѓа? Се ли е пак автоматизирано?

Кај се парите од WesternUnion, MoneyGram? Странскиве пари никаде ги нема.

Нели све ќе беше автоматизирано. Жими к *уров.
 

rootismyhome

Intern
10 април 2021
4
6
Излезе годишната даночна пријава. И сеа шо испаѓа? Се ли е пак автоматизирано?

Кај се парите од WesternUnion, MoneyGram? Странскиве пари никаде ги нема.

Нели све ќе беше автоматизирано. Жими к *уров.
Ги пријави приходите?

Колку што знам, сам пријавуваш приход за кој ти изготвуваат колку треба да уплатиш, а неколку месеци откако ќе ја изготват ГДП прават проверка со информациите за приливи кои они ги имаат и оние кои ти си ги пријавил.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,764
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Излезе годишната даночна пријава. И сеа шо испаѓа? Се ли е пак автоматизирано?

Кај се парите од WesternUnion, MoneyGram? Странскиве пари никаде ги нема.

Нели све ќе беше автоматизирано. Жими к *уров.
Тие сам ги пријавуваш кога ги примаш тие приходи и го плаќаш данокот до 15--ти наредниот месец и после они ги внесуваат во годишната пријава. Ти треба само да корегираш нешто ако не е во ред. Автоматизираното е во тоа што не пишуваш сам колкав износ си заработил во која ставка како што пополнувавме порано.

Сега проверив кај мене и сите тие приходи се заведени, треба само да потврдам.
 

cgfreak

Gaining Experience
1 октомври 2010
357
435
Дома
Излезе годишната даночна пријава. И сеа шо испаѓа? Се ли е пак автоматизирано?

Кај се парите од WesternUnion, MoneyGram? Странскиве пари никаде ги нема.

Нели све ќе беше автоматизирано. Жими к *уров.
Сам пријавуваш приход, таман работа да ја чешлаат секоја трансакција на секој.
Би требало секој месец, мислам најдоцна до 10-ти, да пријавиш приход за претходниот месец и да го платиш данокот до 15-ти. Не сум сигурен за датумиве, ама се прилично флексибилни од ујп за ова, не е страшно ако задоцниш. Иако има предвидено казни, не сум слушнал да казниле некој, битно да пријавиш.
Мислењето е автоматски споено:

Одговорил @NecrotoX во меѓувреме, ненамерно исти одговор два пати.
 
Последна промена:

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
156
101
Тие сам ги пријавуваш кога ги примаш тие приходи и го плаќаш данокот до 15--ти наредниот месец и после они ги внесуваат во годишната пријава. Ти треба само да корегираш нешто ако не е во ред. Автоматизираното е во тоа што не пишуваш сам колкав износ си заработил во која ставка како што пополнувавме порано.

Сега проверив кај мене и сите тие приходи се заведени, треба само да потврдам.
Да но муабетов ми беше, нели ќе имаа и контрола врз MoneyGram и WesternUnion? Бар така се најавуваше. Бидејќи секако ако ги прашаш УЈП, они нормално одговараат пријавувај све - плати све. Колку е точно дека имаат контрола? Луѓето милиони направија преку овие сервиси.

И ме интересира, дали ако имаш MasterCard од странска банка и извадиш пари од македонски банкомат... треба и тоа да го пријавиш?
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,764
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Да но муабетов ми беше, нели ќе имаа и контрола врз MoneyGram и WesternUnion? Бар така се најавуваше. Бидејќи секако ако ги прашаш УЈП, они нормално одговараат пријавувај све - плати све. Колку е точно дека имаат контрола? Луѓето милиони направија преку овие сервиси.

И ме интересира, дали ако имаш MasterCard од странска банка и извадиш пари од македонски банкомат... треба и тоа да го пријавиш?
По закон секоја заработка што си ја остварил како државјанин на РМ треба да ја пријавиш, без разлика дали ги вадиш парите од странска картичка, странски банкомат, сервис за трансфер на пари итн. итн...

Сервиси како WesternUnion и слични мислам дека имаат обврска да праќаат извештаи и податоци до УЈП и веројатно во тоа се состои контролата, но на оваа тема не знам повеќе. Само преку Xoom (Ria Money Transfer) имам вадено пари во 3 наврати и тие приходи ги пријавив и ги оданочија 10%.
 

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
156
101
По закон секоја заработка што си ја остварил како државјанин на РМ треба да ја пријавиш, без разлика дали ги вадиш парите од странска картичка, странски банкомат, сервис за трансфер на пари итн. итн...
Која е логиката? Ајде да поченеме вака. Работиш во странство... све ти е легално средено. Доаѓаш во Македонија, снемуваш пари. Идеш на банкомат, вадиш пари од твојата СТРАНСКА картичка кој со мака си ги заработуваш парите. И на тие пари да плаќаш данок?

Полош закон, здравје. Секој труд што си го вложил со твојот мозок и твоите раце... го плаќаш и на државата за ништо што не се потрудила да ти возврати за тебе.

Знам дека шансите се доста минимални да јадеш казна, но не е тоа финтата. Проблемот е што треба законот да има некоја смисла, што сите ќе бидеме среќни и задоволни.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,764
3,956
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Која е логиката? Ајде да поченеме вака. Работиш во странство... све ти е легално средено. Доаѓаш во Македонија, снемуваш пари. Идеш на банкомат, вадиш пари од твојата СТРАНСКА картичка кој со мака си ги заработуваш парите. И на тие пари да плаќаш данок?

Полош закон, здравје. Секој труд што си го вложил со твојот мозок и твоите раце... го плаќаш и на државата за ништо што не се потрудила да ти возврати за тебе.

Знам дека шансите се доста минимални да јадеш казна, но не е тоа финтата. Проблемот е што треба законот да има некоја смисла, што сите ќе бидеме среќни и задоволни.
Јас зборувам за оние што се хонорарци или модерно фриленсери. А ако работиш во странство, пријавен и све тоа, веројатно важат други правила за плаќањето на данок. Не знам. Но знам дека ако работиш хонорарно тогаш подлежиш на даночење во МК и мене лично само тоа ме интересира, друга логика не барам :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,755
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно