• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

DIY NAS Решенија

Кој NAS OS користите или би користеле?

 • FreeNAS

 • Unraid

 • Xpenology

 • Openmediavault

 • Xigmanas

 • Rockstor

 • друго


Резултатите ќе бидат видливи по гласање.

123456

On your way to fame
12 април 2013
1,410
970
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Тачно, земаш ЛГ телевизор, палиш УПнП на Синологијата и пи*иш без да мрдне ништо. 4К филмови ХДР од по 50ГБ ги стримав без мака од ДС216Ј.
И на пц немам мака за стримање 4к и тоа 3 тв одеднаш може да гледаме ист филм да не закочи и тоа сите ми се на 5г конекција не одат преку лан, и така пц ми работи 24часа
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
614
1,241
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Не мора. Внесуваш фактори во равенката што важат за тебе, не за мене. Погоре напоменав секој си мери на своја вага. Мене воопшто не ми е битно дали е тивко, колку троши бидејќи во плакар ќе биде испикано. Исто така не ми треба ни куќиште бидејќи нема да се гледа. Исто така, нема да работи 24/7 ќе го вклучувам само по портеба преку WOL функции. Ќе го уклучувам преку интернет кога ми треба да работи и ќе го исклучувам преку интернет. Редот ќе му дојди и на таков систем.
Па тебе не ти треба НАС. Тебе ти треба амазон стик со поголема мемориска картичка. (пред некој да ме поправи, знам дека амзон стиковите немаат мемориски картички, i'm making a point)

секој си мери на своја вага
В'ред е тоа. Ама како секогаш, ти пробуваш на нашата вага да мериш и да ни кажеш колку МНОГУ сме згрешиле со синолоџијата.
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,945
2,320
Ти уствари си ја згрешил дефиницијата за NAS у старт. Толку.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #29

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,780
2,417
Битола
Ти уствари си ја згрешил дефиницијата за NAS у старт. Толку.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Како тоа? Network-Attached Storage каде ќе ми биде цела медиа со дополнителна функција на стримање преку мрежа и преку интернет. Ако NAS-от не е правен за тие потреби, зошто сите компании кои изработуваат NAS решенија ставаат и поддршка за Media Streaming?

Мене ми треба NAS којшто пружа можности за Media Streaming на повеќе од еден корисник. Скапите Synology, QNAP итн. даваат такви можности, но илјадници евра не ми се трошат за такво решение. Плоча, Intel QuickSync, RAM и low-end напојување е решението на проблемот. За тие што сакаат побрза цевка наместо 1Gbpe има 2.5 или 10Gbpe NICs многу ефтини на ComputerUniverse.

ЕДИТ: Ниеден аргумент за софтверските решенија на Synology не вреднувам бидејќи истиот во целост софтвер е достапен за DIY решенија во форма на XPEnology со редовни апдејти (какошто е наведено погоре).
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,945
2,320
Како тоа? Network-Attached Storage каде ќе ми биде цела медиа со дополнителна функција на стримање преку мрежа и преку интернет. Ако NAS-от не е правен за тие потреби, зошто сите компании кои изработуваат NAS решенија ставаат и поддршка за Media Streaming?

Мене ми треба NAS којшто пружа можности за Media Streaming на повеќе од еден корисник. Скапите Synology, QNAP итн. даваат такви можности, но илјадници евра не ми се трошат за такво решение. Плоча, Intel QuickSync, RAM и low-end напојување е решението на проблемот. За тие што сакаат побрза цевка наместо 1Gbpe има 2.5 или 10Gbpe NICs многу ефтини на ComputerUniverse.

ЕДИТ: Ниеден аргумент за софтверските решенија на Synology не вреднувам бидејќи истиот во целост софтвер е достапен за DIY решенија во форма на XPEnology со редовни апдејти (какошто е наведено погоре).
Во плакар спикано, хммм. Уклучи исклучи по потреба, хммм. Ок, уште чекаме да напраиш цена за целосно склопен систем, со сѐ, со хот свап, со ниска потрошувачка, итн... И на крај ќе видиме колкаво ќе биде, колку ќе троши, кокку ќе грее, и дали баш у плакар ќе го спикаш, у колку ќе трае спикано у плакар. И не, у основа НАС не е праен за стримање. За пристап до фајлови е. Се друго е додадена вредност.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
614
1,241
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Low end напојување. Да, пошо сакам 15 години работа да ми исчури зашто неќам да им давам пари на синолоџи.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #32

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,780
2,417
Битола
Во плакар спикано, хммм. Уклучи исклучи по потреба, хммм. Ок, уште чекаме да напраиш цена за целосно склопен систем, со сѐ, со хот свап, со ниска потрошувачка, итн... И на крај ќе видиме колкаво ќе биде, колку ќе троши, кокку ќе грее, и дали баш у плакар ќе го спикаш, у колку ќе трае спикано у плакар. И не, у основа НАС не е праен за стримање. За пристап до фајлови е. Се друго е додадена вредност.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Фактори како ниска потрошувачка, hot swap, бучење, големина, изглед, греење не влегуваат во мојата равенка, три пати се повторувам госпоѓо.

NAS e пристап на податоци преку мрежа. Моите податоци се медиа. Голем број корисници на NAS-ови исто така имаат медиа за пристап. Затоа секој изработувач вклучува софтверска поддршка за media streaming од најефтиниот до најскапиот уред. Додадената вредност на стримање во тие околности влегува во клучна вредност.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
614
1,241
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Фактори како ниска потрошувачка, hot swap, бучење, големина, изглед, греење не влегуваат во мојата равенка, три пати се повторувам госпоѓо.
Ама влагаат за сите останати, така да сите твои излагања на тема не држат вода за никој освен за тебе.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
614
1,241
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Имаш погоре член кој изјасни поддршка за мојата идеа и тера ист DIY NAS. Скролај.
Ок, извини, за вас двајца.
Мислењето е автоматски споено:

Повеќето од тука присутните сопственици на синолоџи се симнале од таков сетап. И јас вклучително. Има нешто секси во минијатура, ефикасност, едноставност а во исто време моќ.

Then again, некој се пали на камијони со 200000 кубици и оџаци за јаглен. Живеј.
 

Maki_SM

Gaining Experience
28 јуни 2012
77
118
Како што го опишав моето лично искуство .. Прво како неук тргнав со екстремна машина која ем трошеше ем беше оверкил за тоа што ми треба .. Се спуштив на најникото што го најдов во тоа време , дојамот и реалната употреба беше еквивалентна на екстремната машина .. најновиот обид со Пи3б+ ми ги задоволува потребите ( иако не е у кутија за кондури и од неа не висат кабли , иако на никој не му дозволувам да ми менува дискови а домашниве не ни знаат каде е поради тоа што е апсолутно бешумен и тивок )

Сето ова е актвино i го користам
- од шерување фајлови
- бекап на сите машини
- Сите докери за музика , серии , филмови и титлови
- Медиа стрим
- NextCloud
- Home Assistant ( со еден куп адонси во него )
- NodeRed ( за автоматика )
- TasmotaAdmin
- Duckdns
- Transmission + Jackett
Уште некои знаени и незнаени јунаци

Си го чекам пи 4-творчето за поголем комфорт

Евтино до бесвест , брзината и стабилноста , не паметам да паднал некогаш , 1 клик упдате како и најважното потрошувачката за мене се идеални
Искрено можам да го направам убав и личен да биде но не ми треба тоа , ми треба да е функционален , имам поубави работи за украс и гледање

Едно не разбирам по нашиве форуми , ќе се потрудиш да напишеш лично искуство одма нашата голема Македонштина , кутија за кондури па копчинја па кликанја па дечиња .
Фактот дека сум ја промашил потрошувачката на струја на дотичниот нас е точен , читајчи 65 w е неговиот адаптер кој пак збирно е повеќе од мојата таканаречена кутија за кондури
 
 • Ја почнал/а темата
 • #36

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,780
2,417
Битола
Ок, извини, за вас двајца.
Мислењето е автоматски споено: Пред 2 минути
Повеќето од тука присутните сопственици на синолоџи се симнале од таков сетап.
2ца ние наместо 3ца вие во темава. Технички во право си 3ца се повеќето од 5мина. Секој со својот избор.

„ а во исто време моќ.“ - епитет моќ и Synology не одат едно уз друго.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
614
1,241
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Како што го опишав моето лично искуство .. Прво како неук тргнав со екстремна машина која ем трошеше ем беше оверкил за тоа што ми треба .. Се спуштив на најникото што го најдов во тоа време , дојамот и реалната употреба беше еквивалентна на екстремната машина .. најновиот обид со Пи3б+ ми ги задоволува потребите ( иако не е у кутија за кондури и од неа не висат кабли , иако на никој не му дозволувам да ми менува дискови а домашниве не ни знаат каде е поради тоа што е апсолутно бешумен и тивок )

Сето ова е актвино i го користам
- од шерување фајлови
- бекап на сите машини
- Сите докери за музика , серии , филмови и титлови
- Медиа стрим
- NextCloud
- Home Assistant
- NodeRed ( за автоматика )
- TasmotaAdmin
- Duckdns
- Transmission + Jackett
Уште некои знаени и незнаени јунаци

Си го чекам пи 4-творчето за поголем комфорт

Евтино до бесвест , брзината и стабилноста , не паметам да паднал некогаш , 1 клик упдате како и најважното потрошувачката за мене се идеални
Искрено можам да го направам убав и личен да биде но не ми треба тоа , ми треба да е функционален , имам поубави работи за украс и гледање

Едно не разбирам по нашиве форуми , ќе се потрудиш да напишеш лично искуство одма нашата голема Македонштина , кутија за кондури па копчинја па кликанја па дечиња .
Фактот дека сум ја промашил потрошувачката на струја на дотичниот нас е точен , читајчи 65 w е неговиот адаптер кој пак збирно е повеќе од мојата таканаречена кутија за кондури
Темава е за синолоџи НАС. Не за домашни сетапи. Ако сакаш да споделиш свој сетап за сториџ, отвори тема, не тука. Зашто тука изгледа како да сакаш да кажеш, еве вие со синолоџојава сте глупи, јас со 30 дочари истото го направив. И да не набедиш нас за Македонштина.

Сите знаеме да направиме НАС дома, не е некое достигнување реално, поготово во кутија за кондури.
Мислењето е автоматски споено:

2ца ние наместо 3ца вие во темава. Технички во право си 3ца се повеќето од 5мина. Секој со својот избор.

„ а во исто време моќ.“ - епитет моќ и Synology не одат едно уз друго.
Од кај знаеш, не си помирисал синолоџи :)
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
880
797
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Synology e маркетинг трик нешто како TopShop што беа порано значи единствено што е добро во ова нешто е тоа што знаат добар маркетинг да направат и да ви го продадат.

За многу поефтино се составува многу подобар и помоќен NAS еве на пример:

1.) Lifetime unRAID лиценца со 30 денови trial (до 6 дискови) - цирка 3100 денари
2.) РАМ 2x4GB - 2050 денари
3.) Куќаре со 3x3.5 bays и 2x2.5 - 1450 денари
4.) Процесор i3-9100F - 4390 денари
5.) Матична Gigabyte - 3450 денари
6.) USB 2.0 за подигнување на unRAID - 280 денари
7.) Напојување - 1340 денари

Се на се 16600 денари наместо 28000 за многу послаб Synology. Разгледај ги истите делови и на computeruniverse може поефтино да те фати. Со парите што ќе ти останат може да си докупиш подобро куќиште со повеќе HDD bays и подобро напојување.

*Unraid се бутира од USB (идеално 2.0) значи ќе мора да си имаш едно дедицирано USB што ќе ти е нонстоп приклучено на серверот и на него ти се зачувува лиценцата. Откако ќе се бутира OS се префрла во рам меморија и немаш потреба од SSD и сл освен ако не планираш и други работи пр. docker или виртуелни машини.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,945
2,320
Како што го опишав моето лично искуство .. Прво како неук тргнав со екстремна машина која ем трошеше ем беше оверкил за тоа што ми треба .. Се спуштив на најникото што го најдов во тоа време , дојамот и реалната употреба беше еквивалентна на екстремната машина .. најновиот обид со Пи3б+ ми ги задоволува потребите ( иако не е у кутија за кондури и од неа не висат кабли , иако на никој не му дозволувам да ми менува дискови а домашниве не ни знаат каде е поради тоа што е апсолутно бешумен и тивок )

Сето ова е актвино i го користам
- од шерување фајлови
- бекап на сите машини
- Сите докери за музика , серии , филмови и титлови
- Медиа стрим
- NextCloud
- Home Assistant
- NodeRed ( за автоматика )
- TasmotaAdmin
- Duckdns
- Transmission + Jackett
Уште некои знаени и незнаени јунаци

Си го чекам пи 4-творчето за поголем комфорт

Евтино до бесвест , брзината и стабилноста , не паметам да паднал некогаш , 1 клик упдате како и најважното потрошувачката за мене се идеални
Искрено можам да го направам убав и личен да биде но не ми треба тоа , ми треба да е функционален , имам поубави работи за украс и гледање

Едно не разбирам по нашиве форуми , ќе се потрудиш да напишеш лично искуство одма нашата голема Македонштина , кутија за кондури па копчинја па кликанја па дечиња .
Фактот дека сум ја промашил потрошувачката на струја на дотичниот нас е точен , читајчи 65 w е неговиот адаптер кој пак збирно е повеќе од мојата таканаречена кутија за кондури
Сосема погрешно си ме сфатил и не прочитал. Јас реков дека големината на Синолоџито е колку кутија кондури, а не твојот сетап, ниту пак пробав да те навредам. За твојот сетап воопшто не знаеме како финално изгледа скоцкано, дали е скоцкано, што нуди, колку стрима, на која резулуција како бара членот погоре 3 паралелни стрима и то. Така да тоа го решивме.
Околу потрошувачката. 65W е адаптерот, т.е. толку може да испорача макс, а не дека троши толку само тој. Бројката горе е целосна потрошувачка на синолоџито со систем, адаптер, дискови итн... Значи потрошувачка ако стаиш мерач на влез у адаптерот.

На крај. Темата е и беше отворена директно и наменски членот сакаше да купи СИНОЛОЏИ. Отворете тема DIY NAS системи, и пишете спецификации, потрошувачка, изглед, стајте фотки, итн, итн. Нема никаков проблем. Ама не, никој не ви бара лично искуство, вие одма рипате колку е некој заникаде или незнам што, што уопште сака тоа што сака.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #40

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,780
2,417
Битола
не си помирисал синолоџи
Можиш да го опишиш мирисот на моЌ? То ест, можеби зборуваш за моќ од углед и финансиска независност. Као купив синолоџи угледен и скап бренд, бидејќи се разбира перформанси не можеме да мериме кога повеќе пати помалку добиваш за повеќе пати поскапа цена.
 
Последна промена:

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
684
399
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
еве јас обично имам таков табиет да влевам во сред пресметка и да вадам Виножито знаме...

имено сите оние кои вадат свои DIY fav решенија, врпочем ако не чепкале по такви решенија ќе ги немале своите знаења окулу темата како и многу додатни знаења кои ги научиле попатно...

имено сите оние кои се за Plug-n-Play готово решение, можеби научиле помалку окулу такви сетапи, ама имале многу повеќе време да научат многу други работи кои овие првиве не ги знаат...

Затоа сме и Заедница луѓе, зошто никој не е совршен да има познавања од сите области во Наукава.... Да се надополнуваме и да учиме едни од други, или евентуално да заштедиме на време кога тоа е неопходно....

Јас би предложил ради заштеда на време да си отворат темата тројцата кои застапуваат DIY решенија и да се пишува тематски многу за да има кој каде сака да поднаучи нешто (Јас би сакал иако сум поборник за готови решенија повеќе особено ако се економични)

И не возбудувајте се останатите тројца, бидејќи секој некогаш ќе мисли дека има замена на Манифактурното Општество, можеби сакаат сами и храната да си ја одгледуваат, ама тоа е друга тема....
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,584
2,920
Ај сега пресметајте ја разликата во потрошувачка на струја помеѓу Synology и PC конфигурација со таа намена.
И потоа за колку време пониската цена на писито со повисока потрошувачка на ел. енергија, ќе ја достигне и надмине цената на synology-то.
И на крај, во перспектива гледано, која варијанта е всушност поевтина.
 

Maki_SM

Gaining Experience
28 јуни 2012
77
118
Темава е за синолоџи НАС. Не за домашни сетапи. Ако сакаш да споделиш свој сетап за сториџ, отвори тема, не тука. Зашто тука изгледа како да сакаш да кажеш, еве вие со синолоџојава сте глупи, јас со 30 дочари истото го направив. И да не набедиш нас за Македонштина.

Сите знаеме да направиме НАС дома, не е некое достигнување реално, поготово во кутија за кондури.
Нигде и во ниеден момент такво нешто ниту пишува ниту постои во мојот текст , незнам како успеа да извлечеш таков заклучок ???
Одкога се разви темата со учество и опции за DIY Nas го напишав моето искуство како допринос или идеа за размислување
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
880
797
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Ај сега пресметајте ја разликата во потрошувачка на струја помеѓу Synology и PC конфигурација со таа намена.
И потоа за колку време пониската цена на писито со повисока потрошувачка на ел. енергија, ќе ја достигне и надмине цената на synology-то.
И на крај, во перспектива гледано, која варијанта е всушност поевтина.
Па од прилика 500 денари годишно повеќе ќе троши PC. Што е лошото тука? 10 години x 500 денари пак не ја оправдуваат цената за Synology.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
614
1,241
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Можиш да го опишиш мирисот на моЌ? То ест, можеби зборуваш за моќ од углед и финансиска независност. Као купив синолоџи угледен и скап бренд, бидејќи се разбира перформанси не можеме да мериме кога повеќе пати помалку добиваш за повеќе пати поскапа цена.
Моќ as in фул линукс е можам да пишувам скрпти, да давам грануларни пермисии колку сакам, а во исто време, доволно едноставен за да кликам на интерфејсот и од телефон да стартувам jobs со нивните апликации.
Јас не сум @Rikimaru па да се палам на ROG стикери и брендови :)

Отворете тема за DIY NAS и таму може да си кажете колку сте попаметни од синолоџи корисници.

@wolverine :
- Напојување: 1300 денари
- Да ти исчурат 4 дискови со 2 декади работа на нив ради тоа што си woke: priceless.

И не знам ја вие буржуите кај живеете, ја живеам во стан кој го платив 1200 евра квадрат, секој сантим екстра зафатен ми вреди пари :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #46

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,780
2,417
Битола
Моќ as in фул линукс е можам да пишувам скрпти, да давам грануларни пермисии колку сакам, а во исто време, доволно едноставен за да кликам на интерфејсот и од телефон да стартувам jobs со нивните апликации.
Пак зборуваш за софтвер кој е во целост истиот како XPEnology. Или сакаш да зборуваме за други NAS софтвери коишто се исто така Linus-Based како Unraid, FreeNAS, итн? Сите и многу повеќе поволности што ги споменуваш се добиваат со open source software.

- Напојување: 1300 денари --- Штедиш 200 евра со решението на @wolverine. Па додај 100 евра од нив купи Platinum најслаба ватажа и терај го 50 години.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
880
797
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
@dekomote :
- Напојување: 1300 денари
- Да ти исчурат 4 дискови со 2 декади работа на нив ради тоа што си woke: priceless.
Која е веројатноста да ти исчурат 4 дискови одеднаш? Максимум 1 ќе се расипе, а повеќе од 1 во исто време е скоро невозможно. Со ова решение што го спомнав јас и 1-2 дискови да се расипат ги заменуваш само и си се обновуваат податоците пошто е тип на RAID 1 ако имаш поставено диск за паритет. Плус со остатокот од парите може да се набави подобро PSU од 50-60 евра.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,340
4,768
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
@Rikimaru
3vs3 сме :)

Користам Xpenology веќе 2-3 години, PC-то ми е со i5 3330 и 8gb ram (со некое CoolerMaster напојување... не се сеќавам на серија), на него имам закачено Plex сервер со еден тон филмови/серии, UniFi Controller, TVHeadend, Download Station, Audio Station... компјутерчето е ставено на поткровјето заедно со останатата мрежна опрема за куќава. Филмови, серии и телевизија стримам на 4 телевизори, сега за сега не би се префрлил на Synology бидејќи немам забележано некоја висока сметка за струја.

Секако, не одам против тие што користат Synology, далеку од тоа, за мои потреби ми брка работа PC-во.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
614
1,241
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Па стварно не ви треба Synolgoy вас бе. За торент боксови @Maki_SM со распберито најдобро направил!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,729
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно