• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

DIY NAS Решенија

Кој NAS OS користите или би користеле?

 • FreeNAS

 • Unraid

 • Xpenology

 • Openmediavault

 • Xigmanas

 • Rockstor

 • друго


Резултатите ќе бидат видливи по гласање.

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,091
8,278
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@Глупав Погледни го овој детален туторијал

Мислењето е автоматски споено:

Инаку ако се мислите за куќишта, најкомпактното куќиште што го имам видено да собира 4x3.5 drives е NODE 304:Лично ќе го следам примерот од дечково од видеото и ќе склопам еден НАС во куќиштево.

View: https://www.youtube.com/watch?v=dTvKS_F9nuk&ab_channel=BasicITStuff
Добро изгледа, а што плоча ќе ставиш?
Кај нас нема многу избор јас сакав нешто слично да правам со на Cooler Master тоа малото куќиште ама се откажав пошто плоча немаше. Или во пакет од CU?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #77

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,779
2,417
Битола
Добро изгледа, а што плоча ќе ставиш?
Кај нас нема многу избор јас сакав нешто слично да правам со на Cooler Master тоа малото куќиште ама се откажав пошто плоча немаше. Или во пакет од CU?
Oва ќе мора да се земи од CU кај нас го нема, па во ист пакет ќе порачам miniITX со минимум 4 sata порти на 1151 socket, а процесор и рам од тука на старо од некој за ефтино да се помини.
 

sisko

Gaining Experience
14 декември 2010
175
111
Многу препукувања непотребно :)
Моето искуство со NAS е од поодамна, првата машина ми беше целерон 950 мхз и цепаше Freenas додека сеуште имаа милион проблеми хахахах.
После апгрејдод беше семпрон 2600+ ако памтам убаво тој беше со OMV. се ова беше скоцкано со рандом дискови што ми останувале од други системи.

2014 Преминав на малку по energy efficient сетуп пак на FreeNas. Асус c60m-1 ако го памтам добро моделот, 6 сата мини итх формат во fractal node 304.
бонбонче си беше , логирање во интерфејс еднаш годишно за апдејт на плагини. 2 wd green 1TB остатоци од WD Mybook i 4 Toshibi 3 TB.се ова културно си работеше до годинава март некаде so zero disk failure и скоро 6 години uptime (цело време си беше на упс)

Сега сум на Unraid. презадоволен целерон g3260 ( немав во моментот нешто појако ама план е да го менувам) плоча копачка остаток х81а, dell perc h310 во ИТ моде и 7 дискови во него,рандом дискови најголемиот 3 тб. околу потрошувачката немам коментар колку муабет се разврза за потрошувачката кај овој тип на уреди. на упс-от идле потрошња ми е 80w копирајки масивни фајлови и терање плекс на тв иде до 95w меѓутоа на упс-от ми е и modemot,routerot,poe switch(2 poe AP) па кој сака нека рачуна колку троши.

Сум користел и ѕверови од synology (3018xs,1621xs+ и доста од помалите 218,418) и од пар други компании сите имаат свои предности и поволности ама сепак мене за дома ова ми врши работа а е доста поволно.

На работа сеуште имам 2x 218 и сум презадоволен и од нив ама за дома се едноставно оверкил.
 

Maki_SM

Gaining Experience
28 јуни 2012
77
118
Јас користев само Homeassistant на RPi3B и споро работеше, особено кога сејвуваше снепшоти, после рестарт чекав пар минути за да биде повторно online, можам да замислам сега како е твоето си сиот тој софтвер.

Сега Home Assistant користам на NUC со Целерон J3455, како докер фајл на Ubintu Server 18.04LTS и сега брзината е прифатлива на сејвување на снепшоти така да муабетот дека сето тоа погоре набројано работи брзо не држи вода за мене.
Користиш Hassio или Homeassistant , самостален или во докер?
Која ти е потребата да снимаш снепшотови нон стоп или дневно , колку пати во денот внесуваш новини во него за да го правиш тоа ??????
Не е мој проблем што тебе не ти држи вода друже , јас напишав што користам и сето тоа работи preku еден панел so heimdall

Во мојот ассистант има Sonoff Pow 2 + неколку основни + 6 Esp8266 сето тоа преку
Mosquitto broker , нормално сите плеери , далински , како и сите инфоа што ми требаат и ги користам ,

Едино што ми фали кога користев ПЦ е ZoneMinder , има фантастична интеграција во ассистентот , работеше во докер на истото ПЦ ...
 
Последна промена:

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,401
3,989
Користиш Hassio или Homeassistant , самостален или во докер?
Која ти е потребата да снимаш снепшотови нон стоп или дневно , колку пати во денот внесуваш новини во него за да го правиш тоа ??????
Не е мој проблем што тебе не ти држи вода друже , јас напишав што користам и сето тоа работи preku еден панел so heimdall

Во мојот ассистант има Sonoff Pow 2 + неколку основни + 6 Esp8266 сето тоа преку
Mosquitto broker , нормално сите плеери , далински , како и сите инфоа што ми требаат и ги користам ,

Едино што ми фали кога користев ПЦ е ZoneMinder , има фантастична интеграција во ассистентот , работеше во докер на истото ПЦ ...
Hassio беше ваљда на RPi3-то, на картица го ставав имиџот.

Сега е ваљда home assistant во докер.

Не снимав снепшотови нонстоп или дневно, снимав кога ќе направев измена, тоа беше чекање и чекање на RPi3. Сега е друга приказна со NUC-от.
 

Maki_SM

Gaining Experience
28 јуни 2012
77
118
Hassio комплет систем ужасно лошо работи... Јас пак користам Hassio ама во докер
Обичниот Хоме Ассистант во докер не е исто како Hassio

Клокни го малку Пи-то , рамот брзината на сд картата ;)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #82

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,779
2,417
Битола

Еве ви понуда за супер платформа за NAS.

Испратено од OnePlus 5T преку IT.mk форум апликација
 

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,174
1,953
Дечки, имам една конфигурација што моите ја користат за office (overkill е за тоа). Па темава ми даде идеја да ја претворам во NAS.


Parts:
MB: Gigabayte Z170
CPU - i5-6600
RAM: 16 гиги
Куќаре: МАСИВНО
Графичка; Интегрирана


И еве, ако сакам да го претворам во NAS - што би биле вашите сугестии. Какво куќаре, какви вентилатори. Што HDD би препорачале, колку рам би требало и слично.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
879
797
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Дечки, имам една конфигурација што моите ја користат за office (overkill е за тоа). Па темава ми даде идеја да ја претворам во NAS.


Parts:
MB: Gigabayte Z170
CPU - i5-6600
RAM: 16 гиги
Куќаре: МАСИВНО
Графичка; Интегрирана


И еве, ако сакам да го претворам во NAS - што би биле вашите сугестии. Какво куќаре, какви вентилатори. Што HDD би препорачале, колку рам би требало и слично.
Многу зависи од намената. Ако го користиш стриктно како NAS не ти требаат многу ресурси освен ако не стримаш многу. Исто треба да одбереш оперативен систем. Јас имам искуство со unRAID и е одличен за оваа намена а и нешто плус ако сакаш да извлечеш од машината. Знам дека има и бесплатни оперативни за оваа намена. Unraid е proprietary оперативен систем специјално направен за оваа намена, се базира на слеквер линукс и има совтверски раид систем. (повеќе тука)

Неколку факти за Unraid
 • Aко имаш конфигурирано диск за паритет ако друг диск се расипе податоците не ги губиш само го заменуваш дискот.
 • Дискот за паритет треба да е иста големина колку што ти е најголемиот диск во серверот.
 • Може да ставаш и повеќе помали дискови но не поголеми од дискот за паритет
 • Може да правиш KVM виртуелни машини, а поддржува и GPU passthrough (Да приклучиш графичка директно на виртуелна машина)
 • Може да инсталираш докери. Има илјадници спремни docker images со различни апликации. Нешто како marketplace. Пример може да инсталираш plex, nextcloud, radarr, sonarr, openvpn и многу други
 • Сториџот го конфигурира како еден голем диск каде што се споени сите други и може да правиш samba shares јавни или со ограничен пристап и да ги монтираш мрежно.
 • Потребно ти е само УСБ. Оперативниот се подига од УСБ и се зачувува во РАМ меморија така да не ти треба ССД за него.
 • Имаш 30 дена пробен период, Кошта околу 3000 денари до 6 дискови доживотна лиценца. Откако ќе купиш клуч тој се зачувува на УСБто поточно го лепат за серискиот број на УСБто
 • Редовни апдејти и нови работи
 • Голема поддршка на нивниот форум и на редит исто има и фејсбук група.
 • Ако имаш УПС и ако детектира дека нема струја и УПСто е при крај го безбедно го гаси серверот.
 • и мн др работи
Ако имаш простор јас би избрал поголемо куќиште со повеќе место за 3.5 дискови. Така и планирам да го префрлам мојов на поглемо куќиште за да намалам греењето. Кај мене со сток кулер си функционира. Земи подобро напојување и терај.
 
Последна промена:

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,174
1,953
Многу зависи од намената. Ако го користиш стриктно како NAS не ти требаат многу ресурси освен ако не стримаш многу. Исто треба да одбереш оперативен систем. Јас имам искуство со unRAID и е одличен за оваа намена а и нешто плус ако сакаш да извлечеш од машината. Знам дека има и бесплатни оперативни за оваа намена. Unraid е proprietary оперативен систем специјално направен за оваа намена, се базира на слеквер линукс и има совтверски раид систем. (повеќе тука)

Неколку факти за Unraid
 • Aко имаш конфигурирано диск за паритет ако друг диск се расипе податоците не ги губиш само го заменуваш дискот.
 • Дискот за паритет треба да е иста големина колку што ти е најголемиот диск во серверот.
 • Може да ставаш и повеќе помали дискови но не поголеми од дискот за паритет
 • Може да правиш KVM виртуелни машини, а поддржува и GPU passthrough (Да приклучиш графичка директно на виртуелна машина)
 • Може да инсталираш докери. Има илјадници спремни docker images со различни апликации. Нешто како marketplace. Пример може да инсталираш plex, nextcloud, radarr, sonarr, openvpn и многу други
 • Сториџот го конфигурира како еден голем диск каде што се споени сите други и може да правиш samba shares јавни или со ограничен пристап и да ги монтираш мрежно.
 • Потребно ти е само УСБ. Оперативниот се подига од УСБ и се зачувува во РАМ меморија така да не ти треба ССД за него.
 • Имаш 30 дена пробен период, Кошта околу 3000 денари до 6 дискови доживотна лиценца. Откако ќе купиш клуч тој се зачувува на УСБто поточно го лепат за серискиот број на УСБто
 • Редовни апдејти и нови работи
 • Голема поддршка на нивниот форум и на редит исто има и фејсбук група.
 • Ако имаш УПС и ако детектира дека нема струја и УПСто е при крај го безбедно го гаси серверот.
 • и мн др работи
Ако имаш простор јас би избрал поголемо куќиште со повеќе место за 3.5 дискови. Така и планирам да го префрлам мојов на поглемо куќиште за да намалам греењето. Кај мене со сток кулер си функционира. Земи подобро напојување и терај.
Интересно! Би го користел за стимање both музика и 4К видео содржини.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,367
3,888
Скопје

Еве ви понуда за супер платформа за NAS.
Кон колкава цена одиме за NAS? Се водеше муабет дека 200 евра е многу за Synology.

Инаку еве мене колку ме чинеше релативно културно скоцкано NAS/HTPC решение дома (600€), сеуште го користам, скоро 7 години работи без престан. Се мислев тогаш дали да одам со дедициран NAS софтвер, на крај се одлучив за Win10 бидејќи поголема примена му наоѓам така, согласно мои потреби.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #87

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,779
2,417
Битола
Кон колкава цена одиме за NAS? Се водеше муабет дека 200 евра е многу за Synology.

Инаку еве мене колку ме чинеше релативно културно скоцкано NAS/HTPC решение дома (600€), сеуште го користам, скоро 7 години работи без престан. Се мислев тогаш дали да одам со дедициран NAS софтвер, на крај се одлучив за Win10 бидејќи поголема примена му наоѓам така, согласно мои потреби.
Го барам и споредувам со најефтиниот 4-Bay NAS на пазарот бидејќи имам потреба од физички простор за 4 диска и storage над 20 TB. Уште сега имам во PC-то место за 2 диска но малку се инаку немаше ни да гледам други NAS решенија. 2-bay NAS ако едниот го користам за redundancy реално само еден диск ќе имам за складирање на податоците. Исто така, Synology не можам ефтини да гледам бидејќи сакам да стримам повеќе од еден стрим којшто ќе се енкодира/декодира истовремено. Си бара машина појака за тие потреби.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
684
399
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
во тој случај би можело да се смени во прашалникот соодветно...
 

Maki_SM

Gaining Experience
28 јуни 2012
77
118
Никогаш не сум користел долгорочно FreeNas а камо ли TrueNas а по гласовите изгледа јас сум единиот што користи openmediavault ...

Не викам дека не сум ги пробал сите останати ама со OMV на прв поглед , знаете како иде тоа :love:

Би сакал од корисниците и искусните да потенцираат или посочат што е тоа што FreeNas , TrueNas или останатите слободни NAS опции се подобри или ги прави да се пред конкуренцијата или во мојов случај пред openmediavault а јас ќе потенцирам зошто токму OMV е мојот избор. Вo ниеден случај не ги подценувам не ги наговарам или убедувам корисниците на Synology туку строго дебата за DIY Nas .
Да напоменам јас сум по класификација Heavy Home user , со упoтреба пред се на докери од типот Hassio , NodeRed , NextCloud , File Sharing и backup како и вообичаените торент медиа активности . Не правам transcoding :cool:

Користам OMV од крајот на верзија 3 , комплетно верзија 4 а сега одкако OMV 5-ката е стабилна и како што би кажале ние за верување е сум со неа ...

Како прво OMV може да се инсталира на MBR и GPT ( uefi ) ( atom процесор е добродојден)
Работи со 1 гига на Пи или максумум што сум користел 4 гига на ПЦ
ZFS pool преку плугин и промена на кернелот во OMV Extras
SnapRaid for disk arrays
Raid Menagment
Посебно како RaspberryPI user а многу корисен плугин како и доколку се вози OMV преку SSD e Flash memoри плугинот , да не прави пиши бриши нон стоп ...
Плугин за монтирање на роот фолдерот , посебно супер ако се користи ССД , сите докери таму и целиот систем делува побрзо преку гигабитна мрежа , ССД то не изгледа како потрошена инвестиција .
Rsync за бакуп на посебни фолдери или комплетен бакуп на диск

Еднаш наместен и сетиран OMV а доколку интеграцијата во HomeAssistant не каже дека има упдате се навраќам за упдатирање a понатака целата работа ја превзема Portainer
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #91

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,779
2,417
Битола
Најдов мало куќиште за NAS build што собира голем број дискови: Internal: 5x 2.5", 6x 3.5"

 
 • Ја почнал/а темата
 • #92

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,779
2,417
Битола

Некое вакво треба да најдиме. Оптимално, најубаво и најкомпактно решение e за DIY NAS.

mITX со 4 hotswappable bays и вградено напојување (да не мора да бараш мало напојување што ќе одговара)

Барав на Computer Universe го нема а и некое слично, а за ваков билд е најдоброто решение.
Мислењето е автоматски споено:

За да се поедностави процедурата, да не мора да се гради систем за оние на коишто им треба само простор за податоци, и ова решение е адекватно. HotSwappable 4-bay external bay со 4x3.5 drives na 5.0Gb брзина со LED дисплеи со дугмиња за RAID поставки итн.

chrome_yGysuuRgIv.jpg
 
Последна промена:

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
684
399
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
поточно како што видов отпаѓа опцијата за WiFi со UnRaid...

сега прашањето кое следи е дали е помудро да се земи додатен router како repeater или некое решение како штекер repeate од кој излегува LAN кабел...
 

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
91
184
поточно како што видов отпаѓа опцијата за WiFi со UnRaid...

сега прашањето кое следи е дали е помудро да се земи додатен router како repeater или некое решение како штекер repeate од кој излегува LAN кабел...
За штеќерче земи си, топ е мука нема ... кабел си е кабел :)
Јас земав: Tenda Powerline AV Adapter P200 200Mb/s Kit 2-Pack, во куќа од втори спрат пуштам нет у подрум.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
684
399
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
За штеќерче земи си, топ е мука нема ... кабел си е кабел :)
Јас земав: Tenda Powerline AV Adapter P200 200Mb/s Kit 2-Pack, во куќа од втори спрат пуштам нет у подрум.
се надевам имаш куче во двор... ;)

сепак се решив за Tenda AC6 .... колку е тоа мудро ќе се види...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,697
Членови
28,228
Најнов член
Nikojsi
На врв Дно