• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

DIY NAS Решенија

Кој NAS OS користите или би користеле?

 • FreeNAS

 • Unraid

 • Xpenology

 • Openmediavault

 • Xigmanas

 • Rockstor

 • друго


Резултатите ќе бидат видливи по гласање.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,804
2,474
Битола
Synology-то кошта повеќе ама тоа е уствари софтверот што го плаќаш,
Тие ease-of-use features за просечни конзумери им се софтверски. Ќе си снимиш XPEnology којшто е истиот linux-based OS што го користат на Synology драјвови но е Open-Source. Ќе ги добиеш истите features на далеку појака машина. Aпдејти редовно им излегуваат итн. Лесен е за користење (истиот Synology софтвер е) во споредба со FreeNAS или Unraid:

" Xpenology creates the possibility to run the Synology DSM on any x86 device like any pc or self-built NAS. So you can benefit from the powerful multimedia- and cloud-features of DSM without buying the hardware NAS from Synology. A lot of people prefer this because they can pick out there own (more powerful) processor and RAM to handle things like transcoding video."


Тоа малото куќиште му е предност, но, има miniITX матични и куќишта за склопување на компактни машини, така што и за тоа има решение.
 
Последна промена:

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
693
413
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
јас сум немал Ironwolf, а сум како Вас тројца што споманвте дека не менувате Тим кој е Ваш и победува...
Мислењето е автоматски споено:

@Rikimaru Благодарам за инфо за Xpenology, ќе се тестира кога ќе се има доволно соодветен hardware...
 

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,404
3,993
Тие ease-of-use features за просечни конзумери им се софтверски. Ќе си снимиш XPEnology којшто е истиот linux-based OS што го користат на Synology драјвови но е Open-Source. Ќе ги добиеш истите features на далеку појака машина. Aпдејти редовно им излегуваат итн. Лесен е за користење (истиот Synology софтвер е) во споредба со FreeNAS или Unraid:

" Xpenology creates the possibility to run the Synology DSM on any x86 device like any pc or self-built NAS. So you can benefit from the powerful multimedia- and cloud-features of DSM without buying the hardware NAS from Synology. A lot of people prefer this because they can pick out there own (more powerful) processor and RAM to handle things like transcoding video."


Тоа малото куќиште му е предност, но, има miniITX матични и куќишта за склопување на компактни машини, така што и за тоа има решение.
Сето тоа го знам но 218+ за потребите за мене е супер и немам ни време ни желба да се замарам, само податоците ми се битни да се достапни и да се бекапирани (клауд и офсајт) и ништо друго.

За филмови уште тера нас4фрее насот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,804
2,474
Битола

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,680
1,492
sistrum.mk
Кастом склопен ПЦ троши многу повеке струја од Синолоџи.
Цената е малку поскапа но исплатливо. Дали корисник ке избере ФрееНАС или Синолоџи е индивидуална работа. Има корисници кои сакаат уред кој ке работи одма изваден од кутија, има корисници кои сакаат да си ги завалкаат рацете и сами да склопат конфигација да направат или преправат куќиште .
Убаво е да се има некакво решение за дома или работа, стварно помага и олеснува некои работи.
 

Maki_SM

Gaining Experience
28 јуни 2012
77
118
Во мојот случај ПЦ ништо помбезно , 775 сокет , некој Е цпу , 4 гига рам 1 системски диск + 2 диска потрошувачка = 120 w - 130 w
Пи 3б+ истите тие два диска кецот магично исчезнува 25 w , идле систем 10 w
цената на пи3б+ со најскапиот докер за два диска 5000 денари со претерување , 80 е
Со опцијата за 4 диска пак цената толку ;) со пи4 и 4 гига рам ќе заокружиме 120 е
Синолоџи со 4 диска нема да биде нешто многу под 100 w , бројка две .
Потрошувачката наспрема ПЦ занемарлива
Ако 20.000 денари е ситница само за него тогаш нека е така :eek:

Што се однесува до опциите на опен систем не ни сакам да коментирам
OMV се инсталира со една командна линија а во секој систем треба да си ги монтираш форматираш и конфигурираш дисковите , да си направиш шаре фолдери
А што све понатака може со OMV како што викаат само небото е лимит :love:

Катаљарда туторијали има за OMV
Едноставно го споделувам моето искуство
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,963
2,336
Во мојот случај ПЦ ништо помбезно , 775 сокет , некој Е цпу , 4 гига рам 1 системски диск + 2 диска потрошувачка = 120 w - 130 w
Пи 3б+ истите тие два диска кецот магично исчезнува 25 w , идле систем 10 w
цената на пи3б+ со најскапиот докер за два диска 5000 денари со претерување , 80 е
Со опцијата за 4 диска пак цената толку ;) со пи4 и 4 гига рам ќе заокружиме 120 е
Синолоџи со 4 диска нема да биде нешто многу под 100 w , бројка две .
Потрошувачката наспрема ПЦ занемарлива
Ако 20.000 денари е ситница само за него тогаш нека е така :eek:

Што се однесува до опциите на опен систем не ни сакам да коментирам
OMV се инсталира со една командна линија а во секој систем треба да си ги монтираш форматираш и конфигурираш дисковите , да си направиш шаре фолдери
А што све понатака може со OMV како што викаат само небото е лимит :love:

Катаљарда туторијали има за OMV
Едноставно го споделувам моето искуство
Synology 420+

Што би се рекло бројка две под 100W
И гарант тоа Пи~то ќе го скоцкаш фино лепо во големина помала од кутија за кондури 45ка, и ќе има и NVMe кеширање, 2хGbit редундантени или бондувани или поделени по желба, и остали благодети оут оф д бокс, пали вози. За секоја роба муштерија има. Оваа е богами у дневна на полица да ја туриш и да си тера работа.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Maki_SM

Gaining Experience
28 јуни 2012
77
118
Се гледа некој ТВ , монитор евентуално некоја убава жена окце да и фрлиш ама НАС сервер да гледаш хмммм o_O
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,963
2,336
Се гледа некој ТВ , монитор евентуално некоја убава жена окце да и фрлиш ама НАС сервер да гледаш хмммм o_O
Коа ќе го туриш позади ТВто, до саксијата со Филадендрон на убавата жена, нема ни да го приметиш.
Муабетот е дека кај и да го туриш, ќе си брка работа, нема да фаќа место, а ако фаќа нема да изгледа расчупано или гломазно. Па фиокички за дисковите, па Хот Плуг на дисковите фино лепо со фиокичка може и малиот мој со 13г да го смени и да не се мислам дали нешто ќе заебе, помрдне и слично.
Значи да со DIY решение ќе поминеш поефтино, можда и поснажно, ама не по ергономски, по тестирано, поскоцкано.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,804
2,474
Битола
Значи да со DIY решение ќе поминеш поефтино, можда и поснажно, ама не по ергономски, по тестирано, поскоцкано.
Секој мери на своја вага. Со DIY решение од едната страна имам МНОГУ поефтино и МНОГУ поснажно решение што ќе треба да се мачи човек да го скоцка во мало куќиште (маката). Синолоџи или Кнап го елиминираат чекорот склопување и инсталирање оперативен ама да мора да плаќаш дупло повеќе за 3-4 пати послабо решение -- лудо.

Обичен конзумер којшто не се маткал со вакви DIY решенија валјда може да најде другари, познаници, да му помогнат, тука да праша на форумот, итн. Воопшто не е комплицирано. Валјда секој од вас склопувал компјутер и инсталирал оперативен (генерализирам бидејќи се наоѓаме на IT форум). Целосно истиот оперативен како Synology можеш да го снимиш со истите бенефити.

Ај да беше некоја илјадарка поскапо да си земе човек готов NAS за да плати за таа „удобноста“, но, според математиките ЕПТЕН МНОГУ поскапо излегува за МНОГУ послабо решение. Вагата до земја натежнува на страната на DIY решението на крај. Па ако ве мрзи да го склопувате, наместо за 26.000 ден 4-bay Synology, платете 10.000 ден за делови (плоча, процесор, рам и куќиште -- ја вадам цената од газ, но, на форумот стари системи се продаваат за таа цена. Во јануари мојот го продадов за 10.000 со 4790 i7, 16GB рам и z97ка --- спореди тоа со спецификациите на Synology уредот) и дајте ми една илјадарка мене па ќе ви го склопам. Ете ти 11.000 трошок наместо 26.000.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,360
2,834
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Секој мери на своја вага. Со DIY решение од едната страна имам МНОГУ поефтино и МНОГУ поснажно решение што ќе треба да се мачи човек да го скоцка во мало куќиште (маката). Синолоџи или Кнап го елиминираат чекорот склопување и инсталирање оперативен ама да мора да плаќаш дупло повеќе за 3-4 пати послабо решение -- лудо.

Обичен конзумер којшто не се маткал со вакви DIY решенија валјда може да најде другари, познаници, да му помогнат, тука да праша на форумот, итн. Воопшто не е комплицирано. Валјда секој од вас склопувал компјутер и инсталирал оперативен (генерализирам бидејќи се наоѓаме на IT форум). Целосно истиот оперативен како Synology можеш да го снимиш со истите бенефити.

Ај да беше некој илјадарка поскапо да си земе човек НАС за да плати за таа „удобноста“ да му е наготово бидејќи нема време или нерви, но, според математиките ЕПТЕН МНОГУ поскапо излегува за многу послабо решение. Вагата натежнува на страната на DIY решението на крај. Па ако ве мрзи да го склопувате, наместо за 26.000 ден 4-bay Synology, платете 10.000 ден за делови (плоча, процесор, рам и куќиште -- ја вадам цената од газ, но, на форумот стари системи се продаваат за таа цена, во јануари мојот го продадов за 10.000 со 4790 i7, 16GB рам и z97ка --- спореди тоа со спецификациите на Synology уредот) и дајте ми една илјадарка ќе ви го склопам. Ете ти 11.000 трошок наместо 26.000.
Да ама е големо, топло, потенцијално бучно куќиште на кое треба да му најдеш место, кое ќе троши многу повеќе од NAS-от, кое ќе треба колку - толку да го конфигурираш, па апдејти, дрн дрн.

NAS е ready made решение, оптимизирано за таков workload, ако ти треба наменски.

Преминав од DIY NAS PC на основен Zyxel NAS, и освен што требаше малку да го хакнам за да обезбедам соодветни NFS share-ови и некои други ситници, е пали - вози.

Мене на времето ме чинеше 100-тина евра без дискови, што не се многу пари, е ќе речеш за тие пари може да склопиш подобар десктоп, ама каков, и на што ќе личи?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,804
2,474
Битола
100-тина евра без дискови
Се се сведува на цена на крај за мене (и трудот е цена). Цена од 100 евра е прифатлива, но гледам НАЈСЛАБИОТ 4-bay NAS кај нас е 26.100 ден. Да најдам 4-bay NAS на пола цена онлајн за 13.000 ќе направам компромис и би го зел (компромисот е што многу послаба машина ќе имам), ама не сум нашол ете. Ако имаш повеќе инфо сподели please.
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,963
2,336
Се се сведува на цена на крај за мене (и трудот е цена). Цена од 100 евра е прифатлива, но гледам НАЈСЛАБИОТ 4-bay NAS кај нас е 26.100 ден. Да најдам 4-bay NAS на пола цена онлајн за 13.000 ќе направам компромис и би го зел (компромисот е што многу послаба машина ќе имам), ама не сум нашол ете. Ако имаш повеќе инфо сподели please.
Нов 4беј НАС нема за 200еур. А послаба машина незнам што ти значи. Дека ти ако стаиш ПЦ делови да ќе имаш појака машина.Дали има реално потреба. НЕ. Секој НАС ќе си ја брка работата за која си го купил. Ако ти паралелно мислиш да ти служи и за друго онда тоа е надвор од муабет на темава.
Знаеш убавината кај готово НАС решение е и сигурноса. На пример. Ти рикнуе Синолоџито нешто. Одиш зимаш некое друго синолоџи, вадиш дискои стааш дискови и толку. Пали вози. Ми се има такво нешто десено. Со одење до ЈВЦ и назад, прештекување и се, помалце од 2 саата беше, и продолжи работен процес.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,804
2,474
Битола
Нов 4беј НАС нема за 200еур. А послаба машина незнам што ти значи. Дека ти ако стаиш ПЦ делови да ќе имаш појака машина.Дали има реално потреба. НЕ. Секој НАС ќе си ја брка работата за која си го купил. Ако ти паралелно мислиш да ти служи и за друго онда тоа е надвор од муабет на темава.
Знаеш убавината кај готово НАС решение е и сигурноса. На пример. Ти рикнуе Синолоџито нешто. Одиш зимаш некое друго синолоџи, вадиш дискои стааш дискови и толку. Пали вози. Ми се има такво нешто десено. Со одење до ЈВЦ и назад, прештекување и се, помалце од 2 саата беше, и продолжи работен процес.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Во фамилија сме максимум тројца што може да стримаме медиа преку NAS-от (медиа центарот) истовремено. Дали NAS од 26.000 денари како Synology 420 со 1.4 Ghz QuadCore и 1GB РАМ може да издржи три истовремени стримови и на каков квалитет? Си бара појак процесор, повеќе рам и поволности енкодирање/декодирање како што пружа Intel со quicksync.

Ова ти рикнуе синолоџито и земаш друг е скапо решение. Ретко кој има првично да даде над 400 евра па после одеднаш уште 400 евра во случај да му рикне уредот.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
616
1,247
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Во фамилија сме максимум тројца што може да стримаме медиа преку NAS-от (медиа центарот) истовремено. Дали NAS од 26.000 денари како Synology 420 со 1.4 Ghz QuadCore и 1GB РАМ може да издржи три истовремени стримови и на каков квалитет? Си бара појак процесор, повеќе рам и поволности енкодирање/декодирање како што пружа Intel со quicksync.

Ова ти рикнуе синолоџито и земаш друг е скапо решение. Ретко кој има првично да даде над 400 евра па после одеднаш уште 400 евра во случај да му рикне уредот.
Ова има многу подпрашања... Ќе правиш recode на стримовите или не? Ако не правиш, 100 стрима може. Ако правиш од Dolby TrueHD во 2ch AAC, од 4k uncompressed во DivX, и тредрипер да ставиш и нема да глеаш салам.

Те молам склопи ладен и тивок компјутер што ќе можеш да го пикнеш во било кој ќош, што работи 24/7 без никаква интервенција, што ќе вози 4 драјвови и ќе троши 40 вати за помалце од 26.000 денари. Ќе причекам.
Тој ти што го гледаш е 2 гигабитни порти, со link aggregation, со кешои со чуда со ѓаоли. Плус, софтверот... Софтверот е путер! Добиваш dyndns беспари, добиваш office алатки, алатки за surveilence.

Ај да беше некоја илјадарка поскапо да си земе човек готов NAS за да плати за таа „удобноста“, но, според математиките ЕПТЕН МНОГУ поскапо излегува за МНОГУ послабо решение. Вагата до земја натежнува на страната на DIY решението на крај. Па ако ве мрзи да го склопувате, наместо за 26.000 ден 4-bay Synology, платете 10.000 ден за делови (плоча, процесор, рам и куќиште -- ја вадам цената од газ, но, на форумот стари системи се продаваат за таа цена. Во јануари мојот го продадов за 10.000 со 4790 i7, 16GB рам и z97ка --- спореди тоа со спецификациите на Synology уредот) и дајте ми една илјадарка мене па ќе ви го склопам. Ете ти 11.000 трошок наместо 26.000.
Забораваш куќиште, вентилатори, напојување. Забораваш дека постои нешто што се вика hotswap.

2bay синолоџијата се колку просечно напојување во големина! Можеш во разводна кутија да го ставиш. Ој стави ПЦ така.

Да не заборавам. Овој од 26.000 денари е наменет за канцеларии и фирми. За дома имаш j верзии што се 18.000 од прилика за 4 или 12.000 за 2 драјва. Има нешто и на старо во JVS.net.
Јас лично имам DS411+II (2011 модел) со дуал кор атом, и еден гига рам. Ми брка работа за се. Од комплетен сториџ таму, до развојни алатки и бази, до surveilence до стримање на 3 телевизори паралелно, торенти, дропбокси, VPN... Го зедов на старо, само вентилатори му сменив со Noctua пошто оргиналните се разглабуваат брзо на овој модел, ене го, фуче.
 
Последна промена:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,949
12,067
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Нешто ново од Нексио и цена интересна дали е ок ?
Не баш, цената е многу блиску до Ј моделите на Synology. Не би се занимавал со Зиксел кога има Синологија за истите пари.

На муабетот за ПЦ вс НАС. Многу тапа муабет, и едното и другото си има предности и недостатоци па секој може да се одлучи што повеќе му брка работа без притоа другиот кој се решил за другото решение да биде нападнат и покажуван со прст како ваков или онаков.
Имам другар што наместо да купи конвертор од ук во еу утикач, ќе му седне со шмиршајбна ќе му влезе и ќе го прилагоди. Според мене тоа не е решение, на ништо не личи ко за почеток, а според него, битна е цената, он тоа го прави безпари, наместо да им даде 150 денари на клетите капиталисти.

Сум користел и ПЦ како сториџ и НАС. Многу посреќен сум од повеќе причини со НАС-от и ќе останам на НАС, неговите перформанси ми се сосема доволни за моите потрби, немам потреба од и7 4790 за да стримам филм. Ако некој има потреба, фајн, нека користи цело ПЦ, нема потреба да се убедуваме и разубедуваме, големи сме.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
616
1,247
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Не баш, цената е многу блиску до Ј моделите на Synology. Не би се занимавал со Зиксел кога има Синологија за истите пари.

На муабетот за ПЦ вс НАС. Многу тапа муабет, и едното и другото си има предности и недостатоци па секој може да се одлучи што повеќе му брка работа без притоа другиот кој се решил за другото решение да биде нападнат и покажуван со прст како ваков или онаков.
Имам другар што наместо да купи конвертор од ук во еу утикач, ќе му седне со шмиршајбна ќе му влезе и ќе го прилагоди. Според мене тоа не е решение, на ништо не личи ко за почеток, а според него, битна е цената, он тоа го прави безпари, наместо да им даде 150 денари на клетите капиталисти.

Сум користел и ПЦ како сториџ и НАС. Многу посреќен сум од повеќе причини со НАС-от и ќе останам на НАС, неговите перформанси ми се сосема доволни за моите потрби, немам потреба од и7 4790 за да стримам филм. Ако некој има потреба, фајн, нека користи цело ПЦ, нема потреба да се убедуваме и разубедуваме, големи сме.
Бар денес кога декодирањето се префрли на страна на телевизорите, и може поприлично се што ќе фрлиш да декодираат, греота е да теретиш уште еден процесор за тоа. До сега не ми се десило да треба recoding да прави синолоџиво. А и да треба, и i7 ќе прави проблеми.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,949
12,067
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Бар денес кога декодирањето се префрли на страна на телевизорите, и може поприлично се што ќе фрлиш да декодираат, греота е да теретиш уште еден процесор за тоа. До сега не ми се десило да треба recoding да прави синолоџиво. А и да треба, и i7 ќе прави проблеми.
Тачно, земаш ЛГ телевизор, палиш УПнП на Синологијата и пи*иш без да мрдне ништо. 4К филмови ХДР од по 50ГБ ги стримав без мака од ДС216Ј.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
616
1,247
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Тачно, земаш ЛГ телевизор, палиш УПнП на Синологијата и пи*иш без да мрдне ништо. 4К филмови ХДР од по 50ГБ ги стримав без мака од ДС216Ј.
Ме нервира само на поновите модели, плеерите им се расипани, не работат добро со subtitles. Наглув сум, морам енглески титл :D
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,963
2,336
Во фамилија сме максимум тројца што може да стримаме медиа преку NAS-от (медиа центарот) истовремено. Дали NAS од 26.000 денари како Synology 420 со 1.4 Ghz QuadCore и 1GB РАМ може да издржи три истовремени стримови и на каков квалитет? Си бара појак процесор, повеќе рам и поволности енкодирање/декодирање како што пружа Intel со quicksync.

Ова ти рикнуе синолоџито и земаш друг е скапо решение. Ретко кој има првично да даде над 400 евра па после одеднаш уште 400 евра во случај да му рикне уредот.
И само да додадам нешто на она што погоре веќе ти го објасни @dekomote . NAS е Network Attached Storage, не му е примарна функција ни намена да ти стрима тебе 3 фулл ХД или било какви стрима. Тоа што го нудат е додатна вредност, но се е тоа секундарно, и за тоа се купуваат NAS-ови од повисока категорија, со повеќе јадрени процесори итн, итн. Ти уствари сакаш NAS+MEDIA SERVER итн, итн... Има и тоа, ама не за тие пари.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
118
134
Тачно, земаш ЛГ телевизор, палиш УПнП на Синологијата и пи*иш без да мрдне ништо. 4К филмови ХДР од по 50ГБ ги стримав без мака од ДС216Ј.
Ја па терам преку Videostation (DS video). Апликацијата брка работа на телевизор.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
616
1,247
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Точно. Има за помалку пари кога ќе го склопиш сам.
Чекам да го склопиш. Сосе напојување, хотсвап куќиште и дуал гигабит.

Или, склопи за 18.000 сосе напојување, куќиште и гигабит. Мора да може да работи 24/7 и да троши малку, и нормално да е скоро бешумно. Пошо 720 саати месечно ќе работи.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,804
2,474
Битола
Мора да може да работи 24/7 и да троши малку, и нормално да е скоро бешумно.
Не мора. Внесуваш фактори во равенката што важат за тебе, не за мене. Погоре напоменав секој си мери на своја вага. Мене воопшто не ми е битно дали е тивко, колку троши бидејќи во плакар ќе биде испикано. Исто така не ми треба ни куќиште бидејќи нема да се гледа. Исто така, нема да работи 24/7 ќе го вклучувам само по портеба преку WOL функции. Ќе го уклучувам преку интернет кога ми треба да работи и ќе го исклучувам преку интернет. Редот ќе му дојди и на таков систем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,647
Мислења
822,383
Членови
28,283
Најнов член
MilMil1998
На врв Дно