• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

DIY NAS Решенија

Кој NAS OS користите или би користеле?

 • FreeNAS

 • Unraid

 • Xpenology

 • Openmediavault

 • Xigmanas

 • Rockstor

 • друго


Резултатите ќе бидат видливи по гласање.

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
118
134
Јас сметам дека сите решенија се отприлика исти со цена, само што некој ја плаќа во кеш а некој во време. По мене најдобитна комбинација е едно Synology поради тоа што се добива гаранција (за недај боже) плус off-site backup на DIY NAS. Best of both worlds.

И јас сакам малку повеќе да ги проширам знаењета за DIY NAS, па се приклучувам на предлогот да има посебна тема каде ние Plug and Play луѓето ќе може да станеме повеќе DIY.
 

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
616
1,247
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 2060
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
И јас сакам малку повеќе да ги проширам знаењета за DIY NAS, па се приклучувам на предлогот да има посебна тема каде ние Plug and Play луѓето ќе може да станеме повеќе DIY.
Ништо посебно не е. Ако знаеш да составиш PC, сѐ знаеш. Имаш freeNAS, XPenology, па и било кој гол линукс/freebsd можеш да го користиш бар за торент бокс.
Нема ништо комплицирано нити па wow. Наоѓаш што имаш компоненти по дома и тоа е.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,342
4,774
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Па стварно не ви треба Synolgoy вас бе. За торент боксови @Maki_SM со распберито најдобро направил!
Не е само за торент бе брат, прочитај што имам се инсталирано на NAS-от.
Btw, на RasberryPi (2B) имам ставено Volumio и ми фурат амбиентално музиче во дневната, и прам романтики на сопругава :p
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
694
416
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Btw, на RasberryPi (2B) имам ставено Volumio и ми фурат амбиентално музиче во дневната, и прам романтики на сопругава :p
can't get out the picture from my head... it was not something that was must knowing...
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
882
805
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Jас немам ништо против Synology само кажав моја сугестија и зошто сметам дека е подобар custom сетап. Еве како изгледа unRAID, конфигурацијата е склопив пред 3 години so 2x4TB WD Red и напојување "be quiet! Straight Power 10 CM" и 24/7 е веќе 3 години. Имам креирано локални samba shares што се достапни во мрежата, после инсталирав plex, nextcloud, vpn, minecraft сервери, wikia, web сервери за тестирање и многу други апликации што ги користам секојдневно. Многу е тивка и стои во шкаф. Троши 30-60 W. Во нареден период планирам да го префрлам VPN заедно со DDNS на рутер. Ова е се поврзано на UPS.

2020-10-22_13-12.png

2020-10-22_13-09.png

2020-10-22_13-13.png
 
Последна промена:

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
118
134
Jас немам ништо против Synology само кажав моја сугестија и зошто сметам дека е подобар custom сетап. Еве како изгледа unRAID, конфигурацијата е склопив пред 3 години so 2x4 WD Red и напојување "be quiet! Straight Power 10 CM" и 24/7 е веќе 3 години. Имам креирано локални samba shares што се достапни во мрежата, после инсталирав plex, nextcloud, vpn, minecraft сервери, wikia, web сервери за тестирање и многу други апликации што ги користам секојдневно. Многу е тивка и стои во шкаф. Троши 30-60 W. Во нареден период планирам да го префрлам VPN заедно со DDNS на рутер. Ова е се поврзано на UPS.Супер скоцкано
 
 • Ја почнал/а темата
 • #58

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,812
2,478
Битола
@wolverine И јас ќе одам со UNraid, најдобар избор е од се што видов. Поддршка одлична, редовни апдејти, огромна заедница, mix and match дискови какви што ќе ти се најдат при рака поради начинот на којшто функционира бидејќи не е традиционално raid решение, докери за све и свашта, виртуелни машини, итн.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
882
805
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Одлично. Ова го имаш мерено или претпоставуваш според компоненти? Може некоја слика при фулл лоад на дискови дека е еве 60W цел систем?
По моја претпоставка според струјата. Под full load ретко е освен кога се прави transcoding со plex или кога тестирам некои захтевни веб апликации, тоа е се на се помалце од 1-2 часа неделно. Пред некое време ми стигна wattmeter од кина, па следен пат ко ќе го исклучам серверот за апдејти ќе го ставам на тоа и ќе пробам да направам load. Во најголем дел од времето не е оптеретен воопшто пошто служи само како NAS и стримање. Стримањето на повеќе уреди не го оптеретува full.

@wolverine И јас ќе одам со UNraid, најдобар избор е од се што видов. Поддршка одлична, редовни апдејти, огромна заедница, mix and match дискови какви што ќе ти се најдат при рака поради начинот на којшто функционира бидејќи не е традиционално raid решение, докери за све и свашта, виртуелни машини, итн.
Да да, точно ради слободата што ја има со unRAID затоа и давам сугестија. На пролет ко ќе излезе Ryzen 5000 сакам да направам Workstation со Unraid и со некој 12 core Ryzen на посебна машина од оваа и да го баталам десктопов што го имам. Една виртуелка за работа, друга за играње и сл со GPU passthrough на виртуелката за играње.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,963
2,337
По моја претпоставка според струјата. Под full load ретко е освен кога се прави transcoding со plex или кога тестирам некои захтевни веб апликации, тоа е се на се помалце од 1-2 часа неделно. Пред некое време ми стигна wattmeter од кина, па следен пат ко ќе го исклучам серверот за апдејти ќе го ставам на тоа и ќе пробам да направам load. Во најголем дел од времето не е оптеретен воопшто пошто служи само како NAS и стримање. Стримањето на повеќе уреди не го оптеретува full.Да да, точно ради слободата што ја има со unRAID затоа и давам сугестија. На пролет ко ќе излезе Ryzen 5000 сакам да направам Workstation со Unraid и со некој 12 core Ryzen на посебна машина од оваа и да го баталам десктопов што го имам. Една виртуелка за работа, друга за играње и сл.
Еве стави го и на секојдневно користење. Да видиме. Искрено сумљам у бројкиве.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
882
805
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Еве стави го и на секојдневно користење. Да видиме. Искрено сумљам у бројкиве.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Ќе пуштам резултати најкасно до недела или понеделник. Не ми е при рака тоа за мерње. И мене ме интересира :D
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
882
805
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Темава ја отворам за да направиме дискусија за DIY NAS (Do it yourself) решенија како што се:

 • FreeNAS
 • Unraid
 • Xpenology
 • Оpenmediavault
 • xigmanas
 • и други
 
 • Ја почнал/а темата
 • #63

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,812
2,478
Битола
Стегни му пример и една анкета со сиве овие избори од типот: „Кој NAS OS користите или би користеле?“
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,371
3,897
Скопје
@Rikimaru цена за мојот Синолоџи, што се користи само како фајл сервер и синхронизација за фајлови канцеларија/дома. Го имам од мај 2017та, досега беспрекорно работи.
1603369097586.png

И твоето решение со DIY не е лошо, ама не е за секој и по „ниш“ продукт е.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
694
416
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
може гласањето да е со checkbox а не со radio buttons??? иако користам готово решение имам слушнато пофалби за првите 3 OS...
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
694
416
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Може да почнеме со објаснувања од напојување???
Што би било Min (до нешто плус од min) стандард доколку се планира да речеме за ширење до (на пример) 4 дискови
(нормално да работи нели со години вклучено)???
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
882
805
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Може да почнеме со објаснувања од напојување???
Што би било Min (до нешто плус од min) стандард доколку се планира да речеме за ширење до (на пример) 4 дискови
(нормално да работи нели со години вклучено)???
Па околу 4x20W = 80W од прилика
 
 • Ја почнал/а темата
 • #68

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,812
2,478
Битола
Може да почнеме со објаснувања од напојување???
Што би било Min (до нешто плус од min) стандард доколку се планира да речеме за ширење до (на пример) 4 дискови
(нормално да работи нели со години вклучено)???
Таков систем не би трошел многу. Истрајно напојување квалитетно (80+ Gold) со најмала ватажа е најдобар избор. 500ка GOLD некое пример ако нема помало.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,949
12,067
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ја сакам да ги пробам Xpenology и UNRaid. Тргнав по Xpenology преѓе и прва нејасна работа ми беше зошто мора да ми пратат линк на мејл од каде да го симнам софтверот:
Screen Shot 2020-10-22 at 15.24.56.png

После извесно време ми стигна мејл со линк, иако се трудам да не кликам на линкови во мејл посебно од непроверени извори, си реков, ајде, ваљда се ок дечкиве и уствари ме однесе на форум на тема со 73 страни и ајде барај сега тука што треба да правиш и кои се правите линкови кои патем се хостирани на мега.нз :/

Тука веќе бев пред откажување и си реков хеј, нели е ова опен сорс проект, гарант ги има на ГитХаб, и пишав на гугал искочи некој линк XPEnology викам топ, ај да видам што велат тука, вика, година 2017та, кликаш и...
Screen Shot 2020-10-22 at 17.14.32.png
Побарав уште низ некои репозиторија сите беа форкови, ама онака, старички... се откажав од потрагата.

Единствен корисен сајт на кој налетав е овој, и корисноста е во то последниот пасус, во закључокот:

Conclusion
If you’re a do-it-yourselfer, then Xpenology would is a great and cheap solution for a home project. If you’re looking for a reliable OS for a business level NAS, I would advise you to purchase a real Synology device. You will not be disappointed and the cost is well worth it. Synology has continued to innovate a lot faster than most companies in this space and they even have several mobile apps that play along nicely with their devices.
Очекував целиот процес да е по пријателски, засега се откажувам, ке го погледнам UNRaid, тоа е нешто каде има плаќање па очекувам да биде далеку посредено.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #70

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,812
2,478
Битола
@Oktar држ 6.2 последен loader и FAQ page


 

smole

Unstoppable
18 април 2007
3,405
3,993
Сето ова е актвино i го користам
- од шерување фајлови
- бекап на сите машини
- Сите докери за музика , серии , филмови и титлови
- Медиа стрим
- NextCloud
- Home Assistant ( со еден куп адонси во него )
- NodeRed ( за автоматика )
- TasmotaAdmin
- Duckdns
- Transmission + Jackett
Уште некои знаени и незнаени јунаци

Си го чекам пи 4-творчето за поголем комфорт

Евтино до бесвест , брзината и стабилноста , не паметам да паднал некогаш , 1 клик упдате како и најважното потрошувачката за мене се идеални
Искрено можам да го направам убав и личен да биде но не ми треба тоа , ми треба да е функционален , имам поубави работи за украс и гледање
Јас користев само Homeassistant на RPi3B и споро работеше, особено кога сејвуваше снепшоти, после рестарт чекав пар минути за да биде повторно online, можам да замислам сега како е твоето си сиот тој софтвер.

Сега Home Assistant користам на NUC со Целерон J3455, како докер фајл на Ubintu Server 18.04LTS и сега брзината е прифатлива на сејвување на снепшоти така да муабетот дека сето тоа погоре набројано работи брзо не држи вода за мене.

Кога за мој ќејф (локално хостирање на видеа, бекап) би составувал NAS тоа би била машина со ECC меморија, можеби редунданто PSU, Supermikro матична. Но бидејќи и сегашниот nas4free ми врши работа и повремено го палам (кога имам потреба од гледање филм/бекап) набрзо нема да биде, a и ако составам таква конфигурација можно е на крај да ми искочи поефтино да купам DS1621+ на пример.

Synology-то од друга страна е тотално plug-and-play, достапно локално или преку WAN, Synology Drive работи супер, сите DS апликации исто, Moments автоматски ги бекапира сликите од телефон, Hyperbackup-от на Synology C2 100GB за 10 еур/година (секојдневен инкрементален бекап за најбитните податоци) работи во позадина, офсајт бекап со 1 клик (екстерен HDD уклучен во NAS-от), редовни софтверски апдејти и нормално поврзан на UPS (Powerwalker кој баш и не ми праи ќејф повремено цивка без причина, за разлика од Eaton-ите).

Единствена замерка која ја имам е што не доаѓа ни еден асален плагин за менаџмент на документи иако + серијата се рекламира за SOHO и се подразбира дека ќе се складираат документи.

Synology повторно од кај нас не би купувал - ЈВС нет има доста повисоки цени од Computeruniverse и гаранцијата е со скратен рок (кај уред кој според Synology доаѓа со 24 месеци гаранција ЈВС нет дава 18 месеци), зошто не знам.

Сум бил и уште сум во двата "кампа" на DIY и на brand NAS и иако сум свесен дека Synology чини повеќе од старт и има послаб хардвер, но Synology повторно би г избрал бидејќи сè работи како што треба со пар кликови на старт, а после не ни мора ништо повеќе да се подесува. Слабиот хардвер на мојот Synology не гледам некогаш да ми претставувал проблем, да кочел или бил нереспонсивен, најверојатно поради испегланоста на софтверот кој во основа е линукс.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
694
416
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Таков систем не би трошел многу. Истрајно напојување квалитетно (80+ Gold) со најмала ватажа е најдобар избор. 500ка GOLD некое пример ако нема помало.
во старт треба да идат 6к само за напојување иако Gold би било долгорочно решение...

има некаде да се види отрпилика што CPU е потребно, табела некоја за стандардни процеси кои би вртеле, па и оние кои се подржани од соодветните NAS OS (Зборувам за Full оптеретен NAS од фамилија од 4ца, каде би стримале да речам 3ца (4k според најовни стандари), доколку би оделе некои торенти во позадина, истовремено би течеле Sync-ови Backup и уште некоја работа која не може моментално да ми текне мислам дека е незначајно колку стримање на 4к)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #73

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,812
2,478
Битола
во старт треба да идат 6к само за напојување иако Gold би било долгорочно решение...

има некаде да се види отрпилика што CPU е потребно, табела некоја за стандардни процеси кои би вртеле, па и оние кои се подржани од соодветните NAS OS (Зборувам за Full оптеретен NAS од фамилија од 4ца, каде би стримале да речам 3ца (4k според најовни стандари), доколку би оделе некои торенти во позадина, истовремено би течеле Sync-ови Backup и уште некоја работа која не може моментално да ми текне мислам дека е незначајно колку стримање на 4к)
Ти праќам најдобрата веб страна/форум за сервер билдери:


Исто така Discord Servers со иста намена каде имаш многу спремни батиња sys admin, network специјалисти итн. Секој одговор на секое прашање поврзано со темава можеш да го најдеш тука:

Serverbuilds.net 342375997833871371
Data Hoarding 375055448187076609
Мислењето е автоматски споено:

Споредба на процесори за употреба во DIY NAS:


Се потенцира употреба на Intel поради quicksync.
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,125
8,320
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас долги години користам Ubuntu server, меѓу другото и како NAS. Webmin, MDADM, ZFS или било што друго да ми затреба тука е.

Со додадена вредност што може да хостира што сакаш друго како plex, openvpn, apache, SQL итн. Знам дека најверојатно и во NAS дистрибуциите ги имаат како опцинални пакети, ама сепак.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #75

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,812
2,478
Битола
@Глупав Погледни го овој детален туторијал

Мислењето е автоматски споено:

Инаку ако се мислите за куќишта, најкомпактното куќиште што го имам видено да собира 4x3.5 drives е NODE 304:Лично ќе го следам примерот од дечково од видеото и ќе склопам еден НАС во куќиштево.

View: https://www.youtube.com/watch?v=dTvKS_F9nuk&ab_channel=BasicITStuff
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,652
Мислења
822,537
Членови
28,294
Најнов член
silverCM
На врв Дно