• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

DIY NAS Решенија

Кој NAS OS користите или би користеле?

 • FreeNAS

 • Unraid

 • Xpenology

 • Openmediavault

 • Xigmanas

 • Rockstor

 • друго


Резултатите ќе бидат видливи по гласање.

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,051
1,553
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Question
Треба да се изведе cheapo солуција за компјутер на кој се средуват документации. Истиот тој треба да биде видлив од други места да се пристапува до тој PC и да се гледа што е сработено и по потреба да се едитираат фајловите во него.
Мислам дека ова е тоа што требa NAS?!
Препорачајте the cheapest of the cheapest решение.
 

AndrejGagale

Gaining Experience
12 април 2009
559
71
Прилеп
Question
Треба да се изведе cheapo солуција за компјутер на кој се средуват документации. Истиот тој треба да биде видлив од други места да се пристапува до тој PC и да се гледа што е сработено и по потреба да се едитираат фајловите во него.
Мислам дека ова е тоа што требa NAS?!
Препорачајте the cheapest of the cheapest решение.
Со Remote Desktop нема да завршиш работа?

Јас барав за мои потреби но ништо не најдов, пример дома имам компјутер кој работи 24/7, дали е возможно податоци од тој компјутер пример /D:folder1 да биде шернат и да имам пристап надвор од локалнава мрежа, значи само тој фолдер или партиција D нека биди и податоците во него да можат да се користат.

Windows 10 Pro користам на него и воедно ми служи компјутерот за NVR, FTP, домашен медиа сервер..
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
903
746
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Nextcloud
Question
Треба да се изведе cheapo солуција за компјутер на кој се средуват документации. Истиот тој треба да биде видлив од други места да се пристапува до тој PC и да се гледа што е сработено и по потреба да се едитираат фајловите во него.
Мислам дека ова е тоа што требa NAS?!
Препорачајте the cheapest of the cheapest решение.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #105

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,370
3,620
Битола
За тој што не сака да се замара да прави NAS или да купува прескапи уреди како Synology итн., има и една трета опција со одредени компромиси:

Имено, има голем број drive enclosures на Computer Universe, некои од нив се и со hardware RAID support како следниов:


Овој уред воопшто не зафаќа место. Го поврзувате директно на главниот компјутер, hot swap drive-ови по потреба и си избирате RAID поставки, го мапирате како Network Drive и секој уред на мрежата ќе го гледа и ќе може да стрима медиа од него или да префрла податоци на него.

Добри страни:
- ефтино решение
- RAID поддршка
- не троши многу струја
- простор за 4 hot swappable drives
- мали димензии

Лоши страни:
- Ќе мора главниот компјутер да ви е уклучен
- Самиот уред не е истрајлив како DIY NAS систем
- Само за Storage може да се користи и за стримање преку OS на главниот систем на којшто е уклучен

Ако заборавам да дополнам додатни компарации за ваков тип на уред, дополнете ме.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,558
4,184
WOW колку компликации наместо Synoogy/Nextcloud/Google Drive.

Некои луѓе едноставно сакаат да се мачат.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,713
1,540
sistrum.mk
За тој што не сака да се замара да прави NAS или да купува прескапи уреди како Synology итн., има и една трета опција со одредени компромиси:

Имено, има голем број drive enclosures на Computer Universe, некои од нив се и со hardware RAID support како следниов:


Овој уред воопшто не зафаќа место. Го поврзувате директно на главниот компјутер, hot swap drive-ови по потреба и си избирате RAID поставки, го мапирате како Network Drive и секој уред на мрежата ќе го гледа и ќе може да стрима медиа од него или да префрла податоци на него.

Добри страни:
- ефтино решение
- RAID поддршка
- не троши многу струја
- простор за 4 hot swappable drives
- мали димензии

Лоши страни:
- Ќе мора главниот компјутер да ви е уклучен
- Самиот уред не е истрајлив како DIY NAS систем
- Само за Storage може да се користи и за стримање преку OS на главниот систем на којшто е уклучен

Ако заборавам да дополнам додатни компарации за ваков тип на уред, дополнете ме.
Connection via eSATA, USB 2.0 престаро и неисплатливо, и не подржува ХОТ СЊАП.
Вакви уреди се невидено ѓубре, што викаат србите го*но неопевано.
Имам слична кутија (американска) со 4 диска и еСАТА и го користам како куќиште за 1 диск (само така работи без грешка), РАИДот работи кога сака и како сака и тоа време кога работи е спор. Контролерот што го контролира РАИДот е од пред 20 години.
Моја топла препорака е да се избегнува еСАТА РАИД кутии
 
 • Ја почнал/а темата
 • #108

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,370
3,620
Битола

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,558
4,184
Проблемот е што Synology 4-bay е 400 евра минимум. Ова е 100 евра.
Мислењето е автоматски споено:


Поддржува.
Ако ова од 100 евра не ти врши работа после решението на проблемот ќе ти биде 100+400 евра.

Копилињата во Synology/Qnap ова многу добро го знаат :(
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,713
1,540
sistrum.mk
Проблемот е што Synology 4-bay е 400 евра минимум. Ова е 100 евра.
Мислењето е автоматски споено:


Поддржува.
Ајде поефтино е и само тоа е предност. А шипинг до тука е бесплатен? Гаранција и сервис, за подршка не правиме муабет.
Подесување на РАИД на овој уред се врши во РАИД конфигуратор пред да се подигне ОС, не е баш јузер френдли. Секој Линуџ за НАС е подобра опција од оваа куќаре.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #111

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,370
3,620
Битола
Дечки огромна е разликата во цена за да се каже тоа е ЕДИНСТВЕНА предност. 400 проценти повисока цена не е за занемарување, а предности од типот гаранција и сервис таа огромна разлика не ја оправдуваат. И да се расипи овој уред од 100 евра, на пример, можеш 3 нови уреди да порачаш за да ја стигниш разликата. Ги сфаќам ограниченостите на таков уред во поставките што ги нуди, НО, секој на вага си ги става тие предности од едната страна и 300 евра минус од другата страна па да одлучи дали вредат толку или не.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
OpenZFS 2.0.0 is here
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
960
953
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Еве стави го и на секојдневно користење. Да видиме. Искрено сумљам у бројкиве.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Друи сега успеав да измерам потрошувачка на серверот со i5-7500 и Unraid

28 W на idle
38 W кога правам browsing на nextcloud фолдери преку мобилен

Уште го немам оптоварено целосно. Ќе пишам бројка пак.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,569
2,922

зашто DIY и зашто не треба да им се верува на фирмиве
Зашто? Затоа што дотичниот пропуст е на 2 генерации стара верзија? Ко да бараш од Микрософт, Епл, па дури и било кој девелопер на линукс ба дл па и на овие опен фрее нас решенија да бесконечно даваат сапорт и упдејт на ЕОЛ верзии.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Зашто? Затоа што дотичниот пропуст е на 2 генерации стара верзија? Ко да бараш од Микрософт, Епл, па дури и било кој девелопер на линукс ба дл па и на овие опен фрее нас решенија да бесконечно даваат сапорт и упдејт на ЕОЛ верзии.

Sent from Телефон using Tapatalk
дека е Wont fix. И што ќе правиш сега?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,569
2,922
дека е Wont fix. И што ќе правиш сега?
Е да де Won't Fix. Fix is to upgrade to most recent version. Исто како и со било кој софтвер 2 генерации стар. Незнам што е толку чудно, ко да се први или последни. Јас навистина не сум видел досега девелопер кој ги одржува вистински и верзиите кои се ЕОЛ (сите или ич или минимално).

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,707
1,191
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ко шо разбрав не сите модели може да се надградат.

Исто како и со било кој софтвер 2 генерации стар.
well, openwrt fix-аат стари Linux кернели за уредите кои сакаат да им работат, иако тие кернели ни Linus Torvalds не сака да ги види. Исто е, ама не е исто :)
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,569
2,922
ко шо разбрав не сите модели може да се надградат.


well, openwrt fix-аат стари Linux кернели за уредите кои сакаат да им работат, иако тие кернели ни Linus Torvalds не сака да ги види. Исто е, ама не е исто :)
Е да де неможат. Стар уред, стар ос. Апгрејдувај или смислувај воркараунд.
За openwrt убаво кажа. Фиксаат кернели кои сакаат, најчесто за мнооогу употребувани уреди. Плус да не заборавиме, тоа е комјунити драјвен проект така да зависи највеќе од ќејфот на корисниците. Кога ќе ги снема тие уреди полека, или доволно ќе се апгрејднат, ќе ги снема фиксовите.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,439
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно