1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  За ова ќе треба да си најдеш шпедитор.


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   
 2. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,129
  2,567
  28 Јануари 2017
  Машко
  А ќе може толкава количина без фирма да ги внеси?
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Еве ти го во атач документот.

  100% ќе треба преку фирма.
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 26 Февруари 2019
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Sharlovski
  Да, се разбира, веќе станува збор за трговија.
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,032
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Stanuva zbor za saphire nitro plus 580 8gb sto treba da preminat granica odnosno nad 120 parcinja polovni. Spored koj princip ke se carinat i cenovnik ?
   
 6. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  740
  1,076
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  5% ми царинеа на нова графичка, а и пред година и повеќе на половни пак ме царинеа како за нова
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,032
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Pretpostavuvam deka ke opnat na vrednost 20.000 den edna polovna i na tie pari 5% . Ako bide taka nema da bide isplatlivo voopsto.
   
 8. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  740
  1,076
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Ако ти е од блискиве држави, со кола ти е поисплатливо, плус незнам за 120 графички што све документи не ќе ти побараат.
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  736
  680
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  плус количинава мислам ќе ти е поголем проблем, мислам има тука лимити што се смета за лично користење, а ова више влага под вршење трговија ор сомтинг ..
   
  На Pane24 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,032
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ke vidam matematikive so ke kazat , da pocekame nekoe mislenje i tuka.
  Razgleduvam varijanti , mozda i preku firma ke gi vnesam samo da vidam kako ke izleze matematikata i dali ima kjar.
   
 11. Marko Ancev

  Marko Ancev
  Intern

  8
  0
  23 oктомври 2018
  Машко
  Добар ден другари,

  Јас ја купив оваа графичка: GTX 1070 INNO3D Nvidia GeForce 8GB GPU V3 835168022447 | eBay

  Видов од постовиве погоре дека за компјутерски делови е 5%, дали значи бидејки кошта 13500 да речеме 750 треба да платам. Free shipping значи не е DHT ќе заштедам 3000 денарчиња. И бидејки ми е првпат овоа како се плаќа ддв и царина, дали кога ќе одам таму ке ми дадат сметка или што. И каде се наоѓа, вајда под железничка станица

  Поздрав
   
 12. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не се секирај, се уредно ќе ти биде доставено колку ќе платиш, твое е да си спремаш парички за кога ќе дојде ред да си ја земеш од пошта.
  Ќе ти дојде картонче дома и таму ќе ти пишува од каде да си ја земеш картичката.

  btw убав избор ;)
   
  На Marko Ancev му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Marko Ancev

  Marko Ancev
  Intern

  8
  0
  23 oктомври 2018
  Машко
  Мислам во земјава неможеш да најдеш волку евтина дури и кога е користена. Можда грешам, инаку фала за одговорот. Ќе спијам вечерва ок
   
 14. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ајде ќе ни кажеш импресии кога ќе ја добиеш, ме плаши само да нема нешто фејкнато во таа графичка.
  Со среќа :)
   
  На Marko Ancev му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Marko Ancev

  Marko Ancev
  Intern

  8
  0
  23 oктомври 2018
  Машко
  Епа има 5 reviews со 5 џвезди, би требало да е ок. Инаку моментално е во Австрија ако некој гајле му е. :D
   
 16. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Можеби не ме разбра добро, можеби продавачот е ок, но дали ќе го добиеш тоа за кое што си платил.
   
  На Marko Ancev му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Marko Ancev

  Marko Ancev
  Intern

  8
  0
  23 oктомври 2018
  Машко
  Кога ќе ја добијам ќе ве известам. ;)
   
 18. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, да, обавезно, ем да се пофалиш. :)
   
 19. Beetle

  Beetle
  Intern

  7
  0
  6 Март 2019
  Ajde malce pomos, do sega gledam site naracki da gi pravam pod 22 E, ama nikako ne mozam da najdam informacija kako nekoi pratki nad 22 E se plakja DDV,nekoi ne... Sega pak sakam da naracam od internet(stanuva zbor za knigi), pa me interesira dali ako mi e narackata nad 22 E ke platam DDV, ili zavisi kako im se pogodil denot na tie vo carina? :)
   
 20. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,260
  2,492
  19 Јули 2013
  За книги нема царина, само 5% ддв кои најчесто не ги ни наплаќаат. Единствено може да платиш за царинска евиденција доколку го отворат пакетот. А тоа зависи колку и какви книги си нарачал (испратени во пакет во смисол на тежина и габарит). Ако нарачуваш повеќе, кажи им да ги испратат како М-вреќа.
   
 21. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,111
  655
  8 Август 2017
  Машко
 22. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,180
  8 Декември 2009
  Доколку вредноста на стоката е од 22 до 45 евра, истата е ослободена од плаќање царински давачки, но подлежи на плаќање на ДДВ.

  Стока чија вредност надминува вредност од 45 ЕВРА подлежи на плаќање и на увозни давачки и на ДДВ.
   
  На Enquito му/ѝ се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Enquito
  Процесорот можно е и така да си мине, договори се со продавачот да ти го декларира меѓу 10 и 12 долари и вози мишко.
   
 24. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,579
  4,032
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Koj rece ? :D
   
 25. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  740
  1,076
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Цел куп летаа тука за 13-14к пред месец и сега се наоѓа за околу 15к убава. Ама твое си е :)
   

Сподели

Вчитување...