1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,931
  2,702
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Tocno , i toa u sekoe vreme na dofat .
  Steta sto se pomalce gi ima sea.
   
 2. Marko Ancev

  Marko Ancev
  Intern

  8
  0
  23 oктомври 2018
  Машко
  Еј дечки го имам овоа пошта мислам не ми бараат царина

  upload_2019-3-8_13-12-31.png
   
 3. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  45
  99
  9 Декември 2016
  Немаш царина за ова.
   
  На Marko Ancev му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  391
  141
  14 ноември 2016
  Машко
  Браво... Добра графичка ти помина, ова не го може секој 1..
  Почасти се сеа.
   
  На Marko Ancev му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Marko Ancev

  Marko Ancev
  Intern

  8
  0
  23 oктомври 2018
  Машко
  Фала за одговорот дечки, ама сега овоа го има како најново

  Skopje2-[alter1 1000 Isporaka 08-MAR-19 Za Dost./ Ispor

  Дали значи овоа дека ќе ми го донесат до дома?
   
 6. Marko Ancev

  Marko Ancev
  Intern

  8
  0
  23 oктомври 2018
  Машко
  Леле еј уште не ми го имаат донесено. Поштаров е изгледа на одмор, немам ни картонче.
   
 7. mmarko

  mmarko
  Intern

  62
  34
  1 Март 2013
  Машко
  Обично тоа ми излегува кога ќе ја земе поштарот пратката и истиот ден ми ја носи (или картонче). Ама имаше во темата за пошти случаи и каде што поштарот заборавил да ја донесе по неколку недели, па најдобро да отидеш до пошта да прашаш.

  Испратено од Redmi Note 4 преку IT.mk форум апликација
   
 8. Marko Ancev

  Marko Ancev
  Intern

  8
  0
  23 oктомври 2018
  Машко
  @mmarko каде поточно да одам другар, дали таму каде што се зима или на некое друго место.
   
 9. mmarko

  mmarko
  Intern

  62
  34
  1 Март 2013
  Машко
  Во поштата на железничка тоа е не кај што се зимаат, туку од влезот од другата страна (накај Аеродром), последниот лево. Влегуваш и на крај на салата имаш шалтер, ќе им го кажеш бројот и ќе проверат.

  Испратено од Redmi Note 4 преку IT.mk форум апликација
   
 10. d4v1d_smt1h

  d4v1d_smt1h
  Intern

  5
  0
  9 Јуни 2017
  Машко
  Здраво дечки,
  имам порачано безжични слушалки од алиекспрес. Пратката ми е на царина и пише дека треба да испратам фактура. Дали некој знае колку ќе треба да платам за царина, слушалките ги платив 70$ ?
  Фала однапред
   
 11. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,269
  816
  8 Декември 2009
  20 доларес.
   
 12. krema

  krema
  Professor

  7,940
  7,585
  24 Јуни 2009
  Машко
  Зарем китаецот не декларирал помала вредност, си требал да се договориш!?
   
  На Riste19 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. d4v1d_smt1h

  d4v1d_smt1h
  Intern

  5
  0
  9 Јуни 2017
  Машко
  Му пишав да напише помала цена, но незнам што направил. Таква ми е среќата. Фала за брзиот одговор.
  Дали знаете дали може преку е-маил да се прати фактура, да не одам до Скопје и евентуално ако може на која емаил адреса.
   
 14. krema

  krema
  Professor

  7,940
  7,585
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, можеш.
  адресата ја има овде чинам неколку страни наназад.

  Еве ти на тацна :D
  ciposta@customs.gov.mk
   
  На d4v1d_smt1h му/ѝ се допаѓа ова.
 15. VerGer

  VerGer
  Gaining Experience

  426
  413
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  може и тоа да е "проблемот", да пишале ептен смешна сума ко 3-4$ па сеа овие пошто ти го земале за преглед у царина да им се видело далеку од реално и да ти бараат нели ко што ти пише статус, доказ фактура колку си платил за да се потврди што како ..
   
 16. d4v1d_smt1h

  d4v1d_smt1h
  Intern

  5
  0
  9 Јуни 2017
  Машко
  Пратив е-маил.
  Кога ќе стигне пратката ќе споделам повеќе информација.
   

Сподели

Вчитување...