1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,372
  919
  8 Декември 2009
  Прашај во дхл, па и оно може ќе те излажат.
   
 2. STRIKER

  STRIKER
  Intern

  47
  11
  2 Јануари 2016
  Машко
  Дечки сакам да порачам SLES (sodium lauryl ether sulfate) од Ebay. Значи се работи за течност, и уствари тоа се користи за правење сапуни, шампони и сл. Односно тоа е делот кој што ја прави пената во шампони/детергенти. Мене ми треба за IPA wipe down. Па ме интересира дали би ми правеле проблем на царина, дали пратката би поминала без проблем? Доколку некој има искуство со нарачување на хемикалии слободно нека сподели.
   
 3. Ajnstajn

  Ajnstajn
  Intern

  3
  0
  1 Мај 2019
  Машко
  Screenshot_20190501-175143.png
  Zdravo prasajne Dali nekoj znae sto treba da napravam I sto znaci ova see raboti za pratka na telefon xiaomi mi8 pisana kako (electronic device 27 USD ) Dali treba da platam Carina I kolku bi bila fala
   
 4. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  695
  642
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Треба да појдеш во пошта со испечатена трансакција за тоа што си го купил
   
  На Ajnstajn му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,207
  11,241
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Би требало да ти стигне писмо по пошта што да правиш, но можеш и сега директно да пратиш податоци колку имаш платено (скриншот од нарачката, извод од банка/картичка) на следната адреса:

  Clipboard01.png

  Нема врска што пишува на пакетот, знаат дека најчесто цената не е толкава.

  Заборавив колку беше за мобилни, 5% или 18%.
   
  На Ajnstajn му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  476
  332
  22 Март 2016
  Машко
  18%+поштарина

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  DonFrozex, Ajnstajn и на Metuzalem им се допаѓа ова.
 7. sinan

  sinan
  Intern

  14
  4
  18 Февруари 2018
  Машко
  upload_2019-5-2_7-24-7.png
  Што значи ова и дали ќе треба фактура имам од нарачката но од банка не бидејќи платив со гифт кард. телефон е пратката
   
  Последна промена: 2 Мај 2019
 8. PeGi998

  PeGi998
  Gaining Experience

  44
  54
  3 oктомври 2018
  Машко
  Додека не ти пишува недостасува фактура не треба ништо да праќаш, а како што гледам праткава ти е во Германија уште.

  Испратено од MI 8 преку IT.mk форум апликација
   
 9. sinan

  sinan
  Intern

  14
  4
  18 Февруари 2018
  Машко
   
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,207
  11,241
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  (Излез) е Германија, излегува од Германија.

  Фактурата би требало да биде доволна. Ако треба, ќе објасниш дека немаш друго.

  Според ова пишаното погоре, спремај од 2500 до 3000 денари, ако влезе на царина.
   
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,870
  6,471
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Чим веќе дава Nedostasuva Faktura јас праќам одма скриншот и пдф од банка за таа нарачка на ciposta

  Писмото доаѓа после 2-3 дена. Ќе ти дојде картонче до дома со тракинг бројот и сумата, идеш во пошта2 и на шалтер 19 или 20 застануваш, ја наоѓаат пратката и на нејзе има закачено уплатница и декларација од царина. Ги зимаш тие две и идеш на шалтер 6 уплата/исплата плаќаш царина и поштенски услуги, па се враќаш на шалтер 19/20 со уплатницата потпишуваш и зимаш.

  Ако има гужва на шалтер 19/20 замоли го вработениот да те запамти за откако ќе уплатиш да не чекаш повторно 40 минути.
   
  На Sliderr му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,778
  1,538
  22 oктомври 2012
  Машко
  Ваљда мислиш царина, а не поштарина...? :)
   
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,870
  6,471
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Си наплаќа и поштата лежарина. Чек да видам дали ќе најдам некој документ да закачам.

  Едит немам. Имаш една фактура „увозна поштенска царинска декларација за граѓани“ тука се 18-те проценти (или 5), плус уште една уплатница за царински преглед од околѕ 170 денари.
   
 14. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  476
  332
  22 Март 2016
  Машко
  18%ДДВ и нешто ситно од царина плус пошта

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 15. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,207
  11,241
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ги имам и сликано нивните „услуги“...
   
 16. Ajnstajn

  Ajnstajn
  Intern

  3
  0
  1 Мај 2019
  Машко
  Dali e ova dovolno da I'm go pratam vo ciposta
   

  Прикачени датотеки:

 17. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  429
  155
  14 ноември 2016
  Машко
  И јас овие две ги испратив вчера и бидна.
   
  На Ajnstajn му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ajnstajn

  Ajnstajn
  Intern

  3
  0
  1 Мај 2019
  Машко
  Znaci li ova deka vo red toa sto go isprativ do ciposta I ke me kontaktiraat za da platam Carina ke dojde paketot vo prilep vo posta? Fala
   

  Прикачени датотеки:

 19. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  Значи, ќе те викнат од дома да ти кажат што и како.
   
  На Ajnstajn му/ѝ се допаѓа ова.
 20. sinan

  sinan
  Intern

  14
  4
  18 Февруари 2018
  Машко
  2019-05-07.png До кога ќе чекам да ми побараат фактура или да испратам сам?
   
 21. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,357
  1,482
  25 Март 2013
  Машко
  Стрпи се ден-два. Не им праќај ништо. Ако си бил добро момче оваа година, чичко цариник може да прогледа низ прсти и да не платиш ништо
   
 22. sinan

  sinan
  Intern

  14
  4
  18 Февруари 2018
  Машко
  да видам да не верувам хаха дај боже да биде така ама ја мислам ќе ме дерат 230евра е пратката
   
 23. ТАТА_МАТА

  ТАТА_МАТА
  Practice makes perfect

  1,357
  1,482
  25 Март 2013
  Машко
  Проаѓале и поскапи
   
 24. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  949
  380
  17 Јуни 2008
  Над 45 еур се царинеа нарачките?
  Затоа што имам нарачка која со се shipping изнесува 45.66$, гледам ја испратиле на проверка во царина.
   
 25. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, царина + данок.
   

Сподели

Вчитување...