1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од psyside, 19 Август 2011.

 1. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  176
  363
  21 Февруари 2009
  Да, доколку има фундаментални промени. Но, во реален живот, не е.

  И генерално добра пракса е да се земе најновиот модел на рисивер. Од друга страна...

  При скок на 6 генерации рисивери (RX-A2020 кон RX-А2080), добив е (1) HDCP 2.3, (2) AirPlay 2. Првото ми играше улога, второто не.

  Која е разликата помеѓу SR-5012 и SR-5014?

  Мојот став околу купување од странство и негирање на трошокот на опортунитет го спомнав барем еднаш во темата и не би се повторувал за да не бидам досаден. Но се прашувам дали сите кои купиле од странство посветиле време на локални дилери како што тоа го прават со дилерите "надвор".

  Од друга страна, сега целиот овој муабет е moot point.

  Како ќе го донесеш од Србија?
   
 2. civikom

  civikom
  Gaining Experience

  151
  127
  17 Декември 2011
  Машко
  Знаеш и самиот како се носи од Србија ,како и од Грција и од Бугарија.

  А разликата меѓу двата ресивера : 20200505_092949.jpeg

  Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
   
 3. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  176
  363
  21 Февруари 2009
  Познат ми е процесот - купуваш во Србија, земаш формулар за ослободување од данок, доаѓаш на граница, пријавуваш формулар, пријавуваш опрема, плаќаш царина и данок и си поминуваш.

  Дополнување - како ќе го донесеш од Србија кога физички не можеш да отидеш во Србија?

  Прифаќам исправка.

  Ако треба (1) да се внесе грамофон во системот, (2) да се симулираат висински Атмос канали и (3) да се пренесува DTS-HD Master Audio преку ARC врска, тогаш МОРА да се земе SR-5014.

  ЕДИТ: Како и обично, полемизираме на прашање "дали е ова и ова добро" без да имаме и 1% од информациите потребни за да му го одговориме на членот прашањето - (1) за која околина му треба, (2) со кој звучнички систем, (3) кои формати итн. Почнувам да се прашувам дали воопшто има некое прашање на било кој форум кое не е желба да се потврди одлука која веќе е донесена.
   
  На Necromancer и MadBuldog им се допаѓа ова.
 4. k3b

  k3b
  Gaining Experience

  152
  87
  12 Декември 2017
  Машко
  Nabaven Denon 2600...

  Da se odi na Klipsch ili nesto drugo? 2.0 na pocetok ...


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 5. MadBuldog

  MadBuldog
  Gaining Experience

  50
  120
  22 Јуни 2008
  Машко
  Ако размислуваш за Klipsch како за почетно 2.0 можеш да одиш со следниве
  Klipsch RP-600M (6.5" 100W)
  Аудио Центар Болин

  На нив после тоа можеш да додадеш еден (или два) субвуфер(и) (дека Denon 2600 поддржува 7.2)
  Klipsch R-100SW (10" 150W дека Denon 2600 доаќа со по 150W по канал ова би било идеално како опција)
  Аудио Центар Болин
  или
  Klipsch R-120SW (12" 200W)
  Аудио Центар Болин

  И за комплетирање на сетот со централен звучник можеш да го додадеш
  Klipsch R-52C (5.25" 100W)
  Аудио Центар Болин

   
  На k3b и TheMarshal им се допаѓа ова.
 6. k3b

  k3b
  Gaining Experience

  152
  87
  12 Декември 2017
  Машко
  Tie prvi mi padnaa na pamet Klipsch, ne deka sum odlucen za niv... Gledam i Cambridge isto ..Neznam iskreno na sto bi odel :)
   
 7. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  175
  430
  4 Септември 2012
  Машко
  Klipsch RP-600M е популарен избор, но од тоа што видов на мерења има дупка кај средните околу 2000 Hz (прилично чувствителна област). Може со parametric EQ да се поправи и ќе звучи подобро.
   
 8. k3b

  k3b
  Gaining Experience

  152
  87
  12 Декември 2017
  Машко
  Ima do kaj 600-700 evra 2.0 dosta izbor... btw sekoja preporaka bi bila od pomos :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 9. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  153
  165
  1 Март 2013
  Машко
  Focal Chora 806
  38000 - 20% во Аудиокултура
   
  На civikom и MadBuldog им се допаѓа ова.
 10. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,630
  1,240
  2 Јануари 2012
  M Audio Bx5 имаат некоја маана?
   
 11. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  732
  479
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Дали нешто вакво кај нас може да се најде? Или мора да се нарачува од интернет?
  Се работи за JBL Pulse 2.
  [​IMG]
   
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  А побара ли некаде? Буквално најстандардниот и најчест бт звучник кај нас.
   
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  175
  430
  4 Септември 2012
  Машко
  Ако си отворен за нешто друго, со малце EQ во апликацијата на Анкер можеш добиеш одличен звучник, па дури и два да врзеш вo стерео по цена за еден JBL Pulse 2.

  Го има на Али може да се нарача.

   
 14. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  732
  479
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент

  Се извинувам! Не се разбравме.
  Јас го имам звучникот, барам ваква торбичка. :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,742
  13 Јуни 2009
  Anhoch PC Market Online - Earphones Sony MDR-EX450APH w/Microphone aluminium body Gray

  Не знам дали биле тема на дискусија. Ги земав денес сакајќи да истражам колку in ear звук може да се добие за овие пари во нашите продавници.

  На кратко, многу бас (плус суб-бас) и повлечени високи. Релативно моќни со своите 103 dB/mW во спецификација.

  Фактот што и средните тонови се изразени ги прават многу интересна варијанта. Се разбира со EQ може да се дотераат да звучат различно но во глобала според мене тоа е звучниот потпис.

  Bassheads може да ги земат во предвид. Аудиофили сепак би требало да разгледаат и други опции.
   
  На MadBuldog и TheMarshal им се допаѓа ова.
 16. Андреј

  Андреј
  Gaining Experience

  175
  430
  4 Септември 2012
  Машко
  Деновиве ми стигнаа SoundPeats TrueDot, прилично популарен буџет модел па решив да ги измерам и споредам со QCY T5.

  [​IMG]
  [​IMG]
  На кратко, слушалките имаат преовладувачки бас кој не остава многу за уживање. Како што може да видите од графикот има повеќе бас од требл (не би требало да е така). Типична U односно V-shaped слушалка од Али каде вокалите и високите тонови не можат да дојдат до израз.

  Ако имате QCY T5, според мене во моментов нема подобра буџет опција.
   
  Последна промена: 18 Мај 2020
  На Necromancer, DaVoRkNe, MadBuldog и уште 4 други им се допаѓа ова.
 17. Vladimir Filevski

  Vladimir Filevski
  Intern

  5
  38
  17 Февруари 2019
  Машко
  Поздрав до сите!
  Ова ми е прво постирање на овој форум. Се зачленив пред некое време, но не само што не бев активен туку не ни го посетував форумов. Да се разбереме - немам ништо против форумов, напротив - одличен си е! Едноставно, не сум баш многу по форумите - ретко посетувам форуми, уште поретко се зачленувам (со овој форум - вкупно три), а за постирање... да не ви кажувам...
  Случајно, при еден Google search денес го открив овој пост каде сум спомнат, па затоа се јавувам.
  Oktar, благодарам на убавите зборови! Само што воопшто не гледам проблем некој да ме најде ако му требам. Бројот на мојот мобилен телефон го има на сајтот на мојата фирма, а го има и во секој број на ЕМИТЕР (во списокот на фирми - огласувачи). И за договарање нема проблем, никого не сум одбил.
  Не знам дали знаете - списанието ЕМИТЕР и понатаму излегува! Речиси во секој број има мои статии на разни теми. Добра вест: од јануари 2020 година сите студенти на ФЕИТ имаат слободен пристап на електронските изданија на ЕМИТЕР од 2015 година до денес.
   
  На G4M3R, dzunko, hehexd и уште 10 други им се допаѓа ова.
 18. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Последна промена: 19 Мај 2020
 19. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  Поздрав г-дине Филевски. Се надевам дека ке бидете поактивен на форумов и дека ке допринесете во дискусиите од вашата сфера. Патем, јас само го споделив моето искуство, а исто беше и искуството на мој близок другар кој ми даде контакт и локација. Се слушнавме телефонски 2-3 пати се договаравме и ниеднаш не се најдовме, а еднаш и бев до кај Вас во договорен термин ама ништо. После тие неколку обиди, завршив работа веќе.
  Во секој случај ги охрабрувам другите да пробаат, можеби било сплет на околности, и јас сеуште го почитувам вашето мислење.
  Поздрав и до редакцијата на Емитер, браво за ентузијазмот кој уште ги/ве држи. Потребно е малку редизајн на сајтот а воедно и на услугата и јас мислам дека може да биде нешто. Списание како хартија е речиси мртов медиум, посебно за технологија, кога имаме преноси во живо од ивенти со нови технологии, никој веќе не чека цел месец за да прочита што покажале Аппле на нивниот евент.

  Очекувам Ваш допринос во темава.
   
  На G4M3R, Скоти, MadBuldog и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. Vladimir Filevski

  Vladimir Filevski
  Intern

  5
  38
  17 Февруари 2019
  Машко
  Навистина ми е жал што тоа така испаднало (не се сеќавам на конкретниот случај), но апсолутно сум сигурен дека тоа било многу редок сплет на некои многу несреќни околности. Јас секогаш со задоволство се обидувам да им помогнам на заинтересираните за аудиотехниката, не само заради професионален (финансиски) интерес. За жал, аудиотехниката е наука и уметност која веќе не им е интересна на помладите, иако со напредокот на техниката и со големосериското производство на фабриките во Кина денес може да се купат одлични уреди за многу мали пари, нешто што беше незамисливо пред 30-40 години. Ова всушност би можело да биде златно време на аудиотехниката, но младите денес имаат некои други интереси и приоритети и се задоволуваат со катастрофално лоши слушалки или звучници на кои се пушта максимално компримирана музика од смартфон или некој блутут крш. Слично е и со видеотехниката - никој не оди на кино да види филм на големо платно во 3Д, најчесто се гледаат пиратирани лоши копии, на компјутерски монитор. Па после некој ќе каже „гледав добар филм“. Како да не! Ништо не видел!
  Новите времиња и интернетот навистина предизвикаа голем пад на печатените медиуми, но сепак квалитетните списанија (на пример ЕМИТЕР :)) опстанаа во своите хартиени изданија, дополнети и со електронска верзија. Богатите странски списанија можат да си дозволат да имаат редакција која на својот веб-сајт секојдневно ќе лиферува најнови информации, но во оваа наша сиромашна Македонија приликите се поинакви.
  Интернетот навидум дава изобилство од брзи и бесплатни информации, но сепак најквалитетните работи се чуваат за списанијата и за нивно читање мора да се плати. Што би рекле американците - There is no such thing as a free lunch! Сепак, најприближно на тоа е договорот со ФЕИТ за годишна претплата на ЕМИТЕР, со која на сите студенти бесплатно им се достапни сите броеви на ЕМИТЕР (во електронска верзија).
  За да не излезе ова како реклама за ЕМИТЕР, повелете со прашања за Hi-Fi техниката, се надевам дека ќе најдам време да одговорам на сите прашања.
   
  На G4M3R, Скоти, VerGer и уште 7 други им се допаѓа ова.
 21. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  759
  1,218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Иако профилот овдека пишува дека имам 30 години, немам. Доста помлад сум од тоа. Да знаете дека и од нас младите има исклучоци што сакаат да имаат добра опрема, да користат аудио извори со висок квлалитет (Tidal) и слично.

  И дел од нас , сме заинтересирани да достигнеме end-game во аудиото - колку што ни дозволува буџетот нели.

  Искрено, за аудиофилијата дознав од оваа тема на форумов. И неколку членови ми објаснија доста работи и почнав дополнително самиот да се раздлабочувам во темава. А всушност се што ми требаше, беа нови слушлаки, што ќе бидат upgrade од гејмерски кој ги користев до пред некој месец. После тоа, одма сакав звучници, па DAC, па појачало за слушалки и влегов во rabbit hole.

  Така да, се согласувам со вас дека chi-fi индустирјата гази и ни дозволува да купиме одлични уреди за добри цени. Баш моментално чекам да ми стигне DAC од Topping и со тоа ќе го комплетирам целосно мојот почетнички сетап.

  Но од друга страна, би рекол дека за таа музика што ја слушаат моите врсници, не ни вреди да се вложува во добар аудио сетап... Посебно поаѓајќи од фактот дека 90% од луѓето што ги знам слушаат Јала Брат, Буба, Едита, Бресквица и слични "уметници".

  Дури и би рекол дека самата недостапност на добри слушалки и звучници по големите ланци на продавници за електроника може да биде и една од причините што ние младите не можеме да дознаме за добар аудио квалитет. Ниту Анхоч, ниту Сетек, ниту Нептун не држат слушалки од Sennheiser, Beyerdynamic и останати брендови. Генерално, се форисираат гејмерските брендови. Како дополнителна кочница е и самиот пазар и стандардот на примања кои не дозволува младите да купат добар пар слушалки.
   
  Последна промена: 20 Мај 2020
  MadBuldog, Necromancer, WeiWuWei и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. Vladimir Filevski

  Vladimir Filevski
  Intern

  5
  38
  17 Февруари 2019
  Машко
  @TheMarshal
  Задоволство е да се чуе дека сепак има млади кои се заинтересирани за квалитетен звук!
  Квалитетните брендови нема да ги најдеш во продавниците за „бела техника“ и слична електроника/електротехника, туку само во фирмите специјализирани за аудиотехника.
  Слушалките се многу специфични, често се случува различни луѓе една иста слушалка различно да ја оценат. Оценките не се разликуваат како ден и ноќ, но сепак... Проблемот настанува поради различниот облик на ушните школки (за on/over ear) или поради димензиите на слушниот канал (за in-ear). Дури и количината и видот на косата влијае кај over ear слушалките. Кај звучниците нема вакви проблеми, а и сите (по)сериозни миксови не се прават на слушалки, туку на звучници. Знам дека најголемите проблеми се собата и фамилијата/комшиите, па тогаш слушалките изгледаат како единствено спасоносно решение, особено ако станува збор за слушање за своја душа а не за професионална работа.
   
  На dzunko, fuzzjaw, MadBuldog и уште 5 други им се допаѓа ова.
 23. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  759
  1,218
  3 Јануари 2019
  Машко
  Јас тоа и го сметам за еден од проблемите зашто аудиофилијата кај нас е малку застапено хоби, посебно кај моите врсници. Додека во цел свет може да се најдат entry-level "аудиофилски" слушалки како што се Sennheiser HD599 во секоја поголема продавница за технологија. Кај нас Амски држи едни на лагер, по есктремно висока цена и ќе му фаќаат прашина.

  Со другото потполно се согласувам. Затоа и користам солидни слушалки навечер (DT770 Pro), но имам и добри активни студиски монитори што ги користам во време кога нема да смета на никого во околината.

  Е сега собата ми е друг проблем, треба да одвојам време и да се посветам на аудио третман и room correction да направам. Тоа е наредниот чекор што ќе се прави со цел да го подобрам мојот сетап.
   
  На WeiWuWei му/ѝ се допаѓа ова.
 24. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,630
  1,240
  2 Јануари 2012
  Со делот за кино не можам да се согласам. Во кино и сликата и звукот е ужас. Најлош начин за гледање филмови ми е во кино.
   
  На Андреј му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Vladimir Filevski

  Vladimir Filevski
  Intern

  5
  38
  17 Февруари 2019
  Машко
  @TheMarshal
  Мала корекција - цените на слушалките кај Амски се исти како на официјалниот сајт на Sennheiser (и јас продавам по истите цени). Во Србија цените се повисоки.
  Тоа што македонскиот стандард е на ниски гранки е сосема друг проблем.
  --- Споени мислења, 20 Мај 2020 ---
  Проблемот настанува кога кино-опремата не се нагодува и одржува како треба, што е релативно чест проблем кај нас. Се сеќавам на некои поранешни среќни времиња кога од странство редовно доаѓаа сертифицирани експерти од Dolby за да ги наштимаат параметрите (ова од лично искуство, присуствував на тоа). Денес има и наши, домашни фирми кои можат да го постигнат истото... ако некој ги повика! Ама менаџерите на кината очигледно се зафатени со некои други, „поважни“ работи.
  Добро одржувана кино опрема сепак пружа поголеми задоволства отколку гледање филм дома. А да не зборам какво е доживувањето во IMAX кино...
   
  На Скоти, dzunko, Tegla и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...