• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple паметни телефони - генерална дискусија

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
208
163
Македонија уште долго нема да има есим за иос. Премногу е скапо за имплементација на самите базни станици за иос. Моментално се работи на воведување есим само за Андроид. Ова е тврдење на Телеком.
Грешка си верувај :) јас имам на Iphone SE 2020

Edit:
Еве од Телеком на нивната страна е ова
ЛИСТА НА УРЕДИ КОИ ПОДДРЖУВААТ еSIM ОД ПОНУДАТА НА МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
707
389

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,149
3,034
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
@vlavot Стигна iOS 15.1, можеш ProRes да снимаш :)
Погледнете го атачментот 105545


Уште една споредба околу камерите (Pixel 6, 13 pro и S21U): Pixel паметни телефони - генерална дискусија
Поголем дел од блогериве очекуваа подобри фотки и видео од Pixel-ов.

Ауу браво инсталирам право, и ке глеам 512 гб да ги наполнам со едно 20-30 минутни видео хахха. 1.5gb update машала машала. Може и дури да се исклучи макро, со копче, тоа ми сметаше, сеа коа ќе сакам макро ќе го уклучам како опција


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
662
831
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10

dim29

никој и ништо
14 ноември 2020
79
87
Битола

Да не не си оттука? iphone 6s 150-200 евра? тие цени едвај ги имаат 7 - 7плус ако се сочувани, кој би дал за 6с 200евра кога е 6 години стар телефон?
за 300 евра имаш iPhone X што е 3 години понов од 6с, а и доста подобар

бтв, 5-6000 МАКС ако е топ сочуван.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,807
29,789
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
6s се продаваше пред 2+ години 100 евра.
 

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
257
512
13 Pro, ако зимаш од ајстајл или нептун, одма, таму нема да падне цената, ако зимаш од мобилара, почекај крај на ноември декември ке уштедиш уште 50-100 евра. Али ако тоа е сума која не те спречува, go nuts, live a life, купи и го и живеј го животот како секој ден да е последен! (еден ден и ќе бидеш во право, ќе ти биде последен денот)
Пред некој ден истава фраза ја чув во серијата Ozark ... која коинциденција. :eek:
--

Леле кој фенбој сум станал :p:ROFLMAO::ROFLMAO:
1635452920606.png
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,824
3,192
После години строго Android, решив да сменам малку, па петокот се подновив со iPhone 13 Pro. Овие неколку дена дремам на него интензивно, искуството генерално ми е позитивно ама далеку од совршено.

Веројатно најдобрата работа е smoothness, и софтверот генерално. Немат кочење, немат чекање, немат заебанции на менување/стартување апликации. Се е instant, и се работит as intended, без заебанции.

Дисплејот е одличен, иако резолуцијата и font size уште ми се чудно огромни (претходно користев S10+ со намален scaling и многу мал фонт), ама веројатно ќе се навикнам. Со батеријата добив дупло SOT споредено со стариот телефон, а го малтретирав прилично.

Камерата е страшна. Не дека беше лоша на S10+, и немам појма каква е на новиве flagship Android уреди, ама овде е одлична во скоро секакви услови. Dynamic range во слабо светло е дефинитивно слабост, ама настрана од то, нула забелешки. Денес снимив и едно-две видеа, го пробав и cinematic mode, интересен е. Севкупно, 9.9/10 ради dynamic range. Преку ден е беспрекорна, portrait mode е класи над S10+ дури и во слабо светло.

Од забелешки, хардверски би рекол дека се е top notch, освен шо би преферирал USB-C, ама ќе видиме в година дали ќе стават конечно или ќе го тргнат скроз. Софтверски од друга страна, имат многу (според мене) глупави ситници, како на пример еден volume slider за се на телефонот. Ако звонењето ми е ставено на најгласно, на пример, првото видео што ќе го пуштам ме тера да го фрлам телефонот што подалеку. Фактот шо dialer tones е невозможно да ги исклучиш освен ако не е цел телефон на silent mode ми е тешка глупост (Keyboard Clicks ми се исклучени ама на dialer пак имат звук). Default тастатурата немат опција за симболи/бројки на hold. Имат уште вакви глупости на кои шо веројатно ќе се навикнам, ама засега ме нервирет.

Се на се, I'll stick to it. Години бев само на Android главно ради меракот цело време да чепкам нешто, ама со оглед на то дека последниве два телефони ги терам скроз stock, то не ми е веќе приоритет така да iOS ми е океј. Ќе видиме натаму.
 
Последна промена:

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
662
831
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10
После години строго Android, решив да сменам малку, па петокот се подновив со iPhone 13 Pro. Овие неколку дена дремам на него интензивно, искуството генерално ми е позитивно ама далеку од совршено.

Веројатно најдобрата работа е smoothness, и софтверот генерално. Немат кочење, немат чекање, немат заебанции на менување/стартување апликации. Се е instant, и се работит as intended, без заебанции.

Дисплејот е одличен, иако резолуцијата и font size уште ми се чудно огромни (претходно користев S10+ со намален scaling и многу мал фонт), ама веројатно ќе се навикнам. Со батеријата добив дупло SOT споредено со стариот телефон, а го малтретирав прилично.

Камерата е страшна. Не дека беше лоша на S10+, и немам појма каква е на новиве flagship Android уреди, ама овде е одлична во скоро секакви услови. Dynamic range во слабо светло е дефинитивно слабост, ама настрана од то, нула забелешки. Денес снимив и едно-две видеа, го пробав и cinematic mode, интересен е. Севкупно, 9.9/10 ради dynamic range. Преку ден е беспрекорна, portrait mode е класи над S10+ дури и во слабо светло.

Од забелешки, хардверски би рекол дека се е top notch, освен шо би преферирал USB-C, ама ќе видиме в година дали ќе стават конечно или ќе го тргнат скроз. Софтверски од друга страна, имат многу (според мене) глупави ситници, како на пример еден volume slider за се на телефонот. Ако звонењето ми е ставено на најгласно, на пример, првото видео што ќе го пуштам ме тера да го фрлам телефонот што подалеку. Фактот шо dialer tones е невозможно да ги исклучиш освен ако не е цел телефон на silent mode ми е тешка глупост (Keyboard Clicks ми се исклучени ама на dialer пак имат звук). Default тастатурата немат опција за симболи/бројки на hold. Имат уште вакви глупости на кои шо веројатно ќе се навикнам, ама засега ме нервирет.

Се на се, I'll stick to it. Години бев само на Android главно ради меракот цело време да чепкам нешто, ама со оглед на то дека последниве два телефони ги терам скроз stock, то не ми е веќе приоритет така да iOS ми е океј. Ќе видиме натаму.

Зошто избра 13 про наместо 13?
Во таа дилема сум јас.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,824
3,192
Зошто избра 13 про наместо 13?
Во таа дилема сум јас.

ProMotion дисплејот и камерата, искрено. Плус, прилично ретко земам телефони, еднаш на 2-3 години, и сакав да се почастам малку.
 

Qwerty29

Intern
21 септември 2021
29
5
ГостиJар
Зошто избра 13 про наместо 13?
Во таа дилема сум јас.
И јас сум исто со таа дилема бидејќи не менувам често телефони ми го предложија 13 про иако јас лично освен во камерата и ситна разлика во траењето на батеријата не гледам.
Мислењето е автоматски споено:

И јас сум исто со таа дилема бидејќи не менувам често телефони ми го предложија 13 про иако јас лично освен во камерата и ситна разлика во траењето на батеријата не гледам.
И да дисплејот кој е 120 херци за разлика од 13ката 60 херци ако ти прави тоа нешто разлика.
Мислењето е автоматски споено:

После години строго Android, решив да сменам малку, па петокот се подновив со iPhone 13 Pro. Овие неколку дена дремам на него интензивно, искуството генерално ми е позитивно ама далеку од совршено.

Веројатно најдобрата работа е smoothness, и софтверот генерално. Немат кочење, немат чекање, немат заебанции на менување/стартување апликации. Се е instant, и се работит as intended, без заебанции.

Дисплејот е одличен, иако резолуцијата и font size уште ми се чудно огромни (претходно користев S10+ со намален scaling и многу мал фонт), ама веројатно ќе се навикнам. Со батеријата добив дупло SOT споредено со стариот телефон, а го малтретирав прилично.

Камерата е страшна. Не дека беше лоша на S10+, и немам појма каква е на новиве flagship Android уреди, ама овде е одлична во скоро секакви услови. Dynamic range во слабо светло е дефинитивно слабост, ама настрана од то, нула забелешки. Денес снимив и едно-две видеа, го пробав и cinematic mode, интересен е. Севкупно, 9.9/10 ради dynamic range. Преку ден е беспрекорна, portrait mode е класи над S10+ дури и во слабо светло.

Од забелешки, хардверски би рекол дека се е top notch, освен шо би преферирал USB-C, ама ќе видиме в година дали ќе стават конечно или ќе го тргнат скроз. Софтверски од друга страна, имат многу (според мене) глупави ситници, како на пример еден volume slider за се на телефонот. Ако звонењето ми е ставено на најгласно, на пример, првото видео што ќе го пуштам ме тера да го фрлам телефонот што подалеку. Фактот шо dialer tones е невозможно да ги исклучиш освен ако не е цел телефон на silent mode ми е тешка глупост (Keyboard Clicks ми се исклучени ама на dialer пак имат звук). Default тастатурата немат опција за симболи/бројки на hold. Имат уште вакви глупости на кои шо веројатно ќе се навикнам, ама засега ме нервирет.

Се на се, I'll stick to it. Години бев само на Android главно ради меракот цело време да чепкам нешто, ама со оглед на то дека последниве два телефони ги терам скроз stock, то не ми е веќе приоритет така да iOS ми е океј. Ќе видиме натаму.
Од каде го купи и со здравје да се служиш.
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,216
5,874
Софтверски од друга страна, имат многу (според мене) глупави ситници, како на пример еден volume slider за се на телефонот. Ако звонењето ми е ставено на најгласно, на пример, првото видео што ќе го пуштам ме тера да го фрлам телефонот што подалеку.

Не е точно, имаш опција да го изгасиш и да е само за медиа (а не за рингтонот). Буквално во Settings се вика CHANGE WITH BUTTONS и е објаснето, одма под слајдерот е во звук, не знам како си утнал.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,696
6,481
Мелмак
Не е точно, имаш опција да го изгасиш и да е само за медиа (а не за рингтонот). Буквално во Settings се вика CHANGE WITH BUTTONS и е објаснето, одма под слајдерот е во звук, не знам како си утнал.

Валјда мисли на тоа дека у андроид можеш да кликнеш на слајдерот и да ти дае да си намалиш или појачаш и рингтон, и медиа и аларми и што не засебно. И мене ми фали таа опција, ама се навикнав да не мењам гласност на рингтон.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,824
3,192
Од каде го купи и со здравје да се служиш.

Фала ти. Од Мобеликс го зедов, само таму имаа црн, 256GB на лагер.
Не е точно, имаш опција да го изгасиш и да е само за медиа (а не за рингтонот). Буквално во Settings се вика CHANGE WITH BUTTONS и е објаснето, одма под слајдерот е во звук, не знам како си утнал.

Валјда мисли на тоа дека у андроид можеш да кликнеш на слајдерот и да ти дае да си намалиш или појачаш и рингтон, и медиа и аларми и што не засебно. И мене ми фали таа опција, ама се навикнав да не мењам гласност на рингтон.

Двајцата сте во право. @TylerMkD фала ти, не знаев за ова, а баш чепкав низ сетинзите деновиве, не знам и јас како сум го утнал. @toshex фино ќе беше ко на Android да имаш одма засебни слајдери за се, ама и вака е океј. Мислев дека е еден level за се, ама ете не било така.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,824
3,192
Затоа и се вика IOS а не Android, но полека ќе ги изнаучиш сите финтици на IOS. ;)

btw Со здравје користењетно на иПхоне.

Расположен сум за учење, немам намера да го сменам во догледно време така да .. :) Фала ти.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,696
6,481
Мелмак
Фала ти. Од Мобеликс го зедов, само таму имаа црн, 256GB на лагер.
Двајцата сте во право. @TylerMkD фала ти, не знаев за ова, а баш чепкав низ сетинзите деновиве, не знам и јас како сум го утнал. @toshex фино ќе беше ко на Android да имаш одма засебни слајдери за се, ама и вака е океј. Мислев дека е еден level за се, ама ете не било така.

Од хајпот на корисниците на форумов пред да купам ајфон и јас бев под импресија дека ќе биде во се ист или поарен, ама ете не е... некои работи мора да се навикнеш ама се дешаваат подобрувања.

Пример во iOS 14 на апликацијата за сетирање АЛАРМИ за да едитираш аларм мораше да идеш горе во ќош на копченце едно со букви само и да кликнеш едит, па тоа овозможуваше да се појави едит до секој аларм, па тек после можеше да влезеш да едитираш аларм.

Сеа во iOS 15 ова е средено (не знаете колку ми е мило) и може без да се замараш да кликнеш врз ставката за било кој аларм и ти отвара да го едитираш.

Значи битно се работи и се мења и најчесто подобрува. За некои 5 години очекувам ќе е во се пред Андроид.
А тие работи шо си се супер се стварно супер и се извонредно изведени. Посебно перформанси, флуидност и батерија.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
662
831
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,807
29,789
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Расположен сум за учење, немам намера да го сменам во догледно време така да .. :) Фала ти.

Мислиш за неколку клика плус, како и да е со здравје да се служи, гигантски апгрејд од S10+

И да предност дефинитивно имаат иПхоните за long term usage +3 години, се под тоа е meh.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,159
Мислења
879,276
Членови
30,788
Најнов член
vancob.83
На врв Дно