• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple паметни телефони - генерална дискусија

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Извор: iPhone 13 Pro Max vs 13 Pro / 13 / 13 Mini / 12 / 11 / SE - Battery Life DRAIN TEST
1634804065283.png
mind-blown-explosion.gif
Мислењето е автоматски споено:

@boban984 , Фала за мини рецензијата, јас би додал дека има подобра камера од S21 од она што постираше.

За мене се многу слични ... ствар на вкус, вака на мобилен и на лаптоп стварно не ги разликувам, ама видеото е видно подобро.
Стабилизацијата е врв, исто приметливо подобра од S21.

Водно со децата пред некој ден: iPhone 13 mini 4K60 трчкање надоле Хендхелд

Random видео од јутуб за стабилизација: New iPhone 13 Pro | Video Stabilization Comparison for Filmmakers - YouTube
 
Последна промена:

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
@boban984 Постои опција да се исклучи gps, или константно е уклучен од фабрика?
GPS-ot e констатно исклучен и неможеш рачно да го пуштиш ... се пушта само по потреба автомаЦки коа некоја апликација или системот имаат потреба.

Пр. Koga пушташ некоја апликација како Google Maps ... на првото пуштање добиваш ваков попап.
1634805229824.png

Потоа можеш истиве подесувања да ги смениш ако сакаш
1634805288122.png


Пр. Апликацијата за Временска прогноза не користи "Precise Location" т.е. детектира само во одреден радиус каде се наоѓаш, претпоставувам со помош на триангулација и слично.

Како и да е не се замараш ... аутомаЦки ти е, ако неќеш да те цица ЏиПиЕс-от не користи апликации што го користат како Google Maps, Strava и сл.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
iPhone 13 mini - цицање батерија
  • GPS ✔
  • 4G ✔
  • Bluetooth ✔ (Слушање подкаст преку galaxy live earbuds)

од 63% ⬇
1634896879576.png
⬇ ⬇ ⬇
на 47% , пад од 16% за една трчанка од ~16К ,1час 40мин
1634896996748.png
 

Petarys

Gaining Experience
28 јули 2009
54
82
Брно, Чешка
Батеријата на 13 мини е одлично оптимизирана. На тој капацитет (2438 mAh) држи 1.5 саат помалце од основната 13ка која има многу поголем капацитет (3240 mAh).
Мислењето е автоматски споено:

Стигнаа футролите и стакленцата. Уште главниот актер остана IMG_7936.jpg
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Батеријата на 13 мини е одлично оптимизирана. На тој капацитет (2438 mAh) држи 1.5 саат помалце од основната 13ка која има многу поголем капацитет (3240 mAh).
Мислењето е автоматски споено:

Стигнаа футролите и стакленцата. Уште главниот актер останаПогледнете го атачментот 105395

lol ... кај мене обратно, телефонот го иам недела дена сеуште неам земено стакло и футрола :)

Кај има кај нас саглам стакла/футроли?


Самунгот си го терав гол :)
 

Petarys

Gaining Experience
28 јули 2009
54
82
Брно, Чешка
lol ... кај мене обратно, телефонот го иам недела дена сеуште неам земено стакло и футрола :)

Кај има кај нас саглам стакла/футроли?


Самунгот си го терав гол :)
Не знам за во МК, од Aмазон/Alza ги земав овие :D

Ќе споделам линкови испод:
Spigen iPhone 13 case
ESR Screen Protector 3 pack
FIXED Slim AntiUV Clear Case
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3.149
3.121
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Сите аксесори што јас ги користам на максов се:
Оргиналната футрола abyss blue варијантата плус има magsafe со неа.
Со заштитно стакло
Nillkin h+ pro
US $7.89 21% Off | Nilkin for iPhone 13 Pro Max 13 Mini Tempered Glass Nillkin Full Coverage Anti Glare Privacy Protect Safety Screen Protector

Најдоброто стакло што сум го користел некогаш, и го користам на сите телефони, го ставам еднаш и трае додека не го продадам телефонот.

Со magsafe кабел за полнење,
Со magsafe drzac
SerDa-Run Ständer für MagSafe Ladegerät, Aluminium Magsafe Ständer, Handyständer Kompatibel mit für iPhone 12 Pro / 12 Pro Max/12 Mini (Ladeger https://www.amazon.de/dp/B0932LCZVH/ref=cm_sw_r_cp_apip_fOISGHBGTf6MM

Со magsafe држач на belkim за во возило
Belkin MagSafe Smartphone-Kfz-Halterung, magnetisch (Lüftungshalterung für das iPhone 13, 13 Pro, 13 Pro Max, 13 mini) https://www.amazon.de/dp/B095Y6M8J2/ref=cm_sw_r_cp_apip_kA6hHkaDQSS6B

Со aukey 90w полнач


Иам и резерва esr screen protectors резерва 3
ESR 3 Stück Display Schutzfolie Kompatibel mit iPhone 13 Pro Max mit Praktischer Positionierhilfe, 9H Härte, HD Klare Panzerglas Displayschutzfolie https://www.amazon.de/dp/B099K78K1X/ref=cm_sw_r_cp_apip_yny8Sn4IE7fUdSent from my iPhone using Tapatalk
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3.149
3.121
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Јас на 12кава про макс имам од Ледиком футрола 250 ден ала оригинал, полнач кабле оригинал и не ставам стакло, нек си ебе матер.

Пробај го ова шо го споделив, допирот приказот р исти како да немаш стакло :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Пробај го ова шо го споделив, допирот приказот р исти како да немаш стакло :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Скечот со цацко кај шо се излежава - ами ја и сеа се излежавам. (ами он и сеа исто ко да нема стакло) :D
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

images
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.016
29.933
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.294
3.970
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Шо се толку лоши лисјата од дрвата? Се надевам дека е заради компресија шо ја прај редит. Ако не е, тогаш изгледат лисјана ко од Bethesda игра
 

Sly25

Intern
18 април 2016
18
6
Долгогодишен корисник сум на андроид телефони и би сакал да се префрлам на iPhone уред. Колку би било логично да не го користам iCloud сервисот кој нуди само 5 GB бесплатен простор, a веќе сум и претплатен за дополнителен сториџ на Google сервисот? Други Apple уреди во моментов не користам.
 

dino

Gaining Experience
5 јули 2009
492
140
Долгогодишен корисник сум на андроид телефони и би сакал да се префрлам на iPhone уред. Колку би било логично да не го користам iCloud сервисот кој нуди само 5 GB бесплатен простор, a веќе сум и претплатен за дополнителен сториџ на Google сервисот? Други Apple уреди во моментов не користам.

Јас имам ипхоне и користам Google сервиси, немам никаков проблем


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3.149
3.121
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Јас користам google сервиси
, icloud ми користи за find my iphone и бекап на телефонот, со тоа што сликите не ми се backed up на icloud туку на google photos, и 5 гб се доволни.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно