• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

@DarthJe5us Јас иако мислат дека ги хејтам Apple, само очекувам најдобро од нив, еве ти доказ дека не е добар само на добро студиско светло, видеата се доста добри - oдлични - фотките се meh.
 

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
257
509
Постирав неколку сликици од ајфонот, С21 и С8цата.


С21 и Минито се топ ... С8цата си покажува старост.

--
Една работа што ме изненади позитивно на Ајфонот, Вибрацииве се лудница ... Haptic Engine-от е топ.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,421
4,829
Ethermine
www.facebook.com
Некој да не знае што е со овие огласи ? Сите се на истиов концепт со многу ниска цена и секој е огласен во различен град, ги има и на реклама5


Scam
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
971
3,357
Прага
И сега кога би се решил да купам телефон кој е на врвот според камера? И кој телефон ги има најдобрите перформанси?
Не го пратам маркетов веќе подолг период, а ноут 9кава плаче за апгрејд, кој 2 години го одложувам.

Сериозно размислувам и за ајфон затоа пишувам во темава.
 

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
257
509
И сега кога би се решил да купам телефон кој е на врвот според камера? И кој телефон ги има најдобрите перформанси?
Не го пратам маркетов веќе подолг период, а ноут 9кава плаче за апгрејд, кој 2 години го одложувам.

Сериозно размислувам и за ајфон затоа пишувам во темава.
Ќе да е она Шајомито Ултра 11 … али мислам дека Пикселот нов ќе биде врв
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,885
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
И сега кога би се решил да купам телефон кој е на врвот според камера? И кој телефон ги има најдобрите перформанси?
Не го пратам маркетов веќе подолг период, а ноут 9кава плаче за апгрејд, кој 2 години го одложувам.

Сериозно размислувам и за ајфон затоа пишувам во темава.
Пиксел 6 про, дефинитивно, особено ако го користиш на подолг период.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
И сега кога би се решил да купам телефон кој е на врвот според камера? И кој телефон ги има најдобрите перформанси?
Не го пратам маркетов веќе подолг период, а ноут 9кава плаче за апгрејд, кој 2 години го одложувам.

Сериозно размислувам и за ајфон затоа пишувам во темава.

Ако сакаш со кастом камера Mi10U/Mi11U

Ако сликаш со фабричка зависи од тоа која камера? Телефото или UW, и од тежината/информациите во самата сцена, ако има многу иПхоне одма отпаѓа, PRO RAW помага ама пак има многу изоштрување и пеглање шум, ако е видео иПхоне 13 pro.

Исто така Pixel искача за 3 дена ако не сакаш да се замараш со твикови и слично знаејќи што прави GN1 сензорот најверојатно Pixel 6 pro е за тебе. Перформанси без конкуренција иПхоне 13 pro, ама софтвер.......

Друго, разгледај тука, последни 2 поста.

 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@M.Pix и ова

 

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
257
509
И сега кога би се решил да купам телефон кој е на врвот според камера? И кој телефон ги има најдобрите перформанси?
Не го пратам маркетов веќе подолг период, а ноут 9кава плаче за апгрејд, кој 2 години го одложувам.

Сериозно размислувам и за ајфон затоа пишувам во темава.
1634634031026.png
1634634231476.png
 

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
728
440
И сега кога би се решил да купам телефон кој е на врвот според камера? И кој телефон ги има најдобрите перформанси?
Не го пратам маркетов веќе подолг период, а ноут 9кава плаче за апгрејд, кој 2 години го одложувам.

Сериозно размислувам и за ајфон затоа пишувам во темава.

Ако не ти смета големината 13 pro max,
Ако не 13 про.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,458
13,551
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
И сега кога би се решил да купам телефон кој е на врвот според камера? И кој телефон ги има најдобрите перформанси?
Не го пратам маркетов веќе подолг период, а ноут 9кава плаче за апгрејд, кој 2 години го одложувам.

Сериозно размислувам и за ајфон затоа пишувам во темава.

Многу мислење за така едноставно прашање. Имаш само две опции, iPhone 13 Pro Max или 3 рандом Xiaomi за истата сума.
 

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
257
509
Многу мислење за така едноставно прашање. Имаш само две опции, iPhone 13 Pro Max или 3 рандом Xiaomi за истата сума.

Реално новиот Пиксел ќе биде најдобар избор ... Шајомито е поскапо и сумљив бренд, сток камерата е тиња шо би рекле некои членови од форумов.
Со пикселот ќе си добие супер UX, клин Андроид, плус добива и редовни надоградби на оперативниот и самата камера.
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,149
3,034
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
А зошто гледаш само изолирано камера, ако ти е битна и битна само камерата знаеш што е правилен избор, дслр.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,458
13,551
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
А зошто гледаш само изолирано камера, ако ти е битна и битна само камерата знаеш што е правилен избор, дслр.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Мислам дека момакот веќе има солиден ДСЛР од многу пари, ама сека нешто што ќе му ги задоволи потребите за on-the-go употреба. Ако седнеш Прага на пиво на пример, да се сликнеш со другарите, ако видиш прејако зајдисонце онака апансас, да извадиш телефонот и да сликнеш, да се најдеш на некој циркуски ивент и guess what? Да извадиш телефонот и да сликнеш. ФДа го добиеш она што неможеш од дслр-от, уред кој е секад со тебе и ти треба за да доловиш моменти, немаш време да мењаш леки и да мести експозиција ипосле да шљакаш во Лајтрум или неговата алтернатива, Даркрум.
Е затоа му треба ајфон 13 про макс, со број на гигабајти по сопствен избор.

П.С. и за видео, ја на ДСЛР-от дали вкупно имам 10 мин снимано, големи фајлови, многу местење, па ако планираш да ги обработуваш, па ако треба да пратиш на баба ти на вибер... налет.
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
255
235
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
971
3,357
Прага
Единственото нешто што ме кочи во моментов е што ако прејдам на ајфон, ќе треба да менувам и саат + buds, а и новиот M1 што излага некако многу ми прави ќејф. Скуп апгрејд ќе биде. Потајно се надевав дека ќе добијам одговор дека можеби S21 Ултра е на врвот, за да останам на Самсунг. Mi11U не ме влече, не знам за софтверот ама задниот дел ми е ултра грд. Пиксел ќе искача допрва, и верувам дека ќе биде одличен уред ама пак ми е непроверен.
13 Про Макс ми прави многу ќејф од друга страна, и ми е логичен апгрејд во моментов. Службениот телефон ми го променија и користам X веќе 2 месеци па навикнување на софтвер нема да ми биде толкав проблем.
А зошто гледаш само изолирано камера, ако ти е битна и битна само камерата знаеш што е правилен избор, дслр.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Како што кажа Октар, веќе имам професионален ДСЛР + објективи. Сакам нешто што ќе можам да го носам во џеб, без да мислам за објективи, ранци, мемориски, па едитирање.
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,149
3,034
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Единственото нешто што ме кочи во моментов е што ако прејдам на ајфон, ќе треба да менувам и саат + buds, а и новиот M1 што излага некако многу ми прави ќејф. Скуп апгрејд ќе биде. Потајно се надевав дека ќе добијам одговор дека можеби S21 Ултра е на врвот, за да останам на Самсунг. Mi11U не ме влече, не знам за софтверот ама задниот дел ми е ултра грд. Пиксел ќе искача допрва, и верувам дека ќе биде одличен уред ама пак ми е непроверен.
13 Про Макс ми прави многу ќејф од друга страна, и ми е логичен апгрејд во моментов. Службениот телефон ми го променија и користам X веќе 2 месеци па навикнување на софтвер нема да ми биде толкав проблем.

Како што кажа Октар, веќе имам професионален ДСЛР + објективи. Сакам нешто што ќе можам да го носам во џеб, без да мислам за објективи, ранци, мемориски, па едитирање.

Па затоа прашав, за мене е апсурдно да бирам телефон базирано само и само врз основа на камера. И не можам бар моментално да оправдам никаков друг телефон освен 13 pro или 13 pro max 256 gb +

Телефоните исто како и новите лаптоти им прават партали, телефон со најдолг скрин тајм и држење на батерија, моќ и перформанси конкуренцијата подзадува позади 11 pro да не зборам 13 pro.

И да има недостаток на 13 pro max, мојот беше во германија нарачан уше на рилис дејт и закасна 1-2 недели такс нешо, поради лимитирана достапност.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Единственото нешто што ме кочи во моментов е што ако прејдам на ајфон, ќе треба да менувам и саат + buds, а и новиот M1 што излага некако многу ми прави ќејф. Скуп апгрејд ќе биде. Потајно се надевав дека ќе добијам одговор дека можеби S21 Ултра е на врвот, за да останам на Самсунг. Mi11U не ме влече, не знам за софтверот ама задниот дел ми е ултра грд. Пиксел ќе искача допрва, и верувам дека ќе биде одличен уред ама пак ми е непроверен.
13 Про Макс ми прави многу ќејф од друга страна, и ми е логичен апгрејд во моментов. Службениот телефон ми го променија и користам X веќе 2 месеци па навикнување на софтвер нема да ми биде толкав проблем.

Како што кажа Октар, веќе имам професионален ДСЛР + објективи. Сакам нешто што ќе можам да го носам во џеб, без да мислам за објективи, ранци, мемориски, па едитирање.

Објективно ако не се замараш за crops, онда и иПхоне 13PM е супер, јас тоа го викам одлична камера за 95% од корисниците, ти бидејќи си фотограф не знам како би го преџвакал тоа.....

Што се однсува на S21U, за мене тој уред има споредлива камера со иПхон13PM, зошто? затоа што има драстично подобро телефото, подобра предна, еднаква широка, и споредливи main sensor фото перформанси. Што значи иПхоне тепа значајно само за видео додека S21U тепа значајно за зум, денешните камери имаат премногу функции за да ги оцениме само преку 1 камера, и затоа зависи кој аспект од таа камера ТЕВЕ ти е најбитен.

Aко сакаш APS-C левел (скролај надоле да ги видиш сликите) фото зимаш Xiaomi + GCAM, ако тоа не ти е толку битно, изборот паѓа на S21U/иП13PM како покомплетни уреди дури и од Pixel 6 Pro, кој секоја година колку и да е најавуван како флагшип, откако постои Google никогаш не беше тоа, дури ни Huawei или Nexus 6P.

Pixel уред се зима за одлична камера + подобро софтверско искуство, Xiaomi е просечно софтверско искуство и брутално добра фото камeра со кастом софтвер, 2 генерации пред иПхоне/Samsung со сигурност. Од друга страна иПхоне е добра камера + за тебе прифатливо софтверско искуство + одлични перформанси и батерија, иПхоне ќе тера 2 дена на 1 charge, S21U 1.5, S21U има убедливо најдобар софтвер од сите набројани, но од аспект на перформанси иако одлична не може со иПхоне 13PM особено после 2-3 години.

За крај не го слушај муабетот само камера да не си гледал, веќе од 2019 сите флагшип уреди се одлични, јас затоа само за камера се замарам, затоа што се друго е веќе дојдено до мерење муда и минимални разлики.
 
Последна промена:

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,482
1,928
Во врска со 120фпс, вчера расчепкав изложен модел и навистина не постигнува 120фпс.
 

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
257
509
@boban984 како иде работата со џуџето. Колку му држи батеријата, и како си задоволен.

⚠ Мини реферат т.е. мини рецензија ⚠

Батеријата држи сосема доволно за мене, јас не сум некој "Power User" т.е. не киснам баш цел дена на мобилен ... од 9-10 до кај 4-5 нели работам, па чат пат само проверувам нотификации, попладне обично шеткарам со децава и ја користам камерата во тоа време, коа ќе легнат децава гледам јутуб или по социјалниве мрежи.

GPS-от ја цица фино батеријата ... некој 7-8% можда на саат (не сум баш 100% сигурен али ќе проверам утре на трчанка па ќе пишам).

Значи за мене без никаков проблем 1 ден.
1634801393011.png 1634801449545.png

- Камерата е топ, да речам пата пата со Galaxy S21 (овој го има госпожата па можам да кажам од прва рука искуство), со исклучок на видеата, таму нема споредба драстично подобри видеа и она Cinematic мислев дека е глупост али стварно е јако.
- Друго нешто што не сум го добил на било кој андроид и на постарите iPhone-и (5че и 5С мислам дека имав не се сеќавам точно) се вибрациите.

Другиот дел од искуството е субјективно, јас сакам помал телефон, да не го осеќаш во џеб или ранец или педерушка онаква за трчање.
Го користам со 1 рака
20211015_133501.jpg
После 3-4 дена се навикнав на големината па сеа S21 ми изглед џиновски .

- Апликациите се генерално по испеглани, ко да работат поглатко, такво некакво чуство добивам ... може да е и од самите анимации на iOS или па процесорот што е ѕверски.

- Екранот исто ми се допаѓа мааааалку повеќе од S21, иако е 60hz наспроти S21 e 120hz ... таа разлика едвај се приметува и можеш да ја видиш само на брзо скролање пр. на News feed-овите од социјалниве мрежи ако скролаш брзо или на форумов од горе до доле :), во 90% од користењето нема да видиш разлика. Шо би рекле америве Nice to have, but not essential.

- Нотификацииве на iOS не ми се допаѓаат баш, некако појше како да замараат отколку на Android :)

- Контролата за приватност, tracking и слични срања е дефинитивно подобра на iOS.

- Слободата што ја имаш на Андроид у смисла да инсталираш што ќе ти прдне ... ја немаш тука освен ако не ставиш AltStore или Џеилбрејк да напраиш.
пр. Сакав youtube vanced Алтернатива да ставам ... на крај неќев да се замарам и земав Јутуб премиум (60ден месечно преку VPN од Аргентина).

- Изработката се осеќа како по премиум и посолдна од S21, делува поцврсто.

Тоа е тоа :)

* За крај да имаше нешто слично од Андроид странава најверјатно ќе земев андроид, чисто дека сум навикнат, но вака мож испадна подобро и поинтересно :)

п.с. Наводно S22 ќе биде малце помал од 6.2" на 6.06", па можеби вреди да се почека до Март.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,797
29,783
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@boban984 , Фала за мини рецензијата, јас би додал дека има подобра камера од S21 од она што постираше.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,126
Мислења
878,378
Членови
30,741
Најнов член
feviya9492
На врв Дно