• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Уште една слика од "Редми"

Катран говна да јаде :rolleyes:

2110_AppleiPhone13Pro_DXOMARK.jpeg
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,149
3,034
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,149
3,034
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
View: https://www.youtube.com/watch?v=LA1tah85dvA

Сепак ако сакате, најдобра балансирана камера, со добро организиран софтвер, со едноставен поинт анд шут и каде 90% секогаш ке бидат добри сликите сепак 13 pro/max и за камери е најдобар избор на пазарот моментално.

edit:
За батерија да не ни зборите
View: https://www.youtube.com/watch?v=jMxgBLYQO4M

Pixel 6 pro so 5003mah држи помалку батерија од обичниот 13 pro so 3687, со максот се веќе друг универзум.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Уште не сум изгледал се што треба, тек сега седнувам нa PC. Јас спомнав и на друга тема и туке ќе спомнам, нити една година до сега, а се кладам уште сега 100% дека Pixel не може да биде покомплетeн продукт од оние на Apple/Samsung, за грото од корисници. Секогаш тоа што се најавува не излага во реалност, па така ќе се сложам делумно со @vlavot

Кога сме кај камерата, и тие секојдневни корисници, би спомнал дека јас не сум од нив, и за мене ова никогаш нема да биде прифатливо, без разлика на другите предности.

Изгледа и Mrwhostheboss/SuperSaf/Maxtech lazat i ot telegram zimaat lazhni fotki hehe

Screenshot_10.jpg Screenshot_11.jpg

Screenshot_12.jpg

Screenshot_14.jpg

Screenshot_15.jpg
Да не збориме за детали и одвратно изоштрување,

Screenshot_13.jpg
 
Последна промена:

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,149
3,034
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Генерално кај фотографии оддекогаш доминирал пикселот, со убави подесувања, во неколку обиди пикселот вадел и моментално вади подобра слика. Но видео снимањето е многу промашено и е еден од полошите телефони за снимање видео.
И разликата во фотографии не е ни приближно голема колку што е во видео записи кај двата телефона.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Генерално кај фотографии оддекогаш доминирал пикселот, со убави подесувања, во неколку обиди пикселот вадел и моментално вади подобра слика. Но видео снимањето е многу промашено и е еден од полошите телефони за снимање видео.
И разликата во фотографии не е ни приближно голема колку што е во видео записи кај двата телефона.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Наводно има фрка со рецензиите/тестовите. Различни рецензери имаат различна верзија на камера, на XDA програмерите откриле во кодот дека има закажан мандаторен камера апдејт за 27-ми т.е. задутре. Како и да е лансирањето на разноразни уреди е каша попара, не знам како можат ваква да се заебаваат кога толкав залог имаат со првиот брат на рецензии.

Во видео иПхоне е крал сега за сега.

Ова е фотка од наводно подобрата верзија на камера софтвер, oва е недостижно за нити една сток камера во моментов, маестрално....

PXL_20211023_214736979.jpg
 
Последна промена:

boban984

On your way to fame
5 јули 2007
258
517
Последна промена:

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
974
3,375
Прага
После 2 недели размислување, конечно се решив да го земам ајфон 13 про макс. Со Самсунг расчистив од причина што ми здосади, а ги користев скоро сите верзии на галакси/С серијата.
Го гледав S21 Ultra и Пиксел 6 Про како најголеми конкуренти ама ме разочараа. S21 камерата не ме бендиса нешто, и единствена предност беше астро модот мислам.
Пикселот гледав и рака на срце има одлична камера за фотки, НО... голем дилбрејкер ми е лошата стабилизација, и целокупното видео искуство. Не ме јеби имаат 4 модови на стабилизација, кој од кој полош. Ова кај ајфонот си е решено дури во 1 единствен мод. Да не збориме за блурнато видео при снимање во slow-motion.
Единствената предност на камерава во однос со ајфонот ја видов кај портрети каде што ги дава доста поостри, можеби во темни услови (само фотка не и видео), и супер зум.

Ја согледав мојата страна и како го користам телефонот. Во последните 3 години, ја немам ни 20 фотки во темни услови направено, а имам еден тон видео. Еве скоро се вратив од Ф1 во Турција, и носев цел ДСЛР со 2 објективи за да снимам/сликам. Голема гњаважа, поготово, после префрлање, па едитирање, рендерирање и така натаму, за што? За горе-доле солидни резултати, а сум потрошил многу време. Кај ајфонот ме бендиса како е решена стабилизацијата, совршена е. Огромен, ама огромен + е кога дознав дека 256гб+ верзиите имаат опција за 4к ProRes. Тука беше веќе done deal. Макрото е исто доста интересно, па ќе треба да експериментирам и да си играм допрва.

Спомнав и претходно, службен телефон користам ајфон 10, меѓутоа освен повик/порака друго и да немам чепнато, си дојде веќе сетиран. Горе доле се снаоѓам низ менито, ама како прво искуство целото сетирање беше доста smooth. Она што ми "смета" во моментов е што треба да учам нови шорткатс т.е. да вежбам muscle memory. По навика правам некои чекори како во Андроид, а не функционира така.

Онака од први 24 часа, позитивно сум изненаден. Слики/видеа, батерија и тестови ќе споделам после 1-2 недели, прво да го истестирам убаво. За сега и ноут 9ката ќе го задржам, чисто како бекап.

пс. Квалитетот на телефонот е лудило! Го немам S21 при рака, ама во споредба со ноут 9, самсунгов е смешен. Од една страна тоа, од друга па и доста потежок е. Али имам и голема рака, па лесно движам низ цел екран.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
После 2 недели размислување, конечно се решив да го земам ајфон 13 про макс. Со Самсунг расчистив од причина што ми здосади, а ги користев скоро сите верзии на галакси/С серијата.
Го гледав S21 Ultra и Пиксел 6 Про како најголеми конкуренти ама ме разочараа. S21 камерата не ме бендиса нешто, и единствена предност беше астро модот мислам.
Пикселот гледав и рака на срце има одлична камера за фотки, НО... голем дилбрејкер ми е лошата стабилизација, и целокупното видео искуство. Не ме јеби имаат 4 модови на стабилизација, кој од кој полош. Ова кај ајфонот си е решено дури во 1 единствен мод. Да не збориме за блурнато видео при снимање во slow-motion.
Единствената предност на камерава во однос со ајфонот ја видов кај портрети каде што ги дава доста поостри, можеби во темни услови (само фотка не и видео), и супер зум.

Ја согледав мојата страна и како го користам телефонот. Во последните 3 години, ја немам ни 20 фотки во темни услови направено, а имам еден тон видео. Еве скоро се вратив од Ф1 во Турција, и носев цел ДСЛР со 2 објективи за да снимам/сликам. Голема гњаважа, поготово, после префрлање, па едитирање, рендерирање и така натаму, за што? За горе-доле солидни резултати, а сум потрошил многу време. Кај ајфонот ме бендиса како е решена стабилизацијата, совршена е. Огромен, ама огромен + е кога дознав дека 256гб+ верзиите имаат опција за 4к ProRes. Тука беше веќе done deal. Макрото е исто доста интересно, па ќе треба да експериментирам и да си играм допрва.

Спомнав и претходно, службен телефон користам ајфон 10, меѓутоа освен повик/порака друго и да немам чепнато, си дојде веќе сетиран. Горе доле се снаоѓам низ менито, ама како прво искуство целото сетирање беше доста smooth. Она што ми "смета" во моментов е што треба да учам нови шорткатс т.е. да вежбам muscle memory. По навика правам некои чекори како во Андроид, а не функционира така.

Онака од први 24 часа, позитивно сум изненаден. Слики/видеа, батерија и тестови ќе споделам после 1-2 недели, прво да го истестирам убаво. За сега и ноут 9ката ќе го задржам, чисто како бекап.

пс. Квалитетот на телефонот е лудило! Го немам S21 при рака, ама во споредба со ноут 9, самсунгов е смешен. Од една страна тоа, од друга па и доста потежок е. Али имам и голема рака, па лесно движам низ цел екран.

Со здравје да се служи. Ако ти си задоволен тоа е најважно. За мене S21U е најдобриот флагшип уред некогаш направен генерално, дизјан, чуство во рака, екран, софтвер, функции итн, да не бев болен по фото камера немаше да го сменам. На крај се се сведува на најбитните аспекти за индивидуални потреби сите флагшипс се одлични со некои мали мани.

Еден голем потенцијален фактор кој си го изумил е зумот во видео за кој рецензерите ништо не спомнуваат, таму S21U го прави масакар иПхоне, ќе ти дојдеше одличен за снимање како што сакаш, 10X оптика.....
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,345
4,122
Најважно кај iPhone е да се погрижиш да има 2 картички (како и кај секој друг телефон реално) и на тој начин да си го олесниш животот од носење 2 теелфона, полнење 2 телефона, замарање со 2 телефона и слично. Е така.
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
209
163
Најважно кај iPhone е да се погрижиш да има 2 картички (како и кај секој друг телефон реално) и на тој начин да си го олесниш животот од носење 2 теелфона, полнење 2 телефона, замарање со 2 телефона и слично. Е така.
А нема и што да се грижиш :) веќе сите модели ги прават дуал сим, односно со еСим :)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,466
13,594
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
После 2 недели размислување, конечно се решив да го земам ајфон 13 про макс. Со Самсунг расчистив од причина што ми здосади, а ги користев скоро сите верзии на галакси/С серијата.
Го гледав S21 Ultra и Пиксел 6 Про како најголеми конкуренти ама ме разочараа. S21 камерата не ме бендиса нешто, и единствена предност беше астро модот мислам.
Пикселот гледав и рака на срце има одлична камера за фотки, НО... голем дилбрејкер ми е лошата стабилизација, и целокупното видео искуство. Не ме јеби имаат 4 модови на стабилизација, кој од кој полош. Ова кај ајфонот си е решено дури во 1 единствен мод. Да не збориме за блурнато видео при снимање во slow-motion.
Единствената предност на камерава во однос со ајфонот ја видов кај портрети каде што ги дава доста поостри, можеби во темни услови (само фотка не и видео), и супер зум.

Ја согледав мојата страна и како го користам телефонот. Во последните 3 години, ја немам ни 20 фотки во темни услови направено, а имам еден тон видео. Еве скоро се вратив од Ф1 во Турција, и носев цел ДСЛР со 2 објективи за да снимам/сликам. Голема гњаважа, поготово, после префрлање, па едитирање, рендерирање и така натаму, за што? За горе-доле солидни резултати, а сум потрошил многу време. Кај ајфонот ме бендиса како е решена стабилизацијата, совршена е. Огромен, ама огромен + е кога дознав дека 256гб+ верзиите имаат опција за 4к ProRes. Тука беше веќе done deal. Макрото е исто доста интересно, па ќе треба да експериментирам и да си играм допрва.

Спомнав и претходно, службен телефон користам ајфон 10, меѓутоа освен повик/порака друго и да немам чепнато, си дојде веќе сетиран. Горе доле се снаоѓам низ менито, ама како прво искуство целото сетирање беше доста smooth. Она што ми "смета" во моментов е што треба да учам нови шорткатс т.е. да вежбам muscle memory. По навика правам некои чекори како во Андроид, а не функционира така.

Онака од први 24 часа, позитивно сум изненаден. Слики/видеа, батерија и тестови ќе споделам после 1-2 недели, прво да го истестирам убаво. За сега и ноут 9ката ќе го задржам, чисто како бекап.

пс. Квалитетот на телефонот е лудило! Го немам S21 при рака, ама во споредба со ноут 9, самсунгов е смешен. Од една страна тоа, од друга па и доста потежок е. Али имам и голема рака, па лесно движам низ цел екран.

Мило ми е што ме послуша :D In fact, не си ни морал толку да се замараш со размислување и рецензии и посета на салони, само слушај го ти Батко Брус и нема утка... најчесто.
 

Qwerty29

Intern
21 септември 2021
30
6
ГостиJар
Мило ми е што ме послуша :D In fact, не си ни морал толку да се замараш со размислување и рецензии и посета на салони, само слушај го ти Батко Брус и нема утка... најчесто.
iphone 13 или 13 pro и најдобар период да се купи да се почека ли?
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,345
4,122
Пикселот гледав и рака на срце има одлична камера за фотки, НО... голем дилбрејкер ми е лошата стабилизација, и целокупното видео искуство. Не ме јеби имаат 4 модови на стабилизација, кој од кој полош.
Не е само до телефонот стабилизацијата, некогаш е и до раката:
View: https://www.youtube.com/watch?v=Cc3OR0-9uYU

(иначе да, ајфонот има класи подобра стабилизација од се друго)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,809
29,795
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не е само до телефонот стабилизацијата, некогаш е и до раката:
View: https://www.youtube.com/watch?v=Cc3OR0-9uYU

(иначе да, ајфонот има класи подобра стабилизација од се друго)

Нема класи подобра, нијанси се vs S21U пример, ама IQ & NR тепа лесно.
Мислењето е автоматски споено:

iphone 13 или 13 pro и најдобар период да се купи да се почека ли?

Колку пати планираш да го прашаш истото? Ти кажав, затоа што ќе го користиш долго, зимај pro.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,466
13,594
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
iphone 13 или 13 pro и најдобар период да се купи да се почека ли?

13 Pro, ако зимаш од ајстајл или нептун, одма, таму нема да падне цената, ако зимаш од мобилара, почекај крај на ноември декември ке уштедиш уште 50-100 евра. Али ако тоа е сума која не те спречува, go nuts, live a life, купи и го и живеј го животот како секој ден да е последен! (еден ден и ќе бидеш во право, ќе ти биде последен денот)
 

Qwerty29

Intern
21 септември 2021
30
6
ГостиJар
13 Pro, ако зимаш од ајстајл или нептун, одма, таму нема да падне цената, ако зимаш од мобилара, почекај крај на ноември декември ке уштедиш уште 50-100 евра. Али ако тоа е сума која не те спречува, go nuts, live a life, купи и го и живеј го животот како секој ден да е последен! (еден ден и ќе бидеш во право, ќе ти биде последен денот)
Фала на совет.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
707
391
А нема и што да се грижиш :) веќе сите модели ги прават дуал сим, односно со еСим :)

Македонија уште долго нема да има есим за иос. Премногу е скапо за имплементација на самите базни станици за иос. Моментално се работи на воведување есим само за Андроид. Ова е тврдење на Телеком.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,743
Членови
30,814
Најнов член
SandraNikola
На врв Дно