Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

windows

 1. Глупав

  Taskbar на Win 11 го немет после некојси апдејт

  некој да посочи решение на проблемов ако се соочил скоро... од пред две недели е на Dev Insider Channel... имено го нема на повеќе user акаунти на исти PC...
 2. Miki98

  Write protection enable for bootable usb?

  Здраво ит другари Дали ќе пречи доколку енаблирам write protection на боотабилно usb? Пример како видеото сакам на целото усб да е write protection,а ќе го користам за инсталирање на некој оперативен систем како Линукс или виндоус View: https://m.youtube.com/watch?v=fEsRk-RnzgM Благодарам...
 3. orce97

  Windows 11 upgrade

  Поздрав, размислувам да правам upgrade od 10ka na 11.. Па ме интересира од тие што се на 11ка...кои предности би ги издвоиле во 11ка, како ви функционира дали сте задоволни од перформанси во игри, апликации, и според вас дали вреди да се оди на win11? Темава ја отварам пошто пред година дена...
 4. Miki98

  Форматирање на лаптоп и компјутери преку еден диск

  Здраво ит другари Дали може сите виндоус-и кои ги имам симнато да се на дискот за ботабилно и да бирам кој виндоус да се инсталира преку хддто или преку што е најдобро преку portable ssd,CD DVD? Вчера имаше еден лаптоп донесен,па додека го најдам усб стикот кој беше win8,изгубив време. Се мислам...
 5. Miki98

  Raspberry Pi Server и Nas

  Здраво ит другари. Еве нешто интересно со Raspberry Pi како да го направиме сервер или nas,и мене ми треба да го направам слично,во оваа тема сакам да дискутирам за помош како може да го направам Raspberry Pi како сервер или нас стораге. Јас сакам да го направам со ссд во него да има save files...
 6. Глупав

  Продадено Rokkr годиншна претплата

  NOTE: доколку огласов е за во IPTV темата би преместил. Скоро целогодишна претплата (ни месец време не е користена) спремна за користење на Rokkr се продава по разумна цена од 1000 денари фиксно. Прашања во ПП.
 7. Miki98

  Конфигурирање виндоус сервер

  Здраво Дали можам на пц да инсталирам windows server и како можам да го направам public со датабази за вб нет? Со heidisql може ли да работи од дома надвор од мрежа за софтвер изработен на вб нет?
 8. C

  ReviOS - Barebone Windows 10 for Gaming

  Не ви треба ни LTSC , ниту custom модификации на самата виндоус инсталација. Доколку гејмате, пробајте го ReviOS. Нуди се што ви е потребно, со сите модификации, изгасени процеси и сервиси + mousefix + power plans + зголемена приватност + full admin permissions без виндоус телеметријата од...
 9. rotkiv

  Дали да надоградам рам?(лаптоп)

  Користам Lenovo Y530, повеќето од времето користам околини како Android Studio, Visual Studio, понекогаш некој од Adobe програмите (Photoshop, Illustrator, итакодаље). Програмите функционираат 90% од времето без никаков проблем, единствено имам приметено во тие 10% рамот ми е преплавен од некои...
 10. Garfield'

  Помош не се инсталира windows преку мултибоот usb

  Здраво на сите Имам еден проблем сакам да го направам усб-то multiboot да има xp,win7,win8.1 и win10. Е сега пробам прeку yumi да ставам windows xp,после боотирањето на yumi има листа дa избираш windows install ok е но не го покажува windows xp,7,8.1 и win10. Кога идам на windows install.. Ми...
 11. Garfield'

  Проблем боот преку телефон на компјутер

  Здраво Сакам да отворам тема Во врска со тел. Како да боотира на комјутер било кој windows или linux. Забелeжав еден проблем во мојот телефон samsung j5 Имам симнато windows и linux И пробам да боотира преку телот. на сд картичка не сака,не ни покажува каде да боотира. Зедов еден кинески тел...
 12. Uber-

  Virtual Box

  Здраво на сите. Дали некој имал искуство или знае како да сетирам Virtual Box со linux OS(ubuntu 14.04) на windows-based dedicated server со тоа што VBox да си има свое посебно ИП? На Windows 2008 r2 standard edition сервер имам хостирано игра што си има ИП пр. 111.222.333.444 и корисниците си...
 13. maci92

  Android уред како втор монитор

  Здраво дечки, сакам да поврзам Android уред како втор монитор со УСБ кабел на Windows PC. Знам дека има милион алатки по интернет, но ме интересира ваше мислење, сугестија, решение... По можност freeware :)
 14. JensenInterceptor

  Снимање на податоци оддалечено со десктоп аппликација?

  Сега баш ми текна прашање дали постојат начини, десктоп апликација да се однесува како веб апликација, т.е да се пополни форма со податоци и истите безбедно да се пратат преку мрежа каде друга исто така серверска апликација ќе ги сними во база на податоци. Сега за сега ми текна само на...
 15. spiritBreaker

  Потенцијален проблем со АМД конфигурација

  Доколку би можело да се нарече проблем... ок, еве ја ситуацијата: се работи за амд систем: AMD Ryzen R5 1600 матична Gigabyte AB-350m RAM 1x8GB G-Skill Flare X @ 2400 MHz SSD Samsung 850 EVO 250GB инсталиран е виндоус 10 ентерпрајз (по грешка), 64 битен, со сите драјвери ова она - плус и...
 16. Metuzalem

  Најдобар интернет прелистувач за Windows

  Одамна се немаме проверено, а мислам дека нема ваква тема во последно време, колку што гледав. Значи, анкетата е за тоа кој е најдобар - најквалитетен, најстабилен, најдоброрендерирачки прелистувач за вас, што вие го користите, не што би сакале да го користите или што сте читале дека е...
 17. Metuzalem

  Лапајте апдејти за постари оперативни системи

  Миркософт се уплашил од „напади од хакери/организации спонзорирани од држави“ и за да излезе чист (дека не ги крие апдејтите што ги развива за корисници-платиши на постарите оперативни системи на кои им е прекината официјалната поддршка веќе со години), ги пушти во промет. Засега не се...
 18. Metuzalem

  Дали очиве ме лажат или ова е the mother of all tweaks?

  Виндоус да ти ја гасел графичката на секои 160 милисекунди, почнувајќи од Виста сервис пак 1. Па ако за тоа време има промена на екран, ја буди за да исцрта, а ако не, никому ништо. И така цело време пали-гаси... Доказ? Еве што вика Миркософт. Од виндоус 8 и погоре, прави нешто поинаку, но...
 19. Pinceta

  Xbox wireless adapter for windows

  Здраво луѓе, Каде може да се најде кај нас xbox wireless adapter за windows? Побарав на анхоч и на IDC SHOP страната, не можев да најдам такво нешто. Можеби да сум пропуштил нешто. Поздрав
На врв Дно