1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дали да надоградам рам?(лаптоп)

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од rotkiv, 12 Февруари 2020.

 1. rotkiv

  rotkiv
  Intern

  22
  7
  5 Јуни 2016
  Машко
  Користам Lenovo Y530, повеќето од времето користам околини како Android Studio, Visual Studio, понекогаш некој од Adobe програмите (Photoshop, Illustrator, итакодаље). Програмите функционираат 90% од времето без никаков проблем, единствено имам приметено во тие 10% рамот ми е преплавен од некои рандом ствари кои ги прави Windows. Лаптопот се користи и за гејминг, па затоа и користам Windows.

  Прашањето ми е, дали да надоградам рам уште една плочка 8GB или има некоја алтернатива?
   
 2. sickjcoe28

  sickjcoe28
  Gaining Experience

  83
  75
  26 Декември 2018
  Машко
  Стави ССД ако немаш. Рамот не би требало да представува проблем ако немаш уклучено повеќе програми наеднаш со 10 таба на chrome.
   
  На rotkiv му/ѝ се допаѓа ова.
 3. rotkiv

  rotkiv
  Intern

  22
  7
  5 Јуни 2016
  Машко
  Имам SSD 250gb и HDD 1TB

  SSDто ми e m.2 x4 970 EVO

  Испратено од POCO F1 преку IT.mk форум апликација
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,399
  8,872
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  За толку пари колку што кошта 8Gb не гледам причина зошто да не би ставил. Башка ќе си во Dual Channel
   
  На The Geek Boy, AlexanderMK, Transporter444 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Transporter444

  Transporter444
  Gaining Experience

  83
  118
  11 Јуни 2016
  Машко
  ФИНКИ
  баш така, јас на десктоп исто од 8 на 16, огромна разлика со глупости во позадина додека гејмам, стримам итн.
   
  На pavlestyle му/ѝ се допаѓа ова.
 6. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  76
  50
  16 Јуни 2017
  Ефтин е рамо, обавезно клај си уште една плочка од 8 гига.
  Греота е таа конфигурација да ја тераш само со 8 гига.
   
 7. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,015
  2,557
  21 Јануари 2011
  Машко
  Исклучи ги "рандом стварите што ги прави прозорецот".
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,596
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
 9. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Рам, другото е се макс. Батерија држи 1 час?
   
  На rotkiv му/ѝ се допаѓа ова.
 10. rotkiv

  rotkiv
  Intern

  22
  7
  5 Јуни 2016
  Машко
  Држи и јаче од 1 час. Зборам за класика користење, гејмањето на страна, не гејмам на батерија. Вака знае да изненади со 4-5 сата стандард користење (Chrome, некоја развојна околина, Spotify, итн.)
   

Сподели

Вчитување...