• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Конфигурирање виндоус сервер

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
Здраво
Дали можам на пц да инсталирам windows server и како можам да го направам public со датабази за вб нет?
Со heidisql може ли да работи од дома надвор од мрежа за софтвер изработен на вб нет?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,340
28,731
kalco.ru
Можеш да го инсталираш на виртуелка, а за да работи надвор од мрежа потребно е да имаш статична ИП адреса.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
Можеш да го инсталираш на виртуелка, а за да работи надвор од мрежа потребно е да имаш статична ИП адреса.
Фала ти прво ќе пробам на виртуелно на vmware или virtual box,а како да креирам датабази и табели во серверот ?
Дали треба нешто да симнам?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Microsoft база (па и друг сервис) директно на интернет???
Си ја бараш бељата :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Здраво
Дали можам на пц да инсталирам windows server и како можам да го направам public со датабази за вб нет?
Со heidisql може ли да работи од дома надвор од мрежа за софтвер изработен на вб нет?
Зошто би го правел ова? Каква корист ќе имаш базите да се достапни преку веб?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Здраво
Дали можам на пц да инсталирам windows server и како можам да го направам public со датабази за вб нет?
Со heidisql може ли да работи од дома надвор од мрежа за софтвер изработен на вб нет?
Се може пд ова што наброја. Некој динамик днс сервис оти пт провајдер имаш динамичка ИП, на рутерот отварање порти кон тој ПЦ и малку подесување.
Е сега колку е тоа професионално, брзо и најважно безбедно е друга работа.
HeidiSQL е едноставно клиент за менаџирање на разни бази, и ќе работи од каде сакаш се додека тоа ти го дозволува базата на која се конектираш.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Фала ти прво ќе пробам на виртуелно на vmware или virtual box,а како да креирам датабази и табели во серверот ?
Дали треба нешто да симнам?
Зависи што бази. Обично треба да симнеш некој датабејз сервер. Најпросто за проба да си поиграш со Акцес. Повторувам да си поиграш, не да биде тоа решение на крај.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
33
Microsoft база (па и друг сервис) директно на интернет???
Си ја бараш бељата :)
Зошто би го правел ова? Каква корист ќе имаш базите да се достапни преку веб?
Ми покажаа дека можело софтверот да работи на своја сопствена страна од вб нет од сопствен сервер.
Да речеме сакам да направам софтвер за фирма,кога сакаат да си ги гледаат смените само го пишуваат линкот на страната .ком и има редикт до серверот со ип 63.183.183.30:8686
Кога сакаш да уплодираш списоци преку софтверот-програмата на вб нет да се менува и на странта.
Мислењето е автоматски споено:

Се може пд ова што наброја. Некој динамик днс сервис оти пт провајдер имаш динамичка ИП, на рутерот отварање порти кон тој ПЦ и малку подесување.
Е сега колку е тоа професионално, брзо и најважно безбедно е друга работа.
HeidiSQL е едноставно клиент за менаџирање на разни бази, и ќе работи од каде сакаш се додека тоа ти го дозволува базата на која се конектираш.

Sent from Телефон using Tapatalk
Зависи што бази. Обично треба да симнеш некој датабејз сервер. Најпросто за проба да си поиграш со Акцес. Повторувам да си поиграш, не да биде тоа решение на крај.

Sent from Телефон using Tapatalk
Фала ти ќе пробам дали ќе работи.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,638
3,000
Ми покажаа дека можело софтверот да работи на своја сопствена страна од вб нет од сопствен сервер.
Да речеме сакам да направам софтвер за фирма,кога сакаат да си ги гледаат смените само го пишуваат линкот на страната .ком и има редикт до серверот со ип 63.183.183.30:8686
Кога сакаш да уплодираш списоци преку софтверот-програмата на вб нет да се менува и на странта.
Мислењето е автоматски споено:Фала ти ќе пробам дали ќе работи.
За ова тотално не ти треба пристап до базата од надвор. Само веб сервер, и мала веб апликација во што сакаш, која ќе ги чита податоците од базата и ќе сервира ХТМЛ страна со тие информации. Отварање база кон интернет е општо лоша безбедносна пракса.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,351
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно