1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Потенцијален проблем со АМД конфигурација

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од spiritBreaker, 12 oктомври 2017.

 1. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Доколку би можело да се нарече проблем... ок, еве ја ситуацијата:

  се работи за амд систем:

  AMD Ryzen R5 1600
  матична Gigabyte AB-350m
  RAM 1x8GB G-Skill Flare X @ 2400 MHz
  SSD Samsung 850 EVO 250GB

  инсталиран е виндоус 10 ентерпрајз (по грешка), 64 битен, со сите драјвери ова она - плус и оние алатките од гигабајт - апп центер скоро сите алатки. Инсталирани плус: Farcry 4, Call of Dutty Black Ops III и Doom 2016.

  *напомена: процесорот и рамот не се оверклокувани, на дифолт се наместени, не е чепкано таму.
  се појавува следнава аномалија: кога се играат Farcry и COD (со или без уклучен v-sync) играта држи пример 60 фрејма, и се појавува статер/дроп односно паѓа на околу 35-40 фрејма, едно секунда-две, и пак се враќа во нормала. не се дешава ептен често, но знае да се закатанчи. во Doom, со уклучен Vulcan api или Open GL играта не мрда, нема никакви пореметувања. само со овие игри пробав, со други не сум пробал, немав доволно време. Само да напоменам дека во Farcry и COD , GPU usage е околу 60%. сакам да ги поставам следниве прашања, како потенцијални злосторници па ако има некој идеја некаква, да сподели:

  - дали е до оперативниот - ентерпрајз верзијата?
  - дали е до тоа што има само 8 гига рам системот, па да има дропови (помалку веројатно, пошто дум ја тера и над 160 фрејма со в-синк исклучен)?

  во моментов немам уште една плочка од 8 гига, за да ја проверам оваа втора точка, а за првата ќе направам еден реинстал и ќе преминам на про. Доколку некој има други забелешки, идеи, сугестии, ве молам посочете.
   
 2. Whisky Vishera

  Whisky Vishera
  Гостин

  - не е до Windows-от.
  - не е до рамот.

  пробај да clean реинстал на драјвери со DDU - а може и реинстал на игрите.

  сигурно немаш ништо уклучено у позадина?
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 3. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  немам ништо уклучено во позадина - сега кога спомна со драјверите, пред да ги инсталирам од нвидиа, се инсталира она гов**то од виндоус апдејтите, за нвидиа, па после над нив ги инсталирав од официјалното од нвидиа. она шо ме буни е дека двете игри имаат статер, а дум нема никаков. ќе пробам вечер со дду да ги реинсталирам, и ќе ги реинсталирам игрите.
   
 4. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,707
  2,313
  14 Декември 2010
  Машко
  Ако си на Creators Update пробај со Anniversary (или Fall Creators 16299.15 што е RTM уствари), кај Creators многу често се јавуваат проблеми со статер и фрејм дропови во игри со Nvidia карти без разлика на драјвер или исклучени/вклучени Xbox/DVR/Game mode/whatever од Settings или преку регистри.
  Јас имав проблем со BF3 мултиплеер (а пример Doom, BF4 лизгаат без проблем) што горе доле се среди од Fall Creators build 16273 па нагоре.

  Најголем дел беа со Pascal карти, гледам имаш 980 Ti (ако е таа од потпис), ако имаш време за реинсталирање сепак пробај.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  @MasteR_#0 можеш ли во пп да ми пратиш линк од Fall Creators build 16273 од исо? за да го симнам сеа па вечер да го преинсталирам. прво сакам со дду да пробам со драјверите, па ако не бива да пробам со фол креатор.
   
 6. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,707
  2,313
  14 Декември 2010
  Машко
  Моментално не сум пред PC краток сум со време, за некој саат ќе ти пуштам.
   
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
  Упали монитор за рам, и играј и види до кај се полни рамот.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 8. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  остануваат околу 1.2 - 1.3 гига слободни, го гледав и тоа.
   
 9. OrionZ

  OrionZ
  Gaining Experience

  78
  82
  23 Јануари 2015
  Машко
  Рамот е виновникот за овие симптоми,има проблем со минималните FPS,баш таму RAM меморијата игра огромна улога кај Ryzen.

  Лично искуство- Вратив цела конфигурација (Ryzen 5 1600,Gigabyte Aorus Gaming 5,G.Skill TridentZ RGB 3000MHz C15) само заради проблеми со RAM меморијата,се погодија Hynix чипови кои воопшто не се мирисаат со Ryzen.

  За Ryzen исклучиво 3200MHz C14 RAM со Samsung B-die чипови,зборуваме за минимум 10% разлика од 14-14-14-34(Samsung) do 16-18-18-38(Hynix).
   
  На artweb и spiritBreaker им се допаѓа ова.
 10. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  зошто тогаш симптомите исчезнуваат на Doom 2016? таму е се во ред. не сум пробал со други игри, сакам вечер да пробам и со Crysis 3 и со Rise of the Tomb Raider.
   
 11. OrionZ

  OrionZ
  Gaining Experience

  78
  82
  23 Јануари 2015
  Машко
  Doom e најоптимизираната игра на сите времиња,thanks to Vulkan,99% од времето си GPU bottlenecked во DOOM.

  Ако не се изминати 14 дена,враќај го веднаш рамот,веднаш.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 12. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  за жал изминати се, неможе да се врати
   
 13. OrionZ

  OrionZ
  Gaining Experience

  78
  82
  23 Јануари 2015
  Машко
  Штета,во тој случај спушти Thaiphoon Burner па види која фирма се чиповите и пробај да оверклок на минумум 2666MHz C14 али верувај,Ryzen со 2400MHz RAM=FX 8350...

  Или,како во мојот случај,byte the bullet и плати плус 40% на веќе 100% покачената цена за RAM меморија... -.-
   
  На Astro и spiritBreaker им се допаѓа ова.
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  btw, пинг @Daniel86 - процедурава со DDU е следната (пингот е за дали се точни чекорите):
  1. рестарт во сејф мод
  2. анинстал со дду
  3. рестарт и инсталирање на драјвер во нормален мод? или треба исто во сејф мод да се инсталираат после рестарт по анинсталот?
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011

  највероватно е ова, само клин инстал на драјверите на графичката, игрите ке нема потреба
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,254
  8,652
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не можеш да инсталираш драјвери во сејф мод, само да ги деинсталираш.
   
  На Daniel86 и spiritBreaker им се допаѓа ова.
 17. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  210
  204
  24 Февруари 2016
  Машко
  Јас користам Kingston 16GB 3000MHz DDR4 CL15 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Savage Black со hynix чипови е , на 2933 работи со тајминзи 14 15 15 30 56, провери дали го имаш најновиот биос, зголеми на 1.4v на меморијата и види до кај ке иде со оверклок, веќе треба да е јасно ryzen бара брз рам. Проблеми имав јас со плав екран и сл. додека не форматирав на win10 ltsb верзијата, нема глупости за xbox, cortana, win store и сл. глупости што не ги користам јас, ова кај тебе со stutter мислам дека е софтверски проблем и би идел директно на формат, види и тука членовите која верзија ја препорачуваат како најстабилна.

  Full Guide - Installing & Activating Windows 10 LTSB (The best edition of Windows 10) • r/Piracy

  од овде го најдов линкот за win10 ако ти треба.
   
 18. OrionZ

  OrionZ
  Gaining Experience

  78
  82
  23 Јануари 2015
  Машко
  Провери те молам дали работи на 15 тајминзи со CPU-Z,Рајзените не подржуваат непарни бројки па баш ме интересира дали стварно работи на 15 тајминзи.
   
 19. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  210
  204
  24 Февруари 2016
  Машко
  rtc.png
   
  На OrionZ му/ѝ се допаѓа ова.
 20. OrionZ

  OrionZ
  Gaining Experience

  78
  82
  23 Јануари 2015
  Машко
  Значи важи само за примарните тајминзи,моите ги возеше или на C14 или C16,никако на C15,пробај те молам ако не те мрзи дали ќе ги работи на C15.
   
 21. incontempt

  incontempt
  Gaining Experience

  210
  204
  24 Февруари 2016
  Машко
  Не работи tcl c15 само менува на c16, со другите вредности нема проблем ( 1.35v на рам, soc 1.1v чисто информативно) ако сакаш бенч од нешто кажи.
   
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  за сиве овие информации шо ги барате дури вечер би можел да ви дадам инфо, после 7, да се приберам од работа...
   
 23. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  DDU не помогна - реинсталирани нови драјвери, пак истото. сега инсталирам rise of the tomb raider да видам дали и таму се дешава истото .. .. .. во меѓуврем ќе проверам ова за рамот
   
 24. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,762
  3,209
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
   

  Прикачени датотеки:

  • Capture.PNG
   Capture.PNG
   Големина:
   12.6 KB
   Прегледи:
   36
 25. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  577
  972
  16 Јануари 2016
  Машко
  Некој погоре спомна али ја ќе те прашам пак. Проблемот може да е поедноставен од хардверски, имаш изгасено GameDVR преку регистри?
   

Сподели

Вчитување...