• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дали очиве ме лажат или ова е the mother of all tweaks?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,605
11,944
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Виндоус да ти ја гасел графичката на секои 160 милисекунди, почнувајќи од Виста сервис пак 1. Па ако за тоа време има промена на екран, ја буди за да исцрта, а ако не, никому ништо. И така цело време пали-гаси... Доказ? Еве што вика Миркософт.

Од виндоус 8 и погоре, прави нешто поинаку, но објаснето е со многу комплициран јазик, па не е јасно дали пак го прави тоа (веројатно зависи од драјверот), но јасно вика дека tweakot се` уште важи.

Јас го пробав и навистина се чувствува помазно движење/работа, не во игри затоа што не ги користам (а и веројатно си имаат свои енџини/рутини за графика). Можеби и затоа досега не можев да го прежалам XP, седмица секогаш ми беше потрома (мазно е, ама не е мазно). Повисок оперативен систем немам и не сакам да имам инсталирано. Прилично сум уверен дека не ми се причинува, но оставам и таква можност, па затоа нека проба кој сака (и на кој не му е страв).

Код:
REGEDIT4

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers\Scheduler]
"VsyncIdleTimeout"=dword:0

Веројатно не се препорачува за лаптопи на батерија, демек ќе троши повеќе струја.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,315
3,673
Скопје
"Thus, in the absence of a screen update, the VSync interrupt is turned off after 160 milliseconds. If GPU activity resumes, the VSync interrupt is turned on again to refresh the screen."

Што ти мења? И онака виак ова се случува само кога НЕМА апдејти на екранот
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,605
11,944
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Треба некој да го детектира тоа screen update и да реши дали ќе буди (трошење процесорска снага и општо време), а и самото будење/заспивање не ќе да е безболно (без трошење на ресурси/време).
 

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
216
173
Од вакви твикови главата боли. Не треба да чепкаш ништо.

Треба некој да го детектира тоа screen update и да реши дали ќе буди (трошење процесорска снага и општо време), а и самото будење/заспивање не ќе да е безболно (без трошење на ресурси/време).
Безболно е, затоа работи финтата и заштедува струја.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,605
11,944
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Од вакви твикови главата боли. Не треба да чепкаш ништо.
Без навреда, ама на мој компјутер ќе правам што сакам. Во најлош случај ќе треба да купам нова графичка, но тоа нема да се случи, затоа што и Миркософт дава инструкции како да се исклучи тоа, а и пред Виста графичките не се палеа баш сами од себе.

Безболно е, затоа работи финтата и заштедува струја.
Перпетуум мобиле? Бесплатен ручек? Создавање нешто од ништо? Извршени инструкции/програмче/подрутина/логичка операција не во процесорот туку некаде во воздух? Затоа што неспорно се извршени (донесена е одлука за вклучување/исклучување). А самото исклучување неспорно заштедува енергија (но и воведува тромост).
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,557
2,785
Gaston's setup  
Audio
AR
Ако те лажат тебе, ондак и мене ме лажат.
Приметувам мала, но битна разлика.
Добар твик.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,800
7,339
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Ова треба да се додаде во регистрите? Бидејќи кај мене не постои.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,835
5,012
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire)
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M + LG 32LF5800
OS
Windows 10 pro
Да, cmd run as admin , copy paste на ова:
reg.exe add HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers\Scheduler /v VsyncIdleTimeout /t reg_dword /d 0 /f
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,775
2,665
А ако не постои во регистрите како се активира опцијава? Prebaked е некаде на друго место?
Го немам кај мене во регистри.. и која е таа мала, но битна разлика?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,605
11,944
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ако не постои, тогаш си е default (10-ка).
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,557
2,785
Gaston's setup  
Audio
AR
Ајде бе хакери кажете дали е ова плацебо или не е..
Не е плацебо, дефинитивно има разлика. Маусот другачије се движи, логирањето (менувањето на скриновите) е многу побрзо и целокупниот впечаток е smooth.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,598
2,938
Ќе го пробам деновиве кога ќе сум послободен.
Само сакате да кажеме дека ХР работи помазно од седмица? Дека ова е воведено со виста сп1, со твиков се враќаме на подесувањата од порано.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,667
11,032
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Го додадов во регистри. И јас како да гледам разлика но не сум сигурен. Да најдам време па ќе споредам ако можам две конфигурации.
 

Martinovski

Gaining Experience
4 октомври 2011
619
215
Martinovski's setup  
Processor & Cooler
i7 7700K @ 5.0GHz // NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus ROG Strix Z270E Gaming
Storage
2x Samsung SM960 EVO 250GB RAID 0 // SSD 850 PRO 256GB // WD Black 2TB
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB (4x8GB) DDR4 3867MHz
Video card
Asus ROG Strix 1070 8GB OC Edition
Case
NZXT S340 Elite Matte Black
Mouse
Razer Lancehead TE // Steelseries Qck XXL
Keyboard
Razer BlackWidow Chroma v2 TE
Audio
Asus ROG Strix Fusion 300 // Asus Xonar U5
Monitor
Dell S2417DG w/ 165Hz, 1ms & G-Sync
OS
Windows 10 Pro 64-Bit
Anyone?
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,408
686
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Нема разлика.
 

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
161
294
Моментален прв впечаток поинтерот на маусот се однесува различно, не знам дали ми се свиѓа или дека не сум навикнат. Ќе го пробам овој режим едно недела дена па ќе го сменам пак на default, па ќе споделам додатни импресии.

Интересен tweak сеедно.
 

DACIA

Gaining Experience
5 јули 2015
82
102
не осетив никаква разлика . виндовс 8,1 овде. го додадов преку CMD.. ама не осетив апсолутно ништо
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,647
Мислења
822,393
Членови
28,283
Најнов член
MilMil1998
На врв Дно