• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Снимање на податоци оддалечено со десктоп аппликација?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Сега баш ми текна прашање дали постојат начини, десктоп апликација да се однесува како веб апликација, т.е да се пополни форма со податоци и истите безбедно да се пратат преку мрежа каде друга исто така серверска апликација ќе ги сними во база на податоци.

Сега за сега ми текна само на SSL(Secure Sockets Layer) или со бинарен сокет, но еве да поразговараме дали е воопшто можно вакво нешто?

Значи апликацијата нека работи на Виндоус. Можни програмски јазици, C# или VB.NET и да се изработува во лиценциран Visual Studio 2005 или 2008 или 2010.
 
Последна промена:

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
161
294
Се разбира дека можеш, тоа за што збориш е во суштина RAT, клиент-сервер комуникација. За тоа во Windows треба да научиш Winsock.

Поздрав.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
RAT = Remote Administration Tool. Треба да е чита и проба, фала.
 

dimsa

Gaining Experience
9 јануари 2015
246
272

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,363
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
Земаш учиш пајтон од кај другарот фаталити. Си правиш десктоп апликаци, инсталираш монго. Исто преку пајтонот, со користење на django за веб делот си ставаш веб интерфејсот, користиш ссл, а целата комуникација ти се одвива на ниво пајтон, а за база монго.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
217
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Земаш учиш пајтон од кај другарот фаталити. Си правиш десктоп апликаци, инсталираш монго. Исто преку пајтонот, со користење на django за веб делот си ставаш веб интерфејсот, користиш ссл, а целата комуникација ти се одвива на ниво пајтон, а за база монго.
Хмм, не велам не, но прашањето беше за Микрософтен технологии :)

Ако веќе збориме за бесплатни технологии, би одел со Јава за веб, Спринг МВЦ најверојатно, прибидејќи знам Јава.

Ќе ми треба време да научам Питон.
Нема време за учење ;)
 
Последна промена:

Luki Junior

Gaining Experience
28 декември 2015
151
266
Може, зошто да не.
За клиент користиш C# Windows apps, за сервер користиш APS.NET WebAPI. Повеќето сензитивни информации за врските ги ставаш во најразлични properties или како објекти или како примитивни структури.

Мислам дека треба да си инсталриаш NuGet пакет за WebAPI клиент и фураш со Visual Studio.

Едит.

Или користиш Windows Communications Foundation, ама таму малце е поспецифична работата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,552
Мислења
820,383
Членови
28,214
Најнов член
vanadi
На врв Дно