• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем боот преку телефон на компјутер

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Здраво
Сакам да отворам тема
Во врска со тел. Како да боотира на комјутер било кој windows или linux.
Забелeжав еден проблем
во мојот телефон samsung j5
Имам симнато windows и linux
И пробам да боотира преку телот. на
сд картичка не сака,не ни покажува каде да боотира.
Зедов еден кинески тел. со непознато име. Homtom и пробав преку него
Успешно боотираше на linux.
И кога и да сакаш да форматираш компј. или лаптоп преку телефонот може!
Но сега што е проблемот да го направм исто и на samsung j5 да боотира на компј. ?
Пробав и на други телефони не сакаше не ја дава патрицијата за боот. на телот.
Освен а на овој кинескиот.
И преку телот. Може да се форматира windows и преку меморидка може да боотира.
 

alek99

Gaining Experience
28 јануари 2008
471
387
Може само да се предпостави што сакаш точно да направиш?
За да разбереш подобро ќе пробам со твои термини:
Проблемот е што не ти е роотиран самсунгот. Роотирај го и пробај да боотираш комјутер преку него, било windows или linux сеедно.
 

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Може само да се предпостави што сакаш точно да направиш?
За да разбереш подобро ќе пробам со твои термини:
Проблемот е што не ти е роотиран самсунгот. Роотирај го и пробај да боотираш комјутер преку него, било windows или linux сеедно.
лол друже нема врска.
Сум пробал и со root и без роот на
samsung,htc и пак исто не ја дава
патрицијата на телот. или на мемориската која треба да ботира
во компјутер или лаптоп.
Незнам до што е дали custom rom да не треба оти кинескиот homtom што боотира има rom таков и ако е официјален инсталиран без twrp.
Сега пробав на друг начин преку саатот
да боотира од мемориска
на DZ09 саат smart watch.
Има некоја финта да се направи оваа ама да знам.
Супер би било така барем usb или cd нема да користам.
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2,674
1,410
Зошто побогу би ти требало да бутираш Windows инсталациони фајлови од телефон? USB од 150 денари нема да ти заврши работа?
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
899
775
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 7700 w/ stock Intel
Motherboard
Intel C236
Storage
Samsung 970 EVO PLUS 1TB + 2TB WD20EZRX x2
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
16GB [email protected]
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
Deepcool Smarter
Mouse
Endgame Gear XM1r
Keyboard
YD60MQ w/ Zealios v2
Audio
Xonar DGX w/ Sennheiser HD215
Monitor
BenQ XL2411P
OS
Windows 10
лол друже нема врска.
Сум пробал и со root и без роот на
samsung,htc и пак исто не ја дава
патрицијата на телот. или на мемориската која треба да ботира
во компјутер или лаптоп.
Незнам до што е дали custom rom да не треба оти кинескиот homtom што боотира има rom таков и ако е официјален инсталиран без twrp.
Сега пробав на друг начин преку саатот
да боотира од мемориска
на DZ09 саат smart watch.
Има некоја финта да се направи оваа ама да знам.
Супер би било така барем usb или cd нема да користам.

kernelot битно е да поддржува OTG, пошто ко таков драјв го емулира DriveDroid или што и да користиш. Тоа хомтомот поддржуе пошо има у неговиот кернел поддршка. И да, без рут,и кастом кернел/понов телефон(повеќево нови поддржуваат OTG out of the box), ништо не правиш.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,885
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
50 посто од младината неписмена. вистина било
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,454
4,941
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,358
4,664
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
5.500 ден.
Motherboard
2.000 ден.
Storage
1.000 ден.
PSU
2.500 ден.
RAM
4.000 ден.
Video card
8.000 ден.
Case
1.000 ден.
Mouse
500 ден.
Keyboard
2.000 ден.
Audio
1.500 ден.
Monitor
3.000 ден.
OS
0 ден.

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,248
3,771
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Zotac AMP Holoback RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Почнав да читам и после втората реченица скапнав и се откажав...така да не знам ни што му е проблемот и што бара.
Треба да се воведи приемен при регистрација хихих
 

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
kernelot битно е да поддржува OTG, пошто ко таков драјв го емулира DriveDroid или што и да користиш. Тоа хомтомот поддржуе пошо има у неговиот кернел поддршка. И да, без рут,и кастом кернел/понов телефон(повеќево нови поддржуваат OTG out of the box), ништо не правиш.
Ми кажа за otg отидов и зедов пробав
на самсунгот со маус или на телот. работи и полни батерија,а на хомтомот
пробав не работи маусот или да полни друг телефон.
Мислам дека е custom rom но од каде
можам да најдам таков custom rom сличен.
го флешнав хомтотмот со понова верзија од друг тел. сеа не пали :)
 

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Зошто побогу би ти требало да бутираш Windows инсталациони фајлови од телефон? USB од 150 денари нема да ти заврши работа?
друже зошто ќе треба usb кога може да се расипе,и го носиш можеш да го заборавиш,па затоа кажувам преку
телефон да си формитираш,боотираш
live boot,итн.
секогаш е во близина телот.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,454
4,941
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,885
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Здраво
Сакам да отворам тема
Во врска со тел. Како да боотира на комјутер било кој windows или linux.
Забелeжав еден проблем
во мојот телефон samsung j5
Имам симнато windows и linux
И пробам да боотира преку телот. на
сд картичка не сака,не ни покажува каде да боотира.
Зедов еден кинески тел. со непознато име. Homtom и пробав преку него
Успешно боотираше на linux.
И кога и да сакаш да форматираш компј. или лаптоп преку телефонот може!
Но сега што е проблемот да го направм исто и на samsung j5 да боотира на компј. ?
Пробав и на други телефони не сакаше не ја дава патрицијата за боот. на телот.
Освен а на овој кинескиот.
И преку телот. Може да се форматира windows и преку меморидка може да боотира.
Здраво, сакам да отворам тема.
Се работи за boot-ирање на Windows или Линукс од телефон.
Мојот проблем е следниов. Имам телефон Самсунг Ј5, и во него имам симнато виндоус и линукс. Кога пробувам да бутирам преку телефонот, дури и преку СД, компјутерот не го препознава. Со друг кинески телефон со непознато име пробав и беше успешно. Но кога пробав на истиот начин со самсунг Ј5 не може. Пробав и на други телефони но не ја даваше партицијата, освен на овој кинескиот. Со него може и преку мемориска и преку телефонска меморија.

Вака требаше да ти гласи темата и проблемот.
 

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Здраво, сакам да отворам тема.
Се работи за boot-ирање на Windows или Линукс од телефон.
Мојот проблем е следниов. Имам телефон Самсунг Ј5, и во него имам симнато виндоус и линукс. Кога пробувам да бутирам преку телефонот, дури и преку СД, компјутерот не го препознава. Со друг кинески телефон со непознато име пробав и беше успешно. Но кога пробав на истиот начин со самсунг Ј5 не може. Пробав и на други телефони но не ја даваше партицијата, освен на овој кинескиот. Со него може и преку мемориска и преку телефонска меморија.

Вака требаше да ти гласи темата и проблемот.
Ok во право си сум направил 1 грешка.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,454
4,941
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,885
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Google Translate - од Англиски на Македонски е попрецизен. Правописов кај новиве помлади членови е катастрофа. И не ги кривам нив, образование катастрофа, плус живеат во време каде се е преку Инстант пораки, каде се гледа да е што пократко. Пр. - Каде се наоѓаш? Ова се сведува на - Ке си ?
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,914
15,231
Почнав да читам и после втората реченица скапнав и се откажав...така да не знам ни што му е проблемот и што бара.
Структурална неписменост со тешки деформитети во синтаксата, правописот и граматиката.
Тоа е проблемот.

Згора на се препотентноста блика на сите страни. Одам да слушам Шаде!
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
260
222
Google Translate - од Англиски на Македонски е попрецизен. Правописов кај новиве помлади членови е катастрофа. И не ги кривам нив, образование катастрофа, плус живеат во време каде се е преку Инстант пораки, каде се гледа да е што пократко. Пр. - Каде се наоѓаш? Ова се сведува на - Ке си ?
....хмммм, „новоговор“?
Џорџ Орвел, 1984.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,732
1,566
sistrum.mk
Многу слабо го хенлаш телот.
Ти напишаа погоре, телофонот мора да биде рутиран и модификуван за да дозволи директен пристап до меморијата. Кога ке обезбедиш директен пристап, тобаш и БИОС ке ја види партицијата и ке може да бутираш од телефон.

Значи УСБ е лошто а телот. е ОК. УСБ стикце па дури и 2.0 е побрзо од телефонот, но ако ти се допаѓа користи телефон.
 

DareDevil

Gaining Experience
25 април 2011
275
311
Те знае професорката по македонски јазик дека пишуваш тука?
On-topic: Убаво ти кажуваат другите членови, дури и наевтиното USB ќе ти работи побрзо од телефонот.
 

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Те знае професорката по македонски јазик дека пишуваш тука?
On-topic: Убаво ти кажуваат другите членови, дури и наевтиното USB ќе ти работи побрзо од телефонот.
Колку си сигурен??
Новите телефони се со type-c
И мемориската да ја ставиш пак ќе биде
побрзо о micro usb 2.0
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,054
9,909
Скопје
реално младиве добро размислуваат ама праксата слабо
а бе 2019 сме, кој ќе се бафта со усбиња, тие може да се расипат, изгубат, да ги заборавиш кога си на кафе во броз итн
вака од тел лабаво си инсталираш виндоус
многу сте конвиниент
го бараше ова истово некој пред некое време...
уште малку ќе сакате телефонот газот да ви го избрише
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,426
4,838
Ethermine
www.facebook.com
Кинезот има постојано уклучен пристап до неговата меморија на секој рестарт го препознава како усб стикче или екстерна меморија. Додека галаксито на секој рестарт си го месте прво по дифолт да се полне.
Таа варијанта нема никогаш да ти успее со брендираниве телефони.
На кинезите имаш директен пристап до нивната меморија и кога се со сјебана бут партиција.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,371
10,332
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,142
Мислења
878,817
Членови
30,763
Најнов член
Filip88
На врв Дно