Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Raspberry Pi Server и Nas

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Здраво ит другари.
Еве нешто интересно со Raspberry Pi како да го направиме сервер или nas,и мене ми треба да го направам слично,во оваа тема сакам да дискутирам за помош како може да го направам Raspberry Pi како сервер или нас стораге.
Јас сакам да го направам со ссд во него да има save files
сите виртуелни windows и останати да ботираат преку Raspberry Pi со Proxmox и може надвор од дома,но доволно ми е мене за само дома.
Proxmox незнам дали може само еднаш да се плати засекогаш.
За Raspberry Pi Дали го имаат во мк Продавници да се купи со додатоци?
Еве неколку видеа
View: https://youtu.be/clbt12upuaA

View: https://youtu.be/ahrdx3TYxZc

Благодарам Однапред.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.612
2.640
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.911
5.393
SK
ова ќе биде преспоро, нишо нема да работи
Прашањето кое никогаш не умира... Raspberry Pi како NAS сервер.

Целта на тој куп јутјуб видеа за Raspberry Pi како NAS сервер, во најдобар случај е proof of concept. Во најлош и најчест случај, кликбејт заработувачка на авторите на видеата... Вистинското прашање би било кој навистина употребува Raspberry Pi како NAS сервер.

Веројатно има понекој, ама веројатно „серверските потреби“ на таквите може да им ги задоволи и шерингот на рутерот од интернет провајдерот (преку USB).
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.612
2.640
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
за офис-мофис фајлови ќе заврши работа (со 2x SSD, raid1). за VM имиџи, не.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.298
Мислења
978.033
Членови
35.584
Најнов член
sataniskov
На врв Дно