Најдобар интернет прелистувач за Windows

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од Metuzalem, 9 Септември 2017.

Кој е најдобар browser за Windows оперативните системи?

1. Internet Explorer

2. Edge

3. Chrome

4. Firefox

5. Opera Presto (00.xx - 12.xx)

6. Opera Blink (15.xx - xx.xx)

7. Vivaldi

8. Друг (кој?)

Резултатите ќе бидат видливи по гласање.
  1. Metuzalem

Metuzalem Sensei

4,326
    7,271
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Одамна се немаме проверено, а мислам дека нема ваква тема во последно време, колку што гледав.

Значи, анкетата е за тоа кој е најдобар - најквалитетен, најстабилен, најдоброрендерирачки прелистувач за вас, што вие го користите, не што би сакале да го користите или што сте читале дека е најпопуларен или нај-(нешто).

Многу се мислев како да ги организирам, можеби можеше и подобро (според енџини), но тогаш на пример ќе требаше да ги ставам IE и Edge заедно, а не го сакам тоа. Исто така, увидов и дека премногу се занесов со Оперите и Вивалдито (би можело да се смета дека тоа е еден браузер во различни варијанти), па застанав таму, инаку кај Firefox ќе требаше да додадам уште 15 варијанти. Исто така, не знам дали уште постојат и се користат Maxton-ите и другите базирани на IE, па не знаев дали да ги ставам и нив.

Значи, ако користите некоја варијанта со енџинот на некој од најпопуларните, се подразбира дека ќе го одберете него. Може и да пишете кој, или каков било друг дополнителен коментар.

Ставив да може само еден одговор иако знам (мислам) дека најчесто еден напреден корисник користи повеќе прелистувачи затоа што ова е избор, натпревар, гласање, па да не разводнуваме многу.

Се надевам дека ова нема да прерасне во (пре)многу груба битка. :)

Среќно гласање и нека победи најдобриот!

На Chicco69 и filipkir им се допаѓа ова.
  2. filipkir

filipkir Активен гик

855
    1,014
    17 Јуни 2009
    Машко
    Од 2005 до 2014-та користев Firefox, ама откако почна многу да ми кочи лисичкава, преминав на Chrome и ниеднаш не помислив да се вратам назад пак на Firefox.

Последна промена: 9 Септември 2017
    На vladealfagv и Metuzalem им се допаѓа ова.
  3. FLEGMA

FLEGMA Sensei

7,102
    10,312
    2 Август 2012
    Машко
    Кој е краљот кој освен мене гласаше за Presto (Opera) нека дигне рака го частам што сака :)

Иначе би гласал за моменталната Opera (Blink) ама ме фаќа тиха језа затоа што ја имаат кинези.
    Chrome користам затоа што немам алтернатива, Vivaldi ќе го користам кога ќе воведат sync во било каква форма (една од причините зошто сум сеуште на Chrome)

Ако Vivaldi воведат sync, ако продолжат да полираат и отстрануваат недостатоци тоа ќе биде, IMHO, Opera каква што требаше да биде после Presto односно пред да преминат на Chromium. Во меѓувреме не планирам да им бидам бесплатен бета тестер.
    Ви го препорачувам ако ништо друго барем да си поиграте со темите, фаќањето на забелешки, сајд барот итн.

PC_GAMER, moongose и на Metuzalem им се допаѓа ова.
  4. Metuzalem

Metuzalem Sensei

4,326
    7,271
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Па јас. :)

Некои ќе кажат работа на навика, јас викам комоција. :)

Затоа и се мислев дали да го ставам, да не речат дека сум пристрасен. :)

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  5. FLEGMA

FLEGMA Sensei

7,102
    10,312
    2 Август 2012
    Машко
    Вивалди е опасно блиску до старата Опера. Цело време имам чувство дека стариот тим на Опера, пред да заминат кај кинезите, работи на Вивалди.
    Пак ќе кажам: Се дури нема синхронизација џабе им е се.

6. Enquito

Enquito Гик

314
    183
    8 Август 2017
    Машко
    Хроме затоашто ми е многу конвениант, заради тоа што ми памти лозинки, со андроидот си е поврзана си имам цел брауз хистори, боокмаркс и сл, на секој уред. Но воопшто не мислам дека е најдобра, Опера и Мозила постарите верзии си ги харесвам, исто така и Сафари имам користено кога идеа за Виндоус и ми беше ОК. Но ете ради тој Гоогле екосистем користам најчесто Хроме.

На vladealfagv му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lynx

lynx Sensei

3,101
    2,393
    4 Септември 2008
    Мислам дека нема најдобар или најлош се е прашање на потреба.
    За 90% од потребите го користам Firefox од 2000-та наваму се до пред 3-4 месеца, од тогаш Firefox ESR поради plugins compatibility.
    Chrome и Internet Explorer за службени потреби каде што мора да се работи преку нив.

На Astro и igor_igor им се допаѓа ова.
  8. igor_igor

igor_igor Ентузијаст

1,660
    1,958
    2 Септември 2012
    Машко
    Јас уште кога имав Commodore 64 го користев Firefox-от. :oh:
    Шала на страна некако се навикнав на него со години и како што кажа членот погоре повеќе од 90 проценти го користам, па може и 99, како на компјутер така и на телефон. :p

На vladealfagv и FLEGMA им се допаѓа ова.
  9. CyberMen

CyberMen Гик

121
    132
    3 ноември 2012
    Машко
    Studnet
    Порано на постариот PC користев Opera, убави денови беа тие. ^^

На vladealfagv му/ѝ се допаѓа ова.
  10. JensenInterceptor

JensenInterceptor Гик

292
    120
    28 ноември 2015
    Машко
    Огнената лисица сеуште во срцето. Сака гасење/палење после некое време ама да, сеуште не ја давам :) Хром ме зезаше напати, затоа го напуштив. Ама да, Фајрфокс, Хром, Опера, Сафари, ИЕ, во тој редослед. Ги неам користено другиве. Прв пат слушам за Вивалди.

vladealfagv, Astro и на igor_igor им се допаѓа ова.
  11. Necromancer

Necromancer Sensei

3,005
    3,264
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Истиот човек од Опера, е ко-основач на Вивалди.

Еве еден интересен негов пост на темава.
    My friends at Google: it is time to return to not being evil

ЕДИТ: На темата, Chrome, заради синхронизација кон уреди, Не само на омилени, туку табови, лозинки, итн.

На draganamon и FLEGMA им се допаѓа ова.
  12. moongose

moongose Активен гик

1,275
    1,359
    19 Јули 2013
    Добро ти е чувството. Фон Тецнер собра добар дел од екипата што ја развиваше опера и која сега работи на вивалди. Пред некое време остатокот од екипата ја напушти опера, така да кај кинезите нема нешто останато од оригиналниот тим, ако има воопшто.

Гласав за вивалди затоа што го користам секојдневно, но се уште за мене најкомплетен и најдобро осмислен и изведен браузер е опера престо. Не ја користам затоа што веќе е застарена и голем број сајтови не се отвораат како треба плус ги исклучија сите сервиси што ги користеше (синк, јунити итн). Но, мазноста на фонтовите и на скролањето што ја има опера <=v12, под виндоус ја нема достигнато ниту еден друг програм, не само прелистувач.

Е сега зошто баш вивалди.
    Заради подесливоста, огромниот број на опции, и многуте можности што се вградени во самиот прелистувач со што се намалува потребата од екстензии. Некои многу корисни функции се уникатни што на другите прелистувачи не можат да се добијат ниту со екстензии.
    Да, се уште нема синхронизација и тоа знае да крши филм понекогаш, но работат на тоа.

Necromancer, Metuzalem, FLEGMA и на уште 1 им се допаѓа ова.
  13. JensenInterceptor

JensenInterceptor Гик

292
    120
    28 ноември 2015
    Машко
    Трололо

Последнава е мислам "Internet Explorer is not responding"

14. Astro

Astro Sensei

4,512
    5,536
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Вие што не користите Firefox сте сите луди бе брат.

Постои само еден и единствен добар броусер: Firefox.
    Сите други може слободно да престанат да постојат освен IE, кој е потребен за да можеш да симнешѓ Firefox.

Идеално е брз, има најдобри опции за синк, персонализации, скинови и appeal. Има најмногу и најдобри add-on-ови кои функционираат одлично. Не знам што вас ви кочи и во кои услови, мене никогаш нит ми кочела нит ми крешпнала а користам десетина адонови и за мене е алатка за работа и броузање од непроценливо значење.

Немојте да се мачите да ми презентирате хипотетички синтетички сценарија каде хром бил побрз 2 милисекунди, Not gonna work with me.

На Antonij Krstevski, PC_GAMER, Skorp и уште 2 други им се допаѓа ова.
  15. bokiscout

bokiscout Ентузијаст

1,654
    1,872
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C
    И тој не е совршен. Еве на пример не работи hardware acceleration со nVidia графички на Linux иако токму таму е најпопуларен.

Океј, не работеше минатото лето, незнам дали нешто е сменето до сега.

16. DarkoG

DarkoG Активен гик

661
    531
    27 Јуни 2012
    Chrome, подобар не наоѓаш.

17. FLEGMA

FLEGMA Sensei

7,102
    10,312
    2 Август 2012
    Машко
    Е, овдека си се зафркнал малку.
    Само што открив дека не работи Magic Actions for Youtube (Firefox 55.0 32-bit )
    У меѓувремену нема никакви проблеми на Chrome.

Vivaldi all the way. Пробај и јави
    Лисицава е на добар пат да ги изгуби преостанатите 54 корисници заради тоа што еден куп екстензии нема да работат од верзија 57. Мојата најомилена екстензија Sidebar нема да работи.

На Delta111 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Astro

Astro Sensei

4,512
    5,536
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Ќути бе, не баксузирај :D
    Вивалди велиш а? Ај ќе пуштам, чисто за споредба да видам како губи од Лисица

19. crazzyy84

crazzyy84 Wax on, wax off

212
    124
    26 Април 2017
    Машко
    На Astro и igor_igor им се допаѓа ова.
  20. Ab@ace

Ab@ace Гик

320
    256
    21 Мај 2016
    Машко
    FF од кога постои

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето Гик

464
    779
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Така ами како :)
    И јас сум навлечен на Firefox од мал :)
    Бајдавеј не ти треба увек IE за да симниш Firefox, сега по ново е Edge :)

На Astro и crazzyy84 им се допаѓа ова.
  22. bogoevski

bogoevski Sensei

1,912
    2,641
    29 ноември 2009
    Сваштара
    Chrome а, ај што ги продавате г'зовите на Гугљ, па сега и гомните ќе им ги давате гратис.
    Firefox дур не се најде некој поотворен.

На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
  23. moongose

moongose Активен гик

1,275
    1,359
    19 Јули 2013
    Тогаш ич не пуштај.
    Убава беше 2010-та :)

24. krema

krema Professor

4,994
    4,279
    24 Јуни 2009
    Машко
    Јас сум долго време со лисицава, не сум имал сериозен проблем за да се префрлам на друг пребарувач:cool:

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  25. AleksandarT

AleksandarT Гик

71
    60
    24 Февруари 2011
    Ако имаш брз компјутер според мене дефинтивно најбрз е Хром, ако не тогаш може подобро би било со друга опција :)

Сподели