• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар интернет прелистувач за Windows

Кој е најдобар browser за Windows оперативните системи?

 • Internet Explorer

 • Edge

 • Chrome

 • Firefox

 • Opera Presto (00.xx - 12.xx)

 • Opera Blink (15.xx - xx.xx)

 • Vivaldi

 • Друг (кој?)


Резултатите ќе бидат видливи по гласање.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,763
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Одамна се немаме проверено, а мислам дека нема ваква тема во последно време, колку што гледав.

Значи, анкетата е за тоа кој е најдобар - најквалитетен, најстабилен, најдоброрендерирачки прелистувач за вас, што вие го користите, не што би сакале да го користите или што сте читале дека е најпопуларен или нај-(нешто).

Многу се мислев како да ги организирам, можеби можеше и подобро (според енџини), но тогаш на пример ќе требаше да ги ставам IE и Edge заедно, а не го сакам тоа. Исто така, увидов и дека премногу се занесов со Оперите и Вивалдито (би можело да се смета дека тоа е еден браузер во различни варијанти), па застанав таму, инаку кај Firefox ќе требаше да додадам уште 15 варијанти. Исто така, не знам дали уште постојат и се користат Maxton-ите и другите базирани на IE, па не знаев дали да ги ставам и нив.

Значи, ако користите некоја варијанта со енџинот на некој од најпопуларните, се подразбира дека ќе го одберете него. Може и да пишете кој, или каков било друг дополнителен коментар.

Ставив да може само еден одговор иако знам (мислам) дека најчесто еден напреден корисник користи повеќе прелистувачи затоа што ова е избор, натпревар, гласање, па да не разводнуваме многу.

Се надевам дека ова нема да прерасне во (пре)многу груба битка. :)

Среќно гласање и нека победи најдобриот!
 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,109
1,611
Од 2005 до 2014-та користев Firefox, ама откако почна многу да ми кочи лисичкава, преминав на Chrome и ниеднаш не помислив да се вратам назад пак на Firefox.
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,348
14,231
Кој е краљот кој освен мене гласаше за Presto (Opera) нека дигне рака го частам што сака :)

Иначе би гласал за моменталната Opera (Blink) ама ме фаќа тиха језа затоа што ја имаат кинези.
Chrome користам затоа што немам алтернатива, Vivaldi ќе го користам кога ќе воведат sync во било каква форма (една од причините зошто сум сеуште на Chrome)

Ако Vivaldi воведат sync, ако продолжат да полираат и отстрануваат недостатоци тоа ќе биде, IMHO, Opera каква што требаше да биде после Presto односно пред да преминат на Chromium. Во меѓувреме не планирам да им бидам бесплатен бета тестер.
Ви го препорачувам ако ништо друго барем да си поиграте со темите, фаќањето на забелешки, сајд барот итн.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,763
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Па јас. :)

Некои ќе кажат работа на навика, јас викам комоција. :)

Затоа и се мислев дали да го ставам, да не речат дека сум пристрасен. :)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,348
14,231
Па јас. :)

Некои ќе кажат работа на навика, јас викам комоција. :)

Затоа и се мислев дали да го ставам, да не речат дека сум пристрасен. :)
Вивалди е опасно блиску до старата Опера. Цело време имам чувство дека стариот тим на Опера, пред да заминат кај кинезите, работи на Вивалди.
Пак ќе кажам: Се дури нема синхронизација џабе им е се.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,620
990
Хроме затоашто ми е многу конвениант, заради тоа што ми памти лозинки, со андроидот си е поврзана си имам цел брауз хистори, боокмаркс и сл, на секој уред. Но воопшто не мислам дека е најдобра, Опера и Мозила постарите верзии си ги харесвам, исто така и Сафари имам користено кога идеа за Виндоус и ми беше ОК. Но ете ради тој Гоогле екосистем користам најчесто Хроме.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,496
3,240
Мислам дека нема најдобар или најлош се е прашање на потреба.
За 90% од потребите го користам Firefox од 2000-та наваму се до пред 3-4 месеца, од тогаш Firefox ESR поради plugins compatibility.
Chrome и Internet Explorer за службени потреби каде што мора да се работи преку нив.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,129
3,345
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Јас уште кога имав Commodore 64 го користев Firefox-от. :eek:h:
Шала на страна некако се навикнав на него со години и како што кажа членот погоре повеќе од 90 проценти го користам, па може и 99, како на компјутер така и на телефон. :p
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Огнената лисица сеуште во срцето. Сака гасење/палење после некое време ама да, сеуште не ја давам :) Хром ме зезаше напати, затоа го напуштив. Ама да, Фајрфокс, Хром, Опера, Сафари, ИЕ, во тој редослед. Ги неам користено другиве. Прв пат слушам за Вивалди.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,439
4,050
Скопје
Вивалди е опасно блиску до старата Опера.
Истиот човек од Опера, е ко-основач на Вивалди.

Еве еден интересен негов пост на темава.
My friends at Google: it is time to return to not being evil

ЕДИТ: На темата, Chrome, заради синхронизација кон уреди, Не само на омилени, туку табови, лозинки, итн.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,211
Цело време имам чувство дека стариот тим на Опера, пред да заминат кај кинезите, работи на Вивалди.
Добро ти е чувството. Фон Тецнер собра добар дел од екипата што ја развиваше опера и која сега работи на вивалди. Пред некое време остатокот од екипата ја напушти опера, така да кај кинезите нема нешто останато од оригиналниот тим, ако има воопшто.

Гласав за вивалди затоа што го користам секојдневно, но се уште за мене најкомплетен и најдобро осмислен и изведен браузер е опера престо. Не ја користам затоа што веќе е застарена и голем број сајтови не се отвораат како треба плус ги исклучија сите сервиси што ги користеше (синк, јунити итн). Но, мазноста на фонтовите и на скролањето што ја има опера <=v12, под виндоус ја нема достигнато ниту еден друг програм, не само прелистувач.

Е сега зошто баш вивалди.
Заради подесливоста, огромниот број на опции, и многуте можности што се вградени во самиот прелистувач со што се намалува потребата од екстензии. Некои многу корисни функции се уникатни што на другите прелистувачи не можат да се добијат ниту со екстензии.
Да, се уште нема синхронизација и тоа знае да крши филм понекогаш, но работат на тоа.
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Трололо


Последнава е мислам "Internet Explorer is not responding"
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,623
10,906
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Вие што не користите Firefox сте сите луди бе брат.

Постои само еден и единствен добар броусер: Firefox.
Сите други може слободно да престанат да постојат освен IE, кој е потребен за да можеш да симнешѓ Firefox.

Идеално е брз, има најдобри опции за синк, персонализации, скинови и appeal. Има најмногу и најдобри add-on-ови кои функционираат одлично. Не знам што вас ви кочи и во кои услови, мене никогаш нит ми кочела нит ми крешпнала а користам десетина адонови и за мене е алатка за работа и броузање од непроценливо значење.

Немојте да се мачите да ми презентирате хипотетички синтетички сценарија каде хром бил побрз 2 милисекунди, Not gonna work with me.
 

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1,720
2,001
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Вие што не користите Firefox сте сите луди бе брат.

Постои само еден и единствен добар броусер: Firefox.
Сите други може слободно да престанат да постојат освен IE, кој е потребен за да можеш да симнешѓ Firefox.

Идеално е брз, има најдобри опции за синк, персонализации, скинови и appeal. Има најмногу и најдобри add-on-ови кои функционираат одлично. Не знам што вас ви кочи и во кои услови, мене никогаш нит ми кочела нит ми крешпнала а користам десетина адонови и за мене е алатка за работа и броузање од непроценливо значење.

Немојте да се мачите да ми презентирате хипотетички синтетички сценарија каде хром бил побрз 2 милисекунди, Not gonna work with me.
И тој не е совршен. Еве на пример не работи hardware acceleration со nVidia графички на Linux иако токму таму е најпопуларен.

Океј, не работеше минатото лето, незнам дали нешто е сменето до сега.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
946
936
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Chrome, подобар не наоѓаш.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,348
14,231
Има најмногу и најдобри add-on-ови кои функционираат одлично
Е, овдека си се зафркнал малку.
Само што открив дека не работи Magic Actions for Youtube (Firefox 55.0 32-bit )
У меѓувремену нема никакви проблеми на Chrome.

Vivaldi all the way. Пробај и јави
Лисицава е на добар пат да ги изгуби преостанатите 54 корисници заради тоа што еден куп екстензии нема да работат од верзија 57. Мојата најомилена екстензија Sidebar нема да работи.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,623
10,906
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Е, овдека си се зафркнал малку.
Само што открив дека не работи Magic Actions for Youtube (Firefox 55.0 32-bit )
У меѓувремену нема никакви проблеми на Chrome.

Vivaldi all the way. Пробај и јави
Лисицава е на добар пат да ги изгуби преостанатите 54 корисници заради тоа што еден куп екстензии нема да работат од верзија 57. Мојата најомилена екстензија Sidebar нема да работи.
Ќути бе, не баксузирај :D
Вивалди велиш а? Ај ќе пуштам, чисто за споредба да видам како губи од Лисица
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
850
1,809
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Вие што не користите Firefox сте сите луди бе брат.

Постои само еден и единствен добар броусер: Firefox.
Сите други може слободно да престанат да постојат освен IE, кој е потребен за да можеш да симнешѓ Firefox.

Идеално е брз, има најдобри опции за синк, персонализации, скинови и appeal. Има најмногу и најдобри add-on-ови кои функционираат одлично. Не знам што вас ви кочи и во кои услови, мене никогаш нит ми кочела нит ми крешпнала а користам десетина адонови и за мене е алатка за работа и броузање од непроценливо значење.

Немојте да се мачите да ми презентирате хипотетички синтетички сценарија каде хром бил побрз 2 милисекунди, Not gonna work with me.
Така ами како :)
И јас сум навлечен на Firefox од мал :)
Бајдавеј не ти треба увек IE за да симниш Firefox, сега по ново е Edge :)
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,585
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Chrome а, ај што ги продавате г'зовите на Гугљ, па сега и гомните ќе им ги давате гратис.
Firefox дур не се најде некој поотворен.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,287
11,638
youtu.be
Јас сум долго време со лисицава, не сум имал сериозен проблем за да се префрлам на друг пребарувач:cool:
 

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
119
181
Ако имаш брз компјутер според мене дефинтивно најбрз е Хром, ако не тогаш може подобро би било со друга опција :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,780
Мислења
850,385
Членови
29,473
Најнов член
Hokii
На врв Дно