Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Лапајте апдејти за постари оперативни системи

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.414
13.314
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Миркософт се уплашил од „напади од хакери/организации спонзорирани од држави“ и за да излезе чист (дека не ги крие апдејтите што ги развива за корисници-платиши на постарите оперативни системи на кои им е прекината официјалната поддршка веќе со години), ги пушти во промет. Засега не се појавуваат на Windows Update, туку треба рачно да се симнуваат од следниот линк:

Следниот линк.

Зошто да не ги крие? Ако пак има јак напад (како овој со ransomware-то неодамна), да не му се с`снат да го пцујат што е пе*ер што има лек, а не го дава.

Или тоа, или се спремаат за војна со С. Кореја/Русија/Кина. :innocent:
 
Последна промена:

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2.788
2.526
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | NH-U12A
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Ducky One 2 SF w/ Kailh Box White
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.280
1.457
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
Не знаеш со надградбиве дали ти носат нова закрпа или нов спајвер.
3yc36bu.png
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.212
10.943
Скопје
Не знаеш со надградбиве дали ти носат нова закрпа или нов спајвер.
леле многу сте досадни со ова еј, мнооооооогу
има мал милион експерти што можат брзо ова да го дознаат и веднаш ќе се рашири по youtube/facebook итн...
досадни сте со теорииве на заговор, убер досадни
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.038
18.013
Microsoft е обврзан со закон да ги документира сите фичери кои се ставени во нивните оперативни системи и програми. Ова следеше по жестоките реакции на скриените „фори“ во Windows 98/98SE/Me (eastern eggs)
Значи, све е документирано цакум-пакум. Ова им беше услов ако сакаат да продаваат OS на америчката администрација.

Она што смета кај M$ (а IMHO другите не го знаат) е тоа што даваат информации on demand на влади ширум светот. Доволно е било која влада да каже дека си сомнителен (нормално, со документ од државен јавен обвинител) и овие да сервираат на тацна се што работиш.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.271
12.110
Скопје
androgaming.com
Ова е јак момент

od9Ul_59o1oHdwPBNUjDK4iMSGKQ80i8WtA15HRHs4aQ5eDUgqS5QXFc772vCsvZCQRsh72yohKrsDElISEo4JBRaOtpOzjvABFlP3FJ5KOJHiV_c1OVSgMFiV_0gCJzKY7BFbBUquPsRJ-c56-o21J2PgZGeELF8lswjlugZIqYKqr2EexbMO1qHyfcBfYRL_KwXGhLi38kUvCghDfaiYQvIRu2d_e2MXHPF8iAX5OBLfWa2jxhqI9Mt_Q2woOFCVT_enYMtCsahzm78DxtT-PoFE7Ksxs42crsSYFJ8r9r3PZGCCkB3sObsU-3-CmeTjw1f3SCF_oW7-YUKrzawr1abYEBvHe01Qr0B8Jo_PvKOVurxjx4pPchPowv0gCfA4CkWGQu_9wgGq1PgpdTBjZYhnkII1Ii5kgFK_bbiaerWzzaoz0k_4m8STxaSNCyQkX4WPhZxuv_HefpImTqbcjpDbNn4KkV9Y-1jcnWsnASmDSw41X1cxeTub1jD6pZK3Klp_tMn0otngFUsw0RCVXvGUP2hoDew74EGToVSYm4qmHgS8s1ElRQLqp-QmdKN_cjLvrhhcTVbQcaATnAhogE3aZvUv3PxCzPYbrnIwklXoGXMsJselM7I2AYc9MGrhb316uYPGHLvri_Jhe9DFW94_OvQwjbZJEqXwicYg=w798-h328-no


Имаше една статија на Forbes мислам беше (поодавна) дека со сите законски заврзлами и под акти, мајкрософт ќе се смета за одговорен ако се деси катастрофа како последица од нивен пропуст, иако корисникот има пиратски виндовс.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

kebe

Gaining Experience
29 март 2012
254
225
леле многу сте досадни со ова еј, мнооооооогу
има мал милион експерти што можат брзо ова да го дознаат и веднаш ќе се рашири по youtube/facebook итн...
досадни сте со теорииве на заговор, убер досадни
Да, да, со лопата ра ги риниш експертите. Обично експерите се во мал број.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.049
Членови
35.543
Најнов член
Dime19
На врв Дно