Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

македонија

 1. M@RKO

  Визуелен идент на македонските телевизи

  Можеби денешно време телевизиите изумираат бидејќи поголем број млади ретко гледаат телевизии сепак отворам тема за да дискутираме за визуелниот идент/изглед на нашите македонски тв канали. Крајот на 2023 година и новата 2024 година Македонската радио телевизија вложуваат во нови виртуелни...
 2. M@RKO

  Официјална лиценцирана македонска верзија на друштвенара игра Монопол

  Се подготвува да се пушти во Македонија македонска лицрнцирана верзија на друштвената игра Монопол. До сега сме инале можност да видиме разно разни Монопол македонски верзии но официјална лиценцирана до сега не. Оваа верзија колку што се информирав е дизајнирана во САД а печатена во...
 3. Miki98

  препорачајте vpn (за Македонија)

  здраво ит другари дали може да предложите некоја впн со македонски сервери да биде евтино https://nordvpn.com/servers/macedonia/ дали е добро Норд впн или пиа впн. Ќе се користи поради блокирање на реклами и една ип адреса да биде да не се менува. благодарам однапред
 4. M@RKO

  Kinemoe.mk-македонска стриминг платформа

  После повеќе месеци од работењето на првата македонска стриминг платформа Gley сега се појавува и втора. Оваа стриминг платформа нуди исклучиво само македонска продукција содржини на филмови, серии и шоуа. Стриминг платформата е на СИНЕМОН МЕДИА ФАКТОРИ ДООЕЛ и режисерот и директор на Алфа тв...
 5. zeroscience

  Закон за компјутерска безбедност и компјутерски криминал во Македонија

  Според ЕНЕР - Единствен национален електронски регистар на прописи на Република Северна Македонија - Електронски национален регистар на прописи на Република Северна Македонија Тип на пропис: Закон Пропис: Закон за безбедност на мрежи и информациски системи Надлежно регулаторно...
 6. Gappo

  Искуства со нарачки од Amazon?

  Здраво. Немам ниеднаш нарачано нешто од Amazon.com и не сум чул ниту нашол по форумов нечие искуство за направена нарачка. Ако има некоја тема за Amazon, сум ја утнал, извинете. Ми се чини дека сите нарачуваат од Aliexpress, Ebay, Computeruniverse итн, а линкови од Amazon се праќаат само како...
 7. QhostMK

  Спонзорирано QhostMK - Виртуелни приватни сервери ( Linux/Windows - локација Македонија )

  https://qhost.mk Најдобрите решениjа за вашиот бизнис Виртуелни приватни сервери по најдостапни цени. Базирани на KVM технологија (Дедицирани Ресурси) Speedtest : https://speedtest.qhost.mk | 100MB | 200MB | 500MB | За менаџирање на вашиот виртуелен приватен сервер, сите наши пакети...
 8. AcoBT

  Магацини на големо од каде набавуваат роба ФБ и Инстаграм продавници

  Повеќето од нив продаваат ситнурии од типот на ретро радија, соларни светилки за во градина, ретро нинтенда, ролери за боја, некои мали справи за вежбање, украси, и така некои мали гаџетчиња за низ дома. Ај да не му правам сега реклама, мислам дека повеќето ги знајме кој се или сме ги виделе по...
 9. B

  Прос и Конс за Софтверско Инженерство на УАКС?

  Долго време се двоумев околу тоа дали да идам на академија или на УАКС. На крајот, одлуката ми е меѓу Сеавус и УАКС. За Сеавус најдов од некои луѓе приватно шо ми опишаа кои се прос/конс за истиот, но на УАКС никој лично не знам шо учел. Има некој шо може да ми елаборира шо се позитивните а...
 10. Ragnar

  Карго низ Македонија

  Имам мала пратка која треба да ја доставам до член од форумов од друг град. Проблемот е што не можам да најдам фирма што доставува од врата до врата. Брза Пратка никој не ми се јавува на 2 броја, Карго Експрес исто на два броја никој не се јавува. ДелКо се јавија ама треба да одам кај нив во...
 11. JensenInterceptor

  Можам ли да го наместам Виндоус 10 да покажува слики од МК на почетен екран?

  Ми се свиѓа идејата за прикажување слики од светот кога се пушта Виндоусот. Но многу ми се рандом, а би сакал да гледам слики од Македонија. Чепнав тоа поставките малце, ама се чини дека само Windows Spotlight е дозволено. Дали со некоја хакерска финтица, дали во регистар или со Кортана, можам...
 12. NecrotoX

  Цени за изработка на Android апликација

  Може ли некој да ми каже како отприлика се движат цените по нашиве фирми за изработка на Android апликации? Некоја од-до цифра би била од помош затоа што стварно немам претстава колку пари би биле потребни а сакам да почнам да развивам еден концепт. Конкретно апликацијава би имала потреба и од...
На врв Дно