Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Магацини на големо од каде набавуваат роба ФБ и Инстаграм продавници

AcoBT

Intern
16 април 2017
10
2
Повеќето од нив продаваат ситнурии од типот на ретро радија, соларни светилки за во градина, ретро нинтенда, ролери за боја, некои мали справи за вежбање, украси, и така некои мали гаџетчиња за низ дома. Ај да не му правам сега реклама, мислам дека повеќето ги знајме кој се или сме ги виделе по фејсбук или инстаграм. А мислам дека и добар дел од оние кои продаваат по пазари набавуваат од исти магацини.

Она што ме интересира е инфо од кои магацини набавуваат. Мислам дека магацините се во Скопје некаде. Нема шанси сите индивидуално да набавуваат од Кина или некоја напредна форма на дропшипинг. Така да ако има некој некое инфо, би ви бил благодарен.
 

AcoBT

Intern
16 април 2017
10
2
нема шанси сите одделно да шверцуваат. Мора да има неколку поголеми магацини каде ги има повеќето овие тракатанци. Трикот е кои се тие магацини.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.377
7.315
Скопје
www.facebook.com
А што мислеш дека полни се со роба по домовите и ги огласуваат по фб и се рекламираат?
Напротив имаат по 3 примероци од секој уред коишто го набавиле по пат на алиекспрес и потоа ако видаат дека има интерес за тој уред се договараат по 4-5 души за на нивни адреси да си нарачаат по повеќе уреди до вредност од 40е или пак на секоја нарачка на секоја недела порачуваат наново од али.
Просечен зависник шопингмен од алиекспрес повеќе од нив праве нарачки за негова корист отколку од тие што продаваат по фб :)
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.821
4.489
Јавна тајна е дека од Солун од кинескиот кварт се купува роба лично од "газдите" на дуќаните во Скопје (ваљда и од други градови), после ја даваат на наши шверцери со комбиња во црни вреќи и истата им ја испорачуваат во Скопје на паркингот кај скопски саем.

За од Бугарија сигурно има иста шема.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.318
1.076
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Јавна тајна е дека од Солун од кинескиот кварт се купува роба лично од "газдите" на дуќаните во Скопје (ваљда и од други градови), после ја даваат на наши шверцери со комбиња во црни вреќи и истата им ја испорачуваат во Скопје на паркингот кај скопски саем.

За од Бугарија сигурно има иста шема.

This. Највеќе оди преку грција. Преку бугарија иде накит и модни фотатоци веќином. Цвикери, ланци тракатанци. Од солун се донасаат драгулиите што се продаваат на нашиве али лике продавници. Знам луѓе што зимаат роба, ретко кој нарачува од кина. Од грција со карго ти го носат кај сакаш


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
1.089
974
Ако мислеше на батерии,продужни кабли, и сите дрангулии кои се продаваат на тезга на пазар еден од магацините ти е карши Бит пазар во зградата во приземје. Се вика Фокус усб.

Sent from my Mi using Tapatalk
 

saxo98

Intern
24 ноември 2019
33
20
Здраво да се надоврзам малку на муабетот во Скопје има магацини како што спомна Мишко а од Грција,Бугарија и Турција си има карго које го спомна Мао наплаќа од 1 до 4 евра од кило зависи што сакаш да земеш на големо значи нема потреба од шверц си добиваш фактура и ти ја доставуваат робата низ цела македонија ако те интерсира нешто пиши во пп поздрав
 

deni.mitev

Practice makes perfect
7 октомври 2014
1.022
1.019
Да не те разочарувам, со такви производи немаш иднина, секоја 2ра будала што има група ги продава, на пониска цена и од бг и од грција што ќе ја купиш таму.


Ако сакаш малце по сериозно, само бренд и градење на истиот,профит на почеток ќе нема но на долгорочно мислам ќе се исплати.

Ова е мое мислење , немора да значи дека е точно.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.821
4.489
а од Грција,Бугарија и Турција си има карго које го спомна Мао наплаќа од 1 до 4 евра од кило зависи што сакаш да земеш на големо значи нема потреба од шверц си добиваш фактура и ти ја доставуваат робата низ цела македонија ако те интерсира нешто пиши во пп поздрав

1-4 еур/кило за што?
Превоз?
Превоз+царина+данок+шпедиција?
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.821
4.489

My point exactly.

Па уште и фактура давале. Само апс за такви лопови што прават даночна евазија, ама они не се сами, сите се вмешани - затоа фукнционира.

Кој не увезувал легално не знае што сè треба да се плати од трошоци, па робата ја ставиле на црвено па царинска инспекција...
 

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
342
260
Познавате ли некој вака што вози?
Не ми треба за шверц туку да ми донесе сега во пандемијава некоја храна и лекови за одреден надомест.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1.621
2.547
Познавате ли некој вака што вози?
Не ми треба за шверц туку да ми донесе сега во пандемијава некоја храна и лекови за одреден надомест.

Најди некој камионџија, озбилен сум. Не знам дали им е дозволено да застануваат по градови, но знам дека имаат дозвола да излегуваат од државата.
 

nashio

Practice makes perfect
14 јануари 2011
768
1.046
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
My point exactly.

Па уште и фактура давале. Само апс за такви лопови што прават даночна евазија, ама они не се сами, сите се вмешани - затоа фукнционира.

Кој не увезувал легално не знае што сè треба да се плати од трошоци, па робата ја ставиле на црвено па царинска инспекција...

Апс рече... Последно ко проверив ова беше Северна Македонија. Не Швајцарија :D
 

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
342
260
Најди некој камионџија, озбилен сум. Не знам дали им е дозволено да застануваат по градови, но знам дека имаат дозвола да излегуваат од државата.
Дa мислев и јaс тoa. Нo некaкo тешкo се дoaѓa дo нив, или пa јaс не сум ухoдaн вo тaa рaбoтa.

Пa видoв oвде членoви пишaле вoзеле кoмбињa пa викaм дa прaшaм.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.909
14.675
youtu.be
Со оглед на кризата тешко дека некој камионџија ќе се нафати на вакво нешто.
 

alison.di

Intern
6 февруари 2017
2
1
Здраво дечки, јас да ја отворам оваа тема повторно, знае ли некој од вас каде точно се наоѓаат тие магацините на големо што купуваат овие онлајн шопови како се за дома, плати на врата и сл?
 

deni.mitev

Practice makes perfect
7 октомври 2014
1.022
1.019
Здраво дечки, јас да ја отворам оваа тема повторно, знае ли некој од вас каде точно се наоѓаат тие магацините на големо што купуваат овие онлајн шопови како се за дома, плати на врата и сл?
Што сакаш да продаваш?
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
4.021
5.225
Скопје
Здраво дечки, јас да ја отворам оваа тема повторно, знае ли некој од вас каде точно се наоѓаат тие магацините на големо што купуваат овие онлајн шопови како се за дома, плати на врата и сл?
Погледни мислења #8 и #9 на темава.
 

MSK Drop

Intern
25 јуни 2019
1
0
Здраво. Неколку пати се отвара и се затвара темата, мислам дека прашањето е исто, дали некој знае да посочи каде / кои се магацините во Скопје, од каде може да се набавии овој тим на роба, како што прашаа горе, за истото , кинески ситници кои се актуелни по ФБ и Инстаграм.

Го разбирам одговорот дека ги има на кинески пазар во Солун, дека има опција за шверц итн, меѓутоа ме интересира каде во Македонија (или од кого) може да се набават. Конкретно, кој магацин, локација на пример ако знае некој.

Благодарам однапред.
 

Ile bocev

Gaining Experience
15 ноември 2015
342
260
Здраво. Неколку пати се отвара и се затвара темата, мислам дека прашањето е исто, дали некој знае да посочи каде / кои се магацините во Скопје, од каде може да се набавии овој тим на роба, како што прашаа горе, за истото , кинески ситници кои се актуелни по ФБ и Инстаграм.

Го разбирам одговорот дека ги има на кинески пазар во Солун, дека има опција за шверц итн, меѓутоа ме интересира каде во Македонија (или од кого) може да се набават. Конкретно, кој магацин, локација на пример ако знае некој.

Благодарам однапред.

Оди позади полицијата на битпазар, има големи продавници, магациини кои даваат на големо. Разгледај таму.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.258
Мислења
977.577
Членови
35.570
Најнов член
arbenneziri
На врв Дно