Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Цени за изработка на Android апликација

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.306
6.431
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Може ли некој да ми каже како отприлика се движат цените по нашиве фирми за изработка на Android апликации? Некоја од-до цифра би била од помош затоа што стварно немам претстава колку пари би биле потребни а сакам да почнам да развивам еден концепт.
Конкретно апликацијава би имала потреба и од back-end сервер, датабаза на корисници, систем за микротрансакции итн.
 

A_lex

Intern
9 јули 2017
9
26
По фирми незнам ама ке те кошта доста, freelancer можеш да најдеш од 10-20$ па нагоре од саат.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.306
6.431
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
По фирми незнам ама ке те кошта доста, freelancer можеш да најдеш од 10-20$ па нагоре од саат.

Дефинирај колку е тоа "доста"? На гугл конкретно за амерички фирми најдов некои бројки од 50-100к долари, ако е така и кај нас подобро да продадам све и да се спремам да спијам на клупа во парк следниве неколку години :D
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
Не се залетувај со глава во зид. Првин почни со бета верзија и види како ке реагира народот на истата. Ако има заинтересираност, продолжи со влогот. Голем ризик е да вложиш голема пара, а да немаш повраток од истата дали од реклами или некој друг начин.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.306
6.431
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

eX3v1l

Practice makes perfect
2 мај 2011
1.324
1.173
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Не се како во Америка ама за квалитна апликација 15$+ саат ке те фати од девелопер. Ако е ептен комплексна апликацијата и одземе многу време, трошковите плафон. Ако е некоја попроста апликација можеш да најдеш и некој поченик/студент што би можел да направи некоја основна верзија да видиш дали може да се зарабити па да влоижиш повеќе пари.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.479
1.581
127.0.0.1
petrov.mk
@NecrotoX Ај пушти ми пп малку подетално објаснето за апликацијата, што е планот, кој/како ќе ja/се користи итн.
 
Последна промена:

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.306
6.431
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Не се како во Америка ама за квалитна апликација 15$+ саат ке те фати од девелопер. Ако е ептен комплексна апликацијата и одземе многу време, трошковите плафон. Ако е некоја попроста апликација можеш да најдеш и некој поченик/студент што би можел да направи некоја основна верзија да видиш дали може да се зарабити па да влоижиш повеќе пари.

Вака лаички јас мислам дека самата апликација како апликација дека не е воопшто комплексна, само тие елементи што ги спомнав во првиот пост како back-end сервер, логин и регистрација ја корисници, микротрансакции, пуш нотификации и слично би ја дигнале цената. Ќе размислам за таа опција со основна/бета верзија.
Сега сум само со концепт во главава, ми требаше инфо отприлика за цени пред да почнам да навлегувам.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
Значи точни се бројките што ги наведов погоре и за кај нас?
Па да точни се. 10-15$ за некој почетник е цената. За напредните цената оди до 100$ по саат, па сметај. Затоа и ти реков да почнеш со основна верзија од тоа што си го замислил, да видиш каков ефект ке даде кај публиката, па после врз основа на фидбекот што ке го добиеш инвестирај повеќе. Да вложиш 500-1000 евра во апликација што незнаеш како ке помине во големата бара (читај гугл плеј), е луда работа. Посебно ако парите ти се броени. ;)
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.479
1.581
127.0.0.1
petrov.mk
Вака лаички јас мислам дека самата апликација како апликација дека не е воопшто комплексна, само тие елементи што ги спомнав во првиот пост како back-end сервер, логин и регистрација ја корисници, микротрансакции, пуш нотификации и слично би ја дигнале цената. Ќе размислам за таа опција со основна/бета верзија.
Сега сум само со концепт во главава, ми требаше инфо отприлика за цени пред да почнам да навлегувам.
Од овие микро-трансакции, логин и регистрација се разгрануваат и други гранки. Рачунај енкрипција, и тоа крева доста.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.306
6.431
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Добро дечки фала на сите за советите, оформив некоја претстава за цените, кога ќе ја направам и лансирам апликацијата ќе се вратам овде да ви кажам колку точно сум истрошил :D.
 

bakigvg

Gaining Experience
28 јуни 2016
200
106
Препорачајте некоја фри апликација за изработка на апликации, најдов неколку но сите бараат кеш иако се декларираат како бесплатни.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.479
1.581
127.0.0.1
petrov.mk
Препорачајте некоја фри апликација за изработка на апликации, најдов неколку но сите бараат кеш иако се декларираат како бесплатни.
и мама на тате не дава веќе за џабе.
 

A_lex

Intern
9 јули 2017
9
26
Препорачајте некоја фри апликација за изработка на апликации, најдов неколку но сите бараат кеш иако се декларираат како бесплатни.

Ако мислиш за изработка на Андроид апликации Андроид Студио е free.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
324
235
Не се залетувај со глава во зид. Првин почни со бета верзија и види како ке реагира народот на истата. Ако има заинтересираност, продолжи со влогот. Голем ризик е да вложиш голема пара, а да немаш повраток од истата дали од реклами или некој друг начин.
Може ли на кратко како функционира ова со рекламите и на Андроид апликациите и на Веб?
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.908
1.244
Препорачајте некоја фри апликација за изработка на апликации, најдов неколку но сите бараат кеш иако се декларираат како бесплатни.
Незнам како бараш фри апликација кога знаеш дека треба да се вложи труд за тоа.
 

Seekey

Intern
11 август 2016
29
35
Еве добра алатка за естимација на вашата апликација, https://estimatemyapp.com/
направи ги селекциите соодветно за твојот случај, на крај стисни на опцијата "Click to Show Calculations" (над цените) и замени ги вредностите со онолку колку што сметаш дека треба да добиваш пари во ден.
 

mile_spas

Intern
21 декември 2017
2
1
Здраво на сиоте. Ако може некој да ми пише профи фирма во МК за изработка на Моб Апликација по моја желба. Сакам профи фирма или девелопер кој може да потпре на предизвикот. Станува за долгорочен проект, во смисла дека се прави почетна верзија и во тек на време ќе се прави цело време надградување. ПОздрав
 

Енџру

Intern
18 март 2014
50
40
Здраво на сиоте. Ако може некој да ми пише профи фирма во МК за изработка на Моб Апликација по моја желба. Сакам профи фирма или девелопер кој може да потпре на предизвикот. Станува за долгорочен проект, во смисла дека се прави почетна верзија и во тек на време ќе се прави цело време надградување. ПОздрав
Здраво друже!

Ако можеш малку да го опишеш проектот, целта и кои функции ќе ги има апликацијата па можам да формирам тим од девелопери да ја направиме многу поефтино од некоја фирма. Поздрав.
 

marick14

Gaining Experience
2 март 2011
185
75
Кривогаштани
Дефинирај колку е тоа "доста"? На гугл конкретно за амерички фирми најдов некои бројки од 50-100к долари, ако е така и кај нас подобро да продадам све и да се спремам да спијам на клупа во парк следниве неколку години :D

Јас прашував за мене за апликација да ми направат. Некаде е околу 150 евра нормална цена.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.258
Мислења
977.575
Членови
35.569
Најнов член
Jasmina_pepic
На врв Дно