1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Загадување на воздухот во урбаните средини

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од FLEGMA, 21 Декември 2018.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,423
  12 Јануари 2016
  Машко
 2. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,680
  785
  3 Март 2018
  Што е ова, гас на комора..
   
 3. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,423
  12 Јануари 2016
  Машко
  Активисти на средба со Пендаровски: Над 25.000 луѓе починаа досега поради загадениот воздух

  Oвие активистиве се сериозно збунети суштества. По која логика бараат борба против загадување на воздухот (и тоа за РЕК „Битола“)... Ама да не се граделе хидроцентрали кои даваат најчиста можна електрична енергија?!!?

  - Зошто, пошто рисот нема да се качи 100 метри повисоко и ќе се удави во новото езерце?
  - Заради рибниот фонд од реките, кој уште пред повеќе децении во голема мера е непостоечки кај сите планински реки заради идиоти кои ловат риби со мрежи?


  Добро е да се бара подобрување и одговорност од одговорните, ама треба да се знае што се зборува, и што се бара. Не папагалски да се повторуваат агендите на нво-ата како Грин Пис, без да се земат во предвид локалните околности - и уште поважно - локалните приоритети. А овде приоритет е забрана за горење било што во големите градови, за што мора да се понуди поевтина електрична енергија за греење во зимската сезона.

  Хидроцентрали = поевтина електрична енергија за греење, и најчиста енергија. Кој го е*е рисот, и рибите (кои и онака се скоро непостоечки во реките). Само идиот приоретизира еко-идеализам и такви глупости, додека самиот тој и најблиските негови, се гушат во ултра загаден воздух.


   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,680
  785
  3 Март 2018
  Ако ве, нека напраат соларна електрана. Секако, и аа ќе зафаќ место и ќе го уништо домот некому. Вака со електраниве на јаглен не рисот, не рибите, све ќе испоцркат. Поарно да одат 1000 дрва и 5000 мравјалници јабана него х10 и пак да биде загадено. Пак конќе копаат руда се уништува птиродата, повеќе или помалку.
   
 5. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,360
  3,069
  24 Септември 2012
  Апсолутно хидроцентрали не се најчисти. Ужас се за природата.

  Од друга страна ние сме во најсончевиот дел на европа и третина од МК има над 350 сончеви денови во годината со невидени соларни капацитети.

  Јасно е што треба и каде треба.

  [​IMG]
   
  На bicikle и toshex им се допаѓа ова.
 6. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,680
  785
  3 Март 2018
  Не се најчисти, сепак с2 дал3ку подобри од термоцентралите.
   
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,360
  3,069
  24 Септември 2012
  Но дали се подобри? Знаеш колку милиони метри квадратни езера треба за една РЕК? Смешно полоши се хидроцентралите од РЕК. Едноставно премалку енергија даваат, поготово на подрачја со микронски реки како кај нас со страшно непостојан водотек.
   
 8. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,423
  12 Јануари 2016
  Машко
  Интересно, но ајде малку елаборирај (макар накратко).
  Од тој аспект - две прашања (и едно бонус).

  - Како термоцентралите се „почисти“ од хидроцентралите?
  - Како хидроцентралите се „ужас“ за природата?

  Бонус: Што се дешава со фотоволтаик панелите после крајот на работниот век?

  На крај ќе искочи тие во Норвешка се најглупите идиоти на светов.
  [​IMG]
   
 9. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,360
  3,069
  24 Септември 2012
  Норвешка има водотек, ние едвај.
   
 10. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,680
  785
  3 Март 2018
  Да, хидроцентралитее даваат малу енергија, но за се треба услови, секако норвешка нема да мести фото волтаици, сли ете Господ им дал вода, кај нас нема некои значајни реки па ќе бараме друго решение нели. Инаку осломеј има окопирано многу голема површина кај што се копа руда, така да многу површина е уништена само со копот, башка загаѓењето.
  Има и места кај што дува ветар, па може да се произвефе некој киловат.
  Сонвето не мора да се користи со фотоволтаици, имаше неккј електрани со огледала кај што се концентрира светлината во еден "бољер" и така работит. Има начини, само некој треба да седнит и да сработит, да напрајт проект, испитување, статистика...
   
 11. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,423
  12 Јануари 2016
  Машко
  Да ама Норвешка има и гас и нафта (eден од најголемите производители и извозници всушност), дури имаат и едни од најголемите резерви на јаглен. Зошто не ги палат тие фосилни горива во термоцентрали туку 97% од струјата им е добиена од хидроцентрали?

  Нешто не штима во приказнава.

  Сериозно, почна муабет дека хидроцентралите се лоши - фер е да го довршиш муабетот без ескивирање. Кажи малку повеќе за посочените моменти: Што е „нечисто“ во хидроцентралите како енергетски извор, и како тоа хидроцентралите се „ужас“ за природата?

  едит:
  Не споредуваме македонски и норвешки хидропотенцијал. Зборуваме за искористување на македонскиот хидропотенцијал - наспроти некои никако објаснети „еколошки“ приказни (а иронично, во исто време се бара борба против загадувањето).
   
  Последна промена: 17 ноември 2019
 12. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,360
  3,069
  24 Септември 2012
  Затоа што имаат потреба од енормни површини од природата и екосистемот. Ние имаме соларни енергенси небројано повеќе од хидропотенцијал.

  Термоцентрала на гас е многу поеколошка од хидро. За јаглен е второ по загадување, после биомаса.
   
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,423
  12 Јануари 2016
  Машко
  Ама чекај малку... Никако не објаснуваш како термоцентралите „се поеколошки“ (од хидроцентралите). Тоа би сакал да го слушнам а верувам и другите исто. Плус важно е за дискусијава, те молам биди љубезен и објасни малку.

  Патем, површински неискористен простор имаме на претек. Посебно во тие рурални реони каде има услови за хидроцентрали. Која сакаш хидроакумулација земи ја за пример. Ете езеро Козјак, за што побогу се користеше тој простор порано пред хидроцентралата?

  И што е толку проблемот со екосистемот?
  Не се секирај - рисот нема да се удави, ќе отиде десетина метри погоре. Ќе отидат јабана дрвата во тој појас од десетина метри висина, но тоа е добар компромис за неограничен период на генерирање хидро енергија. На дрвата ионака мама им **** дрвосечите, кои (иронијата е голема) имаат побарувачка за продавање за огрев пошто цената на струјата е голема - а може да биде поевтина, на пример ако имаме повеќе хидроцентрали.


  П.С. Гас нема поента да спомнуваш кога по сила на приликите (геополитички) не е реална опција за во термоелектраните.
   
 14. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,360
  3,069
  24 Септември 2012
  И хидро нема логика да спомињаш кога заради самата локација е во полоша состојба во МК од Гас.

  Македонски Брод е преселен комплет заради езерото, како нема ефект? Маврово уште неможе да се реши и џабе е браната заради викендици на големци и браната е со пола капацитет. Не зафркавај кај живееш, тие квадрати се нечиви некаде и треба да ги платиш. А се многу.
   
 15. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,680
  785
  3 Март 2018
  Зш се исселил брод?
  Реално да, има влијание езерата на слана, и на плод од овошкте, но се тоа може да се предвиди и да се дизајнира убљво како штетата ви била минимална. Од друга страна и 100% да се искористи хидро капацитетот може нема да е доволно. На истото место може да се поства огледала и бољери, јбг ќе одат неколку квадрати јабана, но и онака одат и ќе нема нус појави. Крљј краева се викаат експерти, (ама оригинал, не од нашиве), се рљзгледува, се испитува се прави план се реализира и тоа е тоа.
   
 16. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,423
  12 Јануари 2016
  Машко
 17. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  630
  883
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Во Гостивар ја исклучија мерната станица после една недела. Помирна глава ако ништо друго. Да гледам вакви бројки секој ден, нервоза ствара :)
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...