1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од ТАТА_МАТА, 27 ноември 2013.

 1. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  948
  427
  9 Мај 2012
  Машко
  Не е до ТВто туку до кодеците во ЈуТуб што е ставено каков таков односно видеото какво е снимено и такво е


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 2. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  948
  427
  9 Мај 2012
  Машко
  И кај мене исто во дневна соба Панасоним плазма


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 3. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,134
  4,497
  21 Јануари 2009
  Јас мислев дека бев темелен во објаснувањето и во двата поста но твојов пост сега ме потсети на разговорот со една ЖЕНА од техничка поддршка на Телеком, вчера.
  Имено, имав проблеми со Teamviewer неколку саати. На интернет никаде не пишуваше дека има проблеми а со оглед на популарноста на софтверот, within minutes ќе се најдеше нешто на Твитер, Редит, Гугл итн.
  Прашав тројца другари што имаат нет од Телеком, и они имаа проблеми со Teamviewer.
  Прашав двајца другари од ВИП, немаа проблеми со Teamviewer.

  И сето ова јас и го објаснив на ЖЕНАТА, и она демек бараше нешо таму и се враќа и вика НЕМАМЕ ДОЈАВА ЗА ПРОБЛЕМ, видете таму вие од тука ИМАТЕ ИНТЕРНЕТ, видете нешто програмата таму, ако другите програми работат тогаш нешто до вас е.
   
 4. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  948
  427
  9 Мај 2012
  Машко
  Браво за заклучување и мислиш сите знаеме многу , а бе милион пати гледам ЈуТуб канали и не сум имал таков проблем


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 5. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,134
  4,497
  21 Јануари 2009
  Не знам за сите ама за тебе гледам дека не знаеш.
  У реду је, јас си го измислив проблемот :D

  Ај уште еднаш ќе ти повторам, иако чувствувам дека е залудно. Дури и со цртање.
  Ако видеото е со 4:3 аспект рејтио а телевизорот е 16:9, и во picture size е наместено оригинал, сликата треба да е ваква.
  prva.jpg
  Ако видеото е со 4:3 аспект рејтио а телевизорот е 16:9, и во picture size е наместено ФУЛ, сликата треба да е ваква:
  vtora.jpg
  А кај мене е ваква кога е пикчр сајз фул (всушност е развлечена за разлика од сликата но повторно фалат делови лево десно и има блек барс)
  treta.jpg

  На телевизиите работи како што треба, на видео фајлови од хард диск/усб работи како што треба, само со Јутубов нешо фејла.
  Ама и онака јас не сакам да гледам развлечена слика.
  Ама број 2, важно ти милиони канали си гледал ЈутУб и нема проблем
  Се сеќавам како мајка на другар немаше проблем со гледање на кино снимки кога имаше достапни хд верзии од филмовите.
  Немала проблем :D магла у истанбул таму црнила ништо не се гледа, НЕМА ПРОБЛЕМ.
   
  Последна промена: 9 Април 2019
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Balanar

  Balanar
  On your way to fame

  853
  902
  6 Декември 2016
  Машко
  @Avid

  вечер ќе го сањам овој кадравиот клавијатуриста, сФе да ти е.... :D:D:D:D:D
   
  На biroto и Avid им се допаѓа ова.
 7. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  540
  539
  9 Декември 2015
  Машко
  А пушта реклами апликацијата?
   
 8. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,134
  4,497
  21 Јануари 2009
  Да, особено многу кога видеата ги оставаш на аутоплеј. После секо второ-трето видео.
  Сто пати ја видов рекламата за Шон Мендес и за таа една црнкиња, ја заборавив, Жанет Монет.
  Кога си бираш сам видеа, мислам дека скоро и да нема реклами.
   
  На Ragnar и Balanar им се допаѓа ова.
 9. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  948
  427
  9 Мај 2012
  Машко
  Знам , ве разбирам брату, но како читам дека имаш постара верзија на јутуб и не е веб ОС и ако имаш иста акаунт сметка на ЈуТуб подеси го од смартфон за да биде иста каки и за ТВто како што е вака
  [​IMG]
  И во самиот ЈутуБ подеси го ова и пак не не ви бива оти му треб апдејт за Јутуб апликација од ТВто
  [​IMG]

  Единствено решение види туторијали на јутуб како се реши проблемот ,а не клавијатури да гледаш  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Balanar

  Balanar
  On your way to fame

  853
  902
  6 Декември 2016
  Машко
  @Avid

  Овој се измотава со тебе ццццц
   
 11. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  948
  427
  9 Мај 2012
  Машко
  Што зборуваш ? Кој мота???


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 12. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,134
  4,497
  21 Јануари 2009
  Шо го знам. Со последново пробува нешто да помогне ама упорно како да не го разбира проблемот. Јебига.
  Не е ни проблем веќе, ја затвораме темава со мојот тв и јутубот и аспект рејтио и свашта.
   
  На Balanar му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Shutter

  Shutter
  Gaining Experience

  347
  120
  29 Декември 2010
  Машко
  Студент
  Panasonic телевизорове како се држат подледниве години?

  Со други зборови, за буџет од 27-28к, макс 30к, да биде Смарт и 4к резолуција, 49’, кои производители би ги препорачале?

  Фала и поздрав


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 10 Април 2019
 14. alexandar23

  alexandar23
  Intern

  29
  12
  29 Јули 2017
  Машко
  Sony/LG
   
  На Shutter му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  948
  427
  9 Мај 2012
  Машко
  Во свое време панасаникот беше најдобар со плазма панел, а сега ништо посебно , ако мислете за квалитетот, да квалитетни се и добри се, но софтверот е многу ограничен и ништо посебно нема да видиш интересно и нема подршка за апдејти за апликациите и софтверот по една година користење ТВ. Гледај самсунг, ЛЏ и сони иако Сонито е слично како панасоникот мислам на тие што не е вграден Андроид


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
  На Shutter му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Pane-G

  Pane-G
  Gaining Experience

  948
  427
  9 Мај 2012
  Машко
  А ако сакаш многу подобра слика и со сите опции го имаш во Сити Мол најгоре кај Сони електрики карши синеплекс таму го има добар ТВ TLC на промоција околу 26к види таму тој TLC е подбар од тие ефтините ЛЏ,Самсунг и Сони


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 17. jovanovmk

  jovanovmk
  Intern

  6
  1
  24 ноември 2008
  Да не отварам нова тема, да прашам тука. Денес го приметив ова на телевизорот. Не сум сигурен дали е backlight bleed оти е како рамка низ целиот телевизор. Се работи за 55 инчен Samsung MU6172 купен пред 1 година од Нептун. И има вкупно 5 години гаранција. Дали е нешто што би тррбало да ме загрижува за да активирам гаранција ?[​IMG][​IMG][​IMG]

  Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
   
 18. 123456

  123456
  Gaining Experience

  590
  250
  12 Април 2013
  Машко

Сподели

Вчитување...