Прашање за пренесување телефон

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од mihovkris, 15 Јули 2017.

 1. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  273
  174
  1 Јуни 2016
  Моментално сум во Бугарија и сакам да и земам на мајка ми телефон некој до кај 100 евра. Ќе имам проблеми на граница?

  Фала.
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,148
  3,488
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Распакуван, без кутија, вклучен колку да свети? Не
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 3. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,097
  2,789
  11 Декември 2008
  Машко
  Стави телефон во џеб, другото расфрлај низ кола по фиоки/врати и уживај.
   
  На igor_igor и DrMTR им се допаѓа ова.
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,148
  3,488
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Пред многу години на Богородица му кажав на цариникот дека носам, ме погледна попреку и ме праша - спакуван, комплет? Тууу бар да си го растурел... Терај :)
   
  igor_igor, bxxxn, goranzoran и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  273
  174
  1 Јуни 2016
  xaxa убаво ти кажал :D океј фала ви
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,148
  3,488
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Законот дозволува да внесеш роба до 350 евра без царина. Ама ако ти била за лично користење за време на престојот во странство. И волкот сит...
   
 7. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,023
  4,847
  27 Март 2014
  Карај нема мака. Извади го од кутија, и деловите од неа расфрлај ги по кола, колку да немоѓат да ти мрчат случајно.
   
 8. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  273
  174
  1 Јуни 2016
  Со автобус си идам. Не е проблем ќе зеам само телефонот и полнач.
   
 9. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,023
  4,847
  27 Март 2014
  Таман. фрли кутијата и телефонот во џеб. Нема шанси да ти мрчат, пошо го користиш телефонот, не е во кутија.
   
  На mihovkris му/ѝ се допаѓа ова.
 10. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  233
  109
  28 ноември 2015
  Машко
  На 2 пати пренесов по 3 телефони од германија со кутии бидејќи беа многу поевтини него кај нас....што за замараш за 1 телефон од 100 евра носи и не прашувај.

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
  На goranzoran и maci им се допаѓа ова.
 11. srle89

  srle89
  Intern

  66
  48
  20 Март 2013
  Машко
  Нема потреба да го распакува, се работи за еден телефон за лична употреба. Нема да има никаков проблем.
   
 12. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,148
  3,488
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Има потреба. Види на сајтот на царина - смее само ако му требал за време на престојот во странство.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  273
  174
  1 Јуни 2016
  Дома си е телефонот сеа :D може клуч
   
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,184
  10,499
  2 Август 2012
  Машко
  Е пиши де како помина на царина. Немој да не држиш во неизвесност :)
   
 15. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  273
  174
  1 Јуни 2016
  Не правеа претрес. Само пасошите и терај :D Си поминав со лесно.
   
  FLEGMA, goranzoran и на olikomerc им се допаѓа ова.
 16. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,809
  2,306
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  А шо очекуваше да ти го земат телефонот :D
   
 17. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  273
  174
  1 Јуни 2016
  Ако беше со кутија и све остало, може ќе имаше зезанции. Вака, не.
   
 18. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,809
  2,306
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Не си свесен што се поминало низ царина па за еден телефон сигурно немаше да се замараш :D. Дечките работат со дојава, не се видовити :D
   
 19. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  273
  174
  1 Јуни 2016
  Абе ако сакаат и за МР3 од 90 денари ќе ти напраат проблем.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели