1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

 1. Mechanic

  Mechanic
  Intern

  58
  16
  2 Мај 2016
  Од каде нарачувате батерии за телефоните? Или пак во која мобилара препорачувате да одам да ми сменат?

  Се работи за Huawei P9 EVA, лани му сменив батерија во мобиларата што е до поранешно Симпо (моментално казиното на Рузвелтова-Партизански Одреди) ама едвај 1 година прогура, веќе почна да се празни многу брзо.
   
 2. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,214
  4,086
  5 Декември 2009
  Машко
  Види со МегаМобил, треба да можат да ти донесат батерија.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
  На Mechanic му/ѝ се допаѓа ова.
 3. annabanana14

  annabanana14
  Intern

  17
  0
  18 Април 2020
  Женско
  dajte predlog za eftin (najeftin) mobilen samo da ima dobra kamera i da ne e postar od 2019,
   
 4. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  850
  415
  10 Април 2011
  redmi 8
   
 5. annabanana14

  annabanana14
  Intern

  17
  0
  18 Април 2020
  Женско
  nemam tolku nekoj poeftin do 5-6 000 den
   
 6. Avid

  Avid
  Баниран/a

  4,632
  6,988
  21 Јануари 2009
  Добра камера и 5-6 илјади не одат заедно.
  Redmi 7a
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. NikolovskiM

  NikolovskiM
  Gaining Experience

  63
  107
  20 Април 2019
  Боље земи си на старо. За тие пари на ново тешко.
   
  Happy, annabanana14 и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 8. shifty

  shifty
  Модератор

  1,026
  1,352
  5 Септември 2009
  Ќе ве замолам за препорака на телефон до 200-250 еур., планирав да го земам од Hi Store Mi Max 2S меѓутоа нема залиха. Алтернативи во ценовниот ранг?
   
 9. NikolovskiM

  NikolovskiM
  Gaining Experience

  63
  107
  20 Април 2019
  Xiaomi Mi Mix 3, 15000 беше у Ми Стор за празнициве, провери дали се уште го имаат на залиха. Ја го зедов, презадоволен до моментов. Не можам да му најдам мана.
   
 10. shifty

  shifty
  Модератор

  1,026
  1,352
  5 Септември 2009
  И тоа нема залиха...
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  @shifty Од Ми Стор ако сакаш имаш Ноте 8т и Ноте 8 про, и Покофон. Прашував вчера и Ледиком да не смениле нешто ама не. Само кеш неможе картици, фискална демек имаат, гаранција нивна. Ги прашував за Редми 8 про, ми вика Глобална верзија ама без Бенд 20 и со глобален Ром, не европски. Му викам како бе без 20ка а глобален? Такви се бе дечко . Имате неотпакуван со целофанче. Да ама бе целофан така ни доѓаат. Викам, може да ми даеш IMEI или S/N да проверам точно што имате? Аааа не, не смееме. Аха важи, пак ќе ве прескокнам како и до сега .

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  Последна промена: 20 Април 2020
  На zirkach, DrMTR, #samurai# и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. NikolovskiM

  NikolovskiM
  Gaining Experience

  63
  107
  20 Април 2019
  Штета... Мене лично, пред да го зеам тој (Mix 3) у опција ми беше и Huawei P Smart Pro, околу 15/16000.
   
  На shifty и psyside им се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,633
  4 Септември 2008
  Xiaomi Redmi Note 7 Pro 6GB RAM/128GB | Mobelix Premium Mobilara

  Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB RAM/128GB | Mobelix Premium Mobilara

  Или Нова 5т како што зборевме, или отвори тема за на старо.
   
  На DrMTR и shifty им се допаѓа ова.
 14. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ако му е важно на @shifty
  Note 7 Pro е одлично телефонче за парите. Само нема Банд 20, нема НФЦ, нема европски ром од Шаоми.
  Ноте 8 про - во мобеликс е исто некоја сумљива верзија, се јавив и таму скоро ист беше муабетот од погоре со Ледиком најверојатно ист канал, плус мора кеш и +ДДВ ако сум сакал фискална замисли. Е**ате шверцерите.

  Нова 5Т, нема 3.5мм џек, нема сд кард, али ѕвер од телефонче, но за буџетот тешко, освен на старо ако се најде. Хјувеи не ги сакам, лична преференца, ништо објективно, едноставно не ми легнале никад. И Киринот слично како МТК и Ексинос има помала база на кастм ромови и друго од Снапдрагон телефон.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На DrMTR и shifty им се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,633
  4 Септември 2008
  Се знам лично со @shifty а и зборев на телефон, и сите овие работи кои ги наброја не му се скоро воопшто битни, ептен basic корисник е и користеше телефон кој за овие кои ги збориме е како Југо за Е класа - исто така аргументите за џек се помалце имаат вредност затоа што скоро во сите уреди ги извадија, сд карта иако е битен аспект ретко кој ја користи. За бенд, од мое искуство да имав малце послаб прием, но не осетив голема разлика, пример едниот уред вадеше 40 мегабита, другиот 80, двете брзини се дури и overkill за сурфање, е сега низ рурални средини ако патуваш - или општо надвор од градски подрачја немам користено и не знам колку разлика прави од аспект на сигнал, достапност и слично.

  Nova 5T на договор сакаше да го земе.
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Јас само кажав што по мене фали на моделите, поготово 3.5мм и баш ми е гајле ако ги вадат тоа е тешка глупост по мене и ќе го зборам за секој производител. Исто кажав и за преваранските шверцерски цени у шверцком и шверцеликс, и не секогаш придржување кон гаранција, за што имаше и низ форумов а знам и од контакти. Ако може на договор нека зима што му се свиѓа за буџетот таму доверба, фамилијарен ова она.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,633
  4 Септември 2008
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Anhoch ho nemaat na zaliha.

  A1 ne mi bea u shema za gledanje na telekom sum. Inace gledaj razlika u cena duri kak Anhoch, da ne zboram za telekomive i toa za 64G modelot sprema kaj mobilarive so 128G. Odma nesto smrdi

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,633
  4 Септември 2008
  Едните се со 18% данок, другите не се. Линковите беа и за Shifty.
   
  На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  И со нивна шушмуреста гаранција.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 21. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  434
  343
  1 Февруари 2017
  Машко
  Mobicom Mobile Store
  Овие ти се од Грција носени.
   
 22. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  153
  165
  1 Март 2013
  Машко
  Што би било најдобра опција за купување на флегшип во МК до 1000е?
  С20 плус, П40 про, ОПО 8 про, нешто друго?
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,633
  4 Септември 2008
 24. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  153
  165
  1 Март 2013
  Машко
  Ти што би избрал? Повеќе му беше за дискусија што мислите дека моментално е најдобро што се нуди од флегшипови за до 1000е.
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,633
  4 Септември 2008
  Да почекаш 1 месец?
   

Сподели

Вчитување...