• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Ceco

Gaining Experience
29 септември 2010
621
177
Ceco's setup  
Processor & Cooler
intel i5 2500 stock
Motherboard
Asus p8h61-m
Storage
Seagate 1Tb
PSU
Cooler Master 500w
RAM
Kingston 2x2Gb 1333Mhz
Video card
Gigabyte 1050ti
Case
Cooler Master Elite 371
Mouse
Gigabyte gm m6880
Keyboard
A4tech Kl-7Mu
Audio
Logitech X-530 5.1
Monitor
Lg E2240
OS
Windows 7 64bit
Препорака мобилара или некој кој прави на екран на с7 edge? И дали воопшто вреди да се менува?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,834
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
359
363
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Препорака мобилара или некој кој прави на екран на с7 edge? И дали воопшто вреди да се менува?
Прашував пред нецела година, некои 7-8000 ми побараа. Не ми се исплаќаше да го менувам тогаш...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ceco

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
697
357
Екранот за J4+ е 20 евра, обичен LCD екран, во мобилара нормално зато што е Samsung ќе ти го наплатат 50 евра, апсолутен грабеж

Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
Имаш и тука за 20, репарирани без монтажа, ако сакаш можам да ти продадам :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
444
589
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Дечки, другарче сега малце е во кнап со пари . Со лаптопот си има доста проблеми треба делови да мењава, тоа е одлучено одприлика, но он 3 телефони има искршено претходно, еве овој што му е третиот му отиде екранот неодамна.
Сега да дава 3,100~3,300 екран и стакло за J4+ не вреди за него оти едно што треба лаптопот да си го среди, асален телефон ќе треба да чека договор да му истече, за 8 месеци а до тогаш ќе му треба телефонче поволно до 3,000 највише.
Нема везе кој бренд е реално, колку толку да му врши работа дур да земе асален телефон.
Ако има некој нешто да понуди пишете, може и од овде ќе му кажам да види.
Имам бел Самсунг Ј3 2016 ако сакаш
 
Последна промена:

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
354
303
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
30 август 2018
14
1
Пишав и во друга тема ама ајде и тука. За iphone се работи и скршено camera lens (стакленцето на камерата) и за да се смени мора ли да се отвара телефонот?
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,379
2,145
Шифоњер
Дали постојат актуелни телефони со 3 или 4 сим картици? Може да биде и цигла со копчиња само да има 3g и да може да работат сите картици одеднаш.
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1,379
2,145
Шифоњер
Ги разгледав, ама не сум сигурен како и дали функционираат како што треба, затоа прашувам тука да не имал некој искуство случајно.
 

kiko98

Intern
29 ноември 2015
16
4
Што мислите кој е подобар избор, самсунг с10+ или хуавеи п30 про?
Во дилема сум кој да го земам
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,834
28,758
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
S10+
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,471
669
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

kiko98

Intern
29 ноември 2015
16
4

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,471
669
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
128gb, за тој се решив нс крај. Благодарам на одвоеното време.

Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
Со здравје да се служиш. За навечер сликање е коска.

За снимање користи 1080p 30/60Fps.

4к е само добро на јака светлина надвор ама за 128Gb меморија не би ти препорачал да снимаш во 4К.

Активно ги користам mate20pro и s10+.

S10+ е малце подобар за снимање ама многу шум има снимката во споредба со хуавеи што нема скоро ич шум.

За екран секој муабет дека самсунг се топ1 а Boe и LG не се на ниво нема благе везе двата телефона на максимум светлина ми се исти.

Портретите (bokeh) ми се подобри на Хуавето, за нијанса по остри и за мое око подобри.

Портрет видео повеќе ми се свиѓа кај s10+.

За видео повик самсунгот е подобар.

Звучници, погласни се кај s10+ ама па имаат некој вештачки бас на најгласно и не ме бендисува.

Батерија кај хуавеи побрзо полни(се приметува огромна разлика)

Софтверот, Android9 е по испеглан од 10ката по грешка апдејтирав пошто ме отече на секое кај хуавеи.

Повик/микрофон е ист во смисла двата телефони се коска.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
83
83
Здраво дечки. Имам еден проблем со телефонов. Се работи за Huawei y5
Телефонот цело време кажува дека е полн. А немам речиси ништо во него.
Дополнително ова што чисти секој ден ми прави по 800мб чистење. Зарем толку ѓубре се собира?


Еве и овде кажув дека имам 8гига апликации, а кога ќе стиснам горе ми кажува дека имам само 1 гига апликации што е и реално. Незнам од каде се другиве 7 гига. Дали кај секого е вака или мене нешто ми ја полни меморијата?
Слики имам едвај 10 во телефон. Никогаш сум немал попразен телефон.
И покрај бришење пак имам проблеми и секојдневно ми доаѓа предупредување за полна меморија.
Имам неколку прашања?

1.Колку реално треба да има слободна меморија овој телефон?

2. Како да откријам што ми ј црпе меморијата?
И помош како да го средам и да имам барем 3гб слободни?
Фактори ресет не е во опција бидејќи имам неколку програми од банкиве за мбанкинг, и замарање е доста за логирање.

Ако знае некој идеја како да проверам што ми ја полни меморијата?
 

Nikola G

Gaining Experience
18 септември 2017
83
83
Почни со префрлање на интерфејсот на англиски.
Сменив и ми зема плус 60мб кај апликациите. :( сега е 8.55 гб кај нив
Друг совет некој?
 
Некој да кажеше нешто. Толку ли нема никој освен @Avid ?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,457
8,576
Скопје
Сменив и ми зема плус 60мб кај апликациите. :( сега е 8.55 гб кај нив
Друг совет некој?
 
Некој да кажеше нешто. Толку ли нема никој освен @Avid ?
Ваквите проблеми најчесто се решаваат на лице место.
Треба некој да го види убаво, да расчепка се и сешто па да сфати шо ја праи фрката.
Или factory reset.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,087
Мислења
838,208
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно