1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од alekcackko, 29 Август 2012.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,419
  27,106
  4 Септември 2008
  Максимален буџет
   
 2. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,585
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  пишал 300 евра максимум, нов.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,419
  27,106
  4 Септември 2008
  Ми стигна порака додека го читав постот, и толку од фокус, пардон!

  On, Mix 2s или Mi9/Mi9 T Pro за некој денар плус.
   
  На GGTT1 и shooter им се допаѓа ова.
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,469
  3,830
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Aj и јас да прашам како да ставам G-Cam на MI 9T pro ?
  Има ли некој туторијал низ нетов ?
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,419
  27,106
  4 Септември 2008
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  530
  314
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Дечки имате ли појма за овај телефон? Кинески е у стип на Blackview и слилни срајна или?
  Примамлива цена за спецификациите на прв поглед. Вреде или не? За мајка ми сакам да земам нешто па ми излезе на ФБ модело.
  Oukitel C17 Pro, Smartphone - SmartShop - Be Smart Buy Smart
   
 7. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,118
  3,784
  5 Декември 2009
  Машко
  За 7к поарно земи и Redmi 7a. Барем знаеш дека има 2гб рам. Овој шо пишува 4,може и да има 1. Башка софтверот на сите вие кинески е дебакл.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 8. biroto

  biroto
  Intern

  26
  23
  1 Февруари 2016
  Машко
  Nekoj sovet od vas koj e zapoznaen, zadno staklo na A7 samsung 2018 e skrseno i izvadeno arno ama koga go izvadiv tel ne se ukl, se polni ama ne se ukl, dali e do kapaceto ili sosema drugo e vo prasanje, izvinete nemam mkd poddrska na ovoj tel
   
 9. krema

  krema
  Professor

  10,163
  9,775
  24 Јуни 2009
  Машко
  Носи го у мобилара на сервис.
   
  На biroto му/ѝ се допаѓа ова.
 10. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  632
  325
  7 oктомври 2014
  Скинат ти е флетот за Power копчето, може да се смени околу 1000ден ти е.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На biroto му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  134
  81
  17 oктомври 2016
  Машко
  Може ли на неотпакуван телефон со кутија да се виде за кој пазар е(европски,азиски.итн.)?
   
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Кај најголем број производители да. Според модел или сериски број и слично.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На Martin Arsov му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,081
  441
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Не е лош за парите, прашај дали имаат сервис за тој модел.

  Процесорот е малце тиња.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 14. rubik

  rubik
  Intern

  7
  20
  20 Јули 2018
  Машко
  Колку би ме чинело промена на конектор за полнење на самсунг а5 2017?
   
 15. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,118
  3,784
  5 Декември 2009
  Машко
  На rubik му/ѝ се допаѓа ова.
 16. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  556
  519
  26 Јуни 2012
  Машко
  Го меркав Mi Note 10, но гледам за малку поефтино има Samsung A71. Како е во споредба самсунгот со шаоми-то? Освен 64 vs 108мп камера и послаба батерија.
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,419
  27,106
  4 Септември 2008

  1. Брзина слични

  2. Изработка Mi Note 10

  3. Дисплеј тука негде

  4. Софтвер = A71

  5. Батерија A71

  6. Полнење Mi Note 10
   
  Happy, G4M3R и на GGTT1 им се допаѓа ова.
 18. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  556
  519
  26 Јуни 2012
  Машко
  Thanks.

  Друго што гледав кај нас е дека А71 е со 8гб рам, а Note-от со 6.
  Околу батеријата, Note 10 има скоро 800мА повеќе. Или има нешто плус околу тоа што е in favor према А71?
  Разликата во цена е 1800ден(барем по мобеликс). А71 24000 vs 25800 за Mi Note 10.
  Неможам да се одлучам.... Бев да го видам А71 убав feel има доста, а сепак сум за Note-от :D.

  Compare Xiaomi Mi Note 10 vs. Samsung Galaxy A71 - GSMArena.com
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,419
  27,106
  4 Септември 2008
  Mi Note 10 нема сјајна батерија, али далеку од лоша, па затоа мислам дека 71 ќе тепа, или многу блиску
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,419
  27,106
  4 Септември 2008
 21. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,081
  441
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  А71 е добар али неможе со mi note 10. Mi note 10 има подобри оптимизации со g-cam, подобар зум, оптичка стабилизација, IR Blaster.

  А71 има предност со SD card slot, ако нe ти се доволни 128gb.

  За батерија xiaomi е боље.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,419
  27,106
  4 Септември 2008
  Претпоставка? MN10 има добра батерија, ама не како за 5300 mAh. Повеќе како за 4к mAh уред.
   
 23. Nikola.lovecraft

  Nikola.lovecraft
  Intern

  11
  0
  13 Август 2019
  Машко
  Здраво, на 11ти Јануари бев во Ледиком и го купив Xiaomi Mi 9Т телефонот.
  Имаше неколку недостатоци: бргу се ипостави да батеријата од иницијалните 7-8 screen-on-time часа се намали на околу 5-6, но ова не беше некој посебен проблем; при употреба на Whatsapp се случуваше да pop-up камерата прави проблеми; и пред неколку дена додека скролав на reddit, телефонот замрзна и се исклучи сам.
  После кратко, се вклучи и се беше нормално. Ова се повтори следниот ден. Утрово се будам и сакав да отворам да видам што биднало со Fury/Wilder II и телефонот воопшто не сакаше да се вклучи. Го држев копчето за power и не реагира. Ставив на полнач, па сменив штек 1, 2, 3... и ништо не се менува.

  Телефонот ми е, секако, под гаранција. Ќе сака некој што има искуство со таквите работи да ми кажи дали во Ледиком ќе ми ги вратат парите зашто очигледното телефонот не е добар? Би можел да доплатам, пример, уште 4,000 и да го земам Galaxy А71?
  Немам желба, волја и намера да оставам телефонот да оди по сервис(и), така што најконцизни искуства и совети ќе ги примам до срце.
  Фала многу до кој и да се јави за да ми помогне. Имајте пријатен ден!
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,419
  27,106
  4 Септември 2008
  Јави се и прашај.
   
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко


  ^
  Никој овде неможе да ти каже како ќе се понашаат шверцком. Знам дека прават замени, старо за ново и слично, но твојот е моментално у дефект, така да тоа е додатна непозната у случајов.
  Оди до кај нив, и кажи после искуства како си поминал.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...