1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Шаблон/прашалник за одбирање на телефон

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 19 Јануари 2020.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
  Бидејќи цело време гледам отварање на теми кои се нејасни, и недоволно конкретни, ќе направам еден збир на карактеристики со опции кои можете да ги копирате - одговорите во вашата или во оваа тема, и со тоа полесно да ви дадеме предлог за најдобар избор според вашите критериуми. Едноставно под секоја точка, наведете информации.


  1. Кој телефон сте го користеле претходно, и дали сте задоволни од него?


  2. Од што бевте задоволни од претходниот телефон, од што не, и дали некоја функција од стариот би сакале да ја добиете со новиот, пример долга батерија?

  3. Кои аспекти од мобилните телефони ви се најбитни пример - софтверски апдејти а со тоа и долговечни перформанси и поддршка на уредот, камера, да има кастом ромови достапни и добра поддршка од заедницата, (GCAM - кастом апликации за камера) поддршка за бендови во државава, каков е OS-то, од естетски и функционален аспект.

  4. Кои аспекти од мобилните телефони ви се најбитни од хардверски аспект, камера, дисплеј (да биде амолед?) изработка, капацитет на батерија, екран (дали е херцажата можеби битна) отпорност на падови, отпорност на гребаници, достапност на футроли и маски, 3.5mm џек (дали?) сд карта, сертификат за отпорност на вода, бежично полнење, брзо полнење, (колку брзо?) NFC, дали можеби имате бренд кој го преферирате и зошто, дали сакате најнов чипсет, и наведете кој, дали брзината е и колку битна итн.

  4. Дали уредот ќе биде купен од мобилара, од провајдер, на рати, во готово, на старо, компензација, и пред се кој ви е максимален буџет, колку време ќе се користи?

  Тоа би било се.
   
  На Molec, ivan88, RoninMK и уште 16 други им се допаѓа ова.
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,434
  3,156
  24 Септември 2012
  1. Кој телефон сте го користеле претходно, и дали сте задоволни од него?
  - Iphone
  - Galaxy Note 4
  - Oneplus 7

  2. Од што бевте задоволни од претходниот телефон, од што не, и дали некоја функција од стариот би сакале да ја добиете со новиот, пример долга батерија?
  - Одлична камера.
  - Одличен екран.
  - Лош СОТ после 5.0.1 испод 6 часа. Потребни ми се најмалку 6 за да е океј за 1 ден телефонот.
  - јаки звучници но насочени наназад што е безвезно, треба да е на страна или нанапред.
  - предобар хаптички одзив на ајфонот. Предобар.

  3. Кои аспекти од мобилните телефони ви се најбитни пример - софтверски апдејти а со тоа и долговечни перформанси и поддршка на уредот, камера, да има кастом ромови достапни и добра поддршка од заедницата, (GCAM - кастом апликации за камера) поддршка за бендови во државава, каков е OS-то, од естетски и функционален аспект.
  - стендбај одличен
  - да е мраз ладен при нормална употреба
  - да е што е можно помоќен
  - софтверот да е оптимизиран и релативно пристоен со апдејти  4. Кои аспекти од мобилните телефони ви се најбитни од хардверски аспект, камера, дисплеј (да биде амолед?) изработка, капацитет на батерија, екран (дали е херцажата можеби битна) отпорност на падови, отпорност на гребаници, достапност на футроли и маски, 3.5mm џек (дали?) сд карта, сертификат за отпорност на вода, бежично полнење, брзо полнење, (колку брзо?) NFC, дали можеби имате бренд кој го преферирате и зошто, дали сакате најнов чипсет, и наведете кој, дали брзината е и колку битна итн.
  - амолед екран, по можност рамен е круцијално
  - главна камера да е врвна со или без гкам сеедно
  - брзо полнење да има и да не намалува брзина на полнење ако се користи (Ноте 4 намалува)
  - батерија што поголема тоа подобро.
  - две картички да има

  4. Дали уредот ќе биде купен од мобилара, од провајдер, на рати, во готово, на старо, компензација, и пред се кој ви е максимален буџет, колку време ќе се користи?
  - да има две картички и да не над рецимо 500евра, докај 700еур ако ептен е нешто посебно.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Delta111

  Delta111
  Gaining Experience

  112
  115
  23 Мај 2010
  Темава ми доаѓа како порачана, планирам деновиве да купам мобилен за татко ми пензионер.

  Сега користи обичен Нокиа така да ова би бил прв смарт телефон. Мене ми е битно да има што поголем екран, стабилен софтвер (пензионер е и како ќе го земе првиот пат така и ќе остане), добар и јасен звук, брз интернет. Камерата да прави солидни фотки но не се бара ништо спектакуларно. Игри не се битни. Батеријата да трае што подолго (битен критериум). По можност NFC, dual sim и 3,5 mm џек.

  Буџет некаде до 12000 сеедно е од каде ќе биде купен, во секој случај главно ќе се користи за зборење, смс и вибер.
   
 4. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,147
  4,856
  8 Април 2011
  Машко
  Сум користел повеќе но ке ги наведам овие 4

  Samsung s4-прв хај енд телефон, голем хајп,
  екран камера и брзина супер за тоа време а батерија и дизајн просечни.

  Mi4- прекрасен дизајн, добар екран, батерија просечна и камера ништо посебно.

  Samsung s6- хајп врв, прекрасен екран,предобра камера, солидни перформанси и дизајн, батерија слаба страна.

  Mi mix2s- Дизајн перфектен, екран солиден батерија и камера на високо ниво, перформанси предобри.

  Мене најбитно од смартфон ми е дизајн, камера,екран на прво место, на Второ место батерија и перформанси. Аудио не толку битно. Водоотпорност пожелно но никогаш пресудно.
   
  Последна промена: 19 Јануари 2020
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,695
  7,029
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Како би било кул да има форма/прашалник за пополнување и без комплетно негово пополнување да не може да се креира тема.. Исто и за телевизори, лаптопи, аудио опрема, проблем со нешто итн итн.. @Fatal1ty_ ?
   
  На Ljupco94, Pane-G, 1s3ct0wN и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
  Не сум седнал на PC ќе ви одговарам.
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
  Не знам новите S20 дали ќе идат со дупли сим ама мислам да. Проблем што ќе бидат заоблени сем можеби најмалиот, GCAM поддршка за Exynos е прилично послаба него Snapdragon, камерата ќе биде фантастична и без GCAM но ако сакаш експериментирање, онда само да увезеш од надвор.

  За полнење како што треба при употреба мора да чекаме да искочат новиве уреди да видиме како ќе биде тоа решено, мислам дека at this point нема соодветен уред за тебе, и мора да чекаш нова генерација. Дури и да има сем во камера, во ништо нема да биде голем апгрејд од твојот сегашен уред, а тој уред што има килер камера, има послaб SOC од оној што го имаш во моментов, така да само чекање
  Деки темава не си ја сфатил како треба, не беше да се пренесе искуство, него ако зимаш уред да објасниш што сакаш за да ти предложиме :D

  Со тебе ја разрешивме дилемата на телефон, така да тоа е тоа.
   
 8. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,285
  699
  9 Мај 2012
  Машко
  Јас сакам смартфон таков каков што ниеден смартфон го нема опција и останува само фантазија


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 9. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,464
  1,153
  2 Јануари 2012
  Машко
  Дали да менувам Ноте 9 за с10+ или да чекам следнава ген да излезе? :D
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
 11. Avid

  Avid
  Guru

  4,153
  6,190
  21 Јануари 2009
  Не треба да има прашалници, треба да има ГАЈД кој редовно ќе се ажурира. Се знае што најчесто бараат конзументите.
  И правиш гајд. Од толку до толку кеш, овој телефон.
  Ако сакаш боље камера/дисплеј овој телефон за толку кеш.
  Ако сакаш за гејминг овој телефон
  Ако сакаш сториџ овој телефон
  Ако сакаш ол раунд овој телефон
  Ако сакаш стабилност овој телефон
  Ако сакаш батерија овој телефон
  ...
  Наместо да гледате да скратите време вие правите повеќе време да се губи.
   
  На CBB_6, Pane-G, Скоти и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,464
  1,153
  2 Јануари 2012
  Машко
  Што ако треба да доплатам некоја смешна сума за да земам с10+?
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
  Смешна значи?
   
 14. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,464
  1,153
  2 Јануари 2012
  Машко
  околу 5000.
   
 15. Avid

  Avid
  Guru

  4,153
  6,190
  21 Јануари 2009
  [​IMG]
   
 16. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  297
  268
  9 Јули 2018
  Машко
  Искрено мислам дека добро е да го замениш со с10+ посебно дека доплаќаш само 5к
   
  mdeni, DaVoRkNe и на DarthJe5us им се допаѓа ова.
 17. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,810
  3,973
  1 Септември 2011
  Машко
  Јас би го заменил,ако е доплатата 5000 денари.Затоа што при следен абдејт на телефон,повеќе ке вреди s10+,него ли Ноте 9.
   
  На mdeni и DarthJe5us им се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
  Тоа дека не си препорачувал телефони до сега, и не ти викале абе ја мислев тоа и тоа откако ќе го земат, вака ќе потрошат некоја минута ама ќе знаеме точно што сакаат и очекуваат.

  Иначе не мора секој да одговори на сите прашања, него да избере што него му е битно од нив, па тоа да го наведе.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Avid

  Avid
  Guru

  4,153
  6,190
  21 Јануари 2009
  Па гајдот ќе биде комплетен и ќе ги има сите детаљи. Не ја гледам предноста на шаблонов пред гајд?
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
  1. Главниот пост не може да се менува (едитира)

  2. Ако постираш подоле не секој ќе ги чита последните страни него само првите, и може да купи (стар најдобар)

  3. Одговорив претходно, вака се минимизира шанса за нешто да не е по кеиф, затоа што самиот купец бира од лоши и добри страни.
   
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,153
  6,190
  21 Јануари 2009
  1. Ќе се ангажира некој модератор, тоа нема да има апдејти којзнае колку често па да треба секој ден да замараш модератор да едитира.
  2. Не го разбирам ова. Кога и да праша некој неук што нема да го провери гајдот, ќе му биде само пуштен линк до гајдот и толку.
  3. Не се минимизира никаква шанса затоа што се што би одговорил некој, ќе има во гајдот.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 22. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  489
  425
  26 Јуни 2012
  Машко
  Сакам да земам нов телефон, но се двоумам околу буџет(ите). Не сум некој што сака да „фрли“ премногу пари на телефон но од друга страна се мислам да инвестирам за што подолго да е futureproof.

  1. Redmi Note 4X, задоволен но веќе почна да се успорува, камерата не е баш нај нај и нема повеќе апдејти. Купен е пред околу 3год.
  2. Цената, батерија, и веќе сите нови телефони што имаат ама фингерпринт сензорот.
  3.Сега кога би зимал би одел како прво камера>батерија-нешто како претходниов>апдејти. Бренд/OS и слично не ме интересира може да е било кој.
  4.Слично ми е прашањево како прошлото ама еве повторно вака од примерите:
  1. Камера
  2. Батерија
  3. Апдејти/ако е стриктно хардверски тогаш на ова место екран
  4. 3.5мм обавезно
  5. За брзина на телефонот секако би сакал, но не би ни рендерирал на него. Само да имам smooth experience да не кочи/глави/сецка да мора да го оправам.
  6. Отпорност на вода/удари може но не е задолжително.
  7. Quickcharge исто доколку има супер, но не би било ептен пресудно.
  5. Како што спомнав погоре, доколку може да добијам некои сугестии за телефон до 300евра и второ до 500евра.
  Телефонот би го земал во готово, не е битно од која мобилара/оператор.
  Можно е да влезе во игра и телефон на старо но не премногу користен. Или пак како што нудат некои со буџети од телеком па за одредена пониска сума.

  Генерално тоа, се надевам не личи постов на choosing beggars :D
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
  S10 plus used/Mi Note 10

  Mi note 10 камера значајно подобра, и батерија со апдејти (да се доиспегла) и на 4G би имал предност од аспект на батерија, се друго S10 plus.
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 24. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  489
  425
  26 Јуни 2012
  Машко
  Фала на инфо.
  Гледам во ледиком Mi Note 10 e 28.700 а S10+ e 10000ден повеќе. Од математикава, доколку има да се продава која цена се движи Mi-то на старо?
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,969
  26,663
  4 Септември 2008
  Нема да најдеш на старо Mi Note 10, ако ти се чека 3 месеци јас ќе ти го дадам мојот :D

  Иначе 24K
   
  На Маша и G4M3R им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...