1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

PayPal преку НЛБ Тутунска Банка

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од HijackHacker, 16 Јули 2009.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Bondzi

  Bondzi
  Intern

  25
  2
  22 oктомври 2009
  Машко

  Проблемот е во тоа што прво треба да ги прифатам тие пари и потоа да ми се префрлат на моја сметка на PayPal и тогаш можам да ги користам или пак да ги префрлам на некој друг акаунт.
   
 2. dzunko

  dzunko
  Gaining Experience

  319
  265
  26 Септември 2007
  Машко
  Zdravo na site vo forumov, sakam samo da zablagodaram na HijackHacker za dobro postaveniot tutorijal, konecno uspeav da si poracam preku ebay gramofonska igla koja kostase 15 dolari komplet so postarina i mi stigna , uste ednas golemo blagodaram..............
   
 3. Gateway

  Gateway
  Intern

  103
  2
  21 Март 2009
  Вака отворив paypal од листата на држави избрав Slovakia од кога се регистрирав и верификував со виза електрон од тутунска банка гледам имало Slovenia во листата што ме збуни сега и незнам дали е исто и дали можам да префрлам пари на виза елктрон од тутунска банка без проблем ? :D
   
 4. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  Незнам погуглај ако има НЛБ подружница у словачка тогаш можеш. А највероватно има штом си верификувал!
   
 5. Gateway

  Gateway
  Intern

  103
  2
  21 Март 2009
  Eve најдов на овој линк : http://www.nlbgroup.si/ тука колку што прочитав во НЛБ се 13 држави заедно со macedonia i slovakia :rolleyes:
   
 6. reng

  reng
  Intern

  683
  19
  13 Август 2007
  Незнам зошто само PayPal не ја стави Македонија, но да работи само со картичката од Нлб Тутунска банка кога веќе се си функционира во повеќето држави како што треба, а ние сме само приморани да бираме друга држава што е глупаво и затоа може да ти ја блокираат сметката, а немало никаква потреба за истото.

  Многу ме нервира тоа што наместо напред да оди државава оди назад во сите области со стандардот.:ua:
   
 7. Gateway

  Gateway
  Intern

  103
  2
  21 Март 2009
  Е тоа прашај ги вработените во paypal тие ке ти одговорат најточно .... колку што знаев јас треба да ја има македонија на листата на почетоков од годинава така разбрав ама еве уште ја нема ако не прашај за тоа можи да се муабети само пиши ако знаеш и постирај тука ако ти одговорат.
   
 8. Kupe3

  Kupe3
  Intern

  138
  1
  2 Јуни 2008
  Се регистрирав со мојата адреса и ја одбрав Словенија. Без верификација на картички засега иако имам виса електрон од Тутунска. Ми испратија пари од друг paypal account и без проблеми ги примив и си платив за некои онлајн услуги без проблем. Се надевам нема да ми го суспендираат акоунтот. Дали има некој др. искуство со користење без верифицирана картичка?
   
 9. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,620
  157
  11 Април 2007
  Машко
  Јас имав еден пејпел правено одамна, а за земја тогаш ја избрав Грција и успеав сега да го верификувам со картичка од Тутунска. Изгледа нема врска Словенија.
   
 10. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  962
  391
  17 Јуни 2008
  Сакам да си купам нешто со paypal картичка... но продавачот има истакнато дека производите ги испраќа исклучиво на адресата што ја добива од Paypal... има ли некое решение, или да чекам Македонија да ја додадат на Paypal во 3012 година?
   
 11. zlochko

  zlochko
  Intern

  140
  7
  23 Мај 2008
  Сите го пишуваат тоа, но многу малку од нив го почитуваат. Веројатно се обрзани некако од PayPal тоа да го истакнат во листингот на продуктот.
  Особено ако се работи за нешто што треба да се испрати од Кина... тие праќаат низ цел свет без никаков проблем.

  Јас би ти препорачал директно да го контактираш продавачот. За eBay се работи така?
   
 12. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  962
  391
  17 Јуни 2008
  Јесте да, се работи за eBay... продавачот е во topsellers од USA, го контактирав, па чекам да видам што ќе врати, ама не верувам дека ќе ми врати позитивно, оти глеам веќе има одговарано на такви прашања :)
   
 13. zokipp

  zokipp
  Intern

  146
  4
  24 Јули 2008
  Дали ќе можам да се регистрирам на paypal со маестро картичка од тутунска.
  Кога ја вадев тој што ми земаше податоци ми рече дека ќе ми била маестро а не виза. Која е разликата?
   
 14. mickeymkd

  mickeymkd
  Intern

  411
  43
  7 Јануари 2009
  Машко
  Пред неколку дена ми стигна нешто од ebay што беше пратено на paypal адресата. 1000 Skopje Macedonia, Slovenia :))

  Изгледа и така функционира, ако во PayPal адресата некаде имаш напишано Македонија.
   
 15. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  962
  391
  17 Јуни 2008
  Да, функционира тоа, ама може да се случи да треба да платиш и повеќе пари, поради препраќање на тоа што си го порачал.
   
 16. Gateway

  Gateway
  Intern

  103
  2
  21 Март 2009
  Viza Electron блокирана била во НЛБ Тутунска Банка ?
  Сега ние што имаме верификуван PayPal со Viza Electron што понатаму ? :rolleyes:
   
 17. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  962
  391
  17 Јуни 2008
  Како бе блокирана Visa Electron... пред три дена извршив плаќање на интернет со Visa Electron :) Да не си слушнал погрешно, мене ми требаше Visa Electron па ми кажаа дека крајот на февруари ќе ги печатат новите картички.
   
 18. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Блокирана it is not my friend, сега на нет си надополнив кредит на VIP :)
   
 19. Gateway

  Gateway
  Intern

  103
  2
  21 Март 2009

  Само што дознав дека Visa Electron не била блокирана, едноставно не ја издавале од Тутунска во моментов, со отварање на трансакциска сметка наместо Visa Electron davale Маестро од Мастеркард и дека немале пластики на кои се изработуваат visa картичките ке продолжеле да ги издаваат февруари/март :ermm:
   
 20. zokipp

  zokipp
  Intern

  146
  4
  24 Јули 2008
  А со маестро дали ќе може paypal?
  Ај ако има некој пробано нека кажи зошто за некој ден ќе ми стаса маестро.

  А и дали ќе можам послем од маестро да се префрлам на виза ?
   
 21. Kupe3

  Kupe3
  Intern

  138
  1
  2 Јуни 2008
  После неколку трансакции со пејпал акаунтот и неверифицирана картичка (со средства што ми ги прати друг пејпал user), ми се блокира (лимитот е достигнат), па сега морам да верифицирам картичка. Ова не ми мириса на добро, откако ќе верифицирам ке си ги потрошам парите да не ми заглават :)
   
 22. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Блокирани картици

  Повеќе луѓе слушнав дека од пред некој ден веќе не може на овој начин да се прават трансакции. Дали некој има пробано денес/вчера?
   
 23. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
 24. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Ок, браво. Изгледа се работи за оние кои имаат верифиуквани акаунти. Твојата верификувана е?
   
 25. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  @krale
  Не дополнив со PayPal, директно со картица преку нет.
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...