1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

PayPal преку НЛБ Тутунска Банка

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од HijackHacker, 16 Јули 2009.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. Bondzi

Bondzi
    Intern

25
    2
    22 oктомври 2009
    Машко

Проблемот е во тоа што прво треба да ги прифатам тие пари и потоа да ми се префрлат на моја сметка на PayPal и тогаш можам да ги користам или пак да ги префрлам на некој друг акаунт.

2. dzunko

dzunko
    Gaining Experience

319
    265
    26 Септември 2007
    Машко
    Zdravo na site vo forumov, sakam samo da zablagodaram na HijackHacker za dobro postaveniot tutorijal, konecno uspeav da si poracam preku ebay gramofonska igla koja kostase 15 dolari komplet so postarina i mi stigna , uste ednas golemo blagodaram..............

3. Gateway

Gateway
    Intern

103
    2
    21 Март 2009
    Вака отворив paypal од листата на држави избрав Slovakia од кога се регистрирав и верификував со виза електрон од тутунска банка гледам имало Slovenia во листата што ме збуни сега и незнам дали е исто и дали можам да префрлам пари на виза елктрон од тутунска банка без проблем ? :D

4. sdarko

sdarko
    Gaining Experience

1,051
    64
    28 Септември 2008
    Незнам погуглај ако има НЛБ подружница у словачка тогаш можеш. А највероватно има штом си верификувал!

5. Gateway

Gateway
    Intern

103
    2
    21 Март 2009
    Eve најдов на овој линк : http://www.nlbgroup.si/ тука колку што прочитав во НЛБ се 13 држави заедно со macedonia i slovakia :rolleyes:

6. reng

reng
    Intern

683
    19
    13 Август 2007
    Незнам зошто само PayPal не ја стави Македонија, но да работи само со картичката од Нлб Тутунска банка кога веќе се си функционира во повеќето држави како што треба, а ние сме само приморани да бираме друга држава што е глупаво и затоа може да ти ја блокираат сметката, а немало никаква потреба за истото.

Многу ме нервира тоа што наместо напред да оди државава оди назад во сите области со стандардот.:ua:

7. Gateway

Gateway
    Intern

103
    2
    21 Март 2009
    Е тоа прашај ги вработените во paypal тие ке ти одговорат најточно .... колку што знаев јас треба да ја има македонија на листата на почетоков од годинава така разбрав ама еве уште ја нема ако не прашај за тоа можи да се муабети само пиши ако знаеш и постирај тука ако ти одговорат.

8. Kupe3

Kupe3
    Intern

138
    1
    2 Јуни 2008
    Се регистрирав со мојата адреса и ја одбрав Словенија. Без верификација на картички засега иако имам виса електрон од Тутунска. Ми испратија пари од друг paypal account и без проблеми ги примив и си платив за некои онлајн услуги без проблем. Се надевам нема да ми го суспендираат акоунтот. Дали има некој др. искуство со користење без верифицирана картичка?

9. DynamicMK

DynamicMK
    GFX

1,620
    157
    11 Април 2007
    Машко
    Јас имав еден пејпел правено одамна, а за земја тогаш ја избрав Грција и успеав сега да го верификувам со картичка од Тутунска. Изгледа нема врска Словенија.

10. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

962
    391
    17 Јуни 2008
    Сакам да си купам нешто со paypal картичка... но продавачот има истакнато дека производите ги испраќа исклучиво на адресата што ја добива од Paypal... има ли некое решение, или да чекам Македонија да ја додадат на Paypal во 3012 година?

11. zlochko

zlochko
    Intern

140
    7
    23 Мај 2008
    Сите го пишуваат тоа, но многу малку од нив го почитуваат. Веројатно се обрзани некако од PayPal тоа да го истакнат во листингот на продуктот.
    Особено ако се работи за нешто што треба да се испрати од Кина... тие праќаат низ цел свет без никаков проблем.

Јас би ти препорачал директно да го контактираш продавачот. За eBay се работи така?

12. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

962
    391
    17 Јуни 2008
    Јесте да, се работи за eBay... продавачот е во topsellers од USA, го контактирав, па чекам да видам што ќе врати, ама не верувам дека ќе ми врати позитивно, оти глеам веќе има одговарано на такви прашања :)

13. zokipp

zokipp
    Intern

146
    4
    24 Јули 2008
    Дали ќе можам да се регистрирам на paypal со маестро картичка од тутунска.
    Кога ја вадев тој што ми земаше податоци ми рече дека ќе ми била маестро а не виза. Која е разликата?

14. mickeymkd

mickeymkd
    Intern

411
    43
    7 Јануари 2009
    Машко
    Пред неколку дена ми стигна нешто од ebay што беше пратено на paypal адресата. 1000 Skopje Macedonia, Slovenia :))

Изгледа и така функционира, ако во PayPal адресата некаде имаш напишано Македонија.

15. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

962
    391
    17 Јуни 2008
    Да, функционира тоа, ама може да се случи да треба да платиш и повеќе пари, поради препраќање на тоа што си го порачал.

16. Gateway

Gateway
    Intern

103
    2
    21 Март 2009
    Viza Electron блокирана била во НЛБ Тутунска Банка ?
    Сега ние што имаме верификуван PayPal со Viza Electron што понатаму ? :rolleyes:

17. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

962
    391
    17 Јуни 2008
    Како бе блокирана Visa Electron... пред три дена извршив плаќање на интернет со Visa Electron :) Да не си слушнал погрешно, мене ми требаше Visa Electron па ми кажаа дека крајот на февруари ќе ги печатат новите картички.

18. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    Блокирана it is not my friend, сега на нет си надополнив кредит на VIP :)

19. Gateway

Gateway
    Intern

103
    2
    21 Март 2009

Само што дознав дека Visa Electron не била блокирана, едноставно не ја издавале од Тутунска во моментов, со отварање на трансакциска сметка наместо Visa Electron davale Маестро од Мастеркард и дека немале пластики на кои се изработуваат visa картичките ке продолжеле да ги издаваат февруари/март :ermm:

20. zokipp

zokipp
    Intern

146
    4
    24 Јули 2008
    А со маестро дали ќе може paypal?
    Ај ако има некој пробано нека кажи зошто за некој ден ќе ми стаса маестро.

А и дали ќе можам послем од маестро да се префрлам на виза ?

21. Kupe3

Kupe3
    Intern

138
    1
    2 Јуни 2008
    После неколку трансакции со пејпал акаунтот и неверифицирана картичка (со средства што ми ги прати друг пејпал user), ми се блокира (лимитот е достигнат), па сега морам да верифицирам картичка. Ова не ми мириса на добро, откако ќе верифицирам ке си ги потрошам парите да не ми заглават :)

22. krale

krale
    Practice makes perfect

2,300
    1,360
    6 Февруари 2009
    Блокирани картици

Повеќе луѓе слушнав дека од пред некој ден веќе не може на овој начин да се прават трансакции. Дали некој има пробано денес/вчера?

23. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
  24. krale

krale
    Practice makes perfect

2,300
    1,360
    6 Февруари 2009
    Ок, браво. Изгледа се работи за оние кои имаат верифиуквани акаунти. Твојата верификувана е?

25. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    @krale
    Не дополнив со PayPal, директно со картица преку нет.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...