1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. efto

  efto
  Gaining Experience

  249
  186
  19 Април 2007
  Paypal имаше значајни промени на 29 мај ако не се лажам. Новост за сметките во САД е тоа дека нема опција средствата да се чуваат на акаунтот без претходна верификација со SSN и единствен начин е да се повлечат само преку банковна сметка во САД.
   
 2. vlado30

  vlado30
  Intern

  13
  2
  26 Декември 2017
  Машко
  На ибан во еур или на рутинг уса нумбер

  Sent from my S8 using Tapatalk
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 3. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,105
  475
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Јас на ибан во ерур повлеков пред месец дена
  Mojoт акаунт е поврзан со Paypal од поодамна, а префлрав од PayPal на Peyoneer пред еден месец и можеше.
  Можеби има нешто врска дали префрлањето на IBAN еур или USA routing како што пишал членот погоре.
   
 4. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  173
  55
  11 Јануари 2015
  Машко
  А како се поврзува, преку iban или друг начин?
   
 5. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,319
  2,906
  4 Септември 2008
  Значи за поврзување на Payoneer и PP ќе треба сами да си пробате и тестирате што како е, на јавен форум само толку може да ви се помогне понатаму си знаете сами.
   
 6. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  562
  3 Јули 2007
  PayPal од пред некое време воведоа Withdraw на Mastercard картички така да би требало да функционира и преку Payoneer картичките (покрај IBAN и USA bank account)
   
  На DonFrozex и pipelin им се допаѓа ова.
 7. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,141
  692
  8 Мај 2010
  Машко
  Ова ќе биде супер ако е така.


  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 8. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  562
  3 Јули 2007
  Незнам дали е овозможено за сите земји и корисници. Мене ми се појави опцијата пред месец дена, сеуште не сум тестирал бидејќи ми е free на банк акаунт, на картичка 2.5 евра провизија.
   
 9. Viziano

  Viziano
  Intern

  16
  3
  9 Јули 2014
  Машко
  Незнам дали ќе даде на Payoneer, дека е prepaid.
   
 10. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,876
  3,811
  18 Септември 2013
  Машко
 11. efto

  efto
  Gaining Experience

  249
  186
  19 Април 2007
  Никој не спомна дека пејпалот е македонски ;)
   
  На User12 и artweb им се допаѓа ова.
 12. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  562
  3 Јули 2007
  Од сите картички што ги имам само на 2 не ми дава да правам. Можеби се виртуелни, незнам точно кои се. Вака се групирани за секоја валута, EUR, GBP i USD

  Eдит: Работи и со виртуелни. На тие што не може најверојатно се блокирани.
  upload_2019-7-7_11-30-44.png

  upload_2019-7-7_11-33-55.png
   
  Последна промена: 7 Јули 2019
 13. FreakyDroid

  FreakyDroid
  On your way to fame

  498
  513
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Имав случка со Централна кооперативна, извадив пари и ја заборавив картичката. После 5 минути кога се вратив картичката беше во банкоматот. Влегов во банката и ми кажаа дека ќе ми ја вратат од кога ќе добијат писмено од Payoneer дека картицата е моја. Им пишав на Payoneer, другиот ден им пратиле email во ЦК банка и ми ја вратија картицата назад.
   
  На User12 и DonFrozex им се допаѓа ова.
 14. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  158
  100
  13 Март 2017
  Машко
  Ми стигна маил дека трансакцијата е комплетирана и средствата си ги глеам. Е сеа прашање ми е, на пц кога ќе се логираш горе нели бираш
  • EUR balance
  • GBP balance
  • Prepaid Card
  Средствата ми стојат во EUR, а ако одберам на картичка не ги покажува.
  Ок е се, ќе ми бидат овозможени да ги вадат преку картичка или нешто + треба да се направи? Прв пат ја користам, да не треба нешто да се направи за да се префрлат на картичка или пак автоматски ги чита.
   
 15. dino

  dino
  Gaining Experience

  392
  92
  5 Јули 2009
  5000еу се максимални на картичка, пример вкупно 6000еу, 5000 ти се на картичка другите 1000 на акаунт. Кога ќе извадиш 1000 од банкомат тие 1000 од акаунтот ќе се префрлат на картичката автоматски, зошто вака функционира не знам.

  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   
 16. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  158
  100
  13 Март 2017
  Машко
  Валда не ме свати. Кога ќе одберам картичка (нели у дроп даун менито се наредени EUR,GBP и Prepaid Card) ми пишува 0 баланс. А во ЕУР ми ги појавува средставата. Една трансакција имам, денес е комплетирана, немам други приливи. Мења нешто тоа што на картичка е 0 или исто е? Дали ако отидам на банкомат ќе ги покаже средствата т.е ќе можам да ги подигнам?
   
 17. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  528
  509
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  картичката која валута ти е?
   
 18. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  158
  100
  13 Март 2017
  Машко
  Ако сум точен, до бројот на картичката стои USD. Значи валда USD.
   
 19. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  528
  509
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Епа затоа Еурата ти седат на баланс, а не на картица :)

  имаш конверзија да направиш ако сакаш да ги ставиш на картичка .. ама со оглед дека би вадел Еура на банкомат не ти е тоа препорачливо, туку ти треба да си нарачаш картичка за еура .. на пајонир картичките се во една валута само
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 20. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  158
  100
  13 Март 2017
  Машко
  Многу провизии зима во конверзија или?
   
 21. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  528
  509
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  0.5% во Payoneer имаш таму да си провериш, можеш прво проверка да направиш пред да удриш конверзија .. ама со USD картица ако вадиш во Грција/Косово EUR тогаш ќе те одере конверзија на банкомат .. ако вадиш денари ваљда нема да ти смени дали мењаш од евра или долари тоа не би знаел да ти кажам разлика
   
 22. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  158
  100
  13 Март 2017
  Машко
  Тука ќе ги вадат. Него напраив конверзија, сеа 0 ми е и во EUR balance и на картичка :D Се чека нешто за да ги смени или?
   
 23. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  528
  509
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  "From the moment the request is submitted, funds are generally transferred to the receiving balance within minutes.
  In some cases it may take several hours for funds to appear in your balance."
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 24. daniel_o.

  daniel_o.
  Intern

  1
  0
  3 Мај 2019
  Машко
  Здраво на сите. Ја прочитав цела тема и никаде не најдов, па ајде да прашам. Првпат добивам можност да ја користам Пајонир. Само што ми стигна картичката, уште не сум вадел пари. Приливите ми се во УСД. Од МК нема да вадам пари после се што прочитав и разбрав, меѓутоа прашањето ми е друго. Дали ако нарачам ЕУР картичка ќе можам од сметка да ставам пари на таа картица и со тоа ќе заштедам некоја провизија за бордер фи или друг вид на ги?
   

Сподели

Вчитување...