1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

1. efto

efto
    Gaining Experience

249
    186
    19 Април 2007
    Paypal имаше значајни промени на 29 мај ако не се лажам. Новост за сметките во САД е тоа дека нема опција средствата да се чуваат на акаунтот без претходна верификација со SSN и единствен начин е да се повлечат само преку банковна сметка во САД.

2. vlado30

vlado30
    Intern

13
    2
    26 Декември 2017
    Машко
    На ибан во еур или на рутинг уса нумбер

Sent from my S8 using Tapatalk

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  3. artweb

artweb
    Gaining Experience

1,105
    475
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Јас на ибан во ерур повлеков пред месец дена
    Mojoт акаунт е поврзан со Paypal од поодамна, а префлрав од PayPal на Peyoneer пред еден месец и можеше.
    Можеби има нешто врска дали префрлањето на IBAN еур или USA routing како што пишал членот погоре.

4. Corba

Corba
    Gaining Experience

173
    55
    11 Јануари 2015
    Машко
    А како се поврзува, преку iban или друг начин?

5. lynx

lynx
    Unstoppable

3,319
    2,906
    4 Септември 2008
    Значи за поврзување на Payoneer и PP ќе треба сами да си пробате и тестирате што како е, на јавен форум само толку може да ви се помогне понатаму си знаете сами.

6. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

957
    562
    3 Јули 2007
    PayPal од пред некое време воведоа Withdraw на Mastercard картички така да би требало да функционира и преку Payoneer картичките (покрај IBAN и USA bank account)

На DonFrozex и pipelin им се допаѓа ова.
  7. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,141
    692
    8 Мај 2010
    Машко
    Ова ќе биде супер ако е така.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

8. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

957
    562
    3 Јули 2007
    Незнам дали е овозможено за сите земји и корисници. Мене ми се појави опцијата пред месец дена, сеуште не сум тестирал бидејќи ми е free на банк акаунт, на картичка 2.5 евра провизија.

9. Viziano

Viziano
    Intern

16
    3
    9 Јули 2014
    Машко
    Незнам дали ќе даде на Payoneer, дека е prepaid.

10. toshex

toshex
    Unstoppable

3,876
    3,811
    18 Септември 2013
    Машко
  11. efto

efto
    Gaining Experience

249
    186
    19 Април 2007
    Никој не спомна дека пејпалот е македонски ;)

На User12 и artweb им се допаѓа ова.
  12. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

957
    562
    3 Јули 2007
    Од сите картички што ги имам само на 2 не ми дава да правам. Можеби се виртуелни, незнам точно кои се. Вака се групирани за секоја валута, EUR, GBP i USD

Eдит: Работи и со виртуелни. На тие што не може најверојатно се блокирани.
    upload_2019-7-7_11-30-44.png

upload_2019-7-7_11-33-55.png

Последна промена: 7 Јули 2019
  13. FreakyDroid

FreakyDroid
    On your way to fame

498
    513
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Имав случка со Централна кооперативна, извадив пари и ја заборавив картичката. После 5 минути кога се вратив картичката беше во банкоматот. Влегов во банката и ми кажаа дека ќе ми ја вратат од кога ќе добијат писмено од Payoneer дека картицата е моја. Им пишав на Payoneer, другиот ден им пратиле email во ЦК банка и ми ја вратија картицата назад.

На User12 и DonFrozex им се допаѓа ова.
  14. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

158
    100
    13 Март 2017
    Машко
    Ми стигна маил дека трансакцијата е комплетирана и средствата си ги глеам. Е сеа прашање ми е, на пц кога ќе се логираш горе нели бираш
    • EUR balance
    • GBP balance
    • Prepaid Card
    Средствата ми стојат во EUR, а ако одберам на картичка не ги покажува.
    Ок е се, ќе ми бидат овозможени да ги вадат преку картичка или нешто + треба да се направи? Прв пат ја користам, да не треба нешто да се направи за да се префрлат на картичка или пак автоматски ги чита.

15. dino

dino
    Gaining Experience

392
    92
    5 Јули 2009
    5000еу се максимални на картичка, пример вкупно 6000еу, 5000 ти се на картичка другите 1000 на акаунт. Кога ќе извадиш 1000 од банкомат тие 1000 од акаунтот ќе се префрлат на картичката автоматски, зошто вака функционира не знам.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

16. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

158
    100
    13 Март 2017
    Машко
    Валда не ме свати. Кога ќе одберам картичка (нели у дроп даун менито се наредени EUR,GBP и Prepaid Card) ми пишува 0 баланс. А во ЕУР ми ги појавува средставата. Една трансакција имам, денес е комплетирана, немам други приливи. Мења нешто тоа што на картичка е 0 или исто е? Дали ако отидам на банкомат ќе ги покаже средствата т.е ќе можам да ги подигнам?

17. VerGer

VerGer
    On your way to fame

528
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    картичката која валута ти е?

18. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

158
    100
    13 Март 2017
    Машко
    Ако сум точен, до бројот на картичката стои USD. Значи валда USD.

19. VerGer

VerGer
    On your way to fame

528
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    Епа затоа Еурата ти седат на баланс, а не на картица :)

имаш конверзија да направиш ако сакаш да ги ставиш на картичка .. ама со оглед дека би вадел Еура на банкомат не ти е тоа препорачливо, туку ти треба да си нарачаш картичка за еура .. на пајонир картичките се во една валута само

На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
  20. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

158
    100
    13 Март 2017
    Машко
    Многу провизии зима во конверзија или?

21. VerGer

VerGer
    On your way to fame

528
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    0.5% во Payoneer имаш таму да си провериш, можеш прво проверка да направиш пред да удриш конверзија .. ама со USD картица ако вадиш во Грција/Косово EUR тогаш ќе те одере конверзија на банкомат .. ако вадиш денари ваљда нема да ти смени дали мењаш од евра или долари тоа не би знаел да ти кажам разлика

22. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

158
    100
    13 Март 2017
    Машко
    Тука ќе ги вадат. Него напраив конверзија, сеа 0 ми е и во EUR balance и на картичка :D Се чека нешто за да ги смени или?

23. VerGer

VerGer
    On your way to fame

528
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    "From the moment the request is submitted, funds are generally transferred to the receiving balance within minutes.
    In some cases it may take several hours for funds to appear in your balance."

На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
  24. daniel_o.

daniel_o.
    Intern

1
    0
    3 Мај 2019
    Машко
    Здраво на сите. Ја прочитав цела тема и никаде не најдов, па ајде да прашам. Првпат добивам можност да ја користам Пајонир. Само што ми стигна картичката, уште не сум вадел пари. Приливите ми се во УСД. Од МК нема да вадам пари после се што прочитав и разбрав, меѓутоа прашањето ми е друго. Дали ако нарачам ЕУР картичка ќе можам од сметка да ставам пари на таа картица и со тоа ќе заштедам некоја провизија за бордер фи или друг вид на ги?

Сподели

Вчитување...