1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

1. Professor

Professor
    Intern

47
    26
    2 Јануари 2013
    Машко
    Ако мислиш од балансот на Пејонир сметката - да, можеш да префрлаш од УСД во ЕУР картичката преку Activity > Manage Currencies.

2. mac_mk

mac_mk
    Intern

24
    8
    30 Јуни 2017
    Машко
    Добро е, конечно новите пајонир картички се paypass

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  3. petargrip

petargrip
    Intern

8
    1
    3 Февруари 2016
    Машко
    Гледам дека единствена разлика помеѓу Фивер Ревењу кард и обичната е бесплатна членарина (ако правиш бар една трансакција) за фивер верзијата, кажувам верзија пошто нели и двете се Пејонир. Прашањето ми е дали ако примам пари од дргуо место пример од Скрил на Пејонир, ќе можам да ги користам тие пари во продавница или банкомат со фивер картичката или таа не е поврзана со Пејонир салдо што не доаѓа директно од Фивер?

Пошто ако можам да го користам балансот на целиот Пејонир акаунт тогаш нема поента за обична Пејонир картичка, плус Пејонир те тераат да си поврзан со партнер ко Фивер за воопшто да можеш да земеш мастеркард така што не дека е нешто дополнително (освен ако не работиш со Фивер воопшто, али сепак треба со некој нивен партнер да работиш). Исто така да не случајно постои и боље од Фивер верзијата, пример кликбенк да немаат и боље промоција?

4. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,141
    692
    8 Мај 2010
    Машко
    Можеш за се да користиш. И од сите дозволени извори да примаш пари на Пејонир а истите пари од Пејонир балансот да ги користиш со Фајвер картичката или било која друга Пејонир картичка.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

На petargrip му/ѝ се допаѓа ова.
  5. petargrip

petargrip
    Intern

8
    1
    3 Февруари 2016
    Машко
    @pipelin Значи нема никаква поента да ја одберам класичната наместо фајвер, дури и да прекинам да користам фајвер?

Колку време траат кариците?

6. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,141
    692
    8 Мај 2010
    Машко
    Нема врска. Ќе ти пуштат друга од Фајвер нова.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

На petargrip му/ѝ се допаѓа ова.
  7. petargrip

petargrip
    Intern

8
    1
    3 Февруари 2016
    Машко
    @pipelin Еј скроз заборавив, знам луѓе преопрачуваа ЕУР картичка за вадење на банкомат на алфа бенк и слично, не ми текнува што точно се збореше, а има илјадници постови да барам. Сега има 0.5% fee за конверзија да моеш да направиш онлајн, ама изгледа крос бордер fee е тоа што не можеш да го избегнеш? Фиверр картицава е во долари, и тоа нели може да донесе додатни трошоци? Ќе почнам да барам ако е потребно што точно беше муабетот.

@TheMarshal те враќам малку у времето, ама да не сллучајно си дознал за другиве и нивните провизии? Исто така дали тоа значи дека ако земам Фиверр картичка наместо ЕУР директно од пејонир секогаш ќе морам пример на алфабенк да бидам наплатен 3.5% наместо максимум 0.5% поради тоа што едната е во долари а другата ЕУР што ваљда е испечатена од Европска банка?

Изменето од модератор: 13 Јули 2019 во 21:10
  8. TheMarshal

TheMarshal
    Gaining Experience

69
    60
    3 Јануари 2019
    Машко
    Тие 3.5% се cross-border fee што ти ги наплаќа пајонир за конверзија. Како што има пишано претходно @artweb курсот е секогш средниот на НБРМ. Во принцип тоа е се за провизии.

Барем мене на Фајвер картичката секогаш ми се одзимаат 3.5% на некаков фее.

Не сум сигурен фали Фајвер исплаќа во Евра. Ако исплаќа во евра, земи таква картичка, ма да пак ќе плаќаш cross-border fee, освен ако не плаќаш или подигаш пари во евра. За ова стваро не сум сигурен, можеби некој да ти каже поточно од мене.

Мислам дека со новиот закон ќе може PayPal да прима пари и кај нас.

Последна промена: 13 Јули 2019 во 19:49
  9. Filip95

Filip95
    Intern

10
    2
    18 Април 2018
    Машко
    Дечки мала помош, Сум ја користел Payoneer картицата од поодамна, ама не се сеќавам како стоеја работите.Дали може и како да ставам пари на акаунтот што ми е нов сега (си отворив) за да можам да аплицирам за нова картица. Ми бара $30 да имам минимум за да можат да ми ја испратат картичката.

Sent from my iPhone using Tapatalk

10. petargrip

petargrip
    Intern

8
    1
    3 Февруари 2016
    Машко
    Кој нов закон, ако може линк?

11. Torlakian

Torlakian
    Gaining Experience

99
    74
    21 oктомври 2014
    Машко
    Не може сам да си ставиш пари на Пејонир акаунт, само може да ти праќаат/плаќаат од друг акаунт, разбираш :).

12. Gandal11

Gandal11
    Intern

60
    43
    14 Февруари 2019
    https://www.loginsystems.biz/forum/...-zakonot-za-platezhni-uslugi-i-platni-sistemi

Јас објаснив за новиот закон во неколку поста, ама очигледно мислењата ми се избришани од администраторите.
    Новиот закон по прв пат воведува електронски пари колку што знам јас, моментално сеуште е во изработка, па ќе следи гласање, и ако останат датумите исти како во работниот текст од линкот погоре, ќе почне да се применува во Јули 2020-та, кога и ќе добиеме можност за примање на пари преку ПејПал.

Јас добив одговор од ПејПал дека ќе биде потребно уште некое време за да се обезбеди опцијата за примање пари, но дека се свесни за новиот закон кој се подготвува, па моја претпоставка е дека тоа ќе биде откако ќе почне да се применува истиот.

Еве плус материјал од НБС http://www.limundo.com/fajlovi/NBS-Zakon o platnim uslugama.pdf

На Filip95 и artweb им се допаѓа ова.
  13. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

158
    100
    13 Март 2017
    Машко
    Немам некое големо искуство со Payoneer бидејќи и ја до вчера прашував али да не си грешка малце? Т.е зависи како го толкуваш тоа „сам“. Можеш да направиш од акаунтот барање за уплата, пример напиши ја на некој близок татко,мајка,брат,сестра.. и уплати си преку тоа барање сума колкава ти треба. И како што видов, не треба акаунт да има другиот што ти плаќа, на меил му стига фактура за плаќање.

artweb, Filip95 и на VerGer им се допаѓа ова.
  14. DonFrozex

DonFrozex
    On your way to fame

852
    986
    9 Јуни 2011
    Машко
    Ште почакат(м)е малкучка за Пејпал братле.
    Това њама да стане за помалку от година или две. Но сепак е чекор напред :)

15. Filip95

Filip95
    Intern

10
    2
    18 Април 2018
    Машко
    Да да може да се префрли пари. Сега проверив. Него работата ми е да си земам картица за ПејПал ми е. Идам малку на ризик. Или ќе успее да се конеткира картицата кога ќе ја добијам или губам $30 Што викате да пробам или??

16. causevd

causevd
    Gaining Experience

351
    260
    4 oктомври 2011
    Машко
    Контактирај го live chat supportot ке ти помогнат, пред да идеш на ризик.

17. Filip95

Filip95
    Intern

10
    2
    18 Април 2018
    Машко
    Што ќе го контактирам кога ќе кажат дека неможе. Мене ми е да пробам кога ќе ја имам картицата да ја поврзам со Payoneer и за вадење пари...

18. causevd

causevd
    Gaining Experience

351
    260
    4 oктомври 2011
    Машко
    Мене не ми е јасно зошто си отварал нов акаунт доколку си имал претходно.

Имаш 2 начини да ставиш пари. Да контактираш некој што има Пејонир, да му дадиш $30 кеш на рака а тој да ти прати од неговиот Пејонир акаунт на твојот.

Или 2рата варијанта (треба малце замарање) е да идеш на Receive > Request a payment, доколку ти е прв пат да ја користиш оваа опција ке ти треба аплоад на лична карта (предна и задна страна сликани), и еден прашалник да го пополниш, каде што одговараш на прашања од типот, што бизнис нудиш и кои се твоите клиенти.

Кога ке го пополниш ова, ке ти биде оваа опција достапна со тоа што можеш да платиш преку картица и банка. Преку картица зима 3% провизија, а плаќање преку банка не зима никаква провизија.

Јас не би ти препорачал да ставиш твое име или на некои од твоите родитeли доколку ја пополнуваш формата за плаќање бидејќи е забрането. Така да можеш да замолиш некој другар да го стави неговото име. Иако би ти препорачал да најдеш некој тука на форумот да ти прати $30 на твојот акаунт а ти да му дадеш кеш на рака.

На farkizz и Filip95 им се допаѓа ова.
  19. drndrnjarinja

drndrnjarinja
    Intern

3
    0
    23 Март 2018
    Женско
    При барањево за bank statement од Payoneer, знам читкав дека некој приложувал сметки од х работи како доказ, пошто сакам да земам statement, проблемот е што не ми конкретизира што точно бара? Лични податоци и моментална состојба на сметка? Изјава од банка дека сум корисник?

Знам дека „прашај у банка“ е одговор, само прашувам во случај некој скорешно да ги приложувал ствариве па да ми помогне. Фала ви :)

20. causevd

causevd
    Gaining Experience

351
    260
    4 oктомври 2011
    Машко
    Извештај од банка каде што го пишува твоето име и адреса на живеење.
    Доколку си во НЛБ, можеш тој извештај да го земиш онлајн преку нлбклик.

И што сте се уплашиле толку, приложете било каков документ ако ви побараат, и да е грешка ќе ви кажат, па ке аплоадирате повторно. Исто така има и онлајн сапорт кој што можете да го контактирате од Пон - Пет. Прашај и ке ви кажат што како.

На drndrnjarinja му/ѝ се допаѓа ова.
  21. M.Pix

M.Pix
    Модератор

624
    2,060
    27 Јануари 2014
    Машко
    Картичката кога истекува, автоматски праќаат нова или треба да си направам order? И во просек за колку време стига?

22. causevd

causevd
    Gaining Experience

351
    260
    4 oктомври 2011
    Машко
    90 дена пред да ти истече картичката ке ти се појави опција кога се логираш да си нарачаш нова.
    За колку време, зависи. Јас првиот пат кога нарачав ми стигна за 2 недели, 2риот пат за месец дена. Така да помеѓу 2-4 недели би требало да ја имаш.

На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
  23. M.Pix

M.Pix
    Модератор

624
    2,060
    27 Јануари 2014
    Машко
    А, има опција да сменам валута? До сега беше USD, а сакам EUR да биде новата.

24. causevd

causevd
    Gaining Experience

351
    260
    4 oктомври 2011
    Машко
    Тоа незнам, ама мислам дека би требало да доплатиш, но не сум сигурен.

25. VerGer

VerGer
    On your way to fame

529
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    за да земеш евра треба да имаш мин 30 (или 50) еура на ЕУР баланс-от .. со новата фунцкија можеш и сам да си префрлиш. Па после бараш нова картичка. А УСД треба да ја откажеш (ова не сум го пробал).

Ја имам две (плаќам за двете годишно претплата нели). И од како ставија можност да мењаш од едно во друго планирам да ја откажам УСД картицата ама уште не сум стигнал близу до рокот за обнова па ја возикам сеуште ..

иначе стига релативно брзо пошто за нас ги тука испраќаат од Англија и иде со royal mail. 1-2 недели ако нема некој застој негде.

Сподели

Вчитување...