1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. Professor

  Professor
  Intern

  47
  26
  2 Јануари 2013
  Машко
  Ако мислиш од балансот на Пејонир сметката - да, можеш да префрлаш од УСД во ЕУР картичката преку Activity > Manage Currencies.
   
 2. mac_mk

  mac_mk
  Intern

  28
  15
  30 Јуни 2017
  Машко
  Добро е, конечно новите пајонир картички се paypass

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 3. petargrip

  petargrip
  Intern

  8
  1
  3 Февруари 2016
  Машко
  Гледам дека единствена разлика помеѓу Фивер Ревењу кард и обичната е бесплатна членарина (ако правиш бар една трансакција) за фивер верзијата, кажувам верзија пошто нели и двете се Пејонир. Прашањето ми е дали ако примам пари од дргуо место пример од Скрил на Пејонир, ќе можам да ги користам тие пари во продавница или банкомат со фивер картичката или таа не е поврзана со Пејонир салдо што не доаѓа директно од Фивер?

  Пошто ако можам да го користам балансот на целиот Пејонир акаунт тогаш нема поента за обична Пејонир картичка, плус Пејонир те тераат да си поврзан со партнер ко Фивер за воопшто да можеш да земеш мастеркард така што не дека е нешто дополнително (освен ако не работиш со Фивер воопшто, али сепак треба со некој нивен партнер да работиш). Исто така да не случајно постои и боље од Фивер верзијата, пример кликбенк да немаат и боље промоција?
   
 4. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,147
  699
  8 Мај 2010
  Машко
  Можеш за се да користиш. И од сите дозволени извори да примаш пари на Пејонир а истите пари од Пејонир балансот да ги користиш со Фајвер картичката или било која друга Пејонир картичка.  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На petargrip му/ѝ се допаѓа ова.
 5. petargrip

  petargrip
  Intern

  8
  1
  3 Февруари 2016
  Машко
  @pipelin Значи нема никаква поента да ја одберам класичната наместо фајвер, дури и да прекинам да користам фајвер?

  Колку време траат кариците?
   
 6. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,147
  699
  8 Мај 2010
  Машко
  Нема врска. Ќе ти пуштат друга од Фајвер нова.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На petargrip му/ѝ се допаѓа ова.
 7. petargrip

  petargrip
  Intern

  8
  1
  3 Февруари 2016
  Машко
  @pipelin Еј скроз заборавив, знам луѓе преопрачуваа ЕУР картичка за вадење на банкомат на алфа бенк и слично, не ми текнува што точно се збореше, а има илјадници постови да барам. Сега има 0.5% fee за конверзија да моеш да направиш онлајн, ама изгледа крос бордер fee е тоа што не можеш да го избегнеш? Фиверр картицава е во долари, и тоа нели може да донесе додатни трошоци? Ќе почнам да барам ако е потребно што точно беше муабетот.

  @TheMarshal те враќам малку у времето, ама да не сллучајно си дознал за другиве и нивните провизии? Исто така дали тоа значи дека ако земам Фиверр картичка наместо ЕУР директно од пејонир секогаш ќе морам пример на алфабенк да бидам наплатен 3.5% наместо максимум 0.5% поради тоа што едната е во долари а другата ЕУР што ваљда е испечатена од Европска банка?
   
  Изменето од модератор: 13 Јули 2019
 8. TheMarshal

  TheMarshal
  Gaining Experience

  109
  94
  3 Јануари 2019
  Машко
  Тие 3.5% се cross-border fee што ти ги наплаќа пајонир за конверзија. Како што има пишано претходно @artweb курсот е секогш средниот на НБРМ. Во принцип тоа е се за провизии.

  Барем мене на Фајвер картичката секогаш ми се одзимаат 3.5% на некаков фее.

  Не сум сигурен фали Фајвер исплаќа во Евра. Ако исплаќа во евра, земи таква картичка, ма да пак ќе плаќаш cross-border fee, освен ако не плаќаш или подигаш пари во евра. За ова стваро не сум сигурен, можеби некој да ти каже поточно од мене.

  Мислам дека со новиот закон ќе може PayPal да прима пари и кај нас.
   
  Последна промена: 13 Јули 2019
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Filip95

  Filip95
  Intern

  11
  3
  18 Април 2018
  Машко
  Дечки мала помош, Сум ја користел Payoneer картицата од поодамна, ама не се сеќавам како стоеја работите.Дали може и како да ставам пари на акаунтот што ми е нов сега (си отворив) за да можам да аплицирам за нова картица. Ми бара $30 да имам минимум за да можат да ми ја испратат картичката.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 10. petargrip

  petargrip
  Intern

  8
  1
  3 Февруари 2016
  Машко
  Кој нов закон, ако може линк?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  104
  77
  21 oктомври 2014
  Машко
  Не може сам да си ставиш пари на Пејонир акаунт, само може да ти праќаат/плаќаат од друг акаунт, разбираш :).
   
 12. Deleted member 37389

  Deleted member 37389
  Гостин

  https://www.loginsystems.biz/forum/...-zakonot-za-platezhni-uslugi-i-platni-sistemi

  Јас објаснив за новиот закон во неколку поста, ама очигледно мислењата ми се избришани од администраторите.
  Новиот закон по прв пат воведува електронски пари колку што знам јас, моментално сеуште е во изработка, па ќе следи гласање, и ако останат датумите исти како во работниот текст од линкот погоре, ќе почне да се применува во Јули 2020-та, кога и ќе добиеме можност за примање на пари преку ПејПал.

  Јас добив одговор од ПејПал дека ќе биде потребно уште некое време за да се обезбеди опцијата за примање пари, но дека се свесни за новиот закон кој се подготвува, па моја претпоставка е дека тоа ќе биде откако ќе почне да се применува истиот.

  Еве плус материјал од НБС http://www.limundo.com/fajlovi/NBS-Zakon o platnim uslugama.pdf
   
  На Filip95 и artweb им се допаѓа ова.
 13. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  172
  107
  13 Март 2017
  Машко
  Немам некое големо искуство со Payoneer бидејќи и ја до вчера прашував али да не си грешка малце? Т.е зависи како го толкуваш тоа „сам“. Можеш да направиш од акаунтот барање за уплата, пример напиши ја на некој близок татко,мајка,брат,сестра.. и уплати си преку тоа барање сума колкава ти треба. И како што видов, не треба акаунт да има другиот што ти плаќа, на меил му стига фактура за плаќање.
   
  artweb, Filip95 и на VerGer им се допаѓа ова.
 14. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  881
  1,041
  9 Јуни 2011
  Машко
  Ште почакат(м)е малкучка за Пејпал братле.
  Това њама да стане за помалку от година или две. Но сепак е чекор напред :)
   
 15. Filip95

  Filip95
  Intern

  11
  3
  18 Април 2018
  Машко
  Да да може да се префрли пари. Сега проверив. Него работата ми е да си земам картица за ПејПал ми е. Идам малку на ризик. Или ќе успее да се конеткира картицата кога ќе ја добијам или губам $30 Што викате да пробам или??


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На KennyMC му/ѝ се допаѓа ова.
 16. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  365
  280
  4 oктомври 2011
  Машко
  Контактирај го live chat supportot ке ти помогнат, пред да идеш на ризик.
   
 17. Filip95

  Filip95
  Intern

  11
  3
  18 Април 2018
  Машко
  Што ќе го контактирам кога ќе кажат дека неможе. Мене ми е да пробам кога ќе ја имам картицата да ја поврзам со Payoneer и за вадење пари...


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 18. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  365
  280
  4 oктомври 2011
  Машко
  Мене не ми е јасно зошто си отварал нов акаунт доколку си имал претходно.

  Имаш 2 начини да ставиш пари. Да контактираш некој што има Пејонир, да му дадиш $30 кеш на рака а тој да ти прати од неговиот Пејонир акаунт на твојот.

  Или 2рата варијанта (треба малце замарање) е да идеш на Receive > Request a payment, доколку ти е прв пат да ја користиш оваа опција ке ти треба аплоад на лична карта (предна и задна страна сликани), и еден прашалник да го пополниш, каде што одговараш на прашања од типот, што бизнис нудиш и кои се твоите клиенти.

  Кога ке го пополниш ова, ке ти биде оваа опција достапна со тоа што можеш да платиш преку картица и банка. Преку картица зима 3% провизија, а плаќање преку банка не зима никаква провизија.

  Јас не би ти препорачал да ставиш твое име или на некои од твоите родитeли доколку ја пополнуваш формата за плаќање бидејќи е забрането. Така да можеш да замолиш некој другар да го стави неговото име. Иако би ти препорачал да најдеш некој тука на форумот да ти прати $30 на твојот акаунт а ти да му дадеш кеш на рака.
   
  На farkizz и Filip95 им се допаѓа ова.
 19. drndrnjarinja

  drndrnjarinja
  Intern

  3
  0
  23 Март 2018
  Женско
  При барањево за bank statement од Payoneer, знам читкав дека некој приложувал сметки од х работи како доказ, пошто сакам да земам statement, проблемот е што не ми конкретизира што точно бара? Лични податоци и моментална состојба на сметка? Изјава од банка дека сум корисник?

  Знам дека „прашај у банка“ е одговор, само прашувам во случај некој скорешно да ги приложувал ствариве па да ми помогне. Фала ви :)
   
 20. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  365
  280
  4 oктомври 2011
  Машко
  Извештај од банка каде што го пишува твоето име и адреса на живеење.
  Доколку си во НЛБ, можеш тој извештај да го земиш онлајн преку нлбклик.

  И што сте се уплашиле толку, приложете било каков документ ако ви побараат, и да е грешка ќе ви кажат, па ке аплоадирате повторно. Исто така има и онлајн сапорт кој што можете да го контактирате од Пон - Пет. Прашај и ке ви кажат што како.
   
  На drndrnjarinja му/ѝ се допаѓа ова.
 21. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  637
  2,113
  27 Јануари 2014
  Машко
  Картичката кога истекува, автоматски праќаат нова или треба да си направам order? И во просек за колку време стига?
   
 22. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  365
  280
  4 oктомври 2011
  Машко
  90 дена пред да ти истече картичката ке ти се појави опција кога се логираш да си нарачаш нова.
  За колку време, зависи. Јас првиот пат кога нарачав ми стигна за 2 недели, 2риот пат за месец дена. Така да помеѓу 2-4 недели би требало да ја имаш.
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 23. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  637
  2,113
  27 Јануари 2014
  Машко
  А, има опција да сменам валута? До сега беше USD, а сакам EUR да биде новата.
   
 24. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  365
  280
  4 oктомври 2011
  Машко
  Тоа незнам, ама мислам дека би требало да доплатиш, но не сум сигурен.
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
 25. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  542
  521
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  за да земеш евра треба да имаш мин 30 (или 50) еура на ЕУР баланс-от .. со новата фунцкија можеш и сам да си префрлиш. Па после бараш нова картичка. А УСД треба да ја откажеш (ова не сум го пробал).

  Ја имам две (плаќам за двете годишно претплата нели). И од како ставија можност да мењаш од едно во друго планирам да ја откажам УСД картицата ама уште не сум стигнал близу до рокот за обнова па ја возикам сеуште ..

  иначе стига релативно брзо пошто за нас ги тука испраќаат од Англија и иде со royal mail. 1-2 недели ако нема некој застој негде.
   
  На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...