1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

1. drndrnjarinja

drndrnjarinja
    Intern

3
    0
    23 Март 2018
    Женско
    Океј, поентата беше некој веќе што поминал низ процеруриве ако може да ми асистира првично, инаку секако ќе пробав други алтернативи. Патем, форумов меѓу другото и за тоа служи.

Фала ти во секој случај :)

2. Deleted member 37389

Deleted member 37389
    Гостин

Би требало догодина ова време да овозможат и примање на пари преку ПејПал, кога ќе почне да се применува новиот закон.

3. Deleted member 37389

Deleted member 37389
    Гостин

Доколку некој се уште го интересира зошто имаме проблеми со префрлање на пари во банка, одговорот е бидејќи Пајонир кога ги испраќа парите во SWIFT пораката стои дека испраќачи сте вие како физичко лице, ако се јавувате вие како примачи на истите, се блокира трансферот се додека не однесете соодветни документи за да докажете дека имате регулиран престој во државата од која ги испраќате парите. Доколку Пајонир напише дека парите се испраќаат од правно лице (Пајонир), наместо од физичко лице(вие), нема да има никаков проблем. Одговоров е од Теленор банка од пред 3 години, во Србија исто имале проблеми, кои денеска се решени со примената на новиот закон за платежни услуги.

4. asks122

asks122
    Intern

8
    1
    18 Јули 2019
    Машко
    Добро, а дали вие плаќате данок, доколку не е тајна.. дали некогаш се појавил некој проблем?

5. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,256
    24,087
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Плаќаме немаме проблем.

6. petargrip

petargrip
    Intern

8
    1
    3 Февруари 2016
    Машко
    А зошто би ти требале и тогаш две зборам пред да имало 0.5% фи од нивната апликација, кога крос-бордер фи-то секогаш ќе било ставено (освен ако одиш во државата кај што картичката е издадена што мислам дека е UK)?

Еве од страната (што мислам дека им било така секогаш):

***The currency conversion fee and the cross-border fee are not cumulative. This means that only one of the fees will be applied at the same time.

7. petrova91

petrova91
    Intern

3
    0
    14 Јули 2018
    Женско
    Hello freelance community. Ме интересира колку точно провизија би земала наша банка во Мк при пуштање на пари од Пајонир. 10% беа? Знам дека има опција пајонир да се поврзи со сметка во банка. А потоа процесот на плаќање на данок како е? Го пријавувам електронски преку веб апликацијата еданок? Дали работите со сметководител или сами? Фалаааа

Последна промена: 22 Јули 2019
  8. Deleted member 37389

Deleted member 37389
    Гостин

Имај предвид дека најверојатно ќе ти ги блокираат парите поради моменталната регуларива на НБРМ, во СВИФТ пораката на трансферот ќе има дека ти ги испраќаш парите.

Еве од банка одговор:
    https://scontent.fskg1-1.fna.fbcdn....=1de6e24434f909e0c3a2d9cc905b2b32&oe=5DA66C61

9. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,256
    24,087
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Исто како и за сите останати пари го пријавуваш во ујп.
    Сметководител само ако имаш фирма, ако работиш фриленс не ти треба.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lynx

lynx
    Unstoppable

3,340
    2,940
    4 Септември 2008
    Гандал ти во Македонија помагаш или во Србија. Цело време као даваш совети и примери како било во Србија, а дали нешто за ова имаш официјална потврда од нашите банки и како е точно регулативата?

На artweb и DonFrozex им се допаѓа ова.
  11. Deleted member 37389

Deleted member 37389
    Гостин

Па еве сега ќе ти кажам, бидејќи и јас како доста други кои побарале мислење за ова, сме прилично нови членови на форумов, ми беше кажано дека може да се префрли, без притоа никој од тие што ми кажаа да проба.

Почнав да си истражувам на темата, стапив во контакт со луѓе од МК кои префрлиле, и на кои им било побарано виза за престој во Америка, па имале проблеми да се објаснат дека не е сметка во странство, за на крај да побараат да им бидат вратени парите назад.
    Како што можеш да видиш погоре, проблемот се јавува во тоа што ти би се јавил како испраќач на парите, наместо Пајонир, и поради тоа ќе ти направат проблем.

Околу Србија, не помагам во Србија, помагам во МК, но не е лошо да се види како се средил овој проблем кај соседите, бидејќи ако го следиш новиот закон за платни услуги, Србите го применуваат од Октомври 2015-та, и експлицитно се дозволува користење на Пајонир, Скрил, ПејПал. Дечките во Србија ги имале истите проблеми како нас, по примената на законот веќе ги немаат, затоа што Пајонир не го смета НБС за сметка во странство.

Еве повели линк од НБС НБС | Почела примена Закона о платним услугама – Народна банка Србије дала прве дозволе за пружање платних услуга, под Платне услуге и електронски новац, можеш да прочиташ што значи законот и што регулира. Инаку законот кој се спрема во МК е 90% ископиран од Србите, а по нас го земале и Црно Горците кои исто така ќе сакаат да го имплементираат. Информациите ми се од луѓе од НБРМ директно, без рекла казала.
    Kako u Srbiji koristiti Payoneer - Blog - Pausal.rs - Paušal i freelanceing

12. petrova91

petrova91
    Intern

3
    0
    14 Јули 2018
    Женско
    Гледам дека погоре сте пишале дека треба да стои правно лице. Таква опција нема, така? И добро, во ваков случај што се прави? Како си ги одглавуваш парите? Преку банкомат? Како ли ќе се извадат 2000 евра. Ќе мора на 20 пати. Тој законот кога стапува во сила, знаете?

13. Sherminator

Sherminator
    Intern

11
    2
    3 Јули 2018
    Машко
    Како бе 20 пати. Во Грција и по Европа на банкоматите можеш и до 1200е наеднаш. Кај нас, Тутунска 40 000 ден. Не се 200 000е...

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  14. causevd

causevd
    Gaining Experience

366
    280
    4 oктомври 2011
    Машко
    Пробано е на банкомат на НЛБ Тутунска наеднаш 60 000, фино лепо му се заблагодаруваш и чао пријатно, пред околу 2 месеци.

На User12 и Sherminator им се допаѓа ова.
  15. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

882
    1,041
    9 Јуни 2011
    Машко
    јас се јавив у грчката алфа банк и ги прашав кој ви е лимитот за вадење пари на една трансакција?
    - Ми рекоа за странски картички (картички не издадени од нивните банки), лимитот го одредува банката која ти ја има издадено картичката. ние не ставаме лимит.
    (иако хипотетички, мора да има некој лимит до кој ќе се дозволи за извлекување, само не ми се тестира со толкави суми па да ми заглави картата :D )

не ми текнува дали извадив 1200 или 1500 еур во една трансакција.

за картички издадени од нивните банки лимитот е 800-850еур.

На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sherminator

Sherminator
    Intern

11
    2
    3 Јули 2018
    Машко

Исто е и во Словенија

17. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

172
    107
    13 Март 2017
    Машко
    Тутунска можеш до 80,000. 40 банкноти по 2000 ден.

18. dino

dino
    Gaining Experience

396
    96
    5 Јули 2009
    Имаш инфо кога од прилика би го имплементирале законов? @Gandal11

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Изменето од модератор: 22 Јули 2019
  19. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,147
    699
    8 Мај 2010
    Машко
    Алфа банка - 1200€ (2.5€ провизија)
    Таа „националната банка“ - 1000€ (2.0€ провизија).

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

На User12 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. petrova91

petrova91
    Intern

3
    0
    14 Јули 2018
    Женско
    Тоа 20 пати беше напишано за драматичен ефект. Сигурно нема да вадам 20 пати по 6000 денари. Па ќе вадам од различни банкомати, по малку од секаде. Никој овде значи нема искуство со праќање на пари во наша банка.

21. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

172
    107
    13 Март 2017
    Машко
    Многу од членовиве имаат искуство но во различни услови има различни одговори. И ја незнаев, прашав, ми кажаа. Ти тоа што го прашуваше погоре, ако за тоа уште се однесува одговоров, провери си во fees на акаунтот на пајонер. Ќе си ги видиш провизиите наменети за тебе и твојата картичка.

22. Deleted member 37389

Deleted member 37389
    Гостин

Пишува во работниот текст дека ќе почне да се применува Јули 2020-та, но бидејќи е работен текст, истиот датум може да се промени.
    Значи оди финализирање на законот, гласање на истиот (најверојатно на есен), па датумот кога ќе почне да се применува.

На dino му/ѝ се допаѓа ова.
  23. Candice

Candice
    Intern

18
    4
    23 Јули 2019
    Нешто не ми е јасно ако може некој што знае повеќе да ми објасни... како парите да ги повлечам од банкомат ако ги пратат како еур/усд? Ги префрла во мкд или?

На Sherminator му/ѝ се допаѓа ова.
  24. Sherminator

Sherminator
    Intern

11
    2
    3 Јули 2018
    Машко
    Автоматски прави конверзија од УСД/ЕУР во денари ако вадиш во МКД. Кај што е еврото валута, таму дава евра. Зависно од државата.

25. Candice

Candice
    Intern

18
    4
    23 Јули 2019
    Значи ако вадам кај нас во мк ќе ми ги даде во денари без проблем, дане ми направат проблем во банка?

Сподели

Вчитување...