1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Payoneer картичка

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од MarkoHF, 22 Јули 2013.

 1. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  415
  343
  4 oктомври 2011
  Машко
  Како бе ти ја изеде? Обично ако го згрешиш пинот 3 пати ти ја зема картичката и нормално ке влезиш во банка да им кажеш за да ти ја дадат.
  Јас до сега сум немал ваков проблем, иако скоро цело време вадам од НЛБ, ми се има случено доколку банкоматот не работи или нема средства да се префрлам од друга страна на улица во Халкбанка и сум немал проблем. Последен пат од Халк вадев пред 1 недела.
  Не би требало да има некаков проблем, освен ако се има нешто сменето во последнава недела, ма да не верувам во такво нешто.
   
 2. Viziano

  Viziano
  Intern

  24
  19
  9 Јули 2014
  Машко
  Збори на англиски за да мислат дека си странец.
  Така нема да те даночат.
   
  aleksnako, Futurelakimens и на artweb им се допаѓа ова.
 3. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  281
  303
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Да да збори англиски име на картичката Стојко Стоилов.......
   
  На aleksnako, User12, causevd и уште 5 други им се допаѓа ова.
 4. BadGirl007

  BadGirl007
  Intern

  109
  28
  3 oктомври 2018
  Женско
  Ќе каже дека е born and raised in Usa, и дека не знае Македонски јазик... :hay: :blank:
   
  На Viziano му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Deleted member 37389

  Deleted member 37389
  Гостин

  Од банките знаат дека се користат Пајонир картички, имам зборувано со нив околу примањето на пари на сметка, и ми рекоа дека не знаат за тоа но дека Пајонир картичките без проблем си функционираат на нивните банкомати, така да слободно отиди и земи си ја картичката.
   
 6. vlado30

  vlado30
  Intern

  15
  7
  26 Декември 2017
  Машко
  Оди си да си ја подигнеш со лична карта, таа си е твоја сопственост и никој друг нема право да располага ниту банка ниту ујп има право да прашува , поздрав

  Sent from my S8 using Tapatalk
   
  На User12 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Најдобар одговор до сега. Никој нема право на ништо освен сопственикот на стварта, ова е врв. Противзаконито е да се има сметка во странство.

  Земи кило кокаин и шетај го у раце, ако те застане полиција кажи им да не ти се мешаат, не е нивни кокаинот.
   
  tupacan, DonFrozex, goce03 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. vlado30

  vlado30
  Intern

  15
  7
  26 Декември 2017
  Машко
  Тоа за сметка во странство само во оваа вукојебина со закон од 1974 г. па кај живите светот отиде 200 год понапред а вие уште се расправате за сметка и трансакциски сервис(payoneer) А тоа со кокаинот е неспоредлива споредба. Поздрав

  Sent from my S8 using Tapatalk
   
  Последна промена: 4 Јули 2019
 9. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Да само што Payoneer не е сметка во странство туку онлајн паричник/посредник. Тука е таа сива зона.
   
 10. cppffs

  cppffs
  Intern

  8
  5
  7 Април 2019
  Машко
  Друга safe опција ти е да ја блокираш и затвориш таа картичка од Payoneer и заборавиш на истата и да си порачаш нова :D а сепак мислам дека не им е гајле на вработените во банка од каде е картичката и би требало да ја вратат не верувам дека се обврзани за да пријавуваат таков случај во надлежни институции.
   
  На User12 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  335
  264
  13 Март 2017
  Машко
  Ја имам нарачано картичката уште во 2017/2018 (да не излажам) и ми е нарачана преку upwork (и на неа пишува www.upwork.com).

  Вчера прв пат ја искористив, т.е примив уплата но не е преку upwork. Дали постои проблем ако не се користи преку таа платформа? Некакви провизии или пак пенали, незнам..
   
 12. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Да, Payoneer е платформа, меѓутоа истата е противзаконита според нашите закони, заради остварување на приходи кои не се пријавени во УЈП.
   
 13. Deleted member 37389

  Deleted member 37389
  Гостин

  Друже а ние ли сме криви што државата ни е толку назад?

  ПејПал немаме, Пајонир не е дозволен, па ај ако не да не работиме, да чекаме социјална помош од државата. Зборам за тие што единствен начин на примање пари им е ПејПал и Пајонир, тие што можат на сметка да добиваат нека си префрлат, али и за тоа слушам банките лом прават со провизии.
   
  На aleksnako и User12 им се допаѓа ова.
 14. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не реков дека е некој крив. Кажувам каква е состојбата моментално.
   
 15. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  653
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  логирај се .. отвори Help -> Fees и ти пишува се што услови ти следат на користење
   
 16. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  335
  264
  13 Март 2017
  Машко
  Со оглед на тоа дека не пишува ништо за upwork, валда нема никаква поврзаност и си важат стандардните провизии што се набројани?

  Мислев да не стига некакво инфо до upwork дека е напраен мануелен request за уплата а не преку платформата па да не има фрки.

   
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,591
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ги заболе нив од кај ти се трансакциите. Не можеш да го корситиш само за тој сервис нема сенс, впрочем земале они што треба од тебе преку реферали така да лабаво.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 18. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,255
  581
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не би требало да ти прават проблем.
  Изглеа си го грешел пинот.
   
 19. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  653
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Кога ќе отвориш таму не е статик инфо, за секој логиран корисник си дава релевантни fees, значи тоа што ти го покажува таму важи за тебе и тие провизии и претплати се за твојот тип на картица (преку референца од упворк пример). Најчесто разликата е годишната претлата за картичката кога идеш преку референца.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Viziano

  Viziano
  Intern

  24
  19
  9 Јули 2014
  Машко
  Шала на страна, помини со лична и би требало да ти ја дадат без проблем.
   
 21. Corba

  Corba
  Gaining Experience

  184
  56
  11 Јануари 2015
  Машко
  а дали може да се повлекува од Paypal со Payoneer?
   
 22. Gogomk123

  Gogomk123
  Intern

  8
  12
  1 Јуни 2019
  Машко
  Според правилата што ги читав, и кога ми стигна сега картичката пред 2 недели, ми стигна и писмо со правила на употреба. Доколку немаш пари на картичката некој АТМ може да ти ја земе. А за поврат па не гледам причина зошто да не ти ја вратат од Халк. Пробај па сподели искуства.
   
  На User12 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,255
  581
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Може.
   
 24. efto

  efto
  Gaining Experience

  290
  251
  19 Април 2007
  Многумина се жалат дека не е изводливо веќе, а некои дека Paypal и на претходно поврзани сметки не им ја прифаќа банковната сметка од Payoneer. Значи проблемот е кај Paypal, еве тука најдов еден поопширен одговор - https://www.quora.com/Is-it-possible-to-link-PayPal-and-Payoneer.
   
 25. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Последен пат успешно направив во ноември месец.
   

Сподели

Вчитување...