1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Паметни часовници

Дискусија во форумот 'Додатоци' започната од xenon, 14 Септември 2013.

1. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,672
    3,438
    5 Јули 2013
  2. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,592
    2,712
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Зависи што сакате од “паметниот часовник“. Ако сакаш да ти биде мини Ајпод со тач на него тоа е боза работа. Веке има саати со апликации на нив.
    Ако праиме муабет за екстенд на функциите како харт рејт метар тоа е веке кеч.

Nike Fuel нема HR sensor. Има руморс дека Nike Fuel 2 ке ги има сите функции и + ке се врзува на Bluetooth 4.1

View: http://www.youtube.com/watch?v=TgfDiUZrR34

Моментално ваков саат е MIO Apha (http://shop.alphaheartrate.com/) арно ама ретардосите не стаиле светло, тајмер... функции кои Cassio од Бит Пазар ги има.

Јас дефинитивно ке земам Fuel 2 или втората верзија на MIO и ке го шитнам Suunto-то, доколку се покажат вредна замена.

Од друга страна, знаејки дека Apple и Samsung се фенсерица компанија, а моментално здрава исхрана, анти-ГМО, вежбање, трчање и спорт и други слични глупости е ИН, ништо чудно да збрцаат сензори и на нивните уреди.

3. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,771
    4,942
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Има логика iWatch. Пошо и онака се забега со големината на телефони, попрактично е саатче. Целосни функции да му се дадат на саатчето. Да се ифрли полека од употреба мобилниот уред.. :) Јас ќе барам изработен од магнет, ради енергии :)

4. anonimen12

anonimen12
    Intern

361
    41
    7 Јуни 2012
    Машко
    јас вака би рекол , има некој Гаџети кои стварно се глупи, ама и некои од нив вредат, на пример ова http://www.themen.mk/tehnologija/gadzeti/5053-odlichen-gadzet-za-ljubitelite-na-plivanjeto.html. и јас пливач , и сум бил во голема мака кога над 10 м длабочина, ми се укоче вратот, и едвај испливав на брегод со лева рака,:cool: затоа ова кога да излези на продажба би го купел..

5. тотето

тотето
    Спамер

704
    656
    4 oктомври 2011
    Машко
  6. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,952
    5,146
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Уште го носам, само мојот е црн со гумено ремче. Луѓе мислат дека е high-end технологија. немам моментално боља слика.

На uwemi, RagingDemon, masterficx и уште 2 други им се допаѓа ова.
  7. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,298
    5,112
    24 Март 2009
    Машко
    Да, да ќе се исфрли мобилниот уред и со среќа сурфањето на еден инч XD

На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,771
    4,942
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Па да бе :) Па не бе :)... iWatch е одлична основа за она, холограм база, да функционира со гестикулации на едната рака. Жуууп, онака од рачето ти искача холограмче, анимацииче, жлууп со рачето, на десно и крукче прават миљарда апликациичиња...

Boldozer, RagingDemon и на ARMac им се допаѓа ова.
  9. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,298
    5,112
    24 Март 2009
    Машко
    Очекуваш iWatch со холограм од Apple?

10. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,771
    4,942
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Па не посочив баш конкретно, пишав iWatch као нашироко за сите знаеш

11. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

405
    322
    12 ноември 2013
    Да ја оживееме малце темава.

Samsung вчера го најави својот нов Galaxy Watch.

Дали вие користите некој Smart Watch и дали сте задоволни од истиот?Напишете некои збор-два.

Јас во план сум да купувам па сакам да ми препорачате кој според вас има најсветол екран со најмногу dpi/ppi. Друг requirement ми е да има добар календар и sync, што верувам дека повеќето го имаат.

mimica, Fatal1ty_, bxxxn и на уште 1 им се допаѓа ова.
  12. Astro

Astro
    Guru

5,661
    7,301
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    I mene me interesira istovo.

На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Crazy

Crazy
    Gaining Experience

270
    159
    29 oктомври 2016
    Машко
    Ne koristam smartwatch, no koristam Fitbit surge.
    Za fitness e predobar, se sto ti treba za fitness tracker.

На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Oktar

Oktar
    Guru

2,999
    7,959
    23 oктомври 2012
    Машко
    Не сум фан на паметни часовници, но имам Samsung S3 Frontier (for science!), и можам да кажам дека најверојатно најдоброто нешто што се нуди. Сум погледна хаваи и фосили и не е тоа тоа. Изработката е топ, финкционалста е одлична и јас лично го препорачувам кој сака да поседува паметен часовник. Од аспект на фитнес тракинг, има подобри опции од него, разни гармини и сунтоа, али тие според мене се наменски часовници, за фитнес тракинг. Овој е доволно добар во тоа но не е на нивно ниво исто како што ите не се на негово ниво од аспект на паметни функционалности. Ако имате нешто да прашате, повелете, ке пробам да одговорам.

mimica, Psycore и на bxxxn им се допаѓа ова.
  15. bxxxn

bxxxn
    On your way to fame

816
    946
    11 Март 2011
    Јас моментално гледав нешто да земам, од Апле знаете :) , за Адроид Самсунг веројатно е најдобар, Huawei Watch 2 е веројатно 2 место и е на Wear Os (vs Tizen кај Самсунг), Tickwatch сега како поново нешто и останатите од брендовите се 3+ години стари. Поефтините што не се од брендовите не ги бива, од нив реално не сум користел ништо, но слаб процесор, малку меморија, евтина гума...

Што рекоа за Самсунгот (веројатно Gear 4) кога ќе излезе и што мислите колку ќе биде цената (ако се сеќава некој колку беше тука Gear 3 кога излезе)

На Psycore и Oktar им се допаѓа ова.
  16. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

405
    322
    12 ноември 2013
    Доволни ли се тие built-in апликации од Tyzen? Ти фали ли вака нешто од Android? И оваа ингерацијава со Spotify ќе биде само за последниов (Galaxy Watch) или и за сите предходни?

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Oktar

Oktar
    Guru

2,999
    7,959
    23 oктомври 2012
    Машко
    Мене се што беше вградено ми беше доволно дури и тргнав некои апликации, ама неможам да кажам дека сум баш репер за тоа. Инаку ОС-от на саатот е доста стабилен, и плус дополнително стануваше подобар со секој апдејт. Го дотеруваа го шминкаа, стана уште помазен и слично. Батеријата држи сосема солидно, со континус харт рејт барем два дена а неретко и три, зависи дали ке го користам за муабет или слични глупости.
    Нешто што можеби фали е најверојатно навигација од гугл мапс, ама не сум проверил, можеби сега веќе ја има, али секако не ми е пресудно тоа. Има таму некои апликации на тоа сторот за таа намена, али се плаќаат. Watchfaces има еден куп, али искрено, глупост се 99%, јас користам некое од дифолтните. Неколку пробав имаа баКчиња, чисто од мерак сакав да има watchface од Omega Seamaster, ама имаше проблеми поради авторски права, секако кој и да го поставил тоа не платил за да го користи името омега, па после требаше да се инсталира некоја апликација за менаџирање на скинови па преку таа да ставиш па незнам што... функционираше али е воркараунд и некад ке избие куршлус.

Edit: E ова е вистински паметен часовник... од втората светска војна, али ок, тоа не го прави помалку вреден, баш напротив, прилично си држи цена :D

На Psycore, TylerMkD, Costigan_Jr и уште 3 други им се допаѓа ова.
  18. bxxxn

bxxxn
    On your way to fame

816
    946
    11 Март 2011
    На Psycore и Oktar им се допаѓа ова.
  19. Laik_sk

Laik_sk
    Gaining Experience

168
    54
    12 Март 2010
    Планирам да земам Huami Amazfit 2 го има на геарбест за $156, прашањето ми е колку % има шанси да поминам без царина и данок? Дали и ако ми пратат фактура со вредност до 50 ЕУР пак ќе го отворат и царинат според нивна тарифа???

20. kristijan_m75

kristijan_m75
    Gaining Experience

339
    237
    22 Март 2016
    Машко
    Ако им е сомнително ќе ти бараат принтскрин од извод од картичка и од трансакцијата од алиекспрес/гиарбест...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

21. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

213
    179
    7 Јули 2013
    Машко
    Мене Amazfit Pace ми помин како „саат играчка“ за 19$... :)

22. Laik_sk

Laik_sk
    Gaining Experience

168
    54
    12 Март 2010
    Ако ти е намена за Смарт Часовник а не првенствено како Фитнес Тракер тогаш Самсунг Галакси е добра опција.

23. Laik_sk

Laik_sk
    Gaining Experience

168
    54
    12 Март 2010
    Нели имаше некој муабет дека ќе ја зголемуваат границата на 250 ЕУР, однос се што е над таа вредоност ќе подлежи под царина!?

Сподели

Вчитување...