1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Паметни часовници

Дискусија во форумот 'Додатоци' започната од xenon, 14 Септември 2013.

 1. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,890
  3,904
  5 Јули 2013
 2. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,707
  2,809
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Зависи што сакате од “паметниот часовник“. Ако сакаш да ти биде мини Ајпод со тач на него тоа е боза работа. Веке има саати со апликации на нив.
  Ако праиме муабет за екстенд на функциите како харт рејт метар тоа е веке кеч.

  Nike Fuel нема HR sensor. Има руморс дека Nike Fuel 2 ке ги има сите функции и + ке се врзува на Bluetooth 4.1


  View: http://www.youtube.com/watch?v=TgfDiUZrR34


  Моментално ваков саат е MIO Apha (http://shop.alphaheartrate.com/) арно ама ретардосите не стаиле светло, тајмер... функции кои Cassio од Бит Пазар ги има.

  Јас дефинитивно ке земам Fuel 2 или втората верзија на MIO и ке го шитнам Suunto-то, доколку се покажат вредна замена.

  Од друга страна, знаејки дека Apple и Samsung се фенсерица компанија, а моментално здрава исхрана, анти-ГМО, вежбање, трчање и спорт и други слични глупости е ИН, ништо чудно да збрцаат сензори и на нивните уреди.
   
 3. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,817
  4,985
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Има логика iWatch. Пошо и онака се забега со големината на телефони, попрактично е саатче. Целосни функции да му се дадат на саатчето. Да се ифрли полека од употреба мобилниот уред.. :) Јас ќе барам изработен од магнет, ради енергии :)
   
 4. anonimen12

  anonimen12
  Intern

  361
  41
  7 Јуни 2012
  Машко
  јас вака би рекол , има некој Гаџети кои стварно се глупи, ама и некои од нив вредат, на пример ова http://www.themen.mk/tehnologija/gadzeti/5053-odlichen-gadzet-za-ljubitelite-na-plivanjeto.html. и јас пливач , и сум бил во голема мака кога над 10 м длабочина, ми се укоче вратот, и едвај испливав на брегод со лева рака,:cool: затоа ова кога да излези на продажба би го купел..
   
 5. тотето

  тотето
  Спамер

  704
  660
  4 oктомври 2011
  Машко
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,721
  6,191
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Уште го носам, само мојот е црн со гумено ремче. Луѓе мислат дека е high-end технологија. немам моментално боља слика.

  [​IMG]
   
  На uwemi, RagingDemon, masterficx и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,319
  5,202
  24 Март 2009
  Машко
  Да, да ќе се исфрли мобилниот уред и со среќа сурфањето на еден инч XD
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,817
  4,985
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Па да бе :) Па не бе :)... iWatch е одлична основа за она, холограм база, да функционира со гестикулации на едната рака. Жуууп, онака од рачето ти искача холограмче, анимацииче, жлууп со рачето, на десно и крукче прават миљарда апликациичиња...
   
  Boldozer, RagingDemon и на ARMac им се допаѓа ова.
 9. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,319
  5,202
  24 Март 2009
  Машко
  Очекуваш iWatch со холограм од Apple?

  [​IMG]
   
 10. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,817
  4,985
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Па не посочив баш конкретно, пишав iWatch као нашироко за сите знаеш
   
 11. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  458
  397
  12 ноември 2013
  Да ја оживееме малце темава.

  Samsung вчера го најави својот нов Galaxy Watch.

  Дали вие користите некој Smart Watch и дали сте задоволни од истиот?Напишете некои збор-два.

  Јас во план сум да купувам па сакам да ми препорачате кој според вас има најсветол екран со најмногу dpi/ppi. Друг requirement ми е да има добар календар и sync, што верувам дека повеќето го имаат.
   
  mimica, Fatal1ty_, bxxxn и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,005
  8,023
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  I mene me interesira istovo.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Crazy

  Crazy
  Gaining Experience

  289
  174
  29 oктомври 2016
  Машко
  Ne koristam smartwatch, no koristam Fitbit surge.
  Za fitness e predobar, se sto ti treba za fitness tracker.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,178
  8,778
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не сум фан на паметни часовници, но имам Samsung S3 Frontier (for science!), и можам да кажам дека најверојатно најдоброто нешто што се нуди. Сум погледна хаваи и фосили и не е тоа тоа. Изработката е топ, финкционалста е одлична и јас лично го препорачувам кој сака да поседува паметен часовник. Од аспект на фитнес тракинг, има подобри опции од него, разни гармини и сунтоа, али тие според мене се наменски часовници, за фитнес тракинг. Овој е доволно добар во тоа но не е на нивно ниво исто како што ите не се на негово ниво од аспект на паметни функционалности. Ако имате нешто да прашате, повелете, ке пробам да одговорам.
   
  mimica, Psycore и на bxxxn им се допаѓа ова.
 15. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  932
  1,072
  11 Март 2011
  Јас моментално гледав нешто да земам, од Апле знаете :) , за Адроид Самсунг веројатно е најдобар, Huawei Watch 2 е веројатно 2 место и е на Wear Os (vs Tizen кај Самсунг), Tickwatch сега како поново нешто и останатите од брендовите се 3+ години стари. Поефтините што не се од брендовите не ги бива, од нив реално не сум користел ништо, но слаб процесор, малку меморија, евтина гума...

  Што рекоа за Самсунгот (веројатно Gear 4) кога ќе излезе и што мислите колку ќе биде цената (ако се сеќава некој колку беше тука Gear 3 кога излезе)
   
  На Psycore и Oktar им се допаѓа ова.
 16. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  458
  397
  12 ноември 2013
  Доволни ли се тие built-in апликации од Tyzen? Ти фали ли вака нешто од Android? И оваа ингерацијава со Spotify ќе биде само за последниов (Galaxy Watch) или и за сите предходни?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,178
  8,778
  23 oктомври 2012
  Машко
  Мене се што беше вградено ми беше доволно дури и тргнав некои апликации, ама неможам да кажам дека сум баш репер за тоа. Инаку ОС-от на саатот е доста стабилен, и плус дополнително стануваше подобар со секој апдејт. Го дотеруваа го шминкаа, стана уште помазен и слично. Батеријата држи сосема солидно, со континус харт рејт барем два дена а неретко и три, зависи дали ке го користам за муабет или слични глупости.
  Нешто што можеби фали е најверојатно навигација од гугл мапс, ама не сум проверил, можеби сега веќе ја има, али секако не ми е пресудно тоа. Има таму некои апликации на тоа сторот за таа намена, али се плаќаат. Watchfaces има еден куп, али искрено, глупост се 99%, јас користам некое од дифолтните. Неколку пробав имаа баКчиња, чисто од мерак сакав да има watchface од Omega Seamaster, ама имаше проблеми поради авторски права, секако кој и да го поставил тоа не платил за да го користи името омега, па после требаше да се инсталира некоја апликација за менаџирање на скинови па преку таа да ставиш па незнам што... функционираше али е воркараунд и некад ке избие куршлус.

  Edit: E ова е вистински паметен часовник... од втората светска војна, али ок, тоа не го прави помалку вреден, баш напротив, прилично си држи цена :D

   
  На Скоти, Psycore, TylerMkD и уште 4 други им се допаѓа ова.
 18. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  932
  1,072
  11 Март 2011
  На Psycore и Oktar им се допаѓа ова.
 19. Laik_sk

  Laik_sk
  Gaining Experience

  171
  54
  12 Март 2010
  Планирам да земам Huami Amazfit 2 го има на геарбест за $156, прашањето ми е колку % има шанси да поминам без царина и данок? Дали и ако ми пратат фактура со вредност до 50 ЕУР пак ќе го отворат и царинат според нивна тарифа???
   
 20. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  439
  299
  22 Март 2016
  Машко
  Ако им е сомнително ќе ти бараат принтскрин од извод од картичка и од трансакцијата од алиекспрес/гиарбест...

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 21. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  223
  198
  7 Јули 2013
  Машко
  Мене Amazfit Pace ми помин како „саат играчка“ за 19$... :)
   
 22. Laik_sk

  Laik_sk
  Gaining Experience

  171
  54
  12 Март 2010
  Ако ти е намена за Смарт Часовник а не првенствено како Фитнес Тракер тогаш Самсунг Галакси е добра опција.
   
 23. Laik_sk

  Laik_sk
  Gaining Experience

  171
  54
  12 Март 2010
  Нели имаше некој муабет дека ќе ја зголемуваат границата на 250 ЕУР, однос се што е над таа вредоност ќе подлежи под царина!?
   
 24. Dave1

  Dave1
  Gaining Experience

  46
  72
  23 ноември 2016
  Машко
  ECG сензорот на Apple Watch Series 4 спаси човечки живот, откако беше овозможен со апдејтот watchOS 5.1.2 од минатата недела.
  Извор: PhoneArena
  Да можеше да се користи со андроид телефон, би го купил. Вака ќе си останам со MiBand 3.
   
 25. moongose

  moongose
  Practice makes perfect

  1,697
  1,891
  19 Јули 2013
  ECG функцијата на часовникот има одобрување за користење од FDA, што значи дека податоците се веродостојни како тие од медицинските уреди. Не знам дали друг ваков уред од немедицински производител има добиено вакво одобрување.
   

Сподели

Вчитување...