1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Паметни часовници

Дискусија во форумот 'Додатоци' започната од xenon, 14 Септември 2013.

 1. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  679
  711
  9 Декември 2015
  Машко
  Новиот Samsung Fit E достапен во анхоч за 3700 денари. Личи на добар дил.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 2. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,842
  1,368
  10 Август 2010
  Машко
  Мислам дека ми банд 4 со истиот функционал е поевтин и подобар дил. Да подржуваа Samsung Pay ќе ги купев уште сега...
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  679
  711
  9 Декември 2015
  Машко
  Па можеби, ама како корисник на Самсунг телефон веројатно Фит Е е подобар избор.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. darko_spiroski

  darko_spiroski
  Intern

  17
  10
  4 Август 2014
  Ај да ја живне малку темава. Едно прашање во врска со паметни часовници. Дали некој од вас форумџии е информиран дали има во македонија некаде да се продаваат помалку мејнстрим производители на паметни часовници од типот на ticwatch, polar, па и fossil? Се што јас сум сретнал досеа е samsung, apple и garmin....

  Испратено од GM1910 преку IT.mk форум апликација
   
 5. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  82
  55
  1 Март 2013
  Машко
  Види тука, Полар има колку што гледам.За другите не сум налетал, ама не сум ни барал баш...

  Испратено од Redmi Note 4 преку IT.mk форум апликација
   
  На darko_spiroski му/ѝ се допаѓа ова.
 6. darko_spiroski

  darko_spiroski
  Intern

  17
  10
  4 Август 2014
 7. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  956
  1,459
  13 Јануари 2014
  Машко
  За пониска цена јас би зел Galaxy Watch. Има нијанса послаба батерија ама имаш метално тело, многу подобар дисплеј и оперативен систем.
   
  На Oktar и bxxxn им се допаѓа ова.
 8. boban984

  boban984
  Gaining Experience

  48
  69
  5 Јули 2007
  2 другарчиња го имаат за да тракираат трчање, презадоволни се.
   
 9. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  993
  1,128
  11 Март 2011
  Како што кажа и @fuzzjaw подобро земи нешто друго со попопуларен оперативен. Имам Amazfit Bip и освен што има на него не може многу други работи да се инсталираат. Xiaomi користи нивен оперативен кој не е баш mainstream.
   
 10. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  160
  54
  2 Март 2011
  Шаоми мислиш...
   
 11. darko_spiroski

  darko_spiroski
  Intern

  17
  10
  4 Август 2014
  Со Galaxy watch колку што сум информиран нема пливање?! А од апликации прочитав дека музиче можеш да ставаш, тракерите се одлични... Не знам што друго од апликации би ми требало? Нотификации стигале само нема директ риплај од сатот... Не сум носел паметен часовник до сега, дадете некој ум за што друго би требало да се информирам :)

  Испратено од GM1910 преку IT.mk форум апликација
   
 12. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  611
  332
  9 Февруари 2008
  Деновиве ќе има 2 нови Амазфит саати, едниот сличен на Бип а другиот нов спортски саат како Стратос Another Sport Smartwatch (Amazfit Stratos 3) by Amazfit Leaked Online - SmartWatch Specifications

  За слична цена имаш и Ticwatch E2 ако можеш да го најдеш негде кај нас, тоа е андроид ОС на кој ќе можеш да инсталираш секакви апликации. Другите се со затворен ОС

  ова може ќе ти биде корисно за амазфит
  [​IMG]
   
 13. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  956
  1,459
  13 Јануари 2014
  Машко
  Доколку ти е за пливање, или спорт воопшто, купи си Garmin/Suunto и мирна глава. Се друго е направено да е Water Resistant, не им е главна таргет група спортисти, посебно не пливање.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  662
  127
  10 Мај 2007
  Јас сум на garmin instinct, пред тоа на garmin 235 а пред тоа samsung gear s2 classic. За пливање има дедициран гармин саат со hrm strap. Без тоа слабо. За бајк/трчање само garmin.
   
  Sharlovski, bxxxn и на Oktar им се допаѓа ова.
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,858
  2,984
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Епо воч би бил најдпбриот спортски уред под услов да е издржчив како Сунто/Гармин.
  Сппртски саати се тие две фирми. Останува да видиш модел кој ти одговара за твојата намена. Последните два саати од сунто кои ги имам се флаг шипови и коштаа 450€+, а не користам повеќе од пола од работите.
   
 16. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  662
  127
  10 Мај 2007
  Мислеше на епл воч? Ако да, супер опција е реално ако не ти треба 24/7 дисплеј :)

  Да бидеме реални најважно е што бараш од саатот. Ако ти е за тренинг има само еден меродавен извор на информации а тоа е Firstbeat - You have it in you Тука точно можеш да видиш кој уред за што е лиценциран од нивна страна. Самиот саат може да нуди и нешто на своја рака (пан интендед) ама јас не би му верувал. На пример ако икс кинески саат или уред (пример е алката од шиаоми 4 што има други апликации што го нудат ова) ми вика дека имам во2 макс X а било кој друг уред што е на фирстбит лиценциран за мерење во2 макс ми вика дека имам Y повеќе од јасно е на кој ќе му верувам.

  Самите лиценци спрема фирстбит се тоа што ја крева цената на уредот на крајот на денот.
  Сега ќе искачаат vivosmart 4, Fenix6 и vivosmart HR нов така што не е време за купување на нов саат. Почекај до средина на Септември некаде.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  984
  2,216
  28 Јануари 2017
  Машко
  Ако се одлучиш за Гармин, разгледај и во Грција како се цените, мојот го зедов со 160€ разлика од кај нас одкако ќе вратиш ддв 25%.

  Едит: Meimaris Communication's eshop
   
  Последна промена: 23 Август 2019
  На bxxxn и HardCorec им се допаѓа ова.
 18. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  662
  127
  10 Мај 2007
  Кој модел друже? Гледам инстинкт е 300 тука, јас го платив 260 со каско една година од Дуна.

  За цени гледајте на idealo.de има history и trends.
   
 19. damil

  damil
  On your way to fame

  601
  505
  2 Јануари 2015
  Машко
  Јас ови два ги бендисав, ги има во Дуна, 170 и 300 еур.[​IMG][​IMG]
   
 20. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  984
  2,216
  28 Јануари 2017
  Машко
  Garmin 935, кај нас со попуст е 500€, тамо нормална цена 420€, 80€ ми вратија данок, единствен проблем е што треба дирекно од продавницата да го земиш.
   
  Последна промена: 24 Август 2019
 21. darko_spiroski

  darko_spiroski
  Intern

  17
  10
  4 Август 2014
  Huami Amazfit Stratos - Firstbeat


  Еве на firstbeat што пишува за овој од анхоч што ме заинтересира.... Што би прокоментирале вие што разбирате за фитнес часовнициве?!

  Испратено од GM1910 преку IT.mk форум апликација
   
 22. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  635
  435
  11 ноември 2015
  Машко
  Веќе една година користам Garmin Fenix 5X Sapphire, презадоволен сум од часовникот, батеријата му трае од 12 до 15 дена, а се полни за некој си 30минути. Во план ми е да го продадам и да земам 5X Plus Sapphire.
  Часовникот нај многу го користам за Freediving, имам купено апликација за Freediving, многу сум задоволен од апликацијата. Кога ке ја пуштам на екранот имам прегледност на време колку сум во вода, колку сум се задржал на одреденара длабочина, колку бил притисокот на длабочината, која била температурата на длабочината која што сум бил, моментално исчукување на срцето итн. Од кога ке завршам, го поврзувам со телефонот или со компјутерот, правам сихронизација и имам на официјалната страна цел рекорд. Гледам информации погоре што ги наведев, исто така многу интересно е што имам можност на Google Maps да видам каде сум нуркал, со одредени точки што поточно сум правел.

  Еве еден рекорд.
  Sithonia Vourvourou SpearFishing
   
  Последна промена: 30 Август 2019
 23. mmarko

  mmarko
  Gaining Experience

  82
  55
  1 Март 2013
  Машко
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 24. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  635
  435
  11 ноември 2015
  Машко
  Не бев видел дека извадиле 6ка, сега може да се предомислам наместо 5Х Plus да биде 6ка. :)
   
 25. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  400
  186
  28 ноември 2014
  Машко
Слични теми
 1. LiquidWorm
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,506
 2. Intel Fan
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,880
 3. gokica
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  2,097
 4. xenon
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,453
 5. xenon
  Одговори:
  99
  Прегледи:
  9,048
Вчитување...

Сподели

Вчитување...