1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Паметни часовници

Дискусија во форумот 'Додатоци' започната од xenon, 14 Септември 2013.

1. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

679
    711
    9 Декември 2015
    Машко
    Новиот Samsung Fit E достапен во анхоч за 3700 денари. Личи на добар дил.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  2. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,842
    1,368
    10 Август 2010
    Машко
    Мислам дека ми банд 4 со истиот функционал е поевтин и подобар дил. Да подржуваа Samsung Pay ќе ги купев уште сега...

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

679
    711
    9 Декември 2015
    Машко
    Па можеби, ама како корисник на Самсунг телефон веројатно Фит Е е подобар избор.

4. darko_spiroski

darko_spiroski
    Intern

17
    10
    4 Август 2014
    Ај да ја живне малку темава. Едно прашање во врска со паметни часовници. Дали некој од вас форумџии е информиран дали има во македонија некаде да се продаваат помалку мејнстрим производители на паметни часовници од типот на ticwatch, polar, па и fossil? Се што јас сум сретнал досеа е samsung, apple и garmin....

Испратено од GM1910 преку IT.mk форум апликација

5. mmarko

mmarko
    Gaining Experience

82
    55
    1 Март 2013
    Машко
    Види тука, Полар има колку што гледам.За другите не сум налетал, ама не сум ни барал баш...

Испратено од Redmi Note 4 преку IT.mk форум апликација

На darko_spiroski му/ѝ се допаѓа ова.
  6. darko_spiroski

darko_spiroski
    Intern

17
    10
    4 Август 2014
  7. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

956
    1,459
    13 Јануари 2014
    Машко
    За пониска цена јас би зел Galaxy Watch. Има нијанса послаба батерија ама имаш метално тело, многу подобар дисплеј и оперативен систем.

На Oktar и bxxxn им се допаѓа ова.
  8. boban984

boban984
    Gaining Experience

48
    69
    5 Јули 2007
    2 другарчиња го имаат за да тракираат трчање, презадоволни се.

9. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

993
    1,128
    11 Март 2011
    Како што кажа и @fuzzjaw подобро земи нешто друго со попопуларен оперативен. Имам Amazfit Bip и освен што има на него не може многу други работи да се инсталираат. Xiaomi користи нивен оперативен кој не е баш mainstream.

10. marick14

marick14
    Gaining Experience

160
    54
    2 Март 2011
    Шаоми мислиш...

11. darko_spiroski

darko_spiroski
    Intern

17
    10
    4 Август 2014
    Со Galaxy watch колку што сум информиран нема пливање?! А од апликации прочитав дека музиче можеш да ставаш, тракерите се одлични... Не знам што друго од апликации би ми требало? Нотификации стигале само нема директ риплај од сатот... Не сум носел паметен часовник до сега, дадете некој ум за што друго би требало да се информирам :)

12. Mr.Jack

Mr.Jack
    Gaining Experience

611
    332
    9 Февруари 2008
    Деновиве ќе има 2 нови Амазфит саати, едниот сличен на Бип а другиот нов спортски саат како Стратос Another Sport Smartwatch (Amazfit Stratos 3) by Amazfit Leaked Online - SmartWatch Specifications

За слична цена имаш и Ticwatch E2 ако можеш да го најдеш негде кај нас, тоа е андроид ОС на кој ќе можеш да инсталираш секакви апликации. Другите се со затворен ОС

ова може ќе ти биде корисно за амазфит

13. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

956
    1,459
    13 Јануари 2014
    Машко
    Доколку ти е за пливање, или спорт воопшто, купи си Garmin/Suunto и мирна глава. Се друго е направено да е Water Resistant, не им е главна таргет група спортисти, посебно не пливање.

14. neW1

neW1
    Gaining Experience

662
    127
    10 Мај 2007
    Јас сум на garmin instinct, пред тоа на garmin 235 а пред тоа samsung gear s2 classic. За пливање има дедициран гармин саат со hrm strap. Без тоа слабо. За бајк/трчање само garmin.

Sharlovski, bxxxn и на Oktar им се допаѓа ова.
  15. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,858
    2,984
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Епо воч би бил најдпбриот спортски уред под услов да е издржчив како Сунто/Гармин.
    Сппртски саати се тие две фирми. Останува да видиш модел кој ти одговара за твојата намена. Последните два саати од сунто кои ги имам се флаг шипови и коштаа 450€+, а не користам повеќе од пола од работите.

16. neW1

neW1
    Gaining Experience

662
    127
    10 Мај 2007
    Мислеше на епл воч? Ако да, супер опција е реално ако не ти треба 24/7 дисплеј :)

Да бидеме реални најважно е што бараш од саатот. Ако ти е за тренинг има само еден меродавен извор на информации а тоа е Firstbeat - You have it in you Тука точно можеш да видиш кој уред за што е лиценциран од нивна страна. Самиот саат може да нуди и нешто на своја рака (пан интендед) ама јас не би му верувал. На пример ако икс кинески саат или уред (пример е алката од шиаоми 4 што има други апликации што го нудат ова) ми вика дека имам во2 макс X а било кој друг уред што е на фирстбит лиценциран за мерење во2 макс ми вика дека имам Y повеќе од јасно е на кој ќе му верувам.

Самите лиценци спрема фирстбит се тоа што ја крева цената на уредот на крајот на денот.
    Сега ќе искачаат vivosmart 4, Fenix6 и vivosmart HR нов така што не е време за купување на нов саат. Почекај до средина на Септември некаде.

17. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

984
    2,216
    28 Јануари 2017
    Машко
    Ако се одлучиш за Гармин, разгледај и во Грција како се цените, мојот го зедов со 160€ разлика од кај нас одкако ќе вратиш ддв 25%.

Едит: Meimaris Communication's eshop

Последна промена: 23 Август 2019
    На bxxxn и HardCorec им се допаѓа ова.
  18. neW1

neW1
    Gaining Experience

662
    127
    10 Мај 2007
    Кој модел друже? Гледам инстинкт е 300 тука, јас го платив 260 со каско една година од Дуна.

За цени гледајте на idealo.de има history и trends.

19. damil

damil
    On your way to fame

601
    505
    2 Јануари 2015
    Машко
    Јас ови два ги бендисав, ги има во Дуна, 170 и 300 еур.[​IMG][​IMG]

20. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

984
    2,216
    28 Јануари 2017
    Машко
    Garmin 935, кај нас со попуст е 500€, тамо нормална цена 420€, 80€ ми вратија данок, единствен проблем е што треба дирекно од продавницата да го земиш.

Последна промена: 24 Август 2019
  21. darko_spiroski

darko_spiroski
    Intern

17
    10
    4 Август 2014
    Huami Amazfit Stratos - Firstbeat

Еве на firstbeat што пишува за овој од анхоч што ме заинтересира.... Што би прокоментирале вие што разбирате за фитнес часовнициве?!

22. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

635
    435
    11 ноември 2015
    Машко
    Веќе една година користам Garmin Fenix 5X Sapphire, презадоволен сум од часовникот, батеријата му трае од 12 до 15 дена, а се полни за некој си 30минути. Во план ми е да го продадам и да земам 5X Plus Sapphire.
    Часовникот нај многу го користам за Freediving, имам купено апликација за Freediving, многу сум задоволен од апликацијата. Кога ке ја пуштам на екранот имам прегледност на време колку сум во вода, колку сум се задржал на одреденара длабочина, колку бил притисокот на длабочината, која била температурата на длабочината која што сум бил, моментално исчукување на срцето итн. Од кога ке завршам, го поврзувам со телефонот или со компјутерот, правам сихронизација и имам на официјалната страна цел рекорд. Гледам информации погоре што ги наведев, исто така многу интересно е што имам можност на Google Maps да видам каде сум нуркал, со одредени точки што поточно сум правел.

Еве еден рекорд.
    Sithonia Vourvourou SpearFishing

Последна промена: 30 Август 2019
  23. mmarko

mmarko
    Gaining Experience

82
    55
    1 Март 2013
    Машко
    На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
  24. BorisSapphire

BorisSapphire
    Gaining Experience

635
    435
    11 ноември 2015
    Машко
    Не бев видел дека извадиле 6ка, сега може да се предомислам наместо 5Х Plus да биде 6ка. :)

25. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

400
    186
    28 ноември 2014
    Машко
Слични теми
  1. LiquidWorm
    Одговори:
    3
    Прегледи: