1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.3%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.6%
 3. Не сум задоволен/а

  19.3%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.8%
 1. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,511
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе тргне од Прага за МК, а кога ќе стигне никој не може да ти каже.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 2. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,846
  2,440
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Нарачувате денес, си плаќате 50 долари преку UPS пратката ви стига утре. Колку пари толку музика незнам што очекувате?
   
 3. Dinamit

  Dinamit
  Gaining Experience

  416
  348
  25 Мај 2013
  Машко
  Зaдoвoлен без зaбелешки. Вo минaтиве 2,5 месеци нaрaчaнo 4 прaтки oд кoи 3 стигнaa a 4тaтa е пoрaчaнa пред 1 неделa.

  49 денa еднa прaткa
  35 денa другa прaткa
  22 денa третa прaткa

  Дoсегa сум немaл никaкoв прoблем.
  Пoшти мaксимaлнo си јa вршaт рaбoтaтa, и пoкрaј прoтести и рaзни блoкaди низ држaвaтa прaтките се вo предвидениoт рoк нa врaтa.
  Се нaдевaм декa тaкa и ќе oстaне
   
 4. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,365
  3,073
  4 Септември 2008
  Еве кога ќе се погоди денот и авионот.

  Capture.PNG
   
  На Martinovski му/ѝ се допаѓа ова.
 5. martinmilcev

  martinmilcev
  Gaining Experience

  254
  243
  23 oктомври 2015
  Машко
  Каде се наоѓа праткава, Any1? Пратката е за поштенски број 2208, ама 2 дена не мрда од 2005 (каде и да е).
  [​IMG]
   
 6. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,846
  2,440
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  У пошта :)
   
 7. martinmilcev

  martinmilcev
  Gaining Experience

  254
  243
  23 oктомври 2015
  Машко
  Ама која :)
   
 8. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,511
  24 Јуни 2009
  Машко
  Во твојата локална пошта.
   
 9. martinmilcev

  martinmilcev
  Gaining Experience

  254
  243
  23 oктомври 2015
  Машко
  Не е. Како што реков, мојата пошта е 2208, пратката е во 2005, а и бев до пошта денес, ја нема.
   
 10. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,846
  2,440
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Не е во 2208 Штип ул. Питу Гули бб, с. Лозово
  Али 2005 не постои :D
  Пробај у 2205 Штип с.Три Чешми да не залутала. Значи не се нормални овие у нашиве пошти :D
   
  На martinmilcev му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Dinamit

  Dinamit
  Gaining Experience

  416
  348
  25 Мај 2013
  Машко
  Дали е ова стигнато ? АЛи ме изненадува во последно време али 11 дена ми е ептен премалку :(

  2017-05-08 12:14

  Macedonia (the former Yugoslav Republic of), SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE, Send item to domestic location (Inb)

  2017-05-08 10:16
  Macedonia (the former Yugoslav Republic of), SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE, Receive item at office of exchange (Inb)

  2017-05-11 17:32
  2017-04-27 00:00
  MK, iMail bag was accepted on 27-Apr-2017 ; items to be scanned.
   
 12. martinmilcev

  martinmilcev
  Gaining Experience

  254
  243
  23 oктомври 2015
  Машко
  Па да, само провери на posta.mk да видиш точно во која пошта се наоѓа.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Dinamit му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,633
  2,459
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
 14. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  483
  177
  14 ноември 2016
  Машко
  Иако не сум баш така задоволен, одбрав "
  Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми", вработуваат секакви луѓе што врска немаат за адресите, последните 3 пратки од кај комшиите ги земав така ги фрлат по земјата, незнам што и како ама 3 пратки вкупно ми фалат и воопшто не се пристигнати до сега, си мислам украдени се кај нас, дека знаат поштарите дека тие пратки не се пратат што се се помала вредност.
   
 15. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  435
  1,299
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Македонски пошти денес го пуштија новиот „европски“ систем за следење пратки.

  Од денес сите интернационални пратки што не го содржат класичниот тракинг број(RT123456789HK) односно сите пратки што содржат баркод(види фотос) броеви ќе може да бидат следени.
  [​IMG]

  Многу од вас сте мислеле дека кинезите ви даваат фејк броеви за пратење а уствари ви даваат интерни бројчиња односно баркоди, епа од денес Македонски Пошти воведе опција да може истите да се следат САМО откога ќе стигнат во Македонија.

  Новиот систем има за цел кога ќе го впишете баркодот од нарачката да изгенерира интернационален код(RT123456789MK) и вие да имате точно увид и за пратките без тракинг дали пристигнале или не. (Види фотос 2)

  [​IMG]

  Овој потег ги задоволува и крајните корисници бидејќи ќе знаат дали им е стигната пратката или не, а ги задоволува и продавачите бидејќи и тие ќе имаат увид и точно ќе знаат кој сака да си ќари и пари и прозивод а кој ја кажува вистината дека пратката навистина не е стигната.
   
  Последна промена: 15 Август 2017
  На DonFrozex, PC_GAMER, Krkac и уште 14 други им се допаѓа ова.
 16. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Тоа никогаш не бил проблемот. Мал е процентот на оние кои ја прават оваа глупост. Поголемиот процент на пратките се губи меѓу поштата и купувачот, односно пратките стигнуваат, ама не кај оние луѓе што ги купиле....
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  9,823
  9,511
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да се надеваме дека со овој потег на МП ќе има помалку загубени (недобиени) пратки.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 18. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,542
  1,754
  25 Март 2013
  Машко
  Ова има потенцијал да ги реши најголемите проблеми кои настануваат со пратките под услов пратките да не шетаат многу од рака на рака и лицето што ќе ги внесува бројот на пратките во системот на Македонски пошти чесно и одговорно да си врши работата.
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,715
  26,335
  4 Септември 2008
  Ова ќе го реши само проблемот со дилеј од царина > пошта, немој да заборавите, најголемите кочничари се царинарниците, не поштите (генерално)
   
 20. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,542
  1,754
  25 Март 2013
  Машко
  Ова ќе го реши проблемот пред се во самата пошта, дилејот пошта-царина-пошта е во втор план бидејќи е за пратки без тракинг број кои најчесто се со помала вредност и барем 80% не ни одат во царина
   
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,020
  2,265
  19 Јули 2013
  Еве баш вчера подгинав пратка со новиов систем. Најдов картонче во поштенското сандаче, со тракинг бројот од сликата и баш ме зачуди што пратка е затоа што на крајот од бројот имаше МК.

  Пратката е пратено обично, без бројка за следење, но при прием во нашата пошта си добила број и нема подигање без лична карта и потпис. Од друга страна тоа значи дека поштарот нема веќе да ми ги остава пред врата, туку ќе мора сите да си ги подигам од пошта.

  А на системот за следење пратки нема никаква информација ниту за едниот ниту за другиот број :)


  IMG_20170816_181613.jpg
   
  На corpz му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  892
  699
  29 Март 2011
  Ако Следите Пратки преку 17Track Од ко ќе стигни (ќо ќе пиши дека пратката ви е стигната ден послем тоа пратката ви е во пошта) пратките каснеле со 1ден сега праеф муабет со локалниот поштар Поштата ми е на 50метра :) ''со Новиот Систем''
   
 23. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Practice makes perfect

  1,542
  1,754
  25 Март 2013
  Машко
  Новиот систем очигледно функционира. Ти ги проверив двата броја (број на пратка и МК тракинг бројот) и за двата ги дава истите информации (дека си ја подигнал после работа на пример :) ) што многу ме радува.

  Од друга страна, Здружението на поштари на Македонија објави ден на жалост.
   
  На kjosmofon и Astro им се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,715
  26,335
  4 Септември 2008
  КОНЕЧНО, пратките добиваат тракинг број со кој истите ќе може да бидат лоцирани - прикажани, за да се знае за која пратка ти бараат да доставиш документи! не памтам колку пати до сега, ми стигна код, за пратка која немам појма која е, (нарачувам многу) и морам да вртам у царина, (не креваат) па да ги молам да видат што има во неа, за да можам да приложам фактури...иначе НЕМА НАЧИН како да дознаеш за која пратка се работи! шанси нема, затоа што кога ќе влезе на царина - добива друг код, тракинг бројот на твојата пратка кој е поставен од доставувачот - не е никаде приажан на листот кој стига - известувањето.
   
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,020
  2,265
  19 Јули 2013
  Да, сега и кај мене ја дава :)
  А кога бев во пошта и на теткицата не и ја даваше, па ја баравме по тоа листовите.
  А сега како ќе знаеш? Бројот го доделува нашата пошта кога ќе стигне пратката. Ако царина не става број на пратка во известувањето за царинење, нема ни сега да става. А известувањата што ги остава поштарот секогаш го имаат бројот за следење.
  Разликата е сега што и они пратки кои што не се испратени препорачано со број за следење, добиваат при влез во Македонија, за да ги нема веќе оние муабети дека поштарите краделе.
   
  На philldm му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...