1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  11.9%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.4%
 3. Не сум задоволен/а

  19.5%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  29.2%
 1. OldSchoolPvP

  OldSchoolPvP
  Practice makes perfect

  741
  1,179
  13 Февруари 2014
  Машко
  Дали некој има испраќано пари преку пошта на домашна адреса во странство ?

  Праќање/примање на пари

  Сооред линков и тоа што го пишува на страната на македонска пошта може со мегународна уплатница и вестерн јунион.Одам во пошта и упорно ми викаат не можело да се праќа мегународно и воопшто немале вестерн јунион. Тогаш за што по ѓаволите им стои на сајтот дека може. Или ме мафтаат или се ментално заостанати трето нема. Некој искуство ?
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,723
  27,393
  4 Септември 2008
  Тракинг бројот кој го имаш, кога ќе го впишеш во тракингот на наша пошта, истиот се менува во интерниот код кој после тоа треба да е впишан на лифчето кое го праќа поштарот, а и да не е така - многу е лесно според движењето низ пошта-царина кај нас, а истото е поклопува со транкигот од претходно временски.

  Се што треба да направиш е логички и временски да ги спроедиш податоците и ќе добиеш со 95% сигурност инфо за која пратка се работи.
   
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  „Услугата брз трансфер на пари Western Union ја извршуваат поштенските единици 1000- Скопје и 6000- Охрид.“
   
 4. aleksr

  aleksr
  Intern

  18
  12
  14 Декември 2015
  Теоретски изгледа супер, но во пракса има проблеми. Пред извесно време го имав постирано ова на форумот на Кајгана:


  --


  Денес само што ми стигна пратка од Асос. Системот функционира, но како што и очекував, го има проблемот за кој што зборував. Еве за што се работи:

  На веб-страницата на Асос имаш број на порачка - order no. Еве исечок од мојата порачка од самата страница:

  [​IMG]


  Кога ќе кликниш на TRACK ORDER, ти излегува ова:

  [​IMG]

  Бројче за пратење нема. Се работи за обична пратка.


  Ова е поштенската налепница од пратката што ми стигна:

  [​IMG]

  Како што и најави Македонска пошта, на овие пратки им лепи налепница со нивен баркод со број за пратење (тоа што е најгоре). Под тоа се наоѓа бројот на порачката од Асос, а па најдолу се наоѓа баркодот од поштенската налепница од Асос.


  Е сега тука настанува проблемот. Мак. пошта го зема тој број од баркодот најдолу и со тој број можете да ја барате пратката на страницата на поштата. Но тој број, ние како нарачател го немаме никаде во порачката на самата страница и немаме увид во него сѐ дури не стигне пратката. А пак со бројот на порачката не можете да барате.

  Еве екран од системот на поштата:

  [​IMG]

  Значи кога ќе го внесам бројот на баркодот од поштенската налепница, тогаш излегува резултат со бројот за пратење од мак. пошта... супер, одлично, тоа си функционира.

  Но кога ќе го внесам бројот на порачката од Асос, тогаш нема никаков резултат:

  [​IMG]


  Значи, хипотетичка ситуација:

  1. Имаме порачано обична пратка, без број за пратење.
  2. Пратката не е стигната (касни, изгубена, украдена).
  3. Сакаме да провериме што се случува.
  4. Нема начин како. Го немаме бројот од баркодот на поштенската налепница.
   
  Ile bocev, kirev, shooter и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  @aleksr
  Ништо не се чита на темна тема!
  Пишувај без да форматираш текст, очи извадив за да прочитам нешто.
   
  На HardCorec и Banjifiko им се допаѓа ова.
 6. aleksr

  aleksr
  Intern

  18
  12
  14 Декември 2015
  Замина возот. Не можам да направам промена сега. :)

  Му удрив Clear formating кога го пејстирав текстот, но не ми прифати.
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  јбг, друг пат пишувај чисто, чинам дека нема потреба од болдирање, боење и остали тракатанци на текстот. :)
   
 8. aleksr

  aleksr
  Intern

  18
  12
  14 Декември 2015
  Го копирав текстот од друг форум. Прво што пробав беше да го исчистам форматирањето, ама не ми ја прифаќаше промената.
   
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  И јас почнав да читам...2-3 реченици и се откажав.
   
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Се согласувам скроз. Само ќарот е што ако ја снема пратката а испрачаќот ја бара, тогаш ќе успеат да ја најдат преку нивниот систем и така го оневозможуваат крадењето од поштарите, плус ТЕ ПРИСИЛУВА да потпишеш на прием и не можеш да лажеш дека не си ја примил пратката (кривично дело).
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 11. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,715
  2,032
  25 Март 2013
  Машко
  Најдов исклучително корисна страна за пратки со и без тракинг број и бидејќи имам неколку пратки со и без тракинг број имав прилика да ја истестирам.

  Значи исто како што македонски пошти го воведе новиот систем на следење од кога пратката ќе влезе во Македонија, така и Кина има систем на следење на пратката (независно за која пошта се работи) се додека таа пратка не ја напушти Кина.

  Страната е global.cainiao.com
  Најкорисна е за пратки без тракинг број односно добивате информации се додека пратката не ја напушти Кина, потоа би требало да нема никаква промена на статусот додека не дојде пратката во Македонски пошти за потоа да се провери на нивната страна.

  Кој има пратки проверете ги па кажете
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  529
  207
  14 ноември 2016
  Машко
  Денеска еве пак е пристигната пратка за мене.. Ме интересира зошто нема ништо на тракингот освен дека е во мојата локална пошта...?

  RB333331697SG

  Каде е Receive item at office of exchange(inb)
  Send item to domestic location(inb)?
   
 13. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,648
  1,443
  27 Јануари 2011
  Машко
  Се додека нашата пошта користи пишани докумнети ке биде така. Еден сектор во пошта ги весува промените, не идат аутоматски. И додека се вратат сите документи назад ке поминат неколку дена.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Па испорачана ти е пратката!

   
 15. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Или ќе му биде испорачана.

  Ќе си ја најдеш во твојата пошта каде што обично ги подигаш. Ваљда работат до 19ч.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Постот на Ристе му е во 12:09PM, а во 2:51PM ја има подигнато пратката (удрил потпис), така да ..... :)
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  И мене еднаш ми пишуваше дека сум удрил потпис па испадна грешка било и ја најдоа пратката...
   
 18. krema

  krema
  Professor

  10,624
  10,207
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако некој друг удрил потпис наместо тебе, тоа е веќе кривично дело!
   
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Остај. Бев у искушение да ја терам до крај, ама некако не ми беше денот. Да го видеше колку згужван беше поштарот кога го викнаа... „Грешка“
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,723
  27,393
  4 Септември 2008
  Дали било кој тракинг број работи ако пратката е во МК?
   
 21. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Моментално како да има застој...
   
 22. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  529
  207
  14 ноември 2016
  Машко
  Како мислиш застој?
   
 23. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,699
  2,573
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Кинески празници
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,723
  27,393
  4 Септември 2008
  Некој?
   
 25. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Застој - иако се стигнати во РМ, не се појавуваат на тракинг
   

Сподели

Вчитување...