• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти- општа дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    428

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
736
402
Дали некој знае до колку часот може да се подигаат пратки во сабота во пошта 1000 под железничка?
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
935
586
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
736
402

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
736
402
Вчера не функционираше преку VPN од еден куп локации. Мислам дека проблемот не е до бан листите. Кога има прекини од ваков тип, во ист момент прекинува да функционира од било каде.

Како и да е, пожелно и попрактично за сите е да бидат информирани наместо да плачеме по форумов. Очигледно функционалноста на тракинг системот од јавни IP адреси не ја проверуваат редовно.
 

emmdee

Intern
2 ноември 2019
7
0
Zdravo,

Da ne znaete koja posta e so zip code 1005? Pratkite mi stigaat kaj Karpos sto e 1020, ama ovaa pratka prvo bese na carina (1006) ama posle toa mi go premestija na 1005.

1611675513834.png
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
154
104
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Zdravo,

Da ne znaete koja posta e so zip code 1005? Pratkite mi stigaat kaj Karpos sto e 1020, ama ovaa pratka prvo bese na carina (1006) ama posle toa mi go premestija na 1005.
Еве список, само не гледам 1005, веројатно е нешто таму во главната пошта, пр. пакетско, ЕМС и сл. Како и да е, би трбало да ја имаш наскоро...
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,154
1,111
Скопје
Еве список, само не гледам 1005, веројатно е нешто таму во главната пошта, пр. пакетско, ЕМС и сл. Како и да е, би трбало да ја имаш наскоро...
не ми текнува точно ама ваљда е ЕМС/Пакетско .. така да ако има очекувани давачки најдобро директ таму (на железничка) бидејќи ако има царина/ддв за наплата не ги носат. Мора прво таму да си земе уплатница и сл.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,816
28,737
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
63
105
Имав прилика да разговарам и со возач во македонски пошти. Условите катастрофа. Започнува со возење и треба да пополнува документи, патарини плаќа од на свој трошок замислете, и му ги каснат по 2 месеци за да му исплатат, затоа одат по споредните патишта.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
736
402
Имав прилика да разговарам и со возач во македонски пошти. Условите катастрофа. Започнува со возење и треба да пополнува документи, патарини плаќа од на свој трошок замислете, и му ги каснат по 2 месеци за да му исплатат, затоа одат по споредните патишта.
А која фирма плаќа однапред патарини или ги исплатува веднаш пред да се прокнижат фискалните сметки? Патарините се исплаќаат на плата, не се даваат на рака.
Документите како патен налог за товарно возило ги пополнува возачот, никој не може да ги пополни освен тој самиот.
Горивото го плаќа фирмата. Споредни патишта, затоа после возилата се партал.
 

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
63
105
А која фирма плаќа однапред патарини или ги исплатува веднаш пред да се прокнижат фискалните сметки? Патарините се исплаќаат на плата, не се даваат на рака.
Убаве се тоа ама му ги каснат со месеци, е сега човекот дома да однеси јадење или патарини да ги плаќа? Друго дури вози го пишува патниот налог затоа што немаат време. Едноставно хаос е.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
736
402
Убаве се тоа ама му ги каснат со месеци, е сега човекот дома да однеси јадење или патарини да ги плаќа? Друго дури вози го пишува патниот налог затоа што немаат време. Едноставно хаос е.
Не е хаос, процедурата е слична во повеќето големи компании. Пари однапред без покритие не се издаваат. Ќе му бидат исплатени.
А да седи дома што ќе донесе?
 

outsider

Gaining Experience
14 јуни 2019
63
105
Епа затоа не возат по автопат, не можи некој да чека со месеци и повеќе од пола плата да оди во патарина. Мора тој проблем да се реши.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,731
3,100
А која фирма плаќа однапред патарини или ги исплатува веднаш пред да се прокнижат фискалните сметки? Патарините се исплаќаат на плата, не се даваат на рака.
Документите како патен налог за товарно возило ги пополнува возачот, никој не може да ги пополни освен тој самиот.
Горивото го плаќа фирмата. Споредни патишта, затоа после возилата се партал.
Многу фирми даваат пари за патарини, дневници и слични трошоци во готово. После се правдаат со сметки.
Патниот налог по правило го издава фирмата, односно некој вработен во администрација со таква надлежност. Возачот го извршува.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
736
402
Патниот налог во кој има ставки за тоа што пренесува возачот во кола го пополнува и потпишува возачот. Која служба сакаш да ти пополни патен налог со опремата што ја натоварил?
А аванс може да ти дадат во некоја помала фирма со еден или двајца возачи ако директорот одобри или извади од џеб. Во фирми како пошта не функционира така.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,731
3,100
Патниот налог во кој има ставки за тоа што пренесува возачот во кола го пополнува и потпишува возачот. Која служба сакаш да ти пополни патен налог со опремата што ја натоварил?
А аванс може да ти дадат во некоја помала фирма со еден или двајца возачи ако директорот одобри или извади од џеб. Во фирми како пошта не функционира така.
Сакаш да кажеш возачот си влегува во магацин, си товара што му фаќа око, си пише по желба што товарил, се потпишува и си заминува и сето тоа на часна реч? :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,050
Мислења
837,602
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно