• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонски Пошти- општа дискусија

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?


  • Вкупно гласале
    428

A12209

Intern
27 декември 2020
14
8
Никој не се буни тука за ддв-то, се бунам за безвезе додатните трошоци. Конкретно кај мене 300ден додатно за што го отвориле пакетот(немој молимте отварање пакет, тешката работа), и уште 100-тина денари за бог знае што уште.
Za otvaranjeto si potpolno vo pravo. Ja sum imal pratki od $20 za koi imam plateno trosoci za otvaranje, postarina i ne znam uste sto. So godini se prasuvam zosto nie plakjame sto nekoj ni go otvoril paketot..
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
734
401
Za otvaranjeto si potpolno vo pravo. Ja sum imal pratki od $20 za koi imam plateno trosoci za otvaranje, postarina i ne znam uste sto. So godini se prasuvam zosto nie plakjame sto nekoj ni go otvoril paketot..
Кога нарачуваш на било која страна пишува дека производот подлежи на увозни давачки. На веб страницата на царина исто така е дефинирано до која сума што се плаќа. Исто така кога нарачуваш ти си свесен дека треба да платиш давачки.

Епа не може преглед на кутија од 50×50х50 cm. и пратка од 10×10x10 cm. со иста декларирана вредност да имаат ист трошок за проверка и поштарина.
 

Fiatov

Intern
18 септември 2020
19
2
Дечки едно прашање за царинењево, мора ли испринтани налози да им однесам на пошта2/царина кај железничка или може и на телефон да им покажам налог од нарачката и смс од банка на лице мето таму па да пресметаат одма?
 

mmarko

Gaining Experience
1 март 2013
154
104
mmarko's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-4770K
Motherboard
Asus Gryphon Z87
Storage
Samsung 840 Pro 256GB, Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Seasonic M12II Bronze 750W
RAM
Kingston HyperX Beast 2x8GB 1600MHz
Video card
Asus Dual GTX 1060 3GB OC
Case
SilverStone TJ08-E
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
X-Bows Ranger w/ Zealios v2 67g
Audio
Sennheiser HD 6XX, HD 569
Monitor
Dell UltraSharp U2518D + Dell UltraSharp U2412M
OS
Windows 10
Дечки едно прашање за царинењево, мора ли испринтани налози да им однесам на пошта2/царина кај железничка или може и на телефон да им покажам налог од нарачката и смс од банка на лице мето таму па да пресметаат одма?
Можеш на маил да им пратиш на [email protected]. За другово не знам, немам пробано.

Испратено од Redmi Note 4 преку IT.mk форум апликација
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,154
1,111
Скопје
Дечки едно прашање за царинењево, мора ли испринтани налози да им однесам на пошта2/царина кај железничка или може и на телефон да им покажам налог од нарачката и смс од банка на лице мето таму па да пресметаат одма?
да ти пресметаат одма не верувам дека ќе се деси :D .. прати на мејл или однеси им испирнтани на шалтерчето. Нема да ти ги дадат директ и да одиш таму, царина ги предава на пошта, па пошта прави испорака. Ти може да си ја земеш тек кога ќе се распредели во пошта (иако се залепени нели позади шалтерско).

Пробај па кажи, може се сменило нешто .. јас секогаш кога сум носел, зимаат папири и затвараат вратиче на шалтерот ти прашуј си што сакаш .. ти вика чекај си пошта да те обавестат
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
734
401
Не е ништо сменето, директно подигање на пратката не е можно. Фактура и останати папири носиш ако те известат или добиеш статус недостасува фактура.

Нема потреба од носење предвреме, ниту е пожелно.

Пратката се подига кога ќе добиеш статус дека излегла од царина и е предадена во пакетско.
 

sinsinsin

Intern
22 ноември 2019
14
0
го добив следниов меил од Ups:

Pocituvani,Dokolku sakte da se carini pratkata preku UPS, potrebno e da ni gi dostavite slednite dokumenti:

1. Potvrda od transakciska smetka od plakjanjeto koe go imate izvrseno pri naracka na pratkata (izvestaj od banka)

2. Popolneta izjava I polnomoshno za koristenje na licni podatoci ( izjava vo attach)

3. Da se zavede opis na roba, sto sodrzi pratkata


дали ова третово е некој посебен документ со оглед на тоа што со документите што ми ги пратија од втората точка веќе имам опишано што содржи пратката?
 
16 мај 2018
59
25
Што е со статусот на пратката?
иде на царина. Ако одлучат дека треба да платиш ддв/давачки, ќе ти наплатат.

Имам и ја пратка таму, од 4ти е таму, нема никакво известување уште. Им пратив и меил со слики од нарачката и извод од банка.

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
 

ElGancho

Intern
8 јануари 2020
2
0
Пратката е пратена како Gift, а и не е со никаква вредност што би била подложна на било какви царини па ме интересираше отприлика колку време ќе им треба да завршат со процедурите?
 
16 мај 2018
59
25
Пратката е пратена како Gift, а и не е со никаква вредност што би била подложна на било какви царини па ме интересираше отприлика колку време ќе им треба да завршат со процедурите?
Нема баш разлика тоа, они ќе проверат дали треба или не треба да се наплати нешто. Дополнително доцнење може да има ако ја отворат, а нема целосна документација. Тогаш треба да однесеш, и пак да проверат дали и колку треба да се плати.

А за времетраење од прием до отворање на пратката не може никој да ти каже. Јас чекам од 4ти, уште нема ништо. Тоа е до нив.

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,060
11,444
youtu.be

Fiatov

Intern
18 септември 2020
19
2
Брзо ли се процесуира пресметка на царина кога им се прака преку мејл принтскрин од нарачка и банкарски извод за плакање?
Се чека ден два или недела две?
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
428
1,087
Брзо ли се процесуира пресметка на царина кога им се прака преку мејл принтскрин од нарачка и банкарски извод за плакање?
Се чека ден два или недела две?
Нема правило. Може за еден ден, може и до недела дена.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,060
11,444
youtu.be
Брзо ли се процесуира пресметка на царина кога им се прака преку мејл принтскрин од нарачка и банкарски извод за плакање?
Се чека ден два или недела две?
И обавезно во *.pdf да се праќа меил!

Не може. ;)
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,240
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Некој скоро да не порачувал книга од некаде за да знам дали стигаат и колку брзо. Порачав на почеток од декември од Bookdepository (UK) и не стигна па ми ги вратија парите денес. Да порачувам од Амазон, иБеј (англиски или американски)?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,154
1,111
Скопје
Некој скоро да не порачувал книга од некаде за да знам дали стигаат и колку брзо. Порачав на почеток од декември од Bookdepository (UK) и не стигна па ми ги вратија парите денес. Да порачувам од Амазон, иБеј (англиски или американски)?
има нешто застој таму, и јас имав крај на ноември/почеток на декември 4 книги, ниедна не стигнала сеуште (и не се преку RoyalMail bookdepository, преку PostNL стигаат иако се од УК)
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,240
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
има нешто застој таму, и јас имав крај на ноември/почеток на декември 4 книги, ниедна не стигнала сеуште (и не се преку RoyalMail bookdepository, преку PostNL стигаат иако се од УК)
Ми требаше една специфична книга, ја има на Амазон и на иБеј ама сега ако стигне некако од bookdepository ќе имам две, башка којзнае колку ќе чекам од Америка ако порачам....тоа е.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,331
2,154
колку ќе чекам од Америка
НАЈВЕРОЈАТНО, ќе ти ја пратат со UPS. Како што сфатив поради пандемијата голем дел од интернационалните практи наместо со USPS ги праќаат со UPS. Патем, и мене така ми пратија една пратка. Ѓаолипол ми испадна. :)
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,240
1,336
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
НАЈВЕРОЈАТНО, ќе ти ја пратат со UPS. Како што сфатив поради пандемијата голем дел од интернационалните практи наместо со USPS ги праќаат со UPS. Патем, и мене така ми пратија една пратка. Ѓаолипол ми испадна. :)
Порачав од ибеј па ќе видиме :)
 

magnolija35

Intern
3 јануари 2021
1
0
Имав нарачано неколку пратки од Алиекспрес, за кои до пред неколку дена кога ќе отворев на тракерот од наша пошта, можев да им го видам статусот бидејќи ми стигна и мејл дека влегле во државава.. Од денес ниедна пратка кога ќе и го укуцам тракинг бројот на страната не ми ја дава како воопшто да не влегле.. знае некој што се дешава?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,154
1,111
Скопје
Имав нарачано неколку пратки од Алиекспрес, за кои до пред неколку дена кога ќе отворев на тракерот од наша пошта, можев да им го видам статусот бидејќи ми стигна и мејл дека влегле во државава.. Од денес ниедна пратка кога ќе и го укуцам тракинг бројот на страната не ми ја дава како воопшто да не влегле.. знае некој што се дешава?
на тракинг-от кои поштенски кодови беа примети? ако ти стигне тој мејл (влез во дестинација) немора да значи дека е Македонија, туку може (најчесто) да е точката каде слетуваат во Европа (естонија, холандија, чешка и сл). Провери на некои друг сервис за универзално следење на пратки како 17track
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,731
3,100
Некој скоро да не порачувал книга од некаде за да знам дали стигаат и колку брзо. Порачав на почеток од декември од Bookdepository (UK) и не стигна па ми ги вратија парите денес. Да порачувам од Амазон, иБеј (англиски или американски)?
Имаше целосен прекин во поштенскиот сообраќај со Британија, скоро три недели. Баш сега деновиве се нормализира. Така што сѐ што е пратено од декември навака, ќе доцни најмалку 3-4 недели.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,517
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно