1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

1. metro

metro
    Intern

4
    1
    26 Мај 2020
    Машко
    Дали можете да споредите два хиперинвертери еден постар на R410- Fujitsu ASYG 12LTCA / AOYG 12LTC (-20) со потрошувачка на греење од 0,91kW и еден понов на R32- Mitsubishi LN35VG (-15) со потрошувачка на греење од 0,8kW .

Што значи подобрата енергетска ефикасност на Митсубишито при нивно непрекинато работење на греење на месечно ниво изразено во пари за да ни биде појасно?

2. maci

maci
    On your way to fame

2,910
    656
    2 Април 2008
    овие флеките од сликата,може да е и истечено уље
    ако пушта фреон

3. CBB_6

CBB_6
    On your way to fame

155
    536
    9 Декември 2016
    Машко
    Во контекст на проблемов до сега работата се одвива арно. Скептик сум. Велат, многу арно - не е на арно.

За разлика од случајот на НЕКОЈ, сабајлево се јавив на бројот кој стои во гарантниот лист, Сетек сервис. Веднаш на прво ми крена фина госпожа, молим повелете, напиша налог за нивниот овластен локален сервисер. Јас пријатно изненаден.

За 30 минути ми се јавува сервисерот од мојот град и бара краток опис на проблемот, за да знае шо опрема за дијагностика и алат да си понесе. Јас во неверување, човече толкава ажурност кај нас, овде во МК ???

Сервисерот на крајот ми рече дека во моментов вози на монтажа во друг град, па ќе ми се јавеле утре другиден...
    Ај да видиме, ама работата ми изглеа како Ту гуд ту би тру.

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,239
    3,631
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Види тука за резултати за LN35VG.
    Резултати од мерење на потрошувачка на клима уреди и други уреди топлотни пумпи (читај правила)
    Резултати од мерење на потрошувачка на клима уреди и други уреди топлотни пумпи (читај правила)

Во принцип многу задоволен, како од топлина, бучава и економичност.

На metro му/ѝ се допаѓа ова.
  5. GGTT1

GGTT1
    Gaining Experience

433
    343
    1 Февруари 2017
    Машко
    Ltca e ѕвер ама не се продава кај нас.

Последна промена: 2 Јуни 2020
    На metro му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mnikolce

mnikolce
    On your way to fame

614
    535
    27 oктомври 2016
    Gree G-Tech по промотивна цена 29.990, досега беше 40к, некој нешто про и контра да пиши?!

Sent from my MI 6 using Tapatalk

7. tigar

tigar
    Gaining Experience

134
    112
    28 Јули 2011
    Ова беше како мој предлог, по она што сите (или најголемиот дел) ми го препорачаа, беше препорака да се оди со 3,5ка во дневна па ако биде потребно со 2,5 (3,5)ки во спалните.

Така да се насочив да побарам 3,5ки на нашиот пазар до некоја разумна сума од 50.000ден (+- 10%).
    Ова е она што можев јас да го најдам, (барем за оние кои што имаат Еуровент)

На табелава горе се подредени по тоа колку kw даваат на -7 според еуровент, иако незнам како Хајер Тундрата? се наоѓа таму кај што е. веројатно дека има некој backup heater па затоа се тие резултати.

Дали има некои други клими што не се во листава а вреди да бидат ? овие што се во боја се (според мене) како подобри од останатите, она што успеав да го најдам и прочитам најдобро од ова горе би бил Panasonic Z12SKE иако е постар модел 2016-2017, е најдобар за цена/перформанси, незнам дали го има некој овде да сподели искуство?

Ви Благодарам на сите уште еднаш.

8. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,700
    13,082
    2 Август 2012
    Машко
    Mitsubishi MSZ-FH35VE треба да биде на листата. Ако можеш да ја најдеш би било зделка на годината.

Примети дека само Mitsubishi и Panasonic наведуваат податоци на - 10.

Haier е добра ама ако ја најдеш баш онаа ознака. До точка и црта.
    Имаат дубари со ознаките.

На tigar му/ѝ се допаѓа ова.
  9. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

893
    873
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
    Јас ја имам таа тундра земена од енергија за 29к. Презадоволен сум, поготово со таа цена и еуровент. 43м2 ефективно греев зимово без ништо додатно, 32м2 дневен простор плус 11м2 спална.

Плус во таа цена имаш вграден и wifi. Јас со неколку тајмери цело зимо далинско не сум фатил.

10. tigar

tigar
    Gaining Experience

134
    112
    28 Јули 2011
    Пробав ама не успеав да најдам никаде FH35VE, од она што го видов на еуровент, нема конкуренција со другите клими до таа цена но за жал нема, се јавував и во Енерго Систем ми кажаа дека немаат на лагер.

11. Tajson

Tajson
    On your way to fame

643
    824
    25 Февруари 2016
    Машко
    Размисли за оваа PANASONIC CS-Z35VKE / CU-Z35VKEW можам само да речам врвна клима, со огромна сила.
    Кај мене во канцеларија е хотел промаја, без никаква изолација, дограмата прастара извадена од зграда пред ратот и поставена колку да ја има.
    Муштериите кога влегуваа дури беа зачудени од силата која ја има оваа клима, знаејќи пред тоа дека се греевме со он-оф клима и панелка од 3кв. Едноставно климава чудо.
    Канцеларијата е 35м2.

12. tigar

tigar
    Gaining Experience

134
    112
    28 Јули 2011
    Оваа ми е 2ра на изборот после Z12SKE, иако има помал pdesign, и помалку кв дава на -7, мислам дека свесно е направено да биде така, за да биде А+++ класа на греење и што повеќе штедлив, па затоа е ограничен софтверски претпоставувам.

13. fikus

fikus
    Intern

6
    0
    6 Декември 2016
    Машко
    Дечки молам за предлог на клима наменета за дневен простор со трпезарија и кујна од 35 м2. На моменталната клима Vivax ACP-12CH35AETI/I-B за жал се скршија држачите на предниот панел, па со оглед на тоа што не можам никаде да најдам, се решив за комплетна замена. Поставеноста на станот е на југ, а на дневниот престој е југ/исток.
    Примарната цел на досегашната клима беше ладењето за време на летниот период и повремено греење надвор од грејната сезона.
    Буџет немам дефинирано, но со оглед на тоа што планирано е мини реновирање на станот во претстојниот период, некако не сум спремен за голема инвестиција, освен доколку истото не е целосно оправдано :blush:.

Фала ви

14. sostius

sostius
    On your way to fame

213
    547
    16 Јануари 2017
    Машко
    Фотограф
    Ако ти е повеќе за ладење било кој инвертер 3.5кв ќе ти заврши одлична работа. Ако сакаш и да се грееш еве предлози во различен буџет

1. GREE FAIRY GWH18ACC-K3NNA1A по супер цена од 25.990 ден.

2. https://setec.mk/index.php?route=pr..._10172&product_id=72866&mfp=manufacturers[98]

3. https://riversoft.mk/?product=daikin-ftxf35a

Ако не е нешто згрешено во цената оваа последната е бест бај

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација

На fikus му/ѝ се допаѓа ова.
  15. fikus

fikus
    Intern

6
    0
    6 Декември 2016
    Машко
    Too good to be true. Искрено мислам дека е грешка. Ја најдов на сајтот на ИЦС Груп истата, со моментален попуст од 7% излегува 42.400 ден.

16. sostius

sostius
    On your way to fame

213
    547
    16 Јануари 2017
    Машко
    Фотограф
    А да ја купиш онлајн по таа цена?
    Гледам и другите Даикин се поефтини. Може и не е грешка.

17. fikus

fikus
    Intern

6
    0
    6 Декември 2016
    Машко
    Сепак, ќе се јавам понеделнички за потврда.
    Во меѓувреме сопругата ми ја пратила следнава клима Vivax ACP-12CH35AERI R32 Silver претпоставувам за да и се вклопи во просторот :). Да ја разгледувам воопшто или?

18. sostius

sostius
    On your way to fame

213
    547
    16 Јануари 2017
    Машко
    Фотограф
    Сегашната Вивакс Аери е ребрендирана Мидеа. Ја не би купил ребрендиран инвертер. Инаку Аери како модел на Вивакс е најдокажана, ама сигурно не е истата од претходните години. Мислам дека првите предлози што ти ги дадов во тој ценовен ранг се подобри. Е сеа на лик ако бираме...не знам.

На fikus му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Aleksandar_b

Aleksandar_b
    Intern

1
    0
    23 Мај 2018
    Машко
    Sakam da zemam dve vakvi klimi za dnevna i spalna i hodnik za kvadratura okolu 70 kvadrati. Sekoj sovet ili predlog e dobredojden[​IMG]
    G-Tech GWH12AEC-K6DNA1A
    ЕНЕРГЕТСКА КЛАСА (SEER/SCOP):A+++ (8.50/4.6)
    МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ЛАДЕЊЕ:4500.00 W

МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ:4800.00 W

ПРОСЕЧНА МОЌНОСТ:3500/3810 W

ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ЛАДЕЊЕ:875 W

ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ГРЕЕЊЕ:952 W

ПРОТОК НА ВОЗДУХ:750.00 m3

КАПАЦИТЕТ НА ОДВЛАЖНУВАЊЕ:1.40 l/h

НИВО НА БУЧАВА:43.00 dB

РАБОТНА ТЕМПЕРАТУРА:ОД -22 ℃ ДО 43 ℃

МАСА ВНАТРЕШНА ЕДИНИЦА:14.00 kg

МАСА НАДВОРЕШНА ЕДИНИЦА:33.50 kg

ПРЕПОРАЧАНА ПОВРШИНА:до 40 м2

ФРЕОН:R32

ФИЛТРИ:Филтер за прашина, плазма филтер

ДИМЕНЗИИ НАДВ. ЕДИНИЦА:848 X 293 X 225 mm

ГАРАНЦИЈА:10 години

ИСПОРАКА:12 до 48 часа

29.99000[​IMG]-39%промотивна цена

20. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

435
    333
    11 Декември 2009
    Дали е нормално во мод на греење, климата после одреден период да дува "ладен воздух"?
    Станува збор за Midea MB-18N8D0-I / MB-18N8D0-O
    Наместена е на 30 степени, со 60% фан, два термометри покажуваат 24-25 степени во собата кога се случува тоа

21. Ts011

Ts011
    Gaining Experience

155
    65
    31 Март 2020
    Машко
    Klimata togas isklucuva ?so duvajne duva mn,malce?kako na silent ? pa prodolzuva.. ? daj nekoj detal +

22. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

435
    333
    11 Декември 2009
    Значи ја палам, дува топол воздух да речеме 10-15 минути, потоа продолжува да дува со истата јачина на вентилаторот но без да грее, туку само како да го врти воздухот од собата
    Предходно имав обична клима и таа никогаш не престануваше да грее/лади, незнам дали е ова нормално за инвертер, не сум имал до сега инвертер клима. Климата е нова, ставена пред некој ден

23. Ts011

Ts011
    Gaining Experience

155
    65
    31 Март 2020
    Машко
    Ke ti treba merac za temperatura so sonda da izmeris izduv...Inaku inverter kako se priblizuva do podesenata temperatura taka namaluvaat vrtezite na kompresorot i mislis deka duva ladno ....dodeka obicna On-Off klima postojano raboti so max,kapacitet koga postignuva T,isklucuva....

24. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,700
    13,082
    2 Август 2012
    Машко
    Нормално е на ова (топло) време. Инвертерот ќе чека услови (температура) за да уклучи компресорот
    Не ја форсирај на волку топло време. Се прегрева компресорот

Крајна граница на надворешна температура е 24 степени.

25. undergrounde

undergrounde
    Gaining Experience

435
    333
    11 Декември 2009
    Надвор моментално е 14-15, не е толку топло. Ми треба да биде топло во собата, има мало бебе и смета кога почнува да дува "ладно"

Сподели

Вчитување...