1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. metro

  metro
  Intern

  4
  1
  26 Мај 2020
  Машко
  Дали можете да споредите два хиперинвертери еден постар на R410- Fujitsu ASYG 12LTCA / AOYG 12LTC (-20) со потрошувачка на греење од 0,91kW и еден понов на R32- Mitsubishi LN35VG (-15) со потрошувачка на греење од 0,8kW .

  Што значи подобрата енергетска ефикасност на Митсубишито при нивно непрекинато работење на греење на месечно ниво изразено во пари за да ни биде појасно?
   
 2. maci

  maci
  On your way to fame

  2,912
  649
  2 Април 2008
  овие флеките од сликата,може да е и истечено уље
  ако пушта фреон
   
 3. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  155
  536
  9 Декември 2016
  Машко
  Во контекст на проблемов до сега работата се одвива арно. Скептик сум. Велат, многу арно - не е на арно.

  За разлика од случајот на НЕКОЈ, сабајлево се јавив на бројот кој стои во гарантниот лист, Сетек сервис. Веднаш на прво ми крена фина госпожа, молим повелете, напиша налог за нивниот овластен локален сервисер. Јас пријатно изненаден.

  За 30 минути ми се јавува сервисерот од мојот град и бара краток опис на проблемот, за да знае шо опрема за дијагностика и алат да си понесе. Јас во неверување, човече толкава ажурност кај нас, овде во МК ???

  Сервисерот на крајот ми рече дека во моментов вози на монтажа во друг град, па ќе ми се јавеле утре другиден...
  Ај да видиме, ама работата ми изглеа како Ту гуд ту би тру.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,621
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Види тука за резултати за LN35VG.
  Резултати од мерење на потрошувачка на клима уреди и други уреди топлотни пумпи (читај правила)
  Резултати од мерење на потрошувачка на клима уреди и други уреди топлотни пумпи (читај правила)
  Резултати од мерење на потрошувачка на клима уреди и други уреди топлотни пумпи (читај правила)

  Во принцип многу задоволен, како од топлина, бучава и економичност.
   
  На metro му/ѝ се допаѓа ова.
 5. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  433
  343
  1 Февруари 2017
  Машко
  Ltca e ѕвер ама не се продава кај нас.
   
  Последна промена: 2 Јуни 2020
  На metro му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  614
  533
  27 oктомври 2016
  Gree G-Tech по промотивна цена 29.990, досега беше 40к, некој нешто про и контра да пиши?!

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 7. tigar

  tigar
  Gaining Experience

  135
  113
  28 Јули 2011
  Ова беше како мој предлог, по она што сите (или најголемиот дел) ми го препорачаа, беше препорака да се оди со 3,5ка во дневна па ако биде потребно со 2,5 (3,5)ки во спалните.

  Така да се насочив да побарам 3,5ки на нашиот пазар до некоја разумна сума од 50.000ден (+- 10%).
  Ова е она што можев јас да го најдам, (барем за оние кои што имаат Еуровент)

  [​IMG]
  На табелава горе се подредени по тоа колку kw даваат на -7 според еуровент, иако незнам како Хајер Тундрата? се наоѓа таму кај што е. веројатно дека има некој backup heater па затоа се тие резултати.

  Дали има некои други клими што не се во листава а вреди да бидат ? овие што се во боја се (според мене) како подобри од останатите, она што успеав да го најдам и прочитам најдобро од ова горе би бил Panasonic Z12SKE иако е постар модел 2016-2017, е најдобар за цена/перформанси, незнам дали го има некој овде да сподели искуство?

  Ви Благодарам на сите уште еднаш.
   
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,711
  13,079
  2 Август 2012
  Машко
  Mitsubishi MSZ-FH35VE треба да биде на листата. Ако можеш да ја најдеш би било зделка на годината.

  Примети дека само Mitsubishi и Panasonic наведуваат податоци на - 10.

  Haier е добра ама ако ја најдеш баш онаа ознака. До точка и црта.
  Имаат дубари со ознаките.
   
  На tigar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  893
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Јас ја имам таа тундра земена од енергија за 29к. Презадоволен сум, поготово со таа цена и еуровент. 43м2 ефективно греев зимово без ништо додатно, 32м2 дневен простор плус 11м2 спална.

  Плус во таа цена имаш вграден и wifi. Јас со неколку тајмери цело зимо далинско не сум фатил.
   
  На tigar му/ѝ се допаѓа ова.
 10. tigar

  tigar
  Gaining Experience

  135
  113
  28 Јули 2011
  Пробав ама не успеав да најдам никаде FH35VE, од она што го видов на еуровент, нема конкуренција со другите клими до таа цена но за жал нема, се јавував и во Енерго Систем ми кажаа дека немаат на лагер.
   
 11. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  644
  823
  25 Февруари 2016
  Машко
  Размисли за оваа PANASONIC CS-Z35VKE / CU-Z35VKEW можам само да речам врвна клима, со огромна сила.
  Кај мене во канцеларија е хотел промаја, без никаква изолација, дограмата прастара извадена од зграда пред ратот и поставена колку да ја има.
  Муштериите кога влегуваа дури беа зачудени од силата која ја има оваа клима, знаејќи пред тоа дека се греевме со он-оф клима и панелка од 3кв. Едноставно климава чудо.
  Канцеларијата е 35м2.
   
  На tigar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. tigar

  tigar
  Gaining Experience

  135
  113
  28 Јули 2011
  Оваа ми е 2ра на изборот после Z12SKE, иако има помал pdesign, и помалку кв дава на -7, мислам дека свесно е направено да биде така, за да биде А+++ класа на греење и што повеќе штедлив, па затоа е ограничен софтверски претпоставувам.
   
 13. fikus

  fikus
  Intern

  6
  0
  6 Декември 2016
  Машко
  Дечки молам за предлог на клима наменета за дневен простор со трпезарија и кујна од 35 м2. На моменталната клима Vivax ACP-12CH35AETI/I-B за жал се скршија држачите на предниот панел, па со оглед на тоа што не можам никаде да најдам, се решив за комплетна замена. Поставеноста на станот е на југ, а на дневниот престој е југ/исток.
  Примарната цел на досегашната клима беше ладењето за време на летниот период и повремено греење надвор од грејната сезона.
  Буџет немам дефинирано, но со оглед на тоа што планирано е мини реновирање на станот во претстојниот период, некако не сум спремен за голема инвестиција, освен доколку истото не е целосно оправдано :blush:.

  Фала ви
   
 14. sostius

  sostius
  On your way to fame

  213
  547
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  Ако ти е повеќе за ладење било кој инвертер 3.5кв ќе ти заврши одлична работа. Ако сакаш и да се грееш еве предлози во различен буџет

  1. GREE FAIRY GWH18ACC-K3NNA1A по супер цена од 25.990 ден.

  2. https://setec.mk/index.php?route=pr..._10172&product_id=72866&mfp=manufacturers[98]

  3. https://riversoft.mk/?product=daikin-ftxf35a


  Ако не е нешто згрешено во цената оваа последната е бест бај

  Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
   
  На fikus му/ѝ се допаѓа ова.
 15. fikus

  fikus
  Intern

  6
  0
  6 Декември 2016
  Машко
  Too good to be true. Искрено мислам дека е грешка. Ја најдов на сајтот на ИЦС Груп истата, со моментален попуст од 7% излегува 42.400 ден.
   
 16. sostius

  sostius
  On your way to fame

  213
  547
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  А да ја купиш онлајн по таа цена?
  Гледам и другите Даикин се поефтини. Може и не е грешка.

  Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
   
 17. fikus

  fikus
  Intern

  6
  0
  6 Декември 2016
  Машко
  Сепак, ќе се јавам понеделнички за потврда.
  Во меѓувреме сопругата ми ја пратила следнава клима Vivax ACP-12CH35AERI R32 Silver претпоставувам за да и се вклопи во просторот :). Да ја разгледувам воопшто или?
   
 18. sostius

  sostius
  On your way to fame

  213
  547
  16 Јануари 2017
  Машко
  Фотограф
  Сегашната Вивакс Аери е ребрендирана Мидеа. Ја не би купил ребрендиран инвертер. Инаку Аери како модел на Вивакс е најдокажана, ама сигурно не е истата од претходните години. Мислам дека првите предлози што ти ги дадов во тој ценовен ранг се подобри. Е сеа на лик ако бираме...не знам.

  Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
   
  На fikus му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Aleksandar_b

  Aleksandar_b
  Intern

  1
  0
  23 Мај 2018
  Машко
  Sakam da zemam dve vakvi klimi za dnevna i spalna i hodnik za kvadratura okolu 70 kvadrati. Sekoj sovet ili predlog e dobredojden[​IMG]
  G-Tech GWH12AEC-K6DNA1A
  ЕНЕРГЕТСКА КЛАСА (SEER/SCOP):A+++ (8.50/4.6)
  МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ЛАДЕЊЕ:4500.00 W

  МАКСИМАЛЕН КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ:4800.00 W

  ПРОСЕЧНА МОЌНОСТ:3500/3810 W

  ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ЛАДЕЊЕ:875 W

  ВЛЕЗНА МОЌНОСТ ГРЕЕЊЕ:952 W

  ПРОТОК НА ВОЗДУХ:750.00 m3

  КАПАЦИТЕТ НА ОДВЛАЖНУВАЊЕ:1.40 l/h

  НИВО НА БУЧАВА:43.00 dB

  РАБОТНА ТЕМПЕРАТУРА:ОД -22 ℃ ДО 43 ℃

  МАСА ВНАТРЕШНА ЕДИНИЦА:14.00 kg

  МАСА НАДВОРЕШНА ЕДИНИЦА:33.50 kg

  ПРЕПОРАЧАНА ПОВРШИНА:до 40 м2

  ФРЕОН:R32

  ФИЛТРИ:Филтер за прашина, плазма филтер

  ДИМЕНЗИИ НАДВ. ЕДИНИЦА:848 X 293 X 225 mm

  ГАРАНЦИЈА:10 години

  ИСПОРАКА:12 до 48 часа


  29.99000[​IMG]-39%промотивна цена
   
 20. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  436
  341
  11 Декември 2009
  Дали е нормално во мод на греење, климата после одреден период да дува "ладен воздух"?
  Станува збор за Midea MB-18N8D0-I / MB-18N8D0-O
  Наместена е на 30 степени, со 60% фан, два термометри покажуваат 24-25 степени во собата кога се случува тоа
   
 21. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  160
  68
  31 Март 2020
  Машко
  Klimata togas isklucuva ?so duvajne duva mn,malce?kako na silent ? pa prodolzuva.. ? daj nekoj detal +
   
 22. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  436
  341
  11 Декември 2009
  Значи ја палам, дува топол воздух да речеме 10-15 минути, потоа продолжува да дува со истата јачина на вентилаторот но без да грее, туку само како да го врти воздухот од собата
  Предходно имав обична клима и таа никогаш не престануваше да грее/лади, незнам дали е ова нормално за инвертер, не сум имал до сега инвертер клима. Климата е нова, ставена пред некој ден
   
 23. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  160
  68
  31 Март 2020
  Машко
  Ke ti treba merac za temperatura so sonda da izmeris izduv...Inaku inverter kako se priblizuva do podesenata temperatura taka namaluvaat vrtezite na kompresorot i mislis deka duva ladno ....dodeka obicna On-Off klima postojano raboti so max,kapacitet koga postignuva T,isklucuva....
   
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,711
  13,079
  2 Август 2012
  Машко
  Нормално е на ова (топло) време. Инвертерот ќе чека услови (температура) за да уклучи компресорот
  Не ја форсирај на волку топло време. Се прегрева компресорот

  Крајна граница на надворешна температура е 24 степени.
   
 25. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  436
  341
  11 Декември 2009
  Надвор моментално е 14-15, не е толку топло. Ми треба да биде топло во собата, има мало бебе и смета кога почнува да дува "ладно"
   

Сподели

Вчитување...