1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Резултати од мерење на потрошувачка на клима уреди и други уреди топлотни пумпи (читај правила)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Lokvan, 3 Февруари 2018.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,309
  25,696
  4 Септември 2008
  Колега, што те тера да мислиш дека ако децата играат на млак под тоа ќе биде лошо за нив?
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,443
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
  Искуство колега! Искуство!
  Прво ќе ти скока настрана, ќе се испоти и потоа ќе добие желба да реди коцки.
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Centurion

  Centurion
  Gaining Experience

  81
  79
  8 Август 2010
  Во цитат претходниот пост со мерења на потрошувачка на климата,да споделам и сметка за месец декември од 4200ден. Со сопругата очекувавме и многу повеќе,како новогодишна честитка ни дојде. Инаку да додадам и дека цел стан е со лед светилки,бојлер пуштен секоја вечер ради мало детенце. Поекономично здравје.
  Овој месец ја терам на 24-25c преку ден воглавном на трета брзина и не ме замара колку троши,после таква сметка за декември колку сака нека дојде за јануари битно топло да е.
  [​IMG]
   
  Последна промена: 18 Јануари 2019
  Lokvan, Chicco69, Juve_fanatic и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,493
  3,419
  12 Јануари 2016
  Машко
  Без лутење @Centurion aма темава е исклучиво за постирање фотографии од мерачи и презентација на мерење на потрошувачка. Цели сметки се интересни ама не се релевантни овде, пошто во сметките влагаат и шпорети, бољери, осветлување, итн.

  Повторно, те замолувам и тебе и сите други да прочитате правилата на темава и муабетите за клима уредиве да идат на општата тема: „Избор на клима уред?“. Да не правиме паралелни теми, и овде да гледаме само мерење на потрошувачка.


  Едит, потсетување:
   
  Последна промена: 18 Јануари 2019
  mdeni, ante1 и на Centurion им се допаѓа ова.
 5. maci

  maci
  On your way to fame

  2,898
  638
  2 Април 2008
  и јас би сакал да знам,
  ако имаш мерач на двете клими би било одлично да споделиш
   
 6. moni moni

  moni moni
  Intern

  29
  24
  27 Септември 2017
  Немам тоа е проблем
   
 7. ante1

  ante1
  Gaining Experience

  49
  94
  11 Јануари 2017
  Машко
  Потрошувачка од 31.12 до 31.01 вкупно 539 кв...17кв дневно 720 на кв/ч...Гледам послабо се ставаат податоци за јануари?!...За разлика од пред две години кога исто беше ладна зимата имам подобрување те намалена потрошувачка за 200кв..Ист простор исти топлотен уред само со дополнителна изолација..
  Едит: Мене сметката за струја ми е повисока во декември од оваа за јануари?! Зошто? Затоа што во декември не дојде да прочита од сатот и си преплатив и сега ќе се изедначи со јануарска сметка...Ова за тие што ставаат сметки од струја во темата,мене ич не ми се меродавни!
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 1 Февруари 2019
  Lokvan, Alekso1981 и на philldm им се допаѓа ова.
 8. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,180
  3,520
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Mitsubishi LN35VG, 371,6 kWh за јануари 2019. Добар дел од работната недела користен на 31 степен и на 4/5 вентилатор. Ако се земе просек цена 4,4 денари, вкупна сума излегува 1635 денари, што е одлично за греење во доста ладен месец. Најважно од се сепак е што просторот е топол и климата го затоплува без проблем.

  EnergyUsageJan2019.PNG
   
  На mdeni и Lokvan им се допаѓа ова.
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,443
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
  Јануари 24/7 @25 степени fan auto кога нема никој до 3-ка за да „развие“.

  Многу економично. Нема што. Една факинг соба од 15 квадрати. Пресметката е правена на 4,4 денари.
  Screenshot_20190203-002132.png
   
  На Necromancer му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  Zdravo na site. Eve slika od merach staven na Mitsubishi WN35. Za 45 dena i 17 casa potroshila 710kw ili 3200 denari ili toa e 71 denar na den, odnosno 640W na cas. Sosema ok ako se zeme predvid situacijata vo spalnata kade e postavena klimata kade realno treba 4ka ili 4,5ka klima, a WNot e so pDesign 2,4kw i deka vo ovie 45 dena se vkluceni i najladnite denovi zimava. Vo ovie 45 dena, samo dve vecheri imav ukluceno pomoshno grejno telo so jacina od 800 ili 1000W, ne znam tochno, kvarcna pechka so dva greachi beshe, a jas samo eden greach imav ukluceno vo period od 22:15 do 07:00. IMG_20190203_110952.jpg
   
  На Lokvan и mdeni им се допаѓа ова.
 11. Alekso1981

  Alekso1981
  Gaining Experience

  61
  54
  4 Декември 2017
  Машко
  20190203_133036.jpg
  Slikano deneska 03.02 tocno 30 dena od prethodniot presek koj bese na 559kw
  Znaci za mesec januari klimava(suzumi 16)potrosila 635 kw ili prosek 4.65 den kw so presm.ddv 2950 den.Greese preku den 40 m2 dneven na 23 st i spalna 16 na 20st, navecer 40 m2 dneven na 22 st i spalna 13 m2 na 20 st no na najladnoto i taa spalna de zatvarase navecer. No vkupna potrosuvacka na strujomer 1514kw.Razlikata 879kw za opsta potrosuvacka bojler peralna sushara mal boljer gotvenje kako i greenje spalna od 16m2 navecer so inverter greenje druga spalna so panel kako i panel vo toalet uklucen 13h dnevno.Vkupno smetka za januari 7400 den.Okolu 4700 do 5000 den (3000den Suzumi)za greenje 75 m2 kuka so 2 inverteri panel vo vtora spalna i toalet.
   
  ante1, Lokvan и на Juve_fanatic им се допаѓа ова.
 12. caki

  caki
  Gaining Experience

  461
  143
  1 Август 2010
  Потрошувачката за месец Јануари е следна.
  Климата работела вкупно 28 дена и за тоа време потрошила 290kW или 1555 ден.

  IMG_20190201_224118.jpg IMG_20190201_224125.jpg IMG_20190201_224133.jpg

  Да напоменам дека греам соба од околу 17-18 квдарати со низок плафон, без изолација на двата надворешни зида и со стари прозори.

  Линк од мерењата за Декември
  (Во претходниот пост пишува дека тоа се мерења за месец Ноември, но станува збор за грешка при копирањето, заборавено е да се смени во Декември и дури сега е приметено.)
   
  На Quasimodo му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Juve_fanatic

  Juve_fanatic
  Gaining Experience

  112
  84
  4 Март 2018
  Машко
  @Lokvan Znam kakvo e praviloto, ama ete ke postiram za cela smetka za struja poshto nemam perachi za drugite 2 klimi.
  Smetkata za struja za period od 03.01-03.02 mi iznesuva 8349 denari. 2200 od ovie se na WNot vo spalna, ostanatoto odi za drugite dve klimi, bojler, mashina za pajnci, mashina za alishta, gotvenje.
   
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,493
  3,419
  12 Јануари 2016
  Машко
  @Juve_fanatic Друже ќе ти го кажам истото што пишува во првиот пост - сметките за струја се неерелавантни затоа што:
  - ЕВН ги чита нивните мерачи 2-3 пати годишно, заради што наплаќа паушали и потоа пребива еднаш годишни (додава или одзема во последната сметка).
  - Некој од нас трошат еден куп струја на секакви потрошувачи, а некои трошат помалку... Вкупната сметка никако не покажува колку струја е отидено на греење. А ни овде зборуваме за греење, не за капење и не за перење.

  Нека седи вака овојпат твоево чисто како илустрација, и уште едно објаснување зошто НЕ САКАМЕ сметки за струја. :)
  Сите реплки и дискусии за ова - молам да се продолжат во другата општа тема.
   
 15. bons

  bons
  Gaining Experience

  236
  66
  9 Април 2007
  Машко
  За месец Јануари 225 kW или ~1000 денари. Screenshot_20190204-125807_e-Control.jpeg

  Воодно сметката за струја за период 20.12-23.01 дојде 4700 денари, немам мерач на другата клима што ми е во спална, али во глобала задоволен.
  Испратено од SM-A600FN преку IT.mk форум апликација
   
 16. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,180
  3,520
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Помина зимата, 169,2kWh за цел месец, со тоа што од 13ти до 7ти одеше на 15/16 температура заради патување. Климата топ, фала пак на сите за препораките. 750 денари за греење грубо по 4,4 денари средна цена. Од вчера со растеретени тајмери, така да само ќе загрева малку и одржува температура.

  Mitshubishi LN35VE.

  eu2.JPG
   
  mdeni, FLEGMA и на Juve_fanatic им се допаѓа ова.
 17. Alekso1981

  Alekso1981
  Gaining Experience

  61
  54
  4 Декември 2017
  Машко
  20190307_081442.jpg
  Za 32 dena koristenje od 1194kw sega e 1625kw 430 kw za cela kuka 75 m2 zs drugata klima ne rabotese topol bese mesecov.
  Vo denari 2000 den za cel mesec greenje 24/7 22 stepeni.
   
  mdeni, Dave1, goce03 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. caki

  caki
  Gaining Experience

  461
  143
  1 Август 2010
  Потрошувачката за месец Февруари е следна.
  Климата работела вкупно 20 дена и 12 часа и за тоа време потрошила 168kW или 912 ден.
  IMG_20190307_065532.jpg IMG_20190307_065548.jpg IMG_20190307_065539.jpg

  Да напоменам дека греам соба од околу 17-18 квдарати со низок плафон, без изолација на двата надворешни зида и со стари прозори.

  Линк од мерењата за Јануари
   
  Academic, mdeni и на Lokvan им се допаѓа ова.
 19. caki

  caki
  Gaining Experience

  461
  143
  1 Август 2010
  Потрошувачката за месец Март е следна.
  Климата работела вкупно 10 дена и за тоа време потрошила 83kW или 417 ден.
  IMG_20190401_001730.jpg IMG_20190401_001739.jpg IMG_20190401_001748.jpg

  Да напоменам дека греам соба од околу 17-18 квдарати со низок плафон, без изолација на двата надворешни зида и со стари прозори.

  Линк од мерењата за Февруари
   
  На Academic и mdeni им се допаѓа ова.
 20. Alekso1981

  Alekso1981
  Gaining Experience

  61
  54
  4 Декември 2017
  Машко
  Greenje od 01.12 do 10.04
  Nonstop namestena 22 preku den 20 navecer so udarni termini od 05 do 07h i od 14 do 16h na eftina struja na 24stepeni.Rabotela vkupno 131 den potroseno 1818 kw ili vo denari so ddv 8800den.Toshiba suzumi 16 2019-04-14 11.41.06.jpg
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,357
  3,063
  24 Септември 2012
  Последниве 100 дена, од нова година навака. Потрошено 1100квч и околу 5600 денари за греење.

  ~80м2, главно и единствено грејно тело FH35VE.

  Не е чистена, да се исчисти очекувам и поголема ефикасност да има. Ама и вака не е лошо.

  [​IMG]
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 22. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  349
  278
  1 Февруари 2017
  Машко
  Daj Da vidime kolku % e rabotena?
   
 23. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,493
  3,419
  12 Јануари 2016
  Машко
  Момци, ве молам цитирајте се во другата тема за клими... @GGTT1
  Нека си седи оваа тема само со резултати од мерења.
   
 24. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,357
  3,063
  24 Септември 2012
  98%

  [​IMG]
   
 25. solo

  solo
  Intern

  18
  0
  9 Септември 2010
  Го имам истиот мерач како да го подесам на евтина и скапа тарифа
   

Сподели

Вчитување...