1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Sylvester, 17 Јули 2010.

 1. Lacazette

  Lacazette
  Intern

  8
  0
  30 Април 2019
  Машко
  Дечки едно прашање од мене, како е најдобро да работи инвертерот освен тоа дека треба да работи 24/7, мада и за тоа читав по нет дека не треба цело време да е пуштена, монтерот ми кажа Fan најдобро било на автоматски? И дали преку ноќ може да се намали температурата за некој степен или подобро е истата цело време? Инаку се работи за Daikin FTXF50.
   
 2. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,183
  3,525
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Немасти си тајмери за онака како што тебе ти одговара. Кај мене на Митсубишито има можност за повеќе тајмери и вака ми е подесено. Ова е за поладно додека беше. Цело време под тајмер, неисклучена од октомври до април.

  ti1.JPG

  Експериментирај малку и види како ќе ти одговара.
   
 3. doktore

  doktore
  Intern

  28
  2
  18 Септември 2019
  Машко
  Петок 18 часот 15 степени, не ти е ладно ?

  Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
   
 4. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,183
  3,525
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Канцеларија е, не се работи за викенд, само да одржува да не падне под. Многу ретко и тос се случуваше.
  Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  Горе никако. Изложена на сонце, ветар, дожд
  Згора на се кога ќе падне снег има да замрзне ќутук. Значи, само бочно и задолжително настрешница над неа.

  За 30 метри квадратни, пошто кажуваш дека имаш добра изолација, оди со 3,5-ка од Daikin или Toshiba
  Mitsubishi ти се надвор од буџетот.

  klimi.mk се препродавачи на другите брендови и често се поскапи.
   
  На turbiny му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  829
  1,763
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Затоа што е спомнувано во темата за гумени бафери и од каде да се купат, еве една информација, јас купив од Енергија (салонот во Визбегово, во бутикот на Лондонска нема), 300 денари. Моментално само овие ги имаше, наводно крепеле 80 кила:

  [​IMG]
   
  petkotrajko, borcep, CBB_6 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  96
  377
  9 Декември 2016
  Машко
  Тристотки четирите??
   
 8. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  829
  1,763
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
 9. Dave1

  Dave1
  Gaining Experience

  57
  91
  23 ноември 2016
  Машко
  Здраво, ми треба помош при изборот на клима. @mdeni @FLEGMA

  Стан на приземје (под него има визби), ќе се греат дневна, трпезарија и кујна, вкупно 30 m2.
  Изолацијата е добра, и има ПВЦ врата и прозорци. Локација Битола.
  Моментално се загрева со термоакумулациона печка од 4,5 KW, и по потреба може да биде како надополнување на климата.

  Во салонот на Gree ми ја препорачаа Gree Fairy LCLH GWH12ACC-K6DNA1D.
  Цена 30.000 ден. плус 70 eur за монтажа.

  Линк од клими.мк

  Дали оваа клима е добар избор и ќе ми биде доволна, или имате друга препорака за иста цена.

  Однапред ви благодарам.
   

  Прикачени датотеки:

  • 1.jpg
   1.jpg
   Големина:
   1.1 MB
   Прегледи:
   43
 10. maki01

  maki01
  Intern

  60
  49
  2 Август 2017
  Машко
  А да размислиш за оваа и да баталиш и термото.

  Edit : Извини, не видов дека бараш препорака за иста цена.

  [​IMG]

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  Последна промена: 5 ноември 2019
  На Dave1 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  VIVAX AERI во Прилеп кошта 24.500

  Немаш потреба од поскапа клима.
   
  На Dave1 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dave1

  Dave1
  Gaining Experience

  57
  91
  23 ноември 2016
  Машко
  Ако е доволна Gree Fairy LCLH GWH12ACC-K6DNA1D од 30.000 ден. оваа нека биде.

  Во салонот на Gree наредна ми ја препорачаа Gree G-Tech LCLH GWH12AEC-K6DNA1A ОД 42.000 ден.
  U-Crown не ми ја спомнаа, дали можеби е поскапа кај нив одколку на клими.мк?
  И која е подобра од овие две доколку мора да се оди со појака?
   

  Прикачени датотеки:

  • 2.jpg
   2.jpg
   Големина:
   722.5 KB
   Прегледи:
   44
  • 3.jpg
   3.jpg
   Големина:
   222.3 KB
   Прегледи:
   41
 13. Dave1

  Dave1
  Gaining Experience

  57
  91
  23 ноември 2016
  Машко
  Ти благодарам за одговорот.
  Меѓутоа повеќе би сакал Gree да е. Значи според тебе доволна ми е Gree Fairy LCLH GWH12ACC-K6DNA1D од 30.000 ден.
   
 14. jasminajac

  jasminajac
  Intern

  22
  1
  21 Февруари 2019
  Женско
  извини што упаѓам вака,каде имаат грее во бт салон,инаку јас ја имам истата клима лани ја зедов фебруари оваа ле ми биде прва зима исто сме приземје ама помала квадратура што ке се грее 16м2 .
   
 15. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  352
  278
  1 Февруари 2017
  Машко
  Zemija Ucrown za 40karti pisman Ke se pravis
   
  На Dave1 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Dave1

  Dave1
  Gaining Experience

  57
  91
  23 ноември 2016
  Машко
  Во понеделникот бев во салон во Скопје. Вршат бесплатна достава во Битола.
  Во Битола немаат салон колку што знам.
   

  Прикачени датотеки:

  • 4.jpg
   4.jpg
   Големина:
   236 KB
   Прегледи:
   41
  На jasminajac му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  505
  451
  27 oктомври 2016
  Има во Еуроклима, под Црн Мост...
  А до кај се субвенциите од владата??? Ќе има годинава или стратегија е 2028 година? Прашувам за другар...

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
 18. Neznalica

  Neznalica
  Intern

  1
  0
  7 ноември 2019
  Здраво на сите. Се регистрирав и тука за да прашам за совет. Потребна ми е клима за 39м2 дневна со нормална изолација и нови пвц прозори но се надевам да ми ја грее и кујната од 12м2 со иста изолација во дневна. Кујната и дневната се една до друга одвоена со една голема широка врата. Висината на плафонот е 2.75метра. Исто така потребна ми е уште една клима за детска соба од 18м2 со 2.75метра висина и ходник од 6.5м2 со 2.10метра висина една до друга одвоена со една нормална врата. Секое мислење и совет е добредојдено. Фала однапред :)
   
 19. turbiny

  turbiny
  Gaining Experience

  169
  77
  20 Декември 2016
  Машко
  Потрошени се средствата (за 1400 клими дале) имало најавено ама кога ќе почнат пак не се знае


  N56 via jailbroken Monarch
   
 20. Pej4o

  Pej4o
  Intern

  11
  2
  12 ноември 2015
  Машко
  Имам проблем со струјата варира напонот многу ,да би одговарал стабилизатор на напон 2400 W линк NJOY AVR AKIN 3000VA stabilizator za struja да ставам.Климата е TUNDRA GREEN R32 5kW AS50TDBHRA/1U50JEFFRA Прочитав на Klima uređaj Haier TUNDRA GREEN R32 5kW AS50TDBHRA/1U50JEFFRA A++/A+ - www.cee.hr

  Ладење - Snaga električnog priključka Nominalno (Min. – Max.) kW: 1,61 (0,4-2,2)

  Греење - Snaga električnog priključka – grijanje Nominalno (Min. – Max.) kW: 1,61 (0,52-2,35)

  Да би одговарало или искуство.
   
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,452
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  Колку ти варира напонот? Паѓа ли под 210 волти?
   
 22. Pej4o

  Pej4o
  Intern

  11
  2
  12 ноември 2015
  Машко
  190 - 225 зависи кога како и плус знае да во секунда снема и да дојде одма ,во стабилизатор има вграде Time delay function
   
 23. Aeri18

  Aeri18
  Intern

  2
  0
  9 Јуни 2019
  Машко
  Здраво на сите. Ве молам за совет при избор на инвертер клима уред кој би се користел како единствено грејно тело за простор од 25м2 во куќа. Од изолација има само пвц прозорци. Ги гледав следниве :
  Gree Fairy LCLH GWH12ACC-K6DNA1D 30.000 ден.
  Vivax 12ch35aeri по цена од 28.000 ден.
  и
  Midea MB-12N8D0-I / MB-12N8D0-O по цена од 29.000ден Midea MB-12N8D0-I / MB-12N8D0-O
  Последнава е нова некоја сега ја добиле во сетек пишува дека е декларирана за до - 30
  сите се со слична цена па не знам која би бил најдобар избор.
   
 24. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,072
  24 Септември 2012
  Што куќа ќе беше тоа од 25м2. Тоа ќе да е дневна со врати и вкупен простор од 75м2, од кои ќе се греат 25м2, а ќе се пригреваат уште 50.

  Како и да е океј ти е изборот. Од кинескиве тие се за таа цена најокеј.
   
 25. Aeri18

  Aeri18
  Intern

  2
  0
  9 Јуни 2019
  Машко
  Всушност станува збор за спална со врата која води во ходник. За во останатиот простор околу 37м2 летоска земав 5.5 аери па ќе видиме како ке се покаже зимово :)
  Во секој случај ти благодарам
   

Сподели

Вчитување...